Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Traseu pe cont propriu Roma-Napoli-Coasta Amalfiana-Bari

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Lasati ca ne-am trezit si pe la 6 dimineata anul trecut ca sa prindem primul autobuz din Nidri spre Vasiliki:)) Daca n-ar fi fost cativa copii care dormisera pe plaja din Agiofili am fi fost singuri..oricum am avut 2-3 ore de rasfat pana au dat navala..daca as fi vazut plaja aia aglomerata nu mi-ar fi ramas in suflet asa cum e acum.
Ne trezim de obicei in concediu ca la servici, la 7 suntem sus, diferenta e ca in concedii o facem cu placere iar acasa abia ne urnim din pat.
Pana la urma o sa iau cazare cred si in Capri, macar o noapte ca sa o exploram. Am vazut ca sunt multe trasee pe care le poti face pe jos, ca si in Amalfi de altfel.

#20
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postnasty2, on 16 martie 2016 - 15:56, said:

De acord, dar au ales o vacanța activă, nu 9 zile la numai la Capri!
tinand cont ca cele 9 zile sunt de fapt 8 (in ultima au timp doar sa ajunga la aeroport), ca in prima si penultima vor sta in localitatile unde atrerizeaza/decoleaza, dar mai ales ca sunt si in luna de miere, poate ca o vacanta doar in capri n-ar fi o idee chiar atat de rea!Posted Image

#21
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
Și eu aș fi stat la Capri vreo 7 zile în iunie, dar deh, soțiile preferă mișcarea pe trasee grele...

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Cu mintea ( si bugetul) de acum si eu mi-as fi facut "luna" de miere o saptamani in Capri. Doar ca a expirat momentul...

Luciana, chiar sunt multe trasee de facut pe jos on Capri, eu asta vreau sa fac data viitoare cand oi ajunge pe acolo.

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
mdt, tu ai spus direct ceea ce eu doar am sugerat! Posted Image

#24
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View PostOvidiuNS, on 16 martie 2016 - 02:00, said:



@nasty2 și @luciana5: aaaaaah, tinerețe unde ești ? De multă vreme nu-mi mai planific circuite, cel mult sparg cazarea Ăźn 2 sau 3 locuri, e mult mai comod să nu te muți Ăźn fiecare zi. Dar dacă puteți și vă place, bravo vouă !


De ce călătorim de fapt?
Fără să ne dăm seama suntem în căutarea Paradisului pierdut, de unde am fost alungați.
Și când aflăm de un loc frumos, hop și noi. De coasta amalfitană am auzit ca fiind un paradis. Poate o să incerc să ajung când sunt flori : mai-septembrie. Ce am face dacă am câștiga la loto, ne-am muta intr-un loc frumos, cu primăvară veșnică?
Mai e un loc despre care care grecii antici credeau că e Paradisul : insula Madeira.

Attached Files


Edited by nasty2, 16 March 2016 - 20:08.


#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Poate ati citit si voi romanul "Ce mica-i lumea!" de David Lodge, e el partial satiric si umoristic dar are bineinteles si un substrat serios  (daca nu l-ati citit vi-l recomand). Mi-a ramas intiparit felul in care imparte el turismul in 2 categorii: turism de tip paradisiac si turism de tip pelerinaj.

Circuitele precum cel din subiect se incadreaza la pelerinaj.
O saptamana in Capri e turism paradisiac, clar. Ca sa fiu si un pic on topic.

#26
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Dacă nu ții morțiș să vezi Fontana di Trevi (La Roma poți ajunge, din nou, altă dată, într-un City Break), pentru a avea cele mai bune variante, Sorento este destinația ideală. De acolo, poți ajunge și în Napoli, și la Vezuviu / Pompei, și în Capri și pe coasta Amalfitană cel mai rapid. București-Roma-Napoli: avion, Napoli-Sorento: autocar. Și retur, evident.
Trebuie să ții cont că traficul pe coasta Amalfitană este teribil - două benzi înguste - și asta poate duce la schimbări de program radicale (blocajele în trafic sînt zilnice). Tarifele la tren și autocare locale sînt decente, dar trebuie să te aștepți la prețuri mari la cazare, mîncare și băutură. Zona este departe de turismul de tip buget, ceea ce s-ar putea să-ți producă dezamăgiri serioase. Sincer, 1000E este sub minimul necesar (2000E, ar fi un regim spartan) pentru o astfel de excursie. Și asta, dintr-un motiv foarte simplu: zona este cu adevărat minunată și trebuie protejată.

#27
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
E scumpa cazarea mai ales in sezon in zona aia, care da,merita vizitata!

Grabeste-te cu rezervarile.

#28
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Ma grabesc cat pot, e complicat pentru ca deja pe airbnb sunt ocupate cazarile mai faine si rentabile.  Am schimbat planul, vom pleca din Roma direct spre coasta amalfiana, cazare la Ravello 2 zile apoi cazare in Praiano alte 2 zile(aici as fi stat 4 zile dar doar 2 mai erau disponibile, sper sa se concretizeze ca-mi raspunde greu la mesaje) apoi 2 nopti in Capri si 2 in Napoli, 1 in Bari. Astfel o sa renuntam la Ischia si Procida. Am schimbat traseul datorita faptului ca vream cazarea aia in Praiano.  Insa parca nu-s multumita, cum arata acum nu mai pot folosi cardul ala pe 3 zile, sa am transport si 2 obiective gratuite(vream Pompei si Verzuviu) Oricum cazarile sunt scumpe, in capri cel mai ieftin am gasit pe airbnb cu 140 euro/2 nopti sau 200 euro la hotel cu mic dejun/vedere la mare. M-ati sfatuit sa maresc bugetul alocat, oricum as fi facut-o, totdeauna pronesc de la mai putin si mai adaug. Vad ca, ca si anul trecut jumatate din buget se va duce pe cazari...si nici macar nu-s de 3 stele!! Alta problema e ca desi distanta dintre Roma-Napoli si Bari-Napoli e cam la fel, faci 1 ora si respectiv 4 ore cu trenul!! Daca as fi gasit ceva mai rapid eram tentata sa maresc durata sejurului, putem pleca vineri spre bari si sa ma intorc marti. As fi avut asa 11 nopti de cazare..

#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
luciana, vezuviu e inclus in card? ce anume, mai exact?

#30
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Corect:D
fara Vezuviu:) autobuzul care te duce la el se plateste extra.
Insa Pompeiul parca am citit ca e inclus.
Exista si un abonament doar pentru transport valabil 3 zile..18 euro. Daca stau sa ma gandesc e mai ok asta pt planul meu

Edited by luciana5, 19 March 2016 - 10:49.


#31
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
vad ca s-au schimbat biletele/tarifele de cand am fost eu. tu la ce abonament de 3 zile te referi?
pompeiul sigur e inclus, am folosit noi cardul. oricum,a meritat toti banii. in functie de program, vezi care din ele te avantajeaza, atat ca vizitare cat si ca transport. oricum, din capri nu ai inclus nimic(daca retin corect). si vezi sa nu fie modificari si la card!

#32
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
http://www.unicocamp...banner=costiera aici am gasit abonamentul de 3 zile pt transport  Cel cu obiectivele incluse, artecard e 32 euro acum

Edited by luciana5, 19 March 2016 - 11:53.


#33
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
a, unicocostiera! caci 3T vad ca nu mai e!  e ok pt coasta.
in cel de la artecard /3 zile ai inclus tot transportul, inclusiv in napoli . de aia zic ca-i bine sa vezi care din ele te avantajeaza! ... mai e si artecard/7 zile, insa fara transport.

#34
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdariuscha, on 16 martie 2016 - 00:19, said:

...de acord  in ce priveste ingetata . ador grom (fiica-mea zice ca inghetata lor cu fistic e cea mai buna dintre toate pe unde-a mai mancat, inclusiv berthillon intra in ecuatie) , e si in piata navona (nord, dreapta), insa la roma san crispino ramane preferatul meu. asa ca piata della rotonda e locul preferat din ''triungiul de aur'' :espresso la tazza d'oro, inghetata la san crispino si cappuccino la sant eustachio.

Triunghiul de aur trebuie completat cu o cofetărie gourmet, cu adevărat tare de tot, recomandată de localnici și de turiștii cunoscători:

"De Bellis" - ușor de trecut pe lângă ea - e după motocicletă, în dreptul celor 2 persoane

https://www.tripadvi...Rome_Lazio.html

Attached Files


Edited by nasty2, 23 March 2016 - 18:47.


#35
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
in afara de prajiturile de baza, mai au si altele pe care nu le mai gasesti a doua zi.
https://www.tripadvi...set=-1&filter=2

Edited by nasty2, 23 March 2016 - 20:59.


#36
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Masina inchiriata nu intra deloc in planuri?
Macar sa ai unde lasa rucsacii peste zi.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate