Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#163
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

 inuendo0, on 03 septembrie 2017 - 11:44, said:

Nu stiu de ce sunt tolerati unii useri cu toate ca moderatorii au fost atentionati in nenumarate randuri.

Eu cre' ca stiu de ce.
Sunt altii si mai si decat cel mentionat de tine, si totusi continua de ani de zile.
Poate ar merita discutat aici:
https://forum.softpe...forum-feedback/


Revenind la Dacia: in Franta e plin de Duster si MCV in politie, mai ales in zonele rurale.

Vazui azi niste doc. impresionante despre cum s-au batut ca leii pompierii cu incendiile de vegetatie din 2016, care amenintau Marsilia  (9 mil de loc, intamplator eram acolo chiar in zilele alea) si alte obiective, gen dep de carburant etc.

Ghiciti ce masini aveau  (printre altele, gen Landrover), pompierii  terestri  (sapeurs pompiers) si cei din marina?
BTW, aia din zona  (dép 13), fiind cei mai bine dotati, cu drone, avioane, camere IR &stuff.

Dustere. Si nu pareau sa le menajeze, in urgenta momentului. De ex pt gasit urgent cai de acces prin coclauri, practicabile pt autospecialele cu apa/spuma care veneau din urma.

Asa-i, nimeni nu-i profet in tara lui, dar va las pe voi sa trageti concluzii.

Edited by zveroboi78, 03 September 2017 - 14:37.


#164
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 CGDBZ, on 03 septembrie 2017 - 09:45, said:

Se pare ca totusi vesticii prefera "carutele" deoarece Duster este pe locul 4 la vanzari in clasa lui.
Unde mai exact? In ce tara din vest?
Pune un link!
Uite unul unde nu apare decat in Ungaria....pe 5 si atat! http://www.thisismon...-countries.html

Edited by farausername, 03 September 2017 - 15:12.


#165
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 farausername, on 03 septembrie 2017 - 15:03, said:

Unde mai exact? In ce tara?
small crossover

http://carsalesbase....ssover-segment/

#166
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai e suv compact! Small crossover e stepway, Mokka sau Captur, nu Duster! Vezi wikipedia!
Sa bage in aceeasi oala Vitara cu Juke, numai englezii is capabili !

Daca tot vroiati sa o ridicati in slavi ziceati ca e pe locul 4 la overall sales.....in Rusia, ca si aia e in vest...de cine vrea ea!

Edited by farausername, 03 September 2017 - 15:42.


#167
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, cum credeam, esti total pe langa, dar iti dai cu parerea.
Duster face parte din clasa mica, este construit pe platforma lui Clio, nu a lui Megane.
Nu ridica nimeni in slavi, doar prezinta realitatea, ca pentru tine este ridicat in slavi arata doar ca nu ai nici o treaba cu subiectul ci doar cu sportul nr. 1 in Romania: datul cu parerea.

#168
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
https://en.m.wikiped...ki/Dacia_Duster
Si despre platforma pe care e construita :
https://en.m.wikiped...ki/Dacia_Duster

Se pot construi compacte si subcompacte! Ia arata-ne tu mai bine cum esti campion!

Care e mai exact realitatea? Ca a atins intr-o luna pozitia 4 la vanzari fiind pusa in aceeasi oala cu jucarii?
Pai daca vrei sa manipulezi un rezultat e simplu, asa poti spune ca loganul a fost pe locul 1 daca o pui in oala cu vreo 5 electrice de aceleasi dimensiuni sau cu rs-urile din clasa compacta. Are vreo relevanta?
Sa compari un Duster 4x4 cu ditamai spatiul cu un ras de chr e hilar, pentru unul care rationeaza, pentru un englez, da, poate fi motivul decisiv sa isi ia dusterul.....not!


#169
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Duster este in clasa cu Renault Captur, Peugeot 2008, Mazda CX3, Citroen c3 aircross

#170
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 MicroEdge, on 03 septembrie 2017 - 19:27, said:

Duster este in clasa cu Renault Captur, Peugeot 2008, Mazda CX3, Citroen c3 aircross
Corect, cu toate astea n-ai zice si, din multe puncte de vedere, nici nu conteaza. Constructiv, e din clasa aia dar asta e treaba constructorului. Ca si caracteristici, ceea ce simte practic utilizatorul, e dintr-o clasa superioara. Cea mai slaba din multe pct de vedere sau una din cele mai bune din alte pct de vedere. Depinde de nevoi.

#171
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si in acelasi timp cu Logan si sandero! Deoarece sunt construite pe aceeasi platforma!
Deci loganul e in clasa cu c3-ul!  
Urmand rationamentul tau, evident!

#172
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Legat de clase, asa e la toate modelele Dacia. Ofera coaja mare pe sambure mic. Multa lume confunda Logan cu clasa in care e Golf si Megane desi Logan e in clasa cu Polo si Clio. Asta pt. ca Logan e un elefand cu picioare de lut. Asta se vede in caz de accident. Acelasi lucru e si la Duster. E mare pe interior dar daca te uiti putin pe dedesupt si mai ales din spate iti dai seama ca e mare minune ca nu se rup suspensiile. In spate are doua scobitori de ti-e frica sa te urci in el.
Noul Duster are aceleasi scobitori asa ca probabil va fi la fel de dezastru la siguranta ca varianta anterioara.
Logan e un sicriu pe roti, Majoritarea accidentelor in care e implicat un Logan si sunt victime au acele victime in Logan. Duster are 3 stele la euro ncap. Cred pana si o bicicleta e mai sigura decat Logan sau Duster.
Concluzia e ca Logan si Duster arata bine, ambele, insa sunt bune sa le dai la angajati. Pretul mic nu merita sa risti siguranta familiei.

Attached Files


Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 19:49.


#173
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
17 mii ti se pare pret mic? Au ajuns toti miliardari in tara asta ?

Edited by farausername, 03 September 2017 - 20:53.


#174
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pt. un SUV e mic pretul. Eu am dat 19 mii pe Jetta, 18 pe Golf.
Teoretic un SUV e ceva mai bun si implicit mai scump decat o masina din clasa compacta.
Ma refer la cat am platit eu pt. masini, nu ma raportez la sarliul minim sau mediu din Ro.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 20:59.


#175
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pai eu am editat pt. ca tu ai sters mesajul.
Tu ai spus ca intre Duster si Tucson e diferenta prea mare de 3 mii de euro.
Eu am spus ca acei 3 mii de euro raportat la valoarea de 17-20 mii euro si raportat la diferenta de calitate pe care o poti cumpara cu acel plus de bani, sunt putini. Eu am dat 2 mii de euro pe bicicleta. Sora mea a dat 2 mii euro pe televizor. Doar doua exemple de cum se poate acoperi acea diferenta.
Duster e bun cand diferenta de pret e mare, adica asa cum e intre Duster chel si urmatoarea masina din clasa ei unde mai bagi inca o masina de clasa mica sau atunci cand cumperi sute de masini cum face eon. Dar cand cumperi o singura masina mai bine mai pui ceva si iei Tucson, Sportage, Tiguan, etc.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 21:26.


#176
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 Kroghy, on 03 septembrie 2017 - 20:56, said:

Pt. un SUV e mic pretul. Eu am dat 19 mii pe Jetta, 18 pe Golf.
Teoretic un SUV e ceva mai bun si implicit mai scump decat o masina din clasa compacta.
Ma refer la cat am platit eu pt. masini, nu ma raportez la sarliul minim sau mediu din Ro.
Citeste mai sus, nu e suv, e crossover, in aceeasi clasa cu c3, ia si tu lumina! Suv-ul e suv, crossoverul e crossover :P

Cica un Duster cu 4x4 e za shit fiindca e crossover fata de un Sportage fara 4x4 care e un suv! Get it? ....not!
Stai ca vine robotelu' acum si ne clarifica pe toNti!

Nu am vazut inca pe nimeni care sa fi mers ca pasager in prafuit! Ar fi interesanta parerea sa! Una singura poate e subiectiva ! :P chiar daca am experimentat senzatia (nu nu sunt masochist) de mai multe ori!
Cu acelasi feeling....bleeeah!
Sa nu mai vorbim de comportamentul de barca mai grav ca la Logan pe care il are. Am luat adrenalina cat pentru toata viata la un schimb de benzi si revenire pe banda facut mai in forta pe la 60-70 km/h! Parca eram pe o minge de cauciuc imensa!

Edited by farausername, 03 September 2017 - 21:59.


#177
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Bine ca m-ai elucidat.
Pana acum eu credeam ca e un SUV.
Crossover e un fel de pantaloni scurti care nu-s nici chiloti dar nici pantaloni scurti?
Mai bine in chiloti dar sa fie curati.

Edited by Kroghy, 03 September 2017 - 21:56.


#178
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
De curati is prafuiti!

 vanitty, on 03 septembrie 2017 - 15:09, said:


 CGDBZ, on 03 septembrie 2017 - 16:11, said:


Duster face parte din clasa mica, este construit pe platforma lui Clio,

 MicroEdge, on 03 septembrie 2017 - 19:27, said:

Duster este in clasa cu Renault Captur, Peugeot 2008, Mazda CX3, Citroen c3 aircross

Ca sa fie clar din ce clasa face parte!

Edited by farausername, 03 September 2017 - 22:07.


#179
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Si totusi 139.826 de europeni au cumparat Duster in 2016 link: http://carsalesbase....a/dacia-duster/  ,iar minunatul Sportage a fost cumparat de 138.218 de europeni in 2016 link : http://carsalesbase....a/kia-sportage/ , adica mai multi europeni au cumparat Duster in 2016........probabil pentru angajati..........
Gasiti in pagina din link vanzarile pentru toate modelele, cititi si o sa va minunati ce bine se vinde Duster-ul, da mai bine treceti si terminate de crosetat ..........

#180
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cate din Sportage crezi ca is flote?

Edited by farausername, 03 September 2017 - 22:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate