Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#2017
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

 Write&Run, on 15 iunie 2018 - 07:29, said:

Nasol daca ai dat 20.000 de eur pe o masina si nu ai fost atdnt la asta... Test drive e sfant cand iei ceva ce n-ai mai condus. Eu daca as lua masina noua, marca necunoscuta, de ex un Hyundai, as solicita test drive de 2 zile. Daca nu mi-ar da masina, nu as lua-o.
Tu ai vorbit serios? In primul rand intr-un drive test de maxim 10 km nu-ti dai seama de confort. La mine disconfortul apare dupa 150-200 km. La asta m-am referit. Apoi vreau sa vad si eu ce dealer iti da masina la drive test pe doua zile. Sau mai simplu, vreau sa vad ce dealer face drive test cu tine pe macar 50-100 km. Astea cu doua zile sunt povesti.


#2018
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Nu sunt. Iti pot da date de contact de la dealeri care-ti dau masina in weekend. Daca nu ti-o dau in weekend, sigur te lasa cateva sute de km sa mergi cu ea, intr-o zi, ca sa o poti testa cum trebuie. La altii e deja la ordinea zilei. Eu am fost in Germania la ultimul test cu Smart care mi-a fost dat cu plinul facut si mi s-a zis ca nu trebuie sa fac refill dupa ce termin de plimbat, si am avut masina singur, fara reprezentant al dealer-ului, pentru 2 ore. Dar mi-ar fi dat masina si vreo 6 ore daca spuneam ca vreau sa ma duc la deschidere Sambata si sa iau masina pana la ora inchiderii.

#2019
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Write&Run Nu compara conceptiile nemtilor cu cele ale romanilor.
Aici din pacate cam esti tratat cu indiferenta. Reprezentantele Dacia iti lasa de multe ori un gust amar...pana si mie care sunt mai mult sau mai putin "fan" Dacia. Consiliera care a mijlocit tranzactiile cand am luat dusterul a fost nec+ultra...dar era verisoara unui coleg....

In reprezentanta VW a fost si mai trist. Toti asteptau sa pice....ca de vw e firma de firma.

#2020
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Ai dreptate, la Dacia e horror. Nicio reprezentanta serioasa n-am vazut. Peste tot abordarea era "de cartier".

#2021
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai mult ca sigur s-a postat acest clip, insa nu voi cauta in toate peste 100 de pagini sa vad unde si cand, asa ca il postez acum. mi se pare aiurea comportamentul la lovitura laterala in stalp. se indoaie ca o armonica. 3 stele are acest Duster. in rest mi se pare ca se descurca binisor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T14hPEBtBao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2022
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 Write&Run, on 15 iunie 2018 - 18:34, said:

Nu sunt. Iti pot da date de contact de la dealeri care-ti dau masina in weekend. Daca nu ti-o dau in weekend, sigur te lasa cateva sute de km sa mergi cu ea, intr-o zi, ca sa o poti testa cum trebuie. La altii e deja la ordinea zilei. Eu am fost in Germania la ultimul test cu Smart care mi-a fost dat cu plinul facut si mi s-a zis ca nu trebuie sa fac refill dupa ce termin de plimbat, si am avut masina singur, fara reprezentant al dealer-ului, pentru 2 ore. Dar mi-ar fi dat masina si vreo 6 ore daca spuneam ca vreau sa ma duc la deschidere Sambata si sa iau masina pana la ora inchiderii.
In Germania, nemții nu cred ca testează mașina X acum cu gândul ca peste 3 ani își schimba mașina :), sau dacă fac asta, procentul e mic. La noi e rău că se găsesc tot timpul oameni ce o sa abuzeze de acest serviciu.

#2023
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La crash e Dacia Disaster, nu Dacia Duster.
Principala ei problema care probabil o sa fie remediata la generatia urmatoare. Culmea, Sandero Stepway e mai buna. Dar tot slaba e si aia.

Apropos de linkul pus mai sus. Uitati-va in ce hal se misca scaunele la impact. Nicio masina nu am vazut sa aiba asemenea amplitudine la toate cele la interior. Zici ca e facuta in bataie de joc.Fac manechinii aia ca toate cele prin masina la impact.

Edited by serginho74, 15 June 2018 - 22:26.


#2024
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt e o masina ok. Binenteles, daca nu are 5 stele + e "dezastruoasa" ...

http://0-100.hotnews...ultat-asteptat/

Accidentele in care au fost implicate Dustere si care s-au finalizat cu decesele ocupantilor acestora sunt destul de putine.

PS: „3 stars safety: Average to good occupant protection but lacking crash avoidance technology”

Edited by bumpocbum, 16 June 2018 - 08:32.


#2025
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Mie mi-a soptit o viorea ca daca avea sistem de protectie a pietonilor, lua 4 stele. Ceea ce e OK deja.

#2026
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 serginho74, on 15 iunie 2018 - 22:23, said:

La crash e Dacia Disaster, nu Dacia Duster.
...

Cum pot uni sa abereze .....
Daca a luat 3 stele inseamana ca nu e buna..?, Daca avea sistemele de siguranta active probabil urca la 4 sau 5.
Nici o masina inaite de schimbarea metodologiei, nu cred ca ia mai mult de 3 stele (vezi metodoliga de testare cum sa schimbat).
Daca era cum spuneai tu nu lau 3 stele lua 0 .... vezi ca mustangul abia are 3 stele si alt pret si gama...

#2027
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Duster nu trebuie sa se raporteze la cei mai slabi. Adica si altii au 3 stele si chiar 0. Are 3 stele si nu e ok, desi articolul este partinitor prin exemplele sale. Sa se raporteze la cei cu 5 stele.

#2028
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Lasa-l. Nu a inteles ce-am zis eu.

Si cel mai grav este ca unii nu inteleg ca cu cat creste viteza de impact, cu atat sansele de supravietuire scad logaritmic.

#2029
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 Torquemada-666, on 20 iunie 2018 - 11:08, said:

Duster nu trebuie sa se raporteze la cei mai slabi. Adica si altii au 3 stele si chiar 0. Are 3 stele si nu e ok, desi articolul este partinitor prin exemplele sale. Sa se raporteze la cei cu 5 stele.

Pacat ca nu ati vazut teste NCAP in 2017 vezi ca si Ford Mustang are 3 stele si e alta clasa si alti bani...
Chiar nu se raporteaza la cei slabi, mai ales ca am mai zis dupa metodologia veche ar avea 5 stele linistit. Daca socoti sistemele de siguranta active de pe masini sa vezi cum le scad stelele la toate masinile noi testate.
Eu va intreb cate masini in Ro au sisteme de siguranta active

#2030
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cate masini fabricatie 2017-2018. Asa trebuia formulata intrebarea corecta.
Duster 2017 nu este o tigaie construita pe vremea cand 5* EuroNcap insemna altceva decat ce inseamna astazi.
Degeaba faci referiri la ceea ce era in trecut. Noi suntem in prezent.

#2031
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 fotbal5, on 20 iunie 2018 - 13:51, said:



Pacat ca nu ati vazut teste NCAP in 2017 vezi ca si Ford Mustang are 3 stele si e alta clasa si alti bani...
Chiar nu se raporteaza la cei slabi, mai ales ca am mai zis dupa metodologia veche ar avea 5 stele linistit. Daca socoti sistemele de siguranta active de pe masini sa vezi cum le scad stelele la toate masinile noi testate.
Eu va intreb cate masini in Ro au sisteme de siguranta active
Cel mai ok e sa se testeze mașinile in varianta de baza și varianta de top. Asa îți faci o idee mai buna asupra rezultatelor.

#2032
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt nu se doreste asa ceva. Rezultatele ar fi surprinzatoare !

Ar trebui sa dea de gandit cat inseamna doar 2 elemente de siguranta....

"Renault oferă Duster în India într-o versiune de bază care nu are airbag-uri sau ABS. Rezultatul testelor de siguranță a fost proporțional cu așteptările: zero stele. Cu airbag pentru șofer, Duster a adunat 3 stele Global NCAP."

Acu daca ii mai pun o ranforsare, o avertizare de unghi mort in oglinda sare la cate stele ???

#2033
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Văzusem la cei de la Kia o diferență, Stonic in echiparea de baza are 3 stele și in echiparea de top are 5 stele. Asa e în majoritatea cazurilor, mai ales ca nu toți își cumpără versiunile de top cu toate extraoptionalele

#2034
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Cele mai noi informații despre viitorul SUV derivat din Dacia Duster, pe care Renault îl va prezenta luna viitoare la Moscova, arată că acesta va fi inspirat de designul lui BMW X4 și va fi lansat anul viitor, la prețuri mult mai mari decât Duster.
Potrivit informațiilor furnizate de reprezentantul Renault, mașina va avea o lungime comparabilă cu cea a lui Duster (aproximativ 4,30 metri), va avea un caracter sportiv și va costa între 20.000 și 22.000 de euro..

Edited by cata, 21 June 2018 - 11:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate