Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Diferente intre presa canario si cane corso

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Buna ziua,

Fac apel la cei cu experienta intr-ale raselor presa canario si cane corso, pentru ca uitandu-ma  la ei cand sunt pui sunt asemanatori. Am un cane corso (asa cred)  3 luni  tigrat si tind sa cred ca este metis corso cu presa canario. Mama  e un corso negru superb, iar tatal  aici am dubii.. posibil corso sau metis corso cu canario tigrat.
O sa intreb si propietarul pentru a-mi satisface curiozitatea..
De ce unii accepta sa imperecheze o femela corso cu un mascul canario? la ce ajuta?

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
ca sa ii vanda unora ca tine.

#3
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View Postnycolae, on 28 martie 2016 - 10:08, said:

ca sa ii vanda unora ca tine.
probabil.. ce pot zice.. pare un motiv intemeiat...dar  eu nu l-am cumparat ci l-am primit ..

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMarianAdrian48, on 28 martie 2016 - 09:50, said:


De ce unii accepta sa imperecheze o femela corso cu un mascul canario? la ce ajuta?
De idioti ce sunt. Nici un om normal la cap nu ar accepta sa-si imperecheze femela de o anumita rasa cu un mascul de alta rasa din care sa rezulte niste corcituri greu de plasat si gratis, necum pe bani.
Probabil ca femela nici nu are pedigree si in cazul acesta si rasa ei este incerta.

#5
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View PostFreddy12, on 28 martie 2016 - 10:16, said:

De idioti ce sunt. Nici un om normal la cap nu ar accepta sa-si imperecheze femela de o anumita rasa cu un mascul de alta rasa din care sa rezulte niste corcituri greu de plasat si gratis, necum pe bani.
Probabil ca femela nici nu are pedigree si in cazul acesta si rasa ei este incerta.
un raspuns pertinent , mersi frumos.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
A iesit un mic Frankenstein, daca a luat numai genele "bune"  e ca un rechin de uscat .

#7
jhonnytheman

jhonnytheman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.11.2009
Pare interesanta incrucisarea, poti sa pui niste poze cu cainele?

#8
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View Postxilo, on 28 martie 2016 - 11:34, said:

A iesit un mic Frankenstein, daca a luat numai genele "bune"  e ca un rechin de uscat .
tot ce vreau e sa fie un caine sanatos si fericit, fie ca e corso, metis, frakenstein, rechin, aligator etc.

Attached Files


Edited by MarianAdrian48, 28 March 2016 - 13:01.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i cam mic? Cate kg are. Si picioarele par cam scurte. Sa nu fie o combinatie cu vreun teckel, hi,hi,hi. Am eu corcitura de rottweiller cu nu se stie ce si la corp, cap si coada e rott dar cu botul cam ascutit si cu picioarele scurte. E foarte nostim. Poate reusesti sa-i faci poze din profil  si in picioare . E foarte dragalas, sa-ti traiasca

Edited by Freddy12, 28 March 2016 - 15:09.


#10
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View PostFreddy12, on 28 martie 2016 - 15:08, said:

Nu-i cam mic? Cate kg are. Si picioarele par cam scurte. Sa nu fie o combinatie cu vreun teckel, hi,hi,hi. Am eu corcitura de rottweiller cu nu se stie ce si la corp, cap si coada e rott dar cu botul cam ascutit si cu picioarele scurte. E foarte nostim. Poate reusesti sa-i faci poze din profil  si in picioare . E foarte dragalas, sa-ti traiasca
vineri face 3 luni - are acum 13 kg..o sa ii fac si din picioare..

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este mai mult de 3/4 Pero de Presa Canare . Rasele au ceva radacina comuna. Presa este un caine cu un standard mai mic. Cel mai apropiat de el ca si tip somatic  sunt  nu Cane Corso ...ci metisii de Cane Corso . Crescatorii au vazut ca un Pero mic nu se vinde si au incercat sa ii dea putina inaltime . Standardul maxim la Corso este 72 la greaban , pe cand la Pero este de numai 65 . Parerea mea personala este ca au stricat Cane Corso si nu Presa Canario , combinandu-i . Daca te uiti la standardul de Corso , raportul capului este foarte diferit de cel al lui Presa ....dar in cele mai mult poze nu mai vezi stopul acela brusc. Cei mai multi Corso sunt de fapt ...Presa , daca te iei dupa acest raport . Atat Presa cat si Corso , nu sunt niste rase stabilizate. Sunt rase create si au la radacina aproape 90 @ stramosi comuni ( printre ei , Mastif Englez , Marele Danez , Buldog , etc )
Ca sa ii poate diferentia , pentru ca sunt foarte asemanatori , la Corso au impus mai de mult in standard taierea cozii si cuparea urechilor. In prezent acestea sunt interzise , si asemanarile au devenit evidente. Singura diferenta somatica in prezent  este a stopului de la bot. Corso are un stop abrupt , pe cand Pero are un stop foarte putin pronuntat.
Eu am Presa si imi este drag ca un copil. Este .....un animal de 73-74 la greaman si 80 de kg. Nu mai are nimic in comun cu standardul rasei . L-am dat la monta si am avut pui foarte asemanatori cu al tau ( cateaua era mai mica si mai subtire pe osatura.
Chestia este ca oamenii nu mai cauta rasa ...ci acele exemplare care li se par lor reprezentative ....si de cele mai multe ori , nu stiu ce inseamna reprezentativ. Daca ai vedea cainele meu , mi-ai da 1000 de euro pentru o prenotare la un pui ....dar realitatea este ca nu ai putea merge cu el in nici o expozitie. Te-ar da afara imediat ...este iesit din standarde. Dar toti care il vad , raman lesinati . Este un monstru . Si are un pedigree foarte bun , linie excelenta . Nici un pui de-al lui nu va putea fi arbitrat , pentru ca si ca pui era prea masiv.
Acum niste sfaturi pentru cainele tau. Este fain , lucreaza mult cu el si acorda-i atentie multa. Nu ii incuraja agresivitatea ....nu o sa te mai poti intelege cu el. Nu il pune la bataie ...ai sa il pierzi ( ii strici temperamentul ) . Cand va avea peste 1,5 ani , va fi dominant ( de la natura ) ...pana atunci nu . Invata-l sa te iubeasca ca si stapan , nu ca zbir. Au cea mai puternica muscatura ( mai ales exemplarele mari) . Daca il brutalizezi mai mult decat poate el tolera si se repede la tine ..esti mort . Mie imi smulge din mana un cauciuc de Jeep numai din gat . Daca mi-ar prinde mana , as ramane fara ea . Imi trage masina de aproape 2 tone , ma duce in gat ( in curea ...nu pot sa il scot in ham ca e prea puternic ) 7-10 km ...nu conteaza ...nu oboseste nici daca trage din gat 2 ore . Ai grja cu alti caini. Al meu a fost " abordat " de 4 ciobanesti si sansa lor a fost faptul ca nu i-am dat drumul din lesa si o gaura in gard , prin care al meu nu a incaput ( este extrem de masiv si gros ) ca in 10 secunde conflictul s-a transat . Toti au avut rupturi ...al meu nici o zgarietura.
Nu sunt caini pentru oricine. Daca te simte slab ....(data te simti slab pentru asa ceva) ...mai bine da-l cuiva care stie sa il stapaneasca. Cunosc un caz cu un pustan care a primit 2 si doar sansa face ca azi sa fie in viata. L-au simtit slab si dezechilibrat si era sa il faca bucati . Pustiul vroia sa se impuna cu forta ...si atat . Nu functioneaza la astfel de caini .

Edited by JurasikMan, 28 March 2016 - 18:38.


#12
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Multumesc de sfaturi, povestea lui e urmatoarea:
Un vecin  tinea pe timpul zilei lipit de bloc intr-un tarc un dulau,mare, fioros cand latra imi vibra bluza pe mine si la un monument dat a adus o femela de corso frumoasă foc,ma uitam in fiecare zi la ea,zilele au trecut si au apărut 9 negrii mititei si unul tigrat. Fiind cel mai dinstinctiv cromatic ochii erau pe el...si am observat ca asta mai din urmă era cel mai sprinten , primul la supt, peste fratii si surorile lui. Cand mi-am făcut curaj sa ma duc la stăpâni sa negociez un pui m-am trezit cu ei la poartă întrebându-ma "vecine nu vrei un pui?? Ti-l dau gratis!" L-am pus sa repete de 2ori, nu-mi venea sa cred. Mi-a explicat că stăpânul femelei a abandonat-o la ei si nu mai puteau sa isi tina si puiul negociat la monta si mi-l da mie ca suntem aproape etc... Am acceptat pe loc, m-am pregătit pecuniar cu mâncare premium ,ulei somon, vaccinuri, pet phos. Am început să citesc despre câini, cele 2 carti ale lui Cesar Milan le-Am citit in 2 zile. Le-am citit si citesc in continuare pentru ca imi pasă vreau sa fie un caine echilibrat, sanatos,fericit si pe care sa ma pot baza daca imi sare careva gardul sa imi protejeze familia. Nu vreau lupte, nu vreau sa agresivitate. De la 4,5 luni va primi dresaj profesionist. Acum pot spuneca are ceva pb de comportament in casa e f f zăpăcit muscă destul de tare, insa cand ies afară in curte ( abia i-am terminat schema de vaccinuri) e ascultător, jucăus aleargă pana ii atârna limba se vede instinctul de pază.
Sper sa ii fiu un stăpân bun.

Multumesc de sfaturi, povestea lui e urmatoarea:
Un vecin  tinea pe timpul zilei lipit de bloc intr-un tarc un dulau,mare, fioros cand latra imi vibra bluza pe mine si la un monument dat a adus o femela de corso frumoasă foc,ma uitam in fiecare zi la ea,zilele au trecut si au apărut 9 negrii mititei si unul tigrat. Fiind cel mai dinstinctiv cromatic ochii erau pe el...si am observat ca asta mai din urmă era cel mai sprinten , primul la supt, peste fratii si surorile lui. Cand mi-am făcut curaj sa ma duc la stăpâni sa negociez un pui m-am trezit cu ei la poartă întrebându-ma "vecine nu vrei un pui?? Ti-l dau gratis!" L-am pus sa repete de 2ori, nu-mi venea sa cred. Mi-a explicat că stăpânul femelei a abandonat-o la ei si nu mai puteau sa isi tina si puiul negociat la monta si mi-l da mie ca suntem aproape etc... Am acceptat pe loc, m-am pregătit pecuniar cu mâncare premium ,ulei somon, vaccinuri, pet phos. Am început să citesc despre câini, cele 2 carti ale lui Cesar Milan le-Am citit in 2 zile. Le-am citit si citesc in continuare pentru ca imi pasă vreau sa fie un caine echilibrat, sanatos,fericit si pe care sa ma pot baza daca imi sare careva gardul sa imi protejeze familia. Nu vreau lupte, nu vreau sa agresivitate. De la 4,5 luni va primi dresaj profesionist. Acum pot spuneca are ceva pb de comportament in casa e f f zăpăcit muscă destul de tare, insa cand ies afară in curte ( abia i-am terminat schema de vaccinuri) e ascultător, jucăus aleargă pana ii atârna limba se vede instinctul de pază.
Sper sa ii fiu un stăpân bun.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Genele nu se amesteca cum vor producatorii ci asa cum vor ele. Un parinte sau un bunic al cainelui tau este Presa 100 % . Ce pot sa te asigur este ca tu nu ai Cane Corso , dar asta nu inseamna neaparat ca ai pierdut ceva . Eu prefer un Presa cu dubii decat un Cane Corso cu aceleasi dubii . Au un alt fel de temperament si sunt mai atasati de stapani , daca acestia stiu sa ii creasca. Si , garantat , sunt mult mai curajosi .

#14
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Nu imi pare rău că nu e cane corso la fel cum nu imi pare rau ca e presa canario. Ma bucur insa ca el există si e al familiei mele. Există acel sentiment al apartenentei sa stiu si eu ce rasă e, ce fel de comportament etc.
Mi-am dorit un câine care sa impresioneze fizic, sa descurajeze orice încercare de "sărit gardul" si cand e cazul chiar sa muncească. Acum dupa ce am citit mai multe se pare ca e o alegere foarte bună, presa + un dresaj bun + iubire multă, respect =
Soldat patruped.


#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate va mosteni temperamentul de Cane Corso. Exemplarele intalnite de mine la prieteni erau extrem de docile, nu "comentau" cum faceau foxterrierii mei .

#16
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

View PostFreddy12, on 30 martie 2016 - 12:01, said:

Poate va mosteni temperamentul de Cane Corso. Exemplarele intalnite de mine la prieteni erau extrem de docile, nu "comentau" cum faceau foxterrierii mei .
sincer nu prea cred ca o sa fie docil - nativ, vocifereaza destul de mult.. sigur seamana cu tac-su!
ai cerut cu poze in picioare.. nu prea l-am prins..e argint viu...

Attached Files


Edited by MarianAdrian48, 30 March 2016 - 12:19.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ai inceput sa-l vitaminizezi?

#18
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Da il vitaminizez, de la 10 KG ii dau pet phos 1 pastila /20kg + ulei de somon, urmeaza fixatori de calciu + cartilaje de rechin ... am marele avantaj sa am in familie un dr veterinar.
unii investesc in masini, motoare, altii la pacanele, eu in catelus

Edited by MarianAdrian48, 30 March 2016 - 13:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate