Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

UPC: taxa abuziva de 1 leu (pentru factura tiparita)

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#109
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O sa fiu rau: il luam in calcul si pe cei paralizati si care nu se pot ridica din pat? Presupun ca majoritatea pensionarilor au in zona o caserie UPC. Eu am renuntat sa platesc la caserie (UPC sau Posta Romana) din motiv ca e o coada cat o zi de post (chiar la prima ora).

O alta solutie: apelarea la un vecin sa se intereseze cat are de plata (daca renunta la factura tiparita).

#110
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Răsfoind puțin internetul: am gasit acest articol

#111
Lorand2

Lorand2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 05.06.2007
Eu as vrea ca facturile la toate utilitatile sa aiba o taxa suplimentara de 100 de lei daca beneficiarul le vrea in forma tiparita. Astfel, printre altele, n-ar trebui sa stau jumatate de ora la coada la posta pentru a cumpara un timbru din cauza ca toti bosorogii isi platesc facturile acolo...

#112
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

View PostLorand2, on 30 aprilie 2016 - 15:25, said:

Eu as vrea ca facturile la toate utilitatile sa aiba o taxa suplimentara de 100 de lei daca beneficiarul le vrea in forma tiparita. Astfel, printre altele, n-ar trebui sa stau jumatate de ora la coada la posta pentru a cumpara un timbru din cauza ca toti bosorogii isi platesc facturile acolo...

View Postqueron, on 05 martie 2016 - 02:31, said:

Am avut foarte multa treaba la posta saptamana trecuta. Coada era gigantica, ma uitam eu la oameni, majoritatea de varsta a 3-a, batrani. Ma uitam eu la ce au in mana: facturi ba de Enel, ba de Telekom, ba de UPC. Nu aveti idee ce nervi imi faceam pentru ca stiam ca stau la coada doar pentru ca niste batrani sunt certati cu tehnologia sau le e lene sa se duca la punctele UPC, Telekom respectiv Enel. Nu mai zic ca sunt peste tot PayPoint-uri.

Tipele de la ghiseu le cereau factura, iar cu ajutorul ei scanau codul de bare si le spuneau cat trebuie sa plateasca.

Asta spuneam si eu, ma bucur ca exista si lume open-minded...

#113
Lorand2

Lorand2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 05.06.2007
In concluzie: sa ai internet si sa-ti platesti facturile la posta - asta inseamna sa fii mafiot! :P

#114
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostLorand2, on 30 aprilie 2016 - 15:25, said:

Eu as vrea ca facturile la toate utilitatile sa aiba o taxa suplimentara de 100 de lei daca beneficiarul le vrea in forma tiparita. Astfel, printre altele, n-ar trebui sa stau jumatate de ora la coada la posta pentru a cumpara un timbru din cauza ca toti bosorogii isi platesc facturile acolo...
...si timbrele sa coste 200 de lei pt ca toti retarzii trimit scrisori in loc de mail-uri .....
...si tot asa.....
Nu inteleg ce te freaca pe tine cum si ce plateste lumea ! E ilegal ? daca Tu ai o problema si nimeresti coada , ...soarta ! Nu ti-ai ales momentul potrivit .
N-ati obosit cu fentele astea de oameni smecheri si " descurcareti " care va impiedicati (!) de toata lumea , ca numai voi sinteti destepti ????
Spune tu , pt ce-i faci pe aia bosorogi ???? Tu esti vedeta , cine esti ????

#115
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmaximg, on 30 aprilie 2016 - 20:07, said:

Tu ai o problema si nimeresti coada , ...soarta ! Nu ti-ai ales momentul potrivit .
Nu toti sunt pensionari sau "liber profesionisti" ca sa aibe timp la orice ora de orice.

Zi sincer, tu esti pensionarul ala care la 8:30 dimineata se duce la piata, ocupand spatiu in ratb-ul cu care oamenii se duc la munca?

Edited by don_dannielo, 30 April 2016 - 20:14.


#116
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdon_dannielo, on 30 aprilie 2016 - 20:11, said:

Nu toti sunt pensionari sau "liber profesionisti" ca sa aibe timp la orice ora de orice.
Zi sincer, tu esti pensionarul ala care la 8:30 dimineata se duce la piata, ocupand spatiu in ratb-ul cu care oamenii se duc la munca?
Repet intrebarea : " cine sinteti VOI , sa judecati pe altii si programul lor ???"
...

#117
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

View Postmaximg, on 30 aprilie 2016 - 21:03, said:

Repet intrebarea : " cine sinteti VOI , sa judecati pe altii si programul lor ???"
...

Tu nu intelegi ca din cauza persoanelor care isi pot plati oriunde facturile (inclusiv la toate Mega Imageurile care sunt cu sutele), noi nu putem sa punem o scrisoare/trimite un pachet/ridicam alocatiile si asa mai departe din SINGURUL loc? Noi suntem arondati la un oficiu postal ceea ce inseamna ca e singurul loc in care putem lucra cu posta, ei pot plati oriunde factura.

Am stat 1 ora jumate sa depun 4 pachete pentru ca era plin de pensionari la ora 13 care isi plateau factura. (unii veneau cu toate cele 4 facturi -> Enel/Apa Nova/UPC/Telekom)

Edited by queron, 30 April 2016 - 21:24.


#118
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmaximg, on 30 aprilie 2016 - 21:03, said:


Repet intrebarea : " cine sinteti VOI , sa judecati pe altii si programul lor ???"
...
Tu cine esti?
Vad ca nu mai ai loc de nimeni pe forumul asta, la fel si noi nu putem ridica un colet din cauza papitoilor care n-au auzit de plata facturilor de acasa.

Edited by don_dannielo, 30 April 2016 - 21:28.


#119
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postqueron, on 30 aprilie 2016 - 21:22, said:

Tu nu intelegi ca din cauza persoanelor care isi pot plati oriunde facturile (inclusiv la toate Mega Imageurile care sunt cu sutele), noi nu putem sa punem o scrisoare/trimite un pachet/ridicam alocatiile si asa mai departe din SINGURUL loc? Noi suntem arondati la un oficiu postal ceea ce inseamna ca e singurul loc in care putem lucra cu posta, ei pot plati oriunde factura.

" Tu nu intelegi ca " nu e treaba lor ce treaba ai tu ! Sint liberi sa faca ce vor , sa plateasca unde vor ...
Pensionarii aia , sau cine ar fi , ce lege incalca ? Te deranjaza pe tine ? Poate si tu pe ei , si acum te pomenesc pe un forum al pensionarilor , si te injura !  Nu este posibil ?
V-ati facut smecheri toti , trebuie sa dispara toti din fata voastra , ca aveti voi treaba ?

#120
Lorand2

Lorand2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 05.06.2007

View Postmaximg, on 30 aprilie 2016 - 21:28, said:

Sint liberi sa faca ce vor
Aici iti dau dreptate. Sunt liberi sa plateasca taxa de 1 leu, daca-s prosti.

#121
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostLorand2, on 30 aprilie 2016 - 21:31, said:

Aici iti dau dreptate. Sunt liberi sa plateasca taxa de 1 leu, daca-s prosti.
De unde sti ca si tabara adversa nu-i considera prosti pe aia care platesc mai mult de 1 leu pe luna , tot felul de taxe bancare la card ????

#122
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai si ei au card, asa primesc pensia.

Anyway, daca mai vad la coada unul cu factura UPC stiu clar ca-i prost gramada.

Edited by don_dannielo, 01 May 2016 - 07:40.


#123
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdon_dannielo, on 01 mai 2016 - 07:38, said:

Pai si ei au card, asa primesc pensia.
Anyway, daca mai vad la coada unul cu factura UPC stiu clar ca-i prost gramada.
Poate pe planeta ta , unde bunul simt e scump ...
In RO , poate 10% din pensionari sint pensionari activi , capabili de a se deplasa , folosi , si a avea cu ce , un card bancar .
...restul , chiar daca o parte mai primesc banii pe card , sint persoane terminate fizic si psihic , incapabile de a folosi asa ceva .
Asa este sistemul in RO , daca ajungi la pensie , ajungi praf . Nu poti si nu ai dreptul sa le ceri acestora sa poarte grija administrarii unui card .
Pe de alta parte , inca plata la ghiseu , cu numerar , este leagala ...
Iar pe de alta parte , tu visezi sa se mute coada de la ghiseu la un bancomat ....
Nici voi nu stiti ce vreti , dar un singur lucru explica totul , nu mai aveti loc de VOI , asa importanti sinteti .
................
Si eu am patit sa stau pt un pachet , cca 10 minute , dupa una tinara care implora sa-i fie cautat un mandat , ca astepta bani ....
N-am deschis , sau trebuia ??? , un topic cu tinerii fomisti care asteapta bani la posta , cind se putea trimite , de ex, prin OMV ...
In final nu este vorba decit de respect fata de altii , si poate ziua de azi , mai speciala , va da ginduri mai bune si va arata " calea " corecta .
Sarbatori Pascale fericite !

#124
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
Unii au o gândire imbarligata tare. In loc sa se întrebe ce nu e in regula la institutia unde e coada permanent, ei ii vad vinovati pe aia de la coada. Din păcate stilul asta de gândire a adus tara unde e.

#125
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007

View Postf300, on 19 martie 2016 - 09:58, said:

Nu vrei sa pui direct link cu decizia autoritatii in materie ca foiletoane de-astea imaginare putem sa postam cu totii cind n-avem ceva mai bun de facut?
mai bine nu cauti matale incidentul si solutionarile ca sa te simti om informat si nu manipulat ? cel mai simplu verifica daca facturile alea care iti veneau cu 3-4 avize de plata o data la cateva luni acum iti vin lunar . ca daca veneau 3 avize o data la 3 luni si acum vine cate unul in fiecare luna (adica sa schimbat modificarea si s-a revenit la facturarea lunara - chiar daca s-a mentinut partea cu estimat - ) inseamna ca trebuice ca s-a schimbat modificarea dintr-o anumita cauza. Autoritatea este ANRE pt electricitate.
te inteleg : e mai usor sa dai cu bata in balta in loc sa depui un minim de efort ( sa cauti pe goagãl "anre facturi estimate" ) . te "iert" doar daca recunosti ca nu ti-a trecut prin cap ca ai putea proceda si astfel, altfel nu ai nici o scuza
http://www.anre.ro/d...9nTnMqmorLosA==


View Postk0r3k7, on 25 aprilie 2016 - 11:51, said:

Dacă nu au internet nu plătesc leul ala.
cu alte cuvinte leul ala se percepe petru vina de a avea acces la internet? cu cat ai mai multe servicii de la noi cu atat te abuzam mai tare?
si cum se face ca nu este un criteriu discriminatoriu atunci cand acelas serviciu pt unii il bagi la plata iar pentru altii nu,in conditiile in care discutam despre contracte semnate in aceeas zi si cu aceleasi prevederi, siingur diferenta fiind faptul ca unu are doar tv iat celalalt si tv si internet?

View PostLorand2, on 30 aprilie 2016 - 21:31, said:

Aici iti dau dreptate. Sunt liberi sa plateasca taxa de 1 leu, daca-s prosti.
adica aia care se lasa abuzati si accepta sa o plateasca faca sa faca plangeri la anpc/ancom si/sau sa relizilieze sunt prosti... tind sa iti dau dreptate , daca asta era ideea pe care te strauiesti sa o exprimi

#126
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteasycoder, on 25 octombrie 2016 - 12:57, said:


E, vezi ca se poate - nu trebuie sa bagi foiletoane, era destul un rind.

View Posteasycoder, on 25 octombrie 2016 - 12:57, said:

contracte semnate in aceeas zi si cu aceleasi prevederi, siingur diferenta fiind faptul ca unu are doar tv iat celalalt si tv si internet?

Pai sint cu aceleasi prevederi sau unul are tv si altul are si internet?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate