Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Se poate coloniza spatiul cosmic?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
statia spatiala internationala ce e?

tehnologie pt a ajunge pe marte si a crea un avanpost acolo exista, dar e foarte costisitor si nimeni nu vrea sa cheltuiasca atat.

pt plutit pur si simplu prin spatiu apare o mare problema: de unde scoti energie pt acea statie? aici, in apropierea soarelui primim caldura si lumina pe saturate. si lemnele care le arzi tu in soba iarna sau gazul metan e la baza energie primita de la soare. in spatiu, unde-s aproape -273 grade celsius e mai complicat cu energia....

#20
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Eu am început sa ma pregatesc deja: am vizionat Interstellar de trei ori pâna acum.Posted Image

#21
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009
De putut se poate, daca poate omenirea dezvolta in timp util tehnologie sa reuseasca colonizarea spatiului cosmic e o alta mancare de peste.

Probabil ca de aici inainte e nevoie de secole pentru a inventa si produce tehnologe capabila sa colonizeze spatiul indepartat si practic tehnica de transport cu viteza suficienta, rezistenta la radiatiile puternice specifice spatiului cosmic, crearea unui sistem gravitational si practic   a unui intreg sistem autonom care sa suporte toate functiile necesare vietii umane si concomitent sa fie suficient de incapator si foarte fabil.

Daca intre timp ( pana la dezvoltarea unei asemenea tehnologii ) omenirea se va confrunta cu mega catastrofe care ii pot ameninta grav supravietuirea bineinteles ca sansele ca omul sa colonizeze spatiul scad dramatic.

Daca insa omenirea va fi ferita de amenintarea extinctiei speciei e o certitudine ca se va produce la un moment dat popularea spatilului cosmic doar ca nimic nu e sigur niciodata, nu stii cu cine se poate ciocni Terra, ce explozii de super stele pot afecta planeta grav prin radiatiile pe care le pot trimite si multe alte asemenea scenarii care ar putea duce la disparitia civilizatiei umane.

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mda . Suna romantic si Hollywoodian ...dar nu vom coloniza niciodata spatiul. Nu numai ca nu avem tehnologia dar nu mai avem nici resursele. sansa noastra ar fi sa ne ocheasca vreo civilizatie superioara ( si bine intentionata )...si sa ne dea o mana de ajutor , desi se cam stie ce s-a intamplat cand o civilizatie superioara a intalnit una ....inferioara . Daca sunt bipezi ...au sa i-o traga Madalinei Ghenea ...toti .... iar pe restul ne vor pune la crescut limorci ...ca sa aiba si gura lor ce sa manance .
Asta-i raiul si vitorul ...ce avem acum , si pe masura ce ne inmultim inseamna tot mai putin .... si seamana tot mai mult a iad .
Modul in care am reusit sa multiplicam viteza de propulsie pana in prezent , arata ca suntem tare limitati . Nu avem materialele necesare , nu avem posibilitatea tehnica sa contruim o naveta cat de cat fiabila ...nicidecum sa facem vreuna ( sau mai multe ) care sa genereze si gravitatie . Vorbim de niste distante ( pe care ar trebui sa le acoperim ) la care 100 de generati nascute , crescute si decedate pe navele noastre cosmice ( ipotetice ) ...nu ar reusi sa ajunga. Si cand ar ajunge , probabil ar fi ucisi de un virus ....toti .
Vise , taica , vise . Bucurati-va de viata asa cum se ofera ...altceva nu vom primi nici noi nici urmasii nostri .

#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Exact cand ne apucam de colonizat spatiul, vor veni extraterestrii sa ne taie macaroana.

#24
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
in primul rand, topicul nu are ce cauta aici. asta e aria de stiinta teoretica, unde ar trebui sa se discute chestiune concrete.
locul potrivit ar fi aria de dezbateri pseudo-stiintifice sau cea de stiinta aplicata.

in al doilea rand, "habitate plutitoare in nesfarsitul spatiu cosmic" e o tampenie. poti sa faci habitate pe o planeta, pe un satelit, chiar si intr-un asteroid, dar nu "in spatiu".

Edited by newbie13, 22 February 2016 - 17:50.


#25
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009

 JurasikMan, on 22 februarie 2016 - 17:41, said:

Mda . Suna romantic si Hollywoodian ...dar nu vom coloniza niciodata spatiul. Nu numai ca nu avem tehnologia dar nu mai avem nici resursele. sansa noastra ar fi sa ne ocheasca vreo civilizatie superioara ( si bine intentionata )...si sa ne dea o mana de ajutor , desi se cam stie ce s-a intamplat cand o civilizatie superioara a intalnit una ....inferioara . Daca sunt bipezi ...au sa i-o traga Madalinei Ghenea ...toti .... iar pe restul ne vor pune la crescut limorci ...ca sa aiba si gura lor ce sa manance .
Asta-i raiul si vitorul ...ce avem acum , si pe masura ce ne inmultim inseamna tot mai putin .... si seamana tot mai mult a iad .
Modul in care am reusit sa multiplicam viteza de propulsie pana in prezent , arata ca suntem tare limitati . Nu avem materialele necesare , nu avem posibilitatea tehnica sa contruim o naveta cat de cat fiabila ...nicidecum sa facem vreuna ( sau mai multe ) care sa genereze si gravitatie . Vorbim de niste distante ( pe care ar trebui sa le acoperim ) la care 100 de generati nascute , crescute si decedate pe navele noastre cosmice ( ipotetice ) ...nu ar reusi sa ajunga. Si cand ar ajunge , probabil ar fi ucisi de un virus ....toti .
Vise , taica , vise . Bucurati-va de viata asa cum se ofera ...altceva nu vom primi nici noi nici urmasii nostri .


Cand eram ceva mai tanar am cazut si eu in capcana asta dar dupa mi-am dat seama ca am gresit.

Gandeste-te ca revolutia tehnologica e de data foarte recenta pentru scala evolutiei umane, nu mai mult de-un secol si ceva.

Pana atunci nu industrie, tehnica nu stiinta, nimic.

Imposibil parea si atunci zborul, telefonia mobila si cu functia video call, tratamentul multor boli, s.a.m.d. Faptul ca revolutia industriala a produs acest declic care ne-a propulsat pana aici intr-un rastimp atat de scurt e dovada ca, in acest ritm, peste secole aceste tehnologii vor putea fi descoperite si produse in masa.

#26
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 Rixthinna, on 22 februarie 2016 - 17:07, said:

Intrebarea ramane. Nu au reusit asta altii? Suntem unici? Daca noi reusim asta si altii au reusit, se vor confrunta candva aceste creatii?

Ar trebui programati sa poata duce un razboi, desi in principiu ar trebui sa fie pasnici, creativi...

Posted Image

iti recomand acest articol:

http://waitbutwhy.co...mi-paradox.html

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
asda , unii doar cred ...altii stiu pana unde pot sa creada . Evolutia noastra ca si specie este un pur tehnologica . Practic , putine lucruri s-au descoperit si chiar mai putine au aplicabilitate practica . Teorii formulate intrecut au putut fi puse in practica datorita unui avans tehnologic ....dar fizica stiuta de noi nu ne permite sa visam la colonizarea spatiului . Tocmai asta este smecheria . Cu fizica pe care o stim noi , nu putem evada de pe planeta asta . Fizica pe care o stim ...si cu toate limitarile ei . Este nevoie de altceva care sa ne impinga peste aceste limite .
Uite un exemplu ...citeste-l cu atentie si dupa aceea raspunde-mi :
- o eoliana ....costuri , productie , montare , materiale , prelucrari ....bla-bla-bla . Gandeste-te ca maine ramanem fara combustibili fosili . Daca am utiliza energia generata de o alta eoliana , ca sa cream o eoliana noua , nu am putea sa amortizam nici in 10 ani costurile . Noi ne permitem acum sa facem eoliene ...pentru ca ne costa putin carbunele si metalele . Daca le-am prelucra cu energie obtinuta pe cai " eco " .... nu am reusi sa le amortizam pe perioada normala de functionare  d.p.d.v. al costurilor initiale totale .
- hidrogenul este super eco. Stii cat combustibil fosil arzi pentru obtinerea unui litru de hifrogen ? de la 3 litri in sus . Deci ..cat costa per final litrul de hidrogen ?
- capcana de care vorbesti nu este una iluzorie ...este reala ...dar in alt sens . Noi , nu mai avem destule resurse fizice pentru a face ( si daca am sti cum ) niste nave care sa poata fi functionale sute sau mii de ani . Intre filmele SF si realitate este o mare diferenta. Doar o persoana superficiala crede ca daca azi am trecut de la ceasul cu cuc la cel atomic , maine vom putea obtine energie ieftina si materiale virtual nemuritoare pentru sarcinile pe care trebuie sa le indeplineasca ca sa dureze si sa poata asigura protectia ....sute de ani .
- spatiul interstelar este mare ....si sarac in resurse . Cum vom face roste de resurse  ?
- viteza luminii este o viteza imposibil de atins. Conform unei formule simple , daca am atinge-o , masa noastra ar deveni infinita. Putem doar sa speram la fractiuni din viteza luminii. Chiar si asa daca am obtine-o , cate zeci si sute de ani ar trebui sa supravietuim ca sa ajungem pe prima planeta cu adevarat locuibila ? Dar , inapoi in realitate :
" După ce a părăsit sistemul solar, Voyager 1 va mai trebui să vagabondeze încă aproximativ 40.000 de ani pentru a străbate distanţa de 1,7 ani lumină ce o desparte de o altă stea din constelaţia Camelopardalis, denumită AC +79 3888. Sonda călătoreşte cu viteza aproximativă de 1,6 milioane de kilometri pe zi."
Posted Image
La 40 de ani distanta ...insa nu putem face ceva caruia sa ii putem imprima o viteza mai mare .
Cam asta este rata noasta de dezvoltare .

O alta problema este aceea ca o civilizatie are nevoie de mult timp ca sa coaca o evadare cu sanse de reusita de pe planeta mama. Teoretic , putine civilizatii depasesc stadiul in care incearca cu disperare sa se autodistruga , otravind propria planeta prin interactiune neinspirate cu aceasta .

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
omul foloseste focul de peste 400.000 ani. compara asta cu evolutia din ultimele 2 secole si poate o sa fii mai optimist :)
ce spui tu legat de energia eoliana este adevarat, dar nu uita ca exista si energie atomica, care teoretic ne-ar permite sa ne departam destul de mult de soare fara sa ducem lipsa energiei. si componentele de baza ale unui reactor pot fi extrase si din alte planete. nu stiu daca a calculat cineva asta, dar cred ca un reactor atomic ti-ar da suficienta energie incat sa poti construi altul functional (asta incluzand atat extragerea materiilor prime de pe diverse planete cat si prelucrarea lor).

#29
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 loock, on 22 februarie 2016 - 16:00, said:

Radiatia o blochezi cat  o blochezi, insa in timp blindajul devine la randul lui radioactiv, si nu mai ai ce sa faci - decat sa pui de la inceput campuri de forta - dar pt. asta ai nevoie de surse de energie fara limita.
Sau poate un camp magnetic care sa deraieze particulele incarcate electric. Sau anihilarea radiatiei prin ionizare. Mda. Asta este o problema. Ma mai documentez.

 loock, on 22 februarie 2016 - 16:00, said:

1 kg @ 40 Km/s te izbeste cu  800 MJ
Daca are 200 km/s deja sunt 20 GJ .....

Chiar daca ai un blindaj care sa opreasca perforarea, transferul de energie cinetica asupra unei bule mici, cu masa limitata  - asa cum visezi, o sa fie suficient sa te atomizeze pe peretii din interior...
Nu se puse problema sa atinga bula. Meteoritii sunt deraiati sau pulverizati la distanta, cu raze laser sau drone.

 newbie13, on 22 februarie 2016 - 17:48, said:

in al doilea rand, "habitate plutitoare in nesfarsitul spatiu cosmic" e o tampenie. poti sa faci habitate pe o planeta, pe un satelit, chiar si intr-un asteroid, dar nu "in spatiu".
Pai habitatele sunt fabricate din asteroizi.
Pe planete este greu de aterizat si decolat. Si plus, gravitatia nefiind terestra, pot aparea problem serioase de sanatate. In spatiu poti avea gravitatie obinuta prin centrifugare, intr-un tor rotitor cu raza de 1km.

 Fane, on 22 februarie 2016 - 17:22, said:

pt plutit pur si simplu prin spatiu apare o mare problema: de unde scoti energie pt acea statie? aici, in apropierea soarelui primim caldura si lumina pe saturate. si lemnele care le arzi tu in soba iarna sau gazul metan e la baza energie primita de la soare. in spatiu, unde-s aproape -273 grade celsius e mai complicat cu energia....
La inceput avem energie cu panouri fotovoltaice. Bula este perfect izolata termic, nu este afectata de frigul cosmic.
Cand civilizatia solara se va dezvolta, vom construi si centrale nucleare.

 Tsunnnami, on 22 februarie 2016 - 16:11, said:

pe mine trezeste-ma cand gasesti o planeta de 2 ori mai mare decat Terra si sa pot merge cu motocicleta.
Pana atunci nu ma intereseaza
Poti folosi ochelari de realitate virtuala.  
Daca vrei sa mergi cu motocicleta pe Jupiter, stai confortabil in nava pe orbita si utilizezi teleprezenta printr-un robot avatar.

Edited by XORIAN_L, 23 February 2016 - 08:18.


#30
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 JurasikMan, on 22 februarie 2016 - 21:41, said:

abordarea prin care incercam sa cream astfel de tehnologii cu mintisoarele noastre slabe de oameni este una perdanta
prioritatea nr.1 ar trebui sa fie crearea unei inteligente artificiale generale mult superioare noua(lucru care se si intampla de altfel) - de ce sa gandim noi, cand o masina ar putea sa faca asta intr-un mod mult mai eficient decat cel al nostru?
calcule,idei... care noua ne-ar lua zeci de ani - o singularitate tehnologica(care evolueaza continuu) le-ar putea face in cateva secunde

Quote

I think one of the things that really separates us from the high primates is that we’re tool builders. I read a study that measured the efficiency of locomotion for various species on the planet. The condor used the least energy to move a kilometer. And, humans came in with a rather unimpressive showing, about a third of the way down the list. It was not too proud a showing for the crown of creation. So, that didn’t look so good. But, then somebody at Scientific American had the insight to test the efficiency of locomotion for a man on a bicycle. And, a man on a bicycle, a human on a bicycle, blew the condor away, completely off the top of the charts.

And that’s what a computer is to me. What a computer is to me is it’s the most remarkable tool that we’ve ever come up with, and it’s the equivalent of a bicycle for our minds.” - Steve Jobs

singura mare problema pe care o pune singularitatea este riscul nostru existential

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ze0_1vczikA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://forum.softped.../#entry18278806

Edited by DraculescuDraculescu, 23 February 2016 - 12:22.


#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 sarma_rece, on 23 februarie 2016 - 09:29, said:

A coloniza si a exploata resurse e total diferit.
ce resurse ar merita aduse de pe alta planeta? ca si daca s-ar gasi aur sau nu stiu ce metal / substanta din belsug pe luna, in momentul de fata nu se justifica economic sa le aduci de acolo. in viitorul indepartat - poate. in functie de cum evolueaza nevoile oamenilor si pretul tehnologiei de exploatare si transport. dar pe viitor mediu si scurt - nu.

#32
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Sa presupunem ca s-ar descoperi o rezerva uriasa de aur pe Terra si usor de exploatat.
Ce s-ar intampla?

A se vedea cartea "Hiperboloidul inginerului Garin", in care un rus a facut un laser si a forat cu el un put, ajungand la olivina.
Astfel, reusea sa extraga cantitati enorme de aur si le vindea ieftin in America.
A ingenunchiat astfel economia Americana,...ajungand in final Guvernatorul Americii (visul Rusilor, cartea fiind scrisa de un Rus...)

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Fane, on 23 februarie 2016 - 12:17, said:

ce resurse ar merita aduse de pe alta planeta? ca si daca s-ar gasi aur sau nu stiu ce metal / substanta din belsug pe luna, in momentul de fata nu se justifica economic sa le aduci de acolo. in viitorul indepartat - poate. in functie de cum evolueaza nevoile oamenilor si pretul tehnologiei de exploatare si transport. dar pe viitor mediu si scurt - nu.

Eu as cumpara telemea de oaie

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
oile nu sibienii.
N-ai auzit de space sheep?

Cea mai buna cica e aia de la matca (mother sheep)

#35
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Da, din Nava-Mama!

 Tsunnnami, on 23 februarie 2016 - 13:08, said:

oile nu sibienii.
N-ai auzit de space sheep?

Cea mai buna cica e aia de la matca (mother sheep)


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, din Uaia mama

Scuze de off, ma opresc, oricum subiectul nu e de stiinta aplicata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate