Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Suspendat permisul pentru circulatie pe culoarea verde, politistul sustine contrariul

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Pune copia de la PV. Cred ca ai fost sanctionat pt neacordare prioritate pietonilor. Pe breteaua respectiva ai semafor? (cea pt virajul la dreapta). Sau doar cel din stanga exista?
Uita de motivul de nulitate ca a scris sat acolo.

#38
daniel396

daniel396

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.01.2008
acolo e pus de cateva luni semafor special pentru banda din dreapta si eu l-am luat de cateva ori pana m-a atentionat un coleg

#39
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Art. 109
Dacã în apropierea unei intersecþii este instalat un indicator sau aplicat un marcaj care obligã sã se circule într-o anumitã direcþie, vehiculele trebuie sã fie conduse numai în direcþia sau direcþiile indicate.

Reiau poza anterioara.

Attached File  Stop Victoriei.jpg   256.33K   90 downloads

Acum sa urmarim secventierea indicatoarelor.

Semnul acela din stanga care obliga soferii sa o ia ori la stanga, ori la dreapta este cheia problemei, pentru ca el apare primul. Cei care ocolesc prin partea stanga, intalnesc urmatorul semn care trebuie respectat: semaforul. Mai mult, spre deosebire de alte semafoare amplasate "drept", astfel incat sa fie vazut de toti cei care vin pe directia lui, acesta este usor rotit astfel incat doar cei care aleg benzile din stanga lui sa il vada clar cand se apropie de el.

Cei care au luat-o la dreapta - se afla pe alt drum - iar primele semne care trebuie respectate sunt zebra (dungile de pe asfalt - intarite de semnul albastru de pe stalpul din dreapta) si cedeaza trecerea.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
In foto postate pana acum NU vad vreun semafor pt bretea. Doar 2 stalpi fara ceva pe ei. Deci NU aveai semafor pt viraj dreapta.
Daca e montat inca un semafor pt bretea, nu ai sanse la contestatie.

#41
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
O poza face cat o mie de cuvinte. Au pus semafor si pe dreapta ca sa inteleaga toti habarnistii ca ala de pe stanga nu era optional. Luati de aici: Attached File  uploadfromtaptalk1456037380490.jpg   62.11K   190 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1456037387553.jpg   61.03K   191 downloads

#42
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
De asta e bine sa ai camere de filmat in masina!

#43
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Intersectie pentru fraierit soferii.Viraj la dreapta cfm pozei se face pe "cedeaza trecerea".Acolo se iau permise pe capete....si cistiga DOAR cei ce contesta aplicarea sanctiunii,ceilalti......pietoni si fara bani in buzunar.


P.S.Da ultima poza actualizata are semafor. SE RESPECTA semaforul.

Edited by XTH, 21 February 2016 - 09:01.


#44
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postbaliosss, on 21 februarie 2016 - 08:49, said:

O poza face cat o mie de cuvinte. Au pus semafor si pe dreapta ca sa inteleaga toti habarnistii ca ala de pe stanga nu era optional.

E deja alta discutie, noi am analizat poze in care nu era semafor in dreapta. (Oho, vad ca sunt chiar 2 pentru dreapta !)

Daca nu ar fi fost acest semafor de pe dreapta, nu trebuia respectat cel din stanga.

Eu am adus argumente, tu doar aprecieri.

Edited by jumborom, 21 February 2016 - 08:54.


#45
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostXTH, on 21 februarie 2016 - 08:52, said:

Intersectie pentru fraierit soferii.Viraj la dreapta cfm pozei se face pe "cedeaza trecerea".Acolo se iau permise pe capete....si cistiga DOAR cei ce contesta aplicarea sanctiunii,ceilalti......pietoni si fara bani in buzunar.
Vezi ca am pus poza facuta acum 5 minute. ;)

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdaniel396, on 21 februarie 2016 - 08:42, said:

acolo e pus de cateva luni semafor special pentru banda din dreapta si eu l-am luat de cateva ori pana m-a atentionat un coleg
Daca intradevar exista semafor si pentru banda din dreapta, initiatorul nu mai are nici o scuza.
Ciudat totusi ca a omis sa ne spuna acest detaliu.

#47
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Nici eu nu am știut că a fost montat  semafor pentru banda ce face la dreapta. Fără acest semafor, cei care făceau dreapta se supuneau indicatorului de cedează trecerea și nu aveau nicio restricție din cauza semaforului din stânga.

@baliosss, cred că ar trebui să fi puțin mai ponderat și să renunți la jigniri precum "habarniști" și altele...

Edited by ammazon, 21 February 2016 - 09:00.


#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbaliosss, on 21 februarie 2016 - 08:49, said:

Au pus semafor si pe dreapta ca sa inteleaga toti habarnistii ca ala de pe stanga nu era optional.
Amice, coboara tonul ala un pic.
Incearca sa intelegi ca semaforul din stanga nu se adreseaza si celor ce vireaza dreapta, in cazul asta.
Altfel nu mai montau si semaforul din dreapta, luau la permise pe rupte si asa fluidizau traficul + bani la buget. Posted Image

Edited by ericmario, 21 February 2016 - 09:00.


#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Semaforul (din dreapta) e pus la intrare pe bretea. Cred ca era rosu si nu ai oprit in dreptul lui si ai inaintat pana la intrarea pe Elisabeta (cad s-a facut verde).
Insa trebuia sa opresti in fata semaforului.

Edited by dorin_2k, 21 February 2016 - 09:02.


#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTront, on 21 februarie 2016 - 02:48, said:



Multumesc frumos pentru cei care ati avut rabdare sa cititi. Doresc sa nu fiu luat la misto pe tema aceasta, nu am nevoie de comentarii pe langa subiect.

singura varianta  ok - minimizarea daunelor - ati scapat ieftin , 30 de zile si 210 ron.
gadeste-te ce nu ai - timp, bani, nevoie de permis. 30 de zile sunt putine pentru un sofer "amator". ma rog, depinde si de context..
am fost intr-o situatie similara si am ales sa "ies vinovat" decat sa lupt cu morile de vant.pesemne ca daca mai aveam 20 de ani ..nu ma lasam. asa..viata e scurta dar trece.

nu discut vinovatia ci doar daca e merita sa faci ceva sau doar sa astepti sa ti treaca suspendarea. stiu, e naspa senzatia pe care o ai.
si nu, politistii nu patesc nimic, legea e "deasupra tuturor", chiar daca nu au dreptate.

solutia pentru abuzuri - camera de filmat, nr de Bg si nu opriti la oameni rai/prosti. te vor trage in cocina lor si te ingroapa in fecale.

#51
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTront, on 21 februarie 2016 - 02:48, said:

Buna seara.
O sa va atasez niste scheme. In poza 1, se vede locul unde am facut dreapta ( in prezent este un semafor ). In poza 2 se vede masina de politie, unde stationa. In poza 3 este o schema suplimentara.
Eu am permisul de 6 luni

View Postericmario, on 21 februarie 2016 - 08:53, said:

Ciudat totusi ca a omis sa ne spuna acest detaliu.
A spus saracul...ca este semafor, dar in tot topicul se dezbate problema ca si cand acolo nu ar fi.
Cum vad eu din imaginea postata de balioss acel semafor este inaintea pistei de biciclisti si te obliga sa opresti pentru biciclistii care vin de pe Elisabeta.

#52
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbaliosss, on 21 februarie 2016 - 08:49, said:

O poza face cat o mie de cuvinte. Au pus semafor si pe dreapta ca sa inteleaga toti habarnistii ca ala de pe stanga nu era optional. Luati de aici: Attachment 20160221_084117.jpgAttachment 20160221_084031.jpg

Au pus semaforul ca sa fluidizeze circulatia desteptule, nu sa inteleaga habarnistii ceva, habarnist esti tu, cat a fost doar un singur semafor acolo se circula cu respectarea prioritatii pietonilor si celor care vin din stanga, pentru ca acolo era si cedeaza trecerea, am trecut de 10000 de ori pe acolo, cu politia parcata in dreapta, niciodata nu m-a oprit ca am trecut pe rosu, pe initiator l-au luat la pont,ca asa au vrut ei, si ca pot

#53
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postliviu_np, on 21 februarie 2016 - 09:08, said:

A spus saracul...ca este semafor, dar in tot topicul se dezbate problema ca si cand acolo nu ar fi.

La cate detalii si sageti a pus in poze, putea si el sa deseneze semaforul pentru dreapta inca din prima poza si discutam despre altele.

Ramane insa ca studiu de caz pentru cei care credeau ca, inainte de montarea semaforului special, cei care virau la dreapta trebuiau sa respecte semaforul din stanga.

Nu trebuiau !

Edited by jumborom, 21 February 2016 - 09:21.


#54
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
de  acord  total  cu  liviunp,  fata  de  pozele  google  intre  timp  vad  ca  a  mai  aparut  si  o  pista  de  biciclisti  acolo.acum  se  respecta  pe  rind  ambele   semafoare din  dreapta
,  inainte  trebuia  respectat doar  cedeaza,  semaforul  din  stinga  este  pentru  inainte.

Edited by gabimilo1, 21 February 2016 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate