Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Prima Casa sot, apoi sotie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Buna ziua,

Nu stiu daca s-a discutat acest aspect, deoarece nu am reusit sa gasesc, astfel va cer parerea pentru aceasta situatie.

In 2010 am luat credit PC.
In 2013 m-am casatorit.
Anul acesta dorim sa luam un credit PC pe numele sotie in una din variantele:
-doar sotia
-sotia + eu ca si co-debitor

Exista persoane care au trecut prin asa ceva?
Se poate?

Multumesc

#2
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Din ce stiu nu se poate. Trebuie sa dati o declaratie pe propria raspundere ca nu detineti dvs sau si impreuna cu sotia /sotul imobil mai mare de 50mp sau luat prin prima casa.Intrebati la banca sau un notar si va lamureste mai bine.

#3
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Astept un raspuns clar in acest sens de la banca, dar e posibil sa dureze.
Ma gandeam ca poate mai sunt persoane in aceeasi situatie cu mine, drept urmare am postat aici.

Stiu de acea declaratie pe proprie raspundere, dar atata timp cat eu (cu contract PC in derulare) nu devin proprietar, nu consider ca se aplica.
Si asta ar fi in situatia in care as merge ca si co-debitor, dar exista si varianta in care doar sotia contracteaza creditul.

#4
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Mai exista prima casa? Adica se mai pot face credite acum in afara celor care aveau deja dosarul gata? eu chiar voiam sa iau un apartament anul asta prin prima casa si mi-au taiat tot elanul...

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am luat *SINGUR* un ap cu PC. Sotia avea un apartament dobandit inaintea casatoriei.
La momentul ala au fost doar 2 banci (BCR, Alpha) care n-au obiectat la situatie si care m-au pus doar pe mine sa semnez declaratia pe proprie raspundere. Celelalte ori au zis pas din prima, ori o puneau si pe sotie sa dea declaratia pe proprie raspundere, moment in care opream colaborarea.

Practic, eu am facut creditul singur, ca apartamentul e pe numele ambilor.

Partea funny e ca nevasta-mea n-a putut sa plateasca rate si nici sa vada situatia contului in care viram ratele pana n-am trecut-o imputernicita pe cont.

Parerea mea e sa te duci la mai multe banci (eventual sucursale mai mari/importante) sa vb cu seful si sa-i zici situatia. Si el iti zice daca se poate sau nu.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pentru a beneficia de acest Program, una dintre conditiile era sa nu detii o proprietate pe numele tau, sau daca detii, sa nu depaseasca 50mp2.
Poti beneficia de inca un credit PC, doar daca iti iei ceva mai mare (decat ai in prezent) (si cu conditia de a stinge/lichida celalalt credit, daca e prin credit).

#7
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Multumesc pentru raspunsuri, dar nu par a fi pe subiect.

Nu eu sunt cel care doreste un alt credit, ci sotia.

Deci nu vad legatura intre mine si sotie din punctul asta de vedere.
De ce trebuie sa lichidez eu un credit cu care sotia nu are nici o legatura....?

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Bellini, on 21 martie 2016 - 15:48, said:

Deci nu vad legatura intre mine si sotie din punctul asta de vedere.
Dacă nu aveți convenție matrimonială (separare de bunuri), apartamentul acesta ar fi bun comun chiar dacă ea e titularul creditului.  
Ar putea fi o problemă că tu ai deja ai o locuință, în plus obținută tot prin Prima Casă.

Edited by althea, 21 March 2016 - 16:07.


#9
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu merge daca unul dintre soti are deja pe numele lui o locuinta mai mare de 50 mp. Nu conteaza ca a fost cumparata inainte de casatorie. La notar sotia trebuie sa dea o declaratie in care sa specifice ca nu detine singura sau impreuna cu sotul o locuinta mai mare de 50 mp.

Si voi daca nu ati facut conventie matrimoniala locuinta luata de tine a devenit bun comun cand v-ati casatorit.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 nonameshadow, on 21 martie 2016 - 16:43, said:

La notar sotia trebuie sa dea o declaratie in care sa specifice ca nu detine singura sau impreuna cu sotul o locuinta mai mare de 50 mp.
Păi nu deține nici singura nici împreună cu soțul, că e bunul lui.

 nonameshadow, on 21 martie 2016 - 16:43, said:

Si voi daca nu ati facut conventie matrimoniala locuinta luata de tine a devenit bun comun cand v-ati casatorit.
Nuuu...! Nu va fi bun comun niciodată, indiferent câți ani de căsnicie vor avea.

#11
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 althea, on 22 martie 2016 - 05:07, said:

Nuuu...! Nu va fi bun comun niciodată, indiferent câți ani de căsnicie vor avea.

Da. Aici ai dreptate. Atunci de ce in cazul meu m-a intrebat clar notarul daca vreunul dintre noi detine un imobil mai mare de 50 mp? Creditul prima casa a fost facut in totalitate de mine .

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 nonameshadow, on 22 martie 2016 - 07:10, said:

Atunci de ce in cazul meu m-a intrebat clar notarul daca vreunul dintre noi detine un imobil mai mare de 50 mp?
Pentru că în principiu, chiar dacă nu scrie explicit niciunde, programul a fost gândit pentru cei care nu au locuință. Fiind familie e clar că soțul/soția cuiva care a luat deja prin Prima casă are unde sta.
Alt motiv ar putea fi că soțul care a luat deja prin Prima casă ar beneficia de două ori de creditul ăsta (pt că va fi coproprietar) care e mai ieftin decât un credit ipotecar imobiliar obișnuit.

#13
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Chiar sunt curios ce o sa raspunda banca.
Sper ca azi sa ma informeze si revin ca sa va spun

#14
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Art. 360 – Regimul bunurilor
(1) Fiecare dintre soţi este proprietar exclusiv în privinţa bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi a celor pe care le dobândeşte în nume propriu după această dată.

#15
anam27

anam27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.04.2015

 dhaneey, on 22 martie 2016 - 08:55, said:

Art. 360 – Regimul bunurilor
(1) Fiecare dintre soţi este proprietar exclusiv în privinţa bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi a celor pe care le dobândeşte în nume propriu după această dată.

Ar fi bine sa dam informatia completa:

"SECŢIUNEA a 3-a
Regimul separaţiei de bunuri
Art. 360
Regimul bunurilor
(1) Fiecare dintre soţi este proprietar exclusiv în privinţa bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi a celor pe care le dobândeşte în nume propriu după această dată.
(2) Prin convenţie matrimonială, părţile pot stipula clauze privind lichidarea acestui regim în funcţie de masa de bunuri achiziţionate de fiecare dintre soţi în timpul căsătoriei, în baza căreia se va calcula creanţa de participare. Dacă părţile nu au convenit altfel, creanţa de participare reprezintă jumătate din diferenţa valorică dintre cele două mase de achiziţii nete şi va fi datorată de către soţul a cărui masă de achiziţii nete este mai mare, putând fi plătită în bani sau în natură."


Este valabil in cazul in care sotii au optat pentru regimul separatiei de bunuri.

#16
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
O singura banca a fost destul de inteligenta ca sa verifice in detaliu situatia si mi-a transmis ca este in regula.
Intre timp am primit raspuns si de la fond pe care il voi copia mai jos:

Buna ziua,

Se poate accesa un credit Prima casa, sotia beneficiar dumneavoastra garant. Avand in vedere ca sotia nu a mai beneficiat poate face acest lucru, chiar daca dumneavoastra aveti un credit in derulare.

O zi buna

#17
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006

 Bellini, on 21 martie 2016 - 14:40, said:

Buna ziua,

Nu stiu daca s-a discutat acest aspect, deoarece nu am reusit sa gasesc, astfel va cer parerea pentru aceasta situatie.

In 2010 am luat credit PC.
In 2013 m-am casatorit.
Anul acesta dorim sa luam un credit PC pe numele sotie in una din variantele:
-doar sotia
-sotia + eu ca si co-debitor

Exista persoane care au trecut prin asa ceva?
Se poate?

Multumesc

Nu se poate.

#18
ValentinDanielC

ValentinDanielC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2016

Prima casa e un program destinat ooamenilor
care intr.adevar au nevoie de o casa,dar romanii sunt inventivi.mi se pare aiurea ca tu si sotia sa va luati a2 a locuinta prin PC iar altul care are nevoie sa.si caute chirie ca nu mai prinde fonduri.exista ipotecar ,dar de'..e dobanda mai mare dom'ne...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate