Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#4645
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

Vizualizare mesajcucur, pe 18 decembrie 2023 - 07:32, a scris:

Chiar sunt curios daca cineva a vazut o viza doar cu B1 sau dar cu B2 ????
Prima mea viza a fost B2 pe 6 luni, acum 22+ ani. Dupa asta, am primit B1/B2 pe 10 ani. Poate ca depinde si de functionarul consular.
Pe de alta parte prefer viza, decizia de a intra in SUA o ia ofiterul de la punctul de intrare. Dar cu viza, e o formalitate.
Sunt curios, cand vor pleca puhoi de romani fara viza (daca se da drumul), cati vor fi expediati inapoi fara sa vada altceva din america in afara de aeroport.

#4646
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
B1 se dau doar la unii care nu indeplinesc toate conditiile si sunt in general date anumitor nationalitati, de ex indieni si pakistanezi, pentru business trips.
B2 singur nu se mai da.

#4647
adrianor

adrianor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2015
Buna ziua,

Urmeaza sa merg la interviu la consulat pentru viza turistica, as avea cateva intrebari legate mai mult de logistica. Va rog cei care ati trecut prin experienta sa imi spuneti cateva cuvinte despre:
1. Pe site-ul ambasadei precizeaza sa nu se vina cu telefoane mobile si se spune ca nu exista loc unde acestea pot fi lasate. Am citit pe forum chestii de genul ”am lasat telefoanele mobile la intrare”. Exista pana la urma un loc unde acestea se pot lasa sau nu?

2. Programarea mea este la 09:45. Am inteles/auzit ca nu se respecta, de fapt, orele si ca trebuie sa fii acolo de dimineata si se intra in ordinea sosirii, nu neaparat in ordinea progamarilor. Mi s-a spus sa fiu pregatit sa astept pana pe la 12:45. Este adevarat acest lucru?

3. Daca imi mai puteti da ceva sfaturi practice, ”tips and tricks”, va multumesc. Am citit informatiile de aici, sunt relativ lamurit la partea de acte doveditoare pentru ”home ties”.

#4648
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Telefon/portofel ti le opresc si tin la intrare, dar sa nu ai absolut nimic altceva mai voluminos, geanta, rucsac, plasa etc., ca te trimit la plimbare.
Cand am fost eu nu s-a respectat nicio programare, eram programat la 8, am ajuns cu 5' inainte cum scrie in instructiuni, era coada de zeci de oameni, s-a intrat in ordine, incepand cu aia veniti la 6 dimineata (disperare nu gluma!), eu am stat 2 ore aiurea la coada. Acum m-as duce cat mai tarziu ca sa stau cat mai putin.
Repet ce am mai scris, sa ai multe hartii de 10 lei la tine, daca nu le plac pozele pe care le-ai incarcat, te pun sa faci acolo la tonomat, plata doar cash.
Daca ai suficient timp si poti, stai de vorba cu omul care organizeaza coada in interior, te poate directiona catre un consul mai de treaba. :)
La intrebari raspunzi scurt, clar, direct, business like.

#4649
alizzzzzzz

alizzzzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2014

View Postmihainaidin, on 04 aprilie 2023 - 19:49, said:

Va salut,

Am scanat in aceasta seara codul de bare cu aplicatia NeoBT, mi-a aparut la denumirea furnizorului: VIZA SUA si am achitat, totul ok. Ulterior, am vazut ca scrie ca plata trebuie efectuata numai in numerar la ghiseele unitatilor BT - "platile efectuate prin orice alta modalitate de plata vor fi respinse". Ce parere aveti? E grava problema?

Pentru moment, acum cand intru pe platforma si incerc sa introduc "numarul chitantei" imi apare: No valid record can be found for the entered receipt number. Please validate that your receipt number is correct and that you have paid the correct amount for the visa which you are applying for.
Buna seara,
Am citit mesajul dvs si am aceiasi problema cand incerc sa introduc nr de chitanta, eu am platit la bancomat, dar cu card nu cash :( . Dvs ati reusit sa rezolvati, daca da cum? Multumesc frumos

#4650
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Salutare. Se da urmatoarea situatie: daca decid sa imi fac un pasaport nou (si automat se anuleaza si restitutie cel vechi), asta inainte de expirarea  valabilitatii lui (mai sunt ani intregi), pot merge in SUA si sa arat viza pe pasaportul vechi, chiar daca NU este expirat?

Edited by danigoleman, 24 March 2024 - 15:26.


#4651
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
Pe un site de-al lor zic:

https://in.usembassy...r that country.

Question: When should I renew my passport?
Answer: You may renew your passport at any time before or after it expires. However, we encourage you to renew your passport at least six months before it expires. Please note that some countries require more than six months validity on your passport to enter that country.

#4652
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Nu am inteles treaba cu pasaportul care se restituie si pasaportul vechi care nu e expirat.
Raspund ce stiu:
Daca ai viza valabila pe un pasaport expirat si ai un alt pasaport nou, valabil, mergi cu amandoua. (Asa merge sotul meu de foarte multi ani pt ca ii expira ba viza, ba pasaportul).

Edited by mdt, 24 March 2024 - 16:12.


#4653
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Da. Atâta timp cat viza e valabilă o poți folosi împreună cu pașaportul nou

#4654
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Mi-am facut pasaport electronic, pana acum nu am avut niciodata orice tip de pasaport, e bun pt USA nu ? :D

#4655
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
da

#4656
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdanigoleman, on 24 martie 2024 - 16:45, said:

da
Super, o sa aplic si eu pt o viza turistica, pe coasta de est :D cred ca o sa stau vreo 20 zile daca imi aproba.

#4657
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
aveti idee in cat timp se livreaza pasaportul (ridicare sediu fan curier) dupa aprobarea vizei? statusul este "issued", ultimul update azi

#4658
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Interviu avut joi,pașaport ridicat marți de la sediu Fan Courier.

#4659
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Sa inteleg ca pasaportul se trimite prin curier, la ambasada USA pt stampila si verificari, ulterior avand raspunsul ?
Apoi interview ?

Edited by ovidiu21, 28 March 2024 - 10:58.


#4660
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

Vizualizare mesajovidiu21, pe 28 martie 2024 - 10:58, a scris:

Sa inteleg ca pasaportul se trimite prin curier, la ambasada USA pt stampila si verificari, ulterior avand raspunsul ?

Nu. Cu pasaportul (si doar cu pasaportul) te duci in mana in ziua interviului. Ti-l opresc in momentul in care intri la interviu, dupa care ti-l trimit inapoi prin curier in 2-3 zile. Lucrurile astea le vei vedea si vei opta pt. ele cand iti faci cont pe portal, completezi formularele si te programezi la interviu.

#4661
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Aveti idee cat este acum timpul de asteptare pt programare, ma intereseaza B si F, a facut cineva programare in ultimele zile?
(pe site apar 60/7 zile dar din ce am vazut pe aici timpii de asteptare erau mult mai mari)

Edited by cucur, 15 April 2024 - 10:26.


#4662
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Primele locuri libere pentru B1/B2 sunt prin noiembrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate