Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

GARMIN nuvi 2797LM upgrade help

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Sunt posesorul unui GARMIN nuvi 2797LM. Cumparat in Romania. Am constatat de cateva ori greseli de traseu si am hotarat sa -l conectez la siteul mama pentru upgrade. Dispozitivul are o memorie de 8Gb pe ”rosu” si un SD = 16Gb liberi. La momentul in care eu dau comanda pentru upgrade sunt informat ca dispozitivul nu are memorie libera. Vanzatorul nu are ”suport” pentru aceasta problema. Vreau sa introduc upgradul pe SD card. Este posibil? Cum procedez?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca ii poti face upgrade. Cel mult update la harta si la soft.
Verifica versiunile ce le ai. Muta harta pe card. Cum? Ctrl+X si apoi Ctrl+V pe card din Windows cu aparatul conectat la PC.

Harta e un fisier *.img cu diverse denumiri. Vreo 3 GB daca e cea mai recenta CNNT.

gmapssup.img in folderul Garmin in radacina la card.

#3
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007

 dorin_2k, on 19 martie 2016 - 22:42, said:

Nu cred ca ii poti face upgrade. Cel mult update la harta si la soft.
Verifica versiunile ce le ai. Muta harta pe card. Cum? Ctrl+X si apoi Ctrl+V pe card din Windows cu aparatul conectat la PC.

Harta e un fisier *.img cu diverse denumiri. Vreo 3 GB daca e cea mai recenta CNNT.

gmapssup.img in folderul Garmin in radacina la card.

Nu am gasit fisiere ”vizibile” img. Am deschis Garmin Express, am conectat dispozitivul, am fost informat ca exista actualizari la harti. Programul a ”cercetat” ai m a informat ca a descoperit SD card pe dispozitiv. Am dat instalare si ..... memoria rosie a dispozitivului a fost golita. Sa instalat fisierul nou. SD cardul este in continuare gol.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt fisiere ascunse (de sistem).  Bifeaza sa le vezi.
Ce harta ai acum?

#5
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
"Sunteti la zi!/Versiune: 5.20/Full Coverage of Europe 2016.30"

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
E bine. 2016.30 e cea mai recenta.

#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Daca nu vezi fisierele ascunse dupa ce ai setat asta, trebuie sa debifezi " se ascund fisierele protejate ale sistemului de operare (reomandat)" tot din vizualizare foldere.
Daca vrei sa descarci harta direct pe card: cardul sa fie in fat32, un folder cu numele Garmin, iar aici copiezi din gps fisierul GarminDevice.xml, scoti cardul din gps si il conectezi la pc, apoi garminexpres va descarca automat harta acolo.
Offtopic , si mai simplu, poti pune o harta decodata direct pe card. Softpedia nu incurajeaza pirateria.

#8
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios!
Poate mă puteți ajuta și pe mine cu o problemă. Am un Garmin 2598 lmt care acum multe luni mi s-a stricat. Ecranul era complet alb și nu se vedea nimic pe el. Am reușit sa îl repar la un atelier, dar pentru că eram presat de timp mi-am cumpărat alt aparat. Așa că Garminul reparat a stat în dulap pana mai ieri, când l-am repus în funcțiune. Este updatat la 2016.30, dar când l-am scos prin oraș sa vad cum funcționează, am remarcat ca nu mai are camere de viteză sau  alte camere de pe la semafor.
As putea cu un copy-paste sa îi pun în soft chestia asta?
Aceste camere existau înainte de a se defecta. Atelierul care a făcut reparația nu mai există acolo, deci este exclus să mai plâng la cineva, și mă gândesc că mi-au pus o variantă de soft care nu are aceste camere .... și le-aș putea adăuga eu.

#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
La gpsubderground.com, garmin poi ai scdb și cyclops.
Cele de la cyclops descarci cele decodate și le copiezi în gps la Poi, iar cele de la scdb, cu programul poiloader, le transformi în fișier. Gpi, ca și celelalte și le pui tot în gps la poi.

Gpsunderground


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate