Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Se poate coloniza spatiul cosmic?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mDMP2t6lUjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Ei, ai pus punctul pe i cum se spune, pentru ca meniul pe o astfel de nava cosmica s-ar rezuma la rame, si la mai stiu eu ce scarbosenii.
A fost un documentar in care s-a pus problema salvarii speciei umane in scurt timp (70 sau 80 de ani)
Ei bine, s-au dezbatut acolo toate aspectele, inclusiv hrana.
Nava ar fi construita pe orbita folosind resursele tehnologice si financiare ale intregii omeniri, iar propulsia ar fi fost asigurata de explozia controlata a numeroase bombe atomice, in spatele unei placi imense, prevazuta cu amortizoare uriase pentru preluarea undelor de soc.
Astfel, intreaga MagaOaie ar fi ajuns la o viteza rezonabila...

Nu mai spun de problemele religioase (ce religie ar avea acei colonisti?) etc...

Edited by Rixthinna, 23 February 2016 - 13:22.


#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
io zic sa va mai linistiti cu colonizarile in spatiu o perioada. daca se ajuta tarile subdezvoltate sa se dezvolte nu o sa mai creasca exponential populatia terei ci din contra. uitati-va la tarile dezvoltate ca au chiar probleme mari cu natalitatea, sunt nevoite sa accepte imigranti din cauza asta. iar pamantul ofera pt om cel mai bun mediu. practic, omul cand pleaca in spatiu, trebuie sa ia cu el un sistem care sa imite mediul de pe pamant. si la ce eforturi economice sunt necesare pt a trimite numai o misiune pe marte eu nu vad o colonizare a spatiului in viitorul apropiat sau mediu.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 23 februarie 2016 - 13:26, said:

io zic sa va mai linistiti cu colonizarile in spatiu o perioada. daca se ajuta tarile subdezvoltate sa se dezvolte nu o sa mai creasca exponential populatia terei ci din contra. uitati-va la tarile dezvoltate ca au chiar probleme mari cu natalitatea, sunt nevoite sa accepte imigranti din cauza asta. iar pamantul ofera pt om cel mai bun mediu. practic, omul cand pleaca in spatiu, trebuie sa ia cu el un sistem care sa imite mediul de pe pamant. si la ce eforturi economice sunt necesare pt a trimite numai o misiune pe marte eu nu vad o colonizare a spatiului in viitorul apropiat sau mediu.

Desprinderea de primitivism este tocmai trecerea peste preconceptii de culoare, relgie etc si folosirea "resurselor" din tarile sarace (ma refer la oameni care sa munceasca)
Dar fiecare e prea mandrul de rasa lui.

#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 29.12.2006

View PostXORIAN_L, on 22 februarie 2016 - 15:28, said:

Postez aici, intrucat doresc sa dezbat doar partea teoretica a acestei idei, este clar ca nu detinem acum tehnologia. Sunt voci care spun ca este imposibil ca principiu. Nu ma intereseaza Marte sau alte planete, ci doar milioane de habitate plutind in spatial comic nesfarsit.
Ce parere aveti?

Homo sapiens e făcut pentru un mediu natural cu o anumită compoziţie a atmosferei, o anumită presiune, o anumită ciclicitate a temperaturilor şi presiunii, o anumită intensitate a câmpului gravitaţional, şi aşa mai departe. Apoi, omul biologic are nevoie de deplasare în spaţiu natural propice vieţurii.

E ca şi când ne-am întreba dacă are rost să luăm peştii din mediul lor natural care e apa, şi să-i creştem pe...pajiştile cu verdeaţă, adică într-un mediu atmosferic.
Aşa ceva ar fi imposibil de făcut, deoarece, aerul nu e un mediu propice pentru peşti, iar ca să-i facem totuşi să trăiască, e nevoie de investiţii, adică să le facem un acvariu.


Vedem ce greu îi este omului să se adapteze mediului natural terestru tot mai poluat, darmite să se adapteze altui mediu total necunoscut, şi cel mai probabil ostil.


Opinia mea e că Homo sapiens "şi-a trăit traiul şi şi-a mâncat mălaiul". El e legat de glie, adică de planeta Pământ. Cei care vor fi urmaşii omului biologic, vor fi indivizii reprezentanţi ai Inteligenţei Artificiale (A.I.), sau ai oamenilor virtuali (Cyber sapiens).

Aceste entităţi nu vor avea probleme foarte mari în spaţiul cosmic, sau al altor planete, deoarece, nu vor fi fiinţe biologice.

Edited by lupini, 23 February 2016 - 13:41.


#42
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
In prima faza habitatele spatiale ar trebui construite pe Terra. Constriom mici orasele cu microclimat controlat, unde apa este integral reciclatasi  toate alimetele sunt produse in interior.
Deja exista locuinte autonome care nu au nevoie de racordare la utilitati deoarece apa reciclata, energia este solara.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Las Vegas?

#44
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Postlupini, on 23 februarie 2016 - 13:40, said:

Homo sapiens e făcut pentru un mediu natural cu o anumită compoziţie a atmosferei, o anumită presiune, o anumită ciclicitate a temperaturilor şi presiunii, o anumită intensitate a câmpului gravitaţional, şi aşa mai departe. Apoi, omul biologic are nevoie de deplasare în spaţiu natural propice vieţurii.

E ca şi când ne-am întreba dacă are rost să luăm peştii din mediul lor natural care e apa, şi să-i creştem pe...pajiştile cu verdeaţă, adică într-un mediu atmosferic.
Aşa ceva ar fi imposibil de făcut, deoarece, aerul nu e un mediu propice pentru peşti, iar ca să-i facem totuşi să trăiască, e nevoie de investiţii, adică să le facem un acvariu.
Astea se pot realiza fara probleme intr-un mini-ecosistem, vezi exeperimentul Biosfera2.

#45
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 29.12.2006

View PostXORIAN_L, on 23 februarie 2016 - 13:41, said:

In prima faza habitatele spatiale ar trebui construite pe Terra.

Asta se poate face, însă acolo vor fi duşi puşcăriaşii.

Eu nu-mi imaginez cum un om liber, cu visuri şi idealuri în viaţă, ar putea sta închis într-o celulă cosmică. În primul rând că nu se poate fizic, deoarece omul biologic nu e compatibil cu un mediu artificial, timp de zeci de ani....care nu e nici eficient. Şi nu se poate nici filosofic: ar însemna să se îngrădească mult, mult, libertatea unui om.



View PostXORIAN_L, on 23 februarie 2016 - 13:46, said:

Astea se pot realiza fara probleme intr-un mini-ecosistem, vezi exeperimentul Biosfera2.

Eu n-aş locui niciodată într-un...mini-ecosistem de-ăla. Săracii oameni !

Edited by lupini, 23 February 2016 - 13:50.


#46
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Nu-i nici o ingradire. Spre exemplu un tor cu raza de 1km si lung de 1km, ar insemna 6kmp, adica 600ha, suficient pentru 1000 familii si spatiu public. Colonia va fi luminata cu led-uri care imita perfect lumina naturala, dand senzatia unui cer real.
Intre timp display-urile 3d fara ochelari, de mari dimensiuni, vor evolua suficient astfel incat sa putem vedea permanent peisaje ce par reale.

Edited by XORIAN_L, 23 February 2016 - 14:04.


#47
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 29.12.2006

View PostXORIAN_L, on 23 februarie 2016 - 14:03, said:

Nu-i nici o ingradire. Spre exemplu un tor cu raza de 1km si lung de 1km, ar insemna 6kmp, adica 600ha, suficient pentru 1000 familii si spatiu public. Colonia va fi luminata cu led-uri care imita perfect lumina naturala, dand senzatia unui cer real.

1000 de familii să trăiască închise pe 600 de hectare, adică pe 6 km2, în lumină artificială, vreme de...zeci de ani ? Eu n-aş putea accepta să trăiesc aşa. Un astfel de mediu e cel mai potrivit pentru puşcăriaşi, cum am scris mai sus.



Omul biologic liber nu e făcut pentru un astfel de mediu.

Edited by lupini, 23 February 2016 - 14:10.


#48
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Postlupini, on 23 februarie 2016 - 14:08, said:

1000 de familii să trăiască închise pe 600 de hectare, adică pe 6 km2, în lumină artificială, vreme de...zeci de ani ? Eu n-aş putea accepta să trăiesc aşa. Un astfel de mediu e cel mai potrivit pentru puşcăriaşi, cum am scris mai sus.
Nu lumina artificiala, lumina naturala.
Cate ha/capita sunt intr-un sat obisnuit?

Dar intr-un oras?

Edited by XORIAN_L, 23 February 2016 - 14:12.


#49
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
intrebare: ai zis ca e nevoie de un strat protector de 5 metri pentru radiatii? Atunci astia cum au ajuns pe Luna cu folia aia? Si urmatoarea parere e ca ei au deja technolgia :), ce ne arata ei si la tv deja sunt facute de mult timp, noua ne da cu pipeta informatie

#50
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostRixthinna, on 22 februarie 2016 - 17:07, said:

Vedem atatea vietati atat de diferite pe Terra si nu ne putem imagina cum ne_am schimba si am fi diferiti cei (ipotetici, desigur) de pe Jupiter, Uranus, Ceres, Marte, etc.... desi initial am fi (fost) oameni.
Cam greu cu inotatul in hidrogen lichid pe acolo, in rest e ok...

#51
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Depinde unde o sa colonizam.

#52
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Postsarma_rece, on 23 februarie 2016 - 14:32, said:

Dar fluturi o sa avem ?
Poti avea, dar problema este ca daca ai fluturi ai si omizi? Ori daca vrei sa mananci bio, trebuie sa renunti la insecticide.

Edited by XORIAN_L, 23 February 2016 - 14:58.


#53
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostAMETHIST, on 23 februarie 2016 - 14:26, said:

Cam greu cu inotatul in hidrogen lichid pe acolo, in rest e ok...
In loc de lichidul H2O ai lichidul H.  Se vor gasi pesti si pe acolo....Posted Image

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRixthinna, on 23 februarie 2016 - 18:49, said:

In loc de lichidul H2O ai lichidul H.  Se vor gasi pesti si pe acolo....Posted Image

Sau N2

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate