Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

schizofrenie fara medicamentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Mihaiklein

Mihaiklein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2016
Buna ziua
Exista posibilitatea ca o persoana cu schizofrenie sa functioneze normal fara medicamentie?

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
"medicatie" in limba romana

intrebarea e retorica, nu?

#3
Mihaiklein

Mihaiklein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2016
Intrebarea nu este deloc retorica,deci daca ma puteti ajuta cu informatii despre cazuri asemanatoare v-as fi recunoscator
ps:termenul pe care l-am folosit"medicamentatie"exista in limba romana,dar in acest context termenul este gresit

Edited by Mihaiklein, 03 March 2016 - 15:40.


#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
defineste 'normalul'

#5
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
WTF?!? Medicamentie, medicamentatie?
E clar ca nu ai luat tratamentul la timp. Da fuga si ia-l cat mai esti cat de cat lucid.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Depinde pe cine intrebi.
Exista cateva persoane pe sectiunea asta ce sustin ca prin tot felul de metode o duc foarte bine fara medicatie.
Personal eu am observat ca schizofrenia e o boala progresiva. Se agraveaza in timp pana bolnavul devine incapabil sa mai functioneze normal in societate, caz in care ori ajunge internat pe undeva daca are familie, ori ajunge pe strazi.

#7
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Cu mine in bloc sta un baiat bolnav de schizofrenie. E un baiat super de treaba... Cand nu isi ia medicamentele devine violent cu familia lui,.. In rest, cu medicatia corecta, functioneaza normal. Munceste, iese cu prietenii etc etc...

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca persoana respectiva ar fi functionat in parametri normali, cu siguranta nu s-ar fi ajuns la acest diagnostic.
raspunsul la intrebarea ta este "nu". fara medicatie, boala progreseaza si apar manifestari violente sau periculoase - atat pentru cel bolnav, cat si pentru cei cu care locuieste / interactioneaza zilnic.

#9
Mihaiklein

Mihaiklein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2016

 cristi_71, on 03 martie 2016 - 15:40, said:

WTF?!? Medicamentie, medicamentatie?
E clar ca nu ai luat tratamentul la timp. Da fuga si ia-l cat mai esti cat de cat lucid.
Vreau sa-ti spun numai 2 lucruri:
1 Cuvantul medicamentatie exista in limba romana(verifica dex-ul),dar nu in contextul pe care l-am folosit
2Daca tot nu-mi poti da informatii care sa ma ajute mai bine te abtii de la comentarii

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Da, normal, uita-te in jur cati nediagnosticati sunt, insa e putin probabil. Medicii vor insista pentru un tratament medicamentos pentru a mentine pacientul cat de cat sub control. Poate ca nu are nevoie de medicamente, cine stie, dar e riscant, asa cum s-a mai spus, atat pentru el cat si pentru cei din jur.

Edited by sorin147, 03 March 2016 - 15:54.


#11
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 Mihaiklein, on 03 martie 2016 - 15:07, said:

Buna ziua
Exista posibilitatea ca o persoana cu schizofrenie sa functioneze normal fara medicamentie?

Da. Cam asa:

[ https://v1.std3.ru/2c/ae/1456947393-2cae17de51369e2389cad0379f7ee43f.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Mihaiklein

Mihaiklein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2016
ok,cred ca ar fi bine sa dezvolt subiectul(pana acum am vorbit la general)
Deci problema e urmatoarea,acesta schizofrenie se manfesta foarte ciudat din punctul meu de vedere.De ce spun asta?
Pentru ca aceasta problema o am doar intr-un oras(orasul in care locuiesc),si se manifesta printr-o neliniste pe care o am fata de cativa oamenii pe care ii cunosc(poveste lunga),dar in alta parte nu am nici o problema.Practic nu vreau sa ma intalnesc cu ei,si cand acesti oamenii vorbesc pe afara am senzatia ca vorbesc despre mine sau ca se uita ciudat la mine.Ok ce parere aveti?
Vreau sa mentionez ca nu sunt violent(nici nu am fost),ma inteleg bine cu familia,planuri de viitor am cu sutele(bineinteles realizabile).

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cine a zis ca ai schizofrenie? Internetul? Stinge calculatorul si mai iesi din casa, e vreme faina zilele astea.

#14
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
poate ai 2 personalităţi şi nu îţi dai seama?

#15
Mihaiklein

Mihaiklein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2016

 Mizu, on 03 martie 2016 - 16:24, said:

Cine a zis ca ai schizofrenie? Internetul? Stinge calculatorul si mai iesi din casa, e vreme faina zilele astea.
Diagnosticul a fost pus de un  psihiatru dupa externarea din spital(am luat cam 20-30 de pastile,fara intentie reala de suicid).Si cred ca ar fi mai bine sa mentionez ca prostia asta am facut-o de 2 ori(bineinteles acelasi rezultat).

#16
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

 Mihaiklein, on 03 martie 2016 - 16:33, said:

Diagnosticul a fost pus de un  psihiatru dupa externarea din spital(am luat cam 20-30 de pastile,fara intentie reala de suicid).Si cred ca ar fi mai bine sa mentionez ca prostia asta am facut-o de 2 ori(bineinteles acelasi rezultat).
Munca si futut sa, ai mintea ocupata, si multa socializare.

#17
mareanmarian

mareanmarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.03.2016

 Mihaiklein, on 03 martie 2016 - 16:22, said:

Practic nu vreau sa ma intalnesc cu ei,si cand acesti oamenii vorbesc pe afara am senzatia ca vorbesc despre mine sau ca se uita ciudat la mine

Simptom intalnit frecvent in psihiatrie.
Citeste daca tot iti place sa citesti aici https://en.wikipedia...ns_of_reference
si ia decizia care dintre cele doua ti se potriveste, sau roaga cel putin doua persoane din familie sa te ajute

Apoi cu rezultatul mergi la psihiatru sa-ti dea diagnostic de tulburare de personalitate paranoica sau in cel mai rau caz tulburare deliranta
nu prea cred ca ai schizofrenie
te va testa acolo, daca ai trecut de 26 de ani nu vei primi diagnosticul ala

un simptom nu inseamna intotdeauna boala mintala grava, cum te-ai gandit tu

succes!

#18
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
si ce medicamente ei, frate-miu ia de somn seroquel parca!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate