Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Traseu pe cont propriu Roma-Napoli-Coasta Amalfiana-Bari

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Dupa ce anul trecut, la recomandarile voastre am ales un traseu Roma-Florenta-Pisa-Cinque Terre, anul acesta ma gandesc sa vizitez zona Roma-Napoli-Coasta Amalfiana-Bari.
Plecam din Timisoara cu wizzul spre Roma, prin 11 iunie, vizitat putin orasul, Fantana di Travi in special care era in renovare anul trecut, cazare Roma
A doua zi-deplasare cu trenul spre Napoli, cazat, vizitat Procida
A treia zi-vizitat Pompei, Verzuviu, cazare Napoli
A patra zi-vizitat Ischia, seara Napoli, cazare Napoli
A cincia zii-vizitat Capri, deplasare cu ferry spre Sorrento, cazare aici
A sasea zi-vizitat Sorrento, plaja la Marina di Puolo, imprejurimi, cazare Sorrento
A saptea zi-vizitat Amalfi, ravelo, Positano, cazare Positano daca gasesc ok la pret sau Sorrento
A opta zi-deplasare spre Arbelobello(merita??), apoi Bari, cazare aici
A noua zi-ora 12, avion Bari-Timisoara

Sunt deschisa la orice critici, va rog sa sariti cu pareri, sunt constructive pentru mine. O sa fie luna de miere, nu o sa ne relaxam insa la un hotel de lux, o sa caut cazari rezonabile ca si pret, airbnb sper ca ma salveaza. Credeti ca trebuie sa schimb ceva in program? Am vizitat Roma anul trecut 4 zile, am vazut ce mi-am propus atunci, cu exceptia Fantani di Travi. Recunosc ca daca exista zbor direct spre Napoli nu m-am mai fi complicat cu Roma sau Bari.
Ca si cazare, am decis bine? As vrea si eu sa stau pe coasta, la nu stiu ce hotel de lux dar preturile de sute de euro ma fac sa spun pas scurt fara sa ezit.
Anul trecut am ramas cu o parere cam nefavorabila pentru Cinque Terre, mi s-a parut cam neingrijita zona, potecile principale inchise, aglomeratie mare, preturi foarte mari la cazare, mancare. Macar acum stiu la ce sa ma astept de la Italia turistica si nu o sa mai fiu asa socata.
Am un buget de 1000 euro, anul trecut pt 2 saptamani am cheltuit cam 1500/14 zile pline dintre care cam 850 cazarea. Conteaza foarte mult locatia  si curatenia  pentru cazare. Vrem sa vizitam cat mai mult, unele trasee le-am face si pe jos, de ex. Ravelo-Amalfi.

Edited by luciana5, 12 March 2016 - 15:04.


#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Fontana di Trevi
Vesuvio
Ravello
Alberobello
Sunt italian, singurul lucru ce iti spun: de la Roma in jos sa aveti mare grija la portofel

#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Alberobello merita, e foarte frumos. Dar mai bine mergeti separat, alta data in zona (in Puglia), pentru ca mai sunt si alte chestii interesante si frumoase de vazut, daca tot aveti zbor spre Bari. Eu as mai sta o zi pe Amalfi coast si m-as intoarce la Roma si as lua de acolo avionul. Sau as dormi o noapte in Capri, e superba insula si daca va place mersul pe jos, ai ce vedea. http://www.capri.net/en/what-to-see Daca tot am ajuns pana in Capri as sta o noapte acolo sa apuc sa bat insula cu piciorul in toate directiile. (Citeste putin pe subiectul Napoli si imprejurimi, iti pot recomanda daca vrei cazarea noastra fortata :) de o stea din Capri, era excelent pozitionata si curata)

Edited by mdt, 12 March 2016 - 17:26.


#4
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Cred că se poate castiga o zi, daca se face un circuit in sensul acelor crasornicului, adica:
Roma-tren- direct Salerno, de dimineata
Autobuz- Salerno- Amalfi -Ravello-Amalfi-Agerola ( cazare, ceva mai ieftina)
Agerola-Sentiero deli Dei-Nocerolla- Positano-autobuz-Meta-tren-Vico Equense (cazare)
Vico Equense-tren-Sorrento-vapor-Capri ( cazare, vizitat 2 zile)
Capri-Napoli, mai departe programul vostru

Edited by nasty2, 14 March 2016 - 22:43.


#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ceea ce e echivalent cu la intoarcere Salerno - Roma in loc sa mai mergeti in Bari. Dar cum vreti voi.

Intrebare: daca faceti traseul Napoli -> Capri -> Sorrento, unde va lasati bagajele in timp ce vizitati Capri?

#6
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Stiu!! Si eu m-am gandit la asta!!! Din pacate nu cred ca avem de ales decat sa luam rucsacii cu noi. Nu vom avea alte bagaje dar anul trecut i-am plimbat prin Pisa si nu a fost tocmai ok. Anul trecut pt 14 zile ne-a fost suficient un rucsac  pt fiecare. Daca e si foarte cald..e naspa rau. Ar trebui sa avem cazarea prin Capri, din multe puncte de vedere ne-ar fi mai bine dar au niste preturi...pe Capri se circula cu autobuzul am inteles?!

#7
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Asadar la recomandarea lui nasty2 am studiat si pot face traseul astfel:
prima zi-avion Tm Roma, vizitat, cazarea cred ca aici ptc e fabuloasa Roma noaptea(mai faina ca ziua mi s-a parut mie:P)
a doua zi deplasare spre Amalfi, Ravelo, Positano, etc cazare prin zona sau Sorrento
A treia zi vizitat Sorrento, cazat aici
A patra zi de relaxare la Maria di Puolo(ati vazut cum ar fi plaja asta, app 14 iunie ar fi ziua, e suficient de ok apa?) cazat tot Sorrento
A cincea zi-- recomandari??
A sasea vizitat Capri, cazare aici sau deplasare spre Napoli
A saptea ivizitat Pompei, Verzuviu, seara prin napoli
A opta vizitat Procida si Ischia, cazare Napoli
A noua deplasare spre Albelobelo, Bari, cazat Bari
A zecea zi intors acasa din Bari
Daca vreau sa ma intorc din Roma or sa fie 11 zile, doar marti avem curse din Roma spre deosebire de luni din Bari. Luni vor pica Rusalile, asta inseamna ca vor fi mai multi turisti in acel week-end prelungit cred. In a cincea zi nu stiu ce sa mai fac, o pot elimina si sa stau o zi in plus in zona Bari sau sa vizitez Capri pt 2 zile si asa ma cazez obligatoriu aici

#8
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
luciana, daca tu crezi ca in ziua 2 ai timp sa ajungi din roma pe coasta amalfi si sa vizitezi amalfi, ravelo si positano nu pot sa spun decat ca esti f optimista. eu zic sa schimbi ziua 2 cu 3 (adica ziua 2 cazat si vizitat sorrento, ziua 3 vizitat coasta)
in ziua a 5-a as merge in capri si as sta fara ezitare o noapte acolo.
oricum, ai o multime de variante pt a organiza vacanta asta! fiecare dintre noi am face-o in feluri diferite! trebuie totusi sa iei in calcul mai multi factori.
daca te ajuta cu ceva in alcatuirea planului, sa stii ca in pompei scavi gara are depozit de bagaje (contra cost), iar la intrarea in sit le poti lasa gratuit.
banuiesc ca ai ales intoarcerea prin bari din cauza pretului mai bun la biletul de avion, insa puglia merita mai mult decat o vizita rapida in alberobello. iar pt vizita asta trebuie sa tii cont ca trenul face de la bari cca o ora juma'/sens.

#9
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Acum am verificat si chiar ca Bari e mai ieftin cu vre-o 40 euro de pers. fata de Roma Insa pretul la avion va scadea, e prea devreme sa il cumpar acum. Ma atrage Bari deoarece am vazut Roma si prefer sa vad alte locuri noi, macar sa stiu daca merita sa ma reintorc in Bari pt imprejurimi. Oricum cred ca trenul va fi mai scump decat biletul de avion, mi s-a mai intamplat si anul trecut:D
Stiu ca Puglia are obiective interesante, timp si bani sa fie..atatea locuri frumoase sunt in Europa asta! Ca nu indraznesc sa ma gandesc la alte continente deocamdata...
Oricum deocamdata studiez cazarile si mi se par scumpe, ce gasesem eu(airbnb- Capri cu 70 euro camera s-a dovedit 90, a majorat pretul dupa pre-approval. Asa seriozitate te face sa te mai gandesti daca merita..

Edited by luciana5, 15 March 2016 - 16:47.


#10
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011

 dariuscha, on 15 martie 2016 - 12:36, said:

luciana, daca tu crezi ca in ziua 2 ai timp sa ajungi din roma pe coasta amalfi si sa vizitezi amalfi, ravelo si positano nu pot sa spun decat ca esti f optimista....

Se poate ajunge la Salerno pe la 9.30, plecand de la Roma pe la 7 și ceva, apoi e autobuz Salerno-Amalfi la 10, următorul la 11
și la 11.15 respectiv 12.15 se ajnge la Amalfi  și se Incepe vizitarea. De la Amalfi la Ravello se ajnge cu autobuzul  in 15 minute. Positano a 2-a zi,  ideal ar fi  de la Agerola- Sentiero  degli Dei-Positano.

Deci dormind  in zonă ( de exemplu la Amalfi) se poate lasa bagajul, chiar inainte de check-in ( la receptie)

Dar 12 iunie fiind duminica, autobuzele au alt mers, mai rar,  deci pana nu se stie orarul de vara pt duminica, nu stiu ce sa  zic...

Totusi la Roma pe 11 iunie, neaparat o inghetata de la GROM și numai de la ei. De ce? Sa ne spui dupa ce o mananci. Prin centru sunt pe via dei Giubonari si poate si pe la piazza Navonna.
https://www.google.i...mobile&ie=UTF-8

Edited by nasty2, 15 March 2016 - 23:01.


#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
nasty2, eu n-am zis ca e imposibil! Posted Image   totusi, sunt in luna de miere, nu in expeditie, sculati la 6 pt a prinde trenul de 7 catre salerno si cu rucsacul in spate prin positano!Posted Image
de acord  in ce priveste ingetata . ador grom (fiica-mea zice ca inghetata lor cu fistic e cea mai buna dintre toate pe unde-a mai mancat, inclusiv berthillon intra in ecuatie) , e si in piata navona (nord, dreapta), insa la roma san crispino ramane preferatul meu. asa ca piata della rotonda e locul preferat din ''triungiul de aur'' :espresso la tazza d'oro, inghetata la san crispino si cappuccino la sant eustachio.

#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 dariuscha, on 16 martie 2016 - 00:19, said:

... ador grom ... e si in piata navona (nord, dreapta) ...

Confirm, dar eu am mâncat de ciocolată (ca de obicei - mănânc mereu îngheţată exclusiv de ciocolată), iar nevastă-mea a luat ceva combinat (habar n-am, că ea face mereu experienţe şi pe urmă se plânge că a luat plasă - de data asta n-a luat).

@nasty2 şi @luciana5: aaaaaah, tinereţe unde eşti ? De multă vreme nu-mi mai planific circuite, cel mult sparg cazarea în 2 sau 3 locuri, e mult mai comod să nu te muţi în fiecare zi. Dar dacă puteţi şi vă place, bravo vouă !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 March 2016 - 02:05.


#13
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Eu as sta in cat mai multe locuri posibile dar recunosc ca e mai dificil sa explorezi cu rucsacul in spate.
Dupa ce aseara am studiat Sorrento cu google earth mi-am dat seama ca nu e prea frumusel orasul, de fapt pare anost. Asa ca acum caut cazare pe langa Amalfi, Ravelo, Praiano, etc. Cu ce nerabdare astept sa urc cele 100-200 de trepte care apar prin descrierile cazarilor:))  Ma intereseaza doar sa fie cat de cat aproape de staia de autobuz. Exista pe undeva o harta cu statiile de autobuz din Amalfi??

Edited by luciana5, 16 March 2016 - 11:17.


#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
in amalfi statia de autobuze e chiar in port si din cate stiu eu e singura.
sigur nu avem aceleasi gusturi, caci despre sorrento nu pot spune ca e anost.

#15
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Nu ma refer la zona portului din Sorento ci prin interiorul orasului, cladiri neingrijite, aglomeratie...asa arata google earth. Din pacate intotdeauna stiu doar la fata locului daca imi place  sau nu insa parca zona Amalfi, Ravelo, Positano este mult mai superba

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca ai alergie la cladiri neingrijite mai bine alege alta destinatie, zau. Nici Positano nu poti sa zici ca e polished, chiar si Capri are cladiri mai putin renovate. Iar de scumpa, e scumpa zona, cam ca Venezia, mai scumpa decat Roma. Decat sa te intorci dezamagita ca sunt preturi mari dar cladiri nerenovate mai bine alege altceva.

Iar aglomeratie in iunie probabil va fi mai mare devat in februarie, cand am fost eu si nu era pustiu. E o zona aglomerata. Poate sa fie sau sa ni fie pe sufletul tau.

#17
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Pt mine cladirile neingrijite denota nepasare. Atatia bani din turism intra in zonele astea, Cinque Terre, Amalfi, Venetia, etc si daca proprietarii nu le renoveaza or sa ajunga niste  sate epava cu hoteluri de lux si in timp isi vor pierde farmecul. m-a dezamagit Cinque Terre ptc ma asteptam la mai mult dar e ca la noi, nimeni nu apreciaza ce are ci vrea sa scoata doar bani. M-a impresionat Portovenere, mi s-a parut incredibil de frumos, relaxant, romantic..
Si la noi in Timisoara sunt o gramada de cladiri scorojite, cele renovate prea putine, Cea mai buna lege care s-ar putea da e sa fie taxati ff crunt cei care nu au grija de proprietatile lor. Dar sa fie si implementata strict!  Daca nu-ti permiti sa le renovezi, vinde dar nu lasa in paragina!
Revenind la coasta amalfiana, stiu de anul trecut ca nu va fi cum visez;) M-am invatat minte, pozele de obicei arata doar lucrurile frumoase ca doar cine se lauda ca a  fost la nu stiu ce destinatie dar era sa ii cada o caramida in cap!!
Apreciez mult sfaturile primite aici, multumesc frumos.

Edited by luciana5, 16 March 2016 - 15:07.


#18
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011

 dariuscha, on 16 martie 2016 - 00:19, said:

nasty2, eu n-am zis ca e imposibil! Posted Image   totusi, sunt in luna de miere, nu in expeditie, sculati la 6 pt a prinde trenul de 7 catre salerno si cu rucsacul in spate prin positano!

De acord, dar au ales o vacanța activă, nu 9 zile la numai la Capri!

Edited by nasty2, 16 March 2016 - 15:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate