Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Suspendat permisul pentru circulatie pe culoarea verde, politistul sustine contrariul

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#1
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Buna seara.
Fix cu in urma cu 24h, mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru ca am incalcat culoarea rosie a semaforului. O sa va atasez niste scheme. In poza 1, se vede locul unde am facut dreapta ( in prezent este un semafor ). In poza 2 se vede masina de politie, unde stationa. In poza 3 este o schema suplimentara.
Eu am permisul de 6 luni ( fac pe 24 februarie 6 luni ), tatalui meu i-a fost luat permisul in urma cu o saptamana. De cand acesta a ramas fara permis, am inceput sa suflu si in iaurt. Sunt foarte atent, daca casc nu ma urc la volan ( stiu, poate nu e bine, dar nu vreau sa mi-o fur din cauze de oboseala ) samd.
Acum, dupa ce am povestit despre mine nitel, vreau sa povestesc ce s a intamplat. Circulam dinspre calea victoriei, ma intorceam acasa, trebuia sa las pe cineva in drum ( mai exact, urma sa parchez in zona unde este echipajul de politie si sa las respectiva persoana ). Am efectuat virajul la dreapta, eu si alti 2 conducatori in spatele meu. Am trecut pe culoarea verde a semaforului, nu am riscat si nici fortat niciodata semafoarele, imi este foarte frica ( stiu, par panicat, dar nu vreau sa imi risc permisul si viata pentru niste momente de teribilism ), eu si ceilalti 2 conducatori auto din spatele meu, cei 2 avand permis de peste 20 de ani, fara antecedente in trecut. As fi zis, poate am innebunit nitel, dar sunt absolut sigur si eu dar cat si pasagera mea ca am trecut pe culoarea verde a semaforului. Mai ales, cand am intrat nitel cu botul in bulevard, m-am asigurat inspre partea stanga, masinile stateau la semafor, avand culoarea rosie. Toti 3 am fost opriti, toti 3 am ramas fara permis 30 de zile + 420 ron amenda cu posibilitate de achitare in 48h a 210 ron.
In procesul verbal, am mentionat toti conducatorii * Am trecut pe culoarea verde a semaforului la efectuarea virajului la dreapta. * si dupa acest lucru, am mentionat martorii din masina. Am semnat PV-urile si am plecat. Am pastrat legatura cu cei 2 soferi, vrem sa depunem contestatie, pentru ca situatia este neplacuta si consider ca am fost abuzati de catre politist.
Din pacate, avocatii din Bucuresti, sunt cam scumpi si din pacate bugetul meu nu imi permite sa achit un avocat ( 1000+ ron ), dar am citit ca pot sa depun si fara avocat contestatie.
Din ce am mai citit, conform OG 2/2001 ART 16, despre nulitatea PV-ului, am constatat ca in PV, la adresa mea, a scris la bloc : Sat  si la Scara: Domnesti. Nu a scris peste, a scris clar in rubricile respective. Se poate obtine pe acest criteriu nulitate?
Din ce citesc, pare mai usor sa obtin nulitate decat sa se demonstreze faptele. Si pentru nulitate, am reusit sa gasesc model de contestatie si cum trebuie sa procedez.
Nu vreau sa para ca sunt nesigur sau ceva, sunt dispus si sunt absolut sigur ca am trecut pe culoarea verde a semaforului, ceilalti soferi + martori din masini + 2 pietoni care au vazut fix acelasi lucru. Sunt dispus sa lupt si pentru asta, dar dupa logica mea, e posibil sa dureze mai mult procesul si sa fiu nevoit sa ma plimb mai mult prin tribunal.
Acum, doresc sa va intreb urmatoarele lucruri :
1. Ce solutie imi recomandati? O sa va atasez in jurul orei 12 procesul verbal, ca sa puteti analiza si dvs. despre ce e vorba mai exact si daca exista ceva care duce la nulitate absoluta.
2. In functie de solutia recomandata, imi puteti da sfaturi despre cum merg lucrurile? Vreau sa lupt pentru cauza mea. Nu ma oftic ca stau 30 de zile pe bara, cum am stat atata timp fara permis, rezist 30 de zile fara. Doresc doar sa imi obtin dreptatea, pentru ca stiu ca sunt absolut nevinovat.
3. Pasii de parcurs pentru contestatie? La ce tribunal trebuie sa depun mai exact pentru drumul respectiv?
4. Dupa ce depun contestatie, primesc dovada sau permisul inapoi pe perioada contestatiei? Pentru ca am citit ambele variante pe internet. Si de unde recuperezi permisul/dovada pe perioada contestatiei?
5. Care sunt costurile pentru contestatie?


Multumesc frumos pentru cei care ati avut rabdare sa cititi. Doresc sa nu fiu luat la misto pe tema aceasta, nu am nevoie de comentarii pe langa subiect.

Attached Files



#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
trebuie sa iei in calcul ca e posibil sa pierzi contestatia. as zice ca f posibil. asta e mersul in Romania, in multe cazuri d-astea judecatorul o sa dea crezare politaiului poate doar sa ai probe f solide gen camera sa zici ca ai sanse reale sa castigi.

poate ca daca esti incepator te-ai miscat ceva mai lent si de aia politistul a ramas cu impresia ca ai trecut pe rosu. poate tu ai trecut pe verde de semafor dar miscandu-te incet te-a prins rosul pana ai facut virajul.
faptul ca exista 3 care vor contesta (esti sigur de asta? ) posibil totusi sa conteze mult.

1. nu ma pricep la chestiile astea de nulitate si aici e altceva interesant. poti  sa contesti 2 lucruri sau trebuie sa faci 2 procese diferite? in unul sa ceri nulitatea in altul vinovatia?
2. faci contestatia la judecatorie.
3. Judecatoria pe raza careia s-a produs fapta.
4. Odata ce depui contestatie iti va da o hartie cu care te prezinti la BPR (Brigada Politie Rutiera - nu stiu exact daca la Udristei sau Pipera) unde iti vei recupera permisul (nu iti da dovada sau ceva ci direct permisul)

trebuie sa iei in calcul si ca procesul va dura ceva timp. luni bune poate la anul sa ai o sentinta. poate la anul vei avea nevoie de permis mai mult decat ai acum, sau eu stiu se da sentinta inainte de Craciun sau revelion.....

Edited by bossake, 21 February 2016 - 03:11.


#3
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Tu ai facut dreapta asa cum merge taxi-ul in poza?

Edited by madutzu25, 21 February 2016 - 03:16.


#4
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Am mers exact cum merge taxiul in poza.

Ceilalti soferi au nevoie de permis ca de aer. Am stabilit sa ne intalnim luni toti sa mergem impreuna sa depunem contestatia. S a stabilit sa venim cu temele facute de acasa toti

#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Aia din stanga ta ce faceau? Ma gandesc ca poate aia erau opriti si de aia a crezut militianul ca ai trecut pe rosu. Sau poate ceva pietoni care traversau neregulamentar. Vezi ca in spate e Novotel. Posibil sa aiba ceva camere indreptate inspre semafor.

Edited by baliosss, 21 February 2016 - 05:53.


#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Tront, daca ai facut la dreapta precum taxiul din prima poza, trebuia doar sa cedezi prioritatea pietonilor si masinilor care veneau din stanga ta (dinspre Universitate), daca existau. Insa tu nu aveai nicio treaba cu rosul semaforului de pe Victoriei, pentru ca nu este amplasat pe stalpul din dreapta ta, ci pe cel din stanga.

Eu asa inteleg din poza.

Edited by jumborom, 21 February 2016 - 06:17.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@Tront, faci contestatie linistit fara avocat.
Contesti ceea ce e trecut in PV, nu are rost sa te legi de adresa gresita.
Aduci martorul care sa confirme varianta ta si asta e.
Explici ca semaforul nu ti se adresa, si faptul ca sunteti 3 soferi care sustineti acelasi lucru e si mai bun.
Ca ai acordat prioritate pietonilor sau nu, sau masinilor ce veneau din stanga, nu are legatura.

O gramada de contestatii se castiga. MAI-ul isi rezerva dreptul de a nu se prezenta la tribunal !!!
Bafta!

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Pune copia procesului verbal pe site

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Baieti, nu vorbiti in necunostinta de cauza ... in intersectia aia ESTE semafor si pt virajul la dreapta.

@ initiator: succes !

Edited by tablagiu_xxx, 21 February 2016 - 06:46.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
De unde o scoateti ca semaforul nu i se adreseaza?
Eu cred ca s-a cacait pana a trecut pe rosu. Sau au trecut pe rosu si "s-au inteles" sa zica ca pe verde
Crede ca daca are multi martori o sa scape.
Toti care au trecut au crezut ca semaforul nu li se adreseaza, altfel nu se mai uitau in stanga dupa masini..

Misto ar fi ca politia sa aiba filmul si sa intre toti la penal pentru declaratie mincinoasa.
DIn lac in put.

Eu zic ca daca ai trecut pe rosu, nu declara altceva ca e posibil sa se lase cu dosar penal

Edited by Tsunnnami, 21 February 2016 - 06:41.


#11
vasileiorgu

vasileiorgu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.11.2015
Mă bag şi eu ca musca-n lapte cu o întrebare de necunoscător.

Mie mi se pare ca iniţiatorul este un tip cu bun simţ, iar după cele menţionate de el în primul post, pare că nu a trecut pe roşu. Dacă într-adevăr se dovedeşte că are dreptate şi i se dă permisul înapoi, poliţiştii cu pricina păţesc ceva ?

#12
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postjumborom, on 21 februarie 2016 - 06:15, said:

Insa tu nu aveai nicio treaba cu rosul semaforului de pe Victoriei, pentru ca nu este amplasat pe stalpul din dreapta ta, ci pe cel din stanga.



View Postericmario, on 21 februarie 2016 - 06:27, said:

Explici ca semaforul nu ti se adresa

Sper ca voi 2 nu aveti permis de conducere. :fear:

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2016 - 06:38, said:

De unde o scoateti ca semaforul nu i se adreseaza?
Eu cred ca s-a cacait pana a trecut pe rosu. Sau au trecut pe rosu si "s-au inteles" sa zica ca pe verde
Crede ca daca are multi martori o sa scape.
Toti care au trecut au crezut ca semaforul nu li se adreseaza, altfel nu se mai uitau in stanga dupa masini..

Misto ar fi ca politia sa aiba filmul si sa intre toti la penal pentru declaratie mincinoasa.
DIn lac in put.

Eu zic ca daca ai trecut pe rosu, nu declara altceva ca e posibil sa se lase cu dosar penal
Ramane totusi o intrebare. Cum a vazut gaboru' ca a trecut pe rosu?

Eu zic ca e posibil sa fi trecut pe verde.  Locuiesc la 2 blocuri distanta de semaforul respectiv. Azi trec pe acolo si o sa ma uit special sa vad daca sunt ceva camere inspre semafor.

Edited by baliosss, 21 February 2016 - 06:58.


#13
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Sunt doar 2 pozitii in intersectie, fie au verde cei de pe victoriei si toti ceilalti stau, fie au verde cei de pe elisabeta (ambele sensuri) si cei de pe victoriei stau.
Gaborii cred ca se uita la semaforul de pe elisabeta si iau prin eliminare (ca e simpla intersectia si chiar si ei pot deduce), cand e verde pe elisabeta toti cei de pe victoriei inseamna ca intra pe rosu ... si foarte probabil cred ca trateaza cazurile la limita in favoarea lor.

Oricum semaforul ala pt la dreapta e destul de contraintuitiv, multi trec pe rosu fara sa-si dea seama, fara sa vrea, crezand ca la dreapta nu ai semafor.
Ar trebui sa-l faca mai mare si mai vizibil, sa sar ain ochii soferului . ...

Edited by tablagiu_xxx, 21 February 2016 - 07:17.


#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Avem o problema , zic eu , mare .
Cunosc intersectia foarte bine .... la dreapta se trece pe cedeaza ....
Acum daca mergem si filmam, asta vedem !
Deci ?

#15
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postmaximg, on 21 februarie 2016 - 07:32, said:

Avem o problema , zic eu , mare .
Cunosc intersectia foarte bine .... la dreapta se trece pe cedeaza ....
Acum daca mergem si filmam, asta vedem !
Deci ?
wanna bet ???

#16
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postmaximg, on 21 februarie 2016 - 07:32, said:

Avem o problema , zic eu , mare .
Cunosc intersectia foarte bine .... la dreapta se trece pe cedeaza ....
Acum daca mergem si filmam, asta vedem !
Deci ?
Altul...
Toti ati luat permise la Pitesti?

Edited by baliosss, 21 February 2016 - 07:34.


#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttablagiu_xxx, on 21 februarie 2016 - 07:33, said:

wanna bet ???
Pentru ce ? ca se trece pe cedeaza sau nu ?!

View Postbaliosss, on 21 februarie 2016 - 07:33, said:

Altul...
Toti ati luat permise la Pitesti?
Poate tu esti acolo , la pitesti , eu iti spun cum se circula in intersectia aia ...tu poate nu cunosti Bucurestiul .

#18
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Am zis mai sus ca locuiesc la 2 blocuri distanta de respectivul semafor.
Btw, unde exista semafor, acesta nu e optional chiar daca se afla pe partea stanga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate