Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Diferente intre presa canario si cane corso

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMarianAdrian48, on 30 martie 2016 - 13:24, said:

Da il vitaminizez, de la 10 KG ii dau pet phos 1 pastila /20kg + ulei de somon, urmeaza fixatori de calciu + cartilaje de rechin ... am marele avantaj sa am in familie un dr veterinar.
unii investesc in masini, motoare, altii la pacanele, eu in catelus
Foarte bine, sa-ti traiasca, sa fie sanatos si ascultator.

#20
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Poate inconstient ai ales puiul potrivit din cuib.Este bine ca ai citit despre rasa si metode de dresaj.Daca ai timpul necesar ocupate personal de el si o sa vezi daca este necesar dresajul profesionost mai tarziu .Cainele nu trebuie sa te perceapa ca prieten ,stapan sau mai stiu eu cum. Trebuie sa fi seful haitei .Acasa "rangul "lui terbuie sa fie cel mai mic .Acceptarea statutului o face mai usor acum decat mai tarziu .Lucreaza zilnic cu el si pana termini vaccinurile invata-l sa sa vina la chemare si cand are chef si cand nu are .Foloseste intotdeauna un ton calm ,bland cand vrei sa faca ceva .Despre laude si recompense ai citit in carti Intotdeauna aceiasi comanda pentru acelasi lucru.Nu trebuie sa asculte doar cand ridici tonul.Cand sunt mici sunt simpatici si te bucuri cand sare pe tine ,iti sare in brate si multi nu se gandesc ca vor creste si deprinderile trebuiesc formate acum .Ca educatie acum (nu sunt de acord cu termenul dresaj) primordial este stabilirea ierarhiei.Mancati in aceiasi camera ,el mananca intotdeauna dupa ce termini tu.Nu ii da nimic de la masa in timp ce mananci ,intotdeauna dupa .Daca nu e de acord pune-l la punct atunci ,imediat .Astea sunt momentele in care trebuie sa folosesti un ton mai grav si in functie de reactia lui sa-l zgaltii bine de ceafa (numai daca e recalcitrant sau face o boroboata prea mare).Conditia este sa il certi atunci cand face ceva ,nu retroactiv,ca mai rau il zapacesti si nu o sa inteleaga ce a gresit .Un exemplu de greseala foarte frecvennta este cand face cate un rahatel prin casa si multi se apuca sa pedepseasca cainele .Ba mai mult se apuca sa curete locul si sa gesticuleze in fel si chip de fata cu catelul.Te asigur ca el o ia drept joaca si cat de curand o sa-ti faca alta "bucurie"Ca sa eviti asta nu ai nevoie de mai mult de 2 zile ,dar trebuie sa stai cu ochii pe el.In primul rand alege un loc unde vrei sa faca.De fiecare data imediat dupa ce mananca sau se scoala din somn du-l in acel loc si dupa ce face lauda-l.Uneori cand e mai ametit dupa somn sau simti ca e gata sa faca il duci in brate pana acolo{cat il tii in brate nu o sa faca) .O sa vezi ca indiferent cat e de mic in doua trei zile o sa ceara afara .In general mangaieri si rasfat trebuie sa primeasca numai ca si recompensa .Deci inainte sa execute un ceva cat de nesemnificativ ,aici sezi,culcat,asteapta sau ca a facut caca unde trebuie...Ideea e sa ii aduci aminte cine e seful haitei ei nu uita dar se prefac sa vada daca tine.Cand il corectezi uita de metoda cu ziarul sul sau ceva de genul,un NU sau PHUI mai bine pentru evitarea confuziilor si mana ferma la ceafa da rezultat mai bun pe termen lung si ajuta la stabilirea ierarhiei.Asta ar fi abc-ul pana termini vaccinurile .Apoi urmeaza munca cu adevarat grea socializarea (tinand cont de rasa in special cu alti caini ,animale in general).Ajutor specializat ai nevoie daca nu ai un amic ,doi care sa te ajute pentru refuzul de hrana.Si inca ceva daca apare o vreme cu furtuna fulgere sau orice generator de zgomote puternice(artificii) nu ascunde catelul sub pat nici nu-l lasa singur afara prima data.Pune o haina pe tine si iesi langa el ,vorbeste cu el calm si linisteste-l .Dupa una doua experiente de genul o sa sforaie linistit cand e furtuna daca e invatat de mic.Nu vrei sa stii ce poate face un caine mare unei usi cand e speriat si vrea sa intre .

Bafta si sa-ti traiasca !

#21
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
@mosaro multumesc de sfaturi, astea sunt cele mai bune,din partea stăpânilor iubitori, sa învăt din experienta voastră.
In curte mai am un chow chow dar a venit cand deja era adult. Si nu am avut experienta  cresterii puiului.
Aproape in fiecare zi ma uimește. Ieri cand am făcut prima plimbare in parc a avut "norocul" ca prima lui întâlnire în tarc sa fie o femela de 6 luni de cane corso frumoasă foc si energică de zici ca mancase plutoniu. La tăvălit de 2 ori in joacă, a chitait si se uita la mine de parcă ma ruga sa il scot de acolo, n-am ezitat nici o secundă,l-am scos si apoi cand stăteam pe iarbă m-a lins 2 min in semn de răsplată.
Azi la a II-a iesire in IOR pe insula câinilor, era un pic timid in fata celor mari. Cu cei mici s-a jucat, apoi văzând 3 golden cum săreau in apă a luat si el decizia asta - s-a speriati un pic dar a iesit ok. Apoi l-a plecare cand i-am pus lesa,aici vine partea interesantă, nu a mai fost timid cu cei mari, ba chiar agresiv si si-a găsit si cu cine un corso de 75 de kg, un metis de rott si la final cireasa de pe tort un Ciobănesc de asia centrală, un pui de 13 luni  60+ kg cu părinti campioni. Nu-mi venea sa cred transformarea de la puiul timid cu coada lăsată la puiul agresiv, parcă apa rece l-ar fi trezit. Repet un corso si un alabai... Cred ca altii 2 mai mari in sectorul 3 nu erau .... Un kangal mai trebuia..

Edited by MarianAdrian48, 03 April 2016 - 23:17.


#22
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Probabil ai fost tare mandru de el cand l-ai vazut asa curajos poate chiar a simtit asta.Daca asa ai facut a fost prima mare gresala.Trebuia corectat din lesa imediat insotit de fui pe un ton autoritar.E o mare diferenta cand se apara si cand el ataca Trebuie reprimata orice urma de agresivitate fata de orice om sau animal cand nu este in teritoriul lui.Asta daca vrei sa poti iesii si peste un an cu el .Invata-l sa mearga in lesa acum altfel te va plimba el mai tarziu.Plimba-l tu pe el nu invers.La plimbare fa schimbari dese de directie ,tine lesa scurta si cand vrea sa o ia intr-o directie chiar daca e cea buna schimba.Trebuie sa faci asta o perioada pana o sa vezi ca lesa intre voi nu e niciodata intinsa si el devine atent la indrumarile tale.Atunci poti sa zici ca scoti cainele la plimbare.Nu il duce direct in parc foloseste tramvai,autobuz metrou si foarte important masina personala daca ai .Cand e foarte mic se obisnuieste usor si nu te trezesti mai tarziu ca are rau de masina .O cunostinta a gasit pe langa Arad un caucazian superb la vreo 11 luni .Omul stia cate ceva despre caini.A dormit o noapte acolo la verificat, testat temperament pedigri clasa a,parinti campioni, ce sa zic tot ce trebuie. si era incantat .A fost foarte greu sa-l bage in cusca din masina si de aceea nici nu a mai oprit pe drum cu gandul sa ajunga mai repede in Bucuresti.Cainele nu era obisnuit cu masina si a murit pe drum !
Punel in cele mai diferite situatii si daca simti ca ii e frica sau are retineri vorbeste cu el calm linistit si repeta experienta.Calmul tau si tonul vocii ii va da incredere in el si daca trece peste va avea maxima incredere in tine.Cand va mai creste toti maidanezii vor fi gramada pe voi ,daca tu esti calm si nu-i bagi in seama ,o sa invete si el sa-i trateze cu mare sictir .Nu te gandi ca vor musca pe vreunul
din voi ca nu sunt sinucigasi sunt mai destepti decat crezi.Primul an este esential,(echivalentul celor 7 ani de acasa)de asta depinde ce catel o sa ai pentru restul vietii.

#23
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Recunosc am greșit, am fost un pic mândru de el ca nu s-a ascuns dupa mine,nu s-a mai tăvălit nu a dat semn de frică ci intr-un fel a luat atitudine cand cei 3 s-au apropriat sa il miroasă. Poate tot din frică a reactionat dar a comentat si el ceva.
In lesă nu trage des, cand vrea sa tragă il corectez din lesă cu comanda pas.
Am observat, desi am stat 2ore in parc nu a făcut pipi, însă cand am intrat in curte ăsta a fost primul lucru.

#24
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Am reusit sa vb cu proprietarul ce detine masculul  si dupa cateva vorbe, am inteles ca Thor are un pedigree impresionant, deci este 100% presa canario. pe linia tatalui.. iar pe cea a mamei.. la fel..100% presa!

Edited by MarianAdrian48, 17 April 2016 - 20:55.


#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
De ce nu a scos pedigree si puiului, costa 50 lei acum 6ani ?

#26
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Depinde ce inseamna pedigri impresionant .Degeaba iei un pui cu pedigri daca mai tarziu nu il scoti in expozitii(minim doua) sa obtina drept de monta .La fel si in cazul femelei.Viitorul cuib trebuie inregistrat la asociatia chinologica si pe baza ei obtii actele puilor.In mod normal cineva de la asociatie trebuie sa vada femela si sa constate ca este gestanta.
Mai exista si posibilitatea unei consangvinizari nepermisa .

Edited by mosaro, 18 April 2016 - 15:09.


#27
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View Postmosaro, on 18 aprilie 2016 - 15:07, said:

Depinde ce inseamna pedigri impresionant .Degeaba iei un pui cu pedigri daca mai tarziu nu il scoti in expozitii(minim doua) sa obtina drept de monta .La fel si in cazul femelei.Viitorul cuib trebuie inregistrat la asociatia chinologica si pe baza ei obtii actele puilor.In mod normal cineva de la asociatie trebuie sa vada femela si sa constate ca este gestanta.
Mai exista si posibilitatea unei consangvinizari nepermisa .

existenta pedigree-ului mi-a confirmat faptul ca este presa canario, nu ca ar fi contat foarte mult pentru mine, eram doar curios sa stiu daca e metis sau 100% presa, un simplu sentiment al apartenentei la o anumita rasa. .
In parc proprietarii cainilor de talie mica ma intreaba daca e cane corso,insa cei care detin rase precum pitbull, alabai, corso, rott imediat isi dau seama ca e presa. cel mai bine inveti diferentele vazandu-i unul langa altul.

O sa incerc eu sa ii scot puiului pedigree-ul, daca e posibil, pentru ca e pacat, observ pe certificat R.CH, E.CH, Eu.Ch.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu poti scoate tu pedigree-ul ci doar stapanul catelei-mama. El trebuie sa faca cererea. Uita-te pe http://www.ach.ro si cauta acolo informatii. Oricum, pedigree de tip A nu i se poate elibera decat in niste conditii mai stricte dar poate reuseste sa le scoata pedigree de tip B la toti puii din cuib.

#29
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Omule eu nu mai inteleg nimic , despre care pedigree si certificat vorbesti ?Ai vreun act la pui ?Daca nu...
1-te inscrii la asociatia chinologica (platesti taxele anuale si ce mai trebuie)si ai carnetul(legitimatia)de membru care te scuteste de problemele cu cei care "aplica legea"prin parcuri sau mai stiu eu unde.

2-inscrii catelul la expo CAC .Astea sunt interne si nu ai nevoie de pedigree ca la CACIB.
Are nevoie de minim 2 arbitrari ca adult cu rezultate minim FB .
3-cu hartiutele respective faci cerere la asociatie si il inscrie in cartea de origini si ai certificatul care ii da drept de monta.
Nu mai sunt la curent cu legislatia in vigoare dar,fara certificat de origine(pedigree b)esti detinator de caine comunitar si legislatia
prevedea la un moment dat obligativitatea castrarii lor .
Stiu ca suna ca dracu mai ales cand esti convins ca ai un pui poate chiar valoros chinologic si oricum este al tau si il iubesti indiferent de ce hartii ai.
Nu toti iubesc cainii si daca vrei sa te protejezi impotriva vreunei reclamatii si potentialelor probleme ...
Ia catelul la o plimbare si mergi la asociatie si o sa eviti multe probleme .Un catel inscris in cartea de origine e protejat de lege .
Sa se faca baiat mare si sa te bucuri de el .

Daca stii exact cine sunt parintii puiului si eventual detinatorii lor cine stie ca doar suntem in romania ...

Edited by mosaro, 20 April 2016 - 13:29.


#30
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cainele asta este o incrucisare de presa cu cane corso deci e bandog si am impresia ca nu prea ai cum sa scoti pedigree la o combinatie de genu.

#31
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ai sarit niste posturi din topic
tocmai s-a lamurit ca e din ambii parinti presa
  conditia esentiala sa fie bandog e ca tatal sa fie pitbull si mama un moloss

#32
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View PostI2O, on 20 aprilie 2016 - 14:33, said:

Cainele asta este o incrucisare de presa cu cane corso deci e bandog si am impresia ca nu prea ai cum sa scoti pedigree la o combinatie de genu.
Parintii sunt presa 100%, mea culpa, nu am reusit sa ii vad foarte bine inainte, nici nu stiam foarte multe detalii despre rasa. Oricum multumesc frumos de sfaturi.
Am impresia ca nu sunt prea multe exemplare in Romania...(poate gresesc si acum..)

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMarianAdrian48, on 20 aprilie 2016 - 17:22, said:

Parintii sunt presa 100%, mea culpa, nu am reusit sa ii vad foarte bine inainte, nici nu stiam foarte multe detalii despre rasa. Oricum multumesc frumos de sfaturi.
Am impresia ca nu sunt prea multe exemplare in Romania...(poate gresesc si acum..)

Atunci ai toate sansele sa primesti si pedigree.

#34
geminni

geminni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2007

View Postpimi, on 20 aprilie 2016 - 17:05, said:

ai sarit niste posturi din topic
tocmai s-a lamurit ca e din ambii parinti presa
  conditia esentiala sa fie bandog e ca tatal sa fie pitbull si mama un moloss

O mica corectie, trebuie sa fie orice tip de caine BULL (nu doar pitbull) cu orice MOLOSS.

#35
marian66611219

marian66611219

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2021
Salut, am problema asta.. Am un mascul de Pres si o femela de Cane ..
Crescand si stand impreuna s au imperechat . Poti pune niste poze recente cu catelusul?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate