Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei
 Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 

Volvo V90

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 D3an, on 21 februarie 2016 - 18:07, said:

iei BMW daca ai 20 de ani si vrei sa f*ti ceva si tu.
Daca ai 20 de ani n-ai cum sa ai BMW.....banuiesc ca vorbim de masini noi nu de jioarse...nu stiu de unde ideea asta cu Volvo ca e la mare cautare ca nu e....din ce vad in jurul meu lumea cu bani prefera japoneze, americane etc...alea germane sunt de departe pe locuri in spate din cauza ca nu-s facute pentru climat...in Europa alea germane sunt preferate si e explicabil, in Asia se uita aia ca la avioane cand aud de Volvo...deci poate sa puna cineva ceva date concrete?, ca de mofturile unor pusti care n-au bani de bicicleta si viseaza SUV-uri "mai frumoase ca Q7" parca ne-am cam saturat

#20
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Din câte știu, Volvo au fost apreciate în USA, cel puțin până în anii 2000. Nu mai știu cum este acum, totuși nu ar fi intrat în criză dacă aveau acces la o piață atât de potentă.

#21
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Mie S/V90 mi se par XC90-uri noi turtite - imi pare rau ca Volvo a renuntat la stilul de design inceput cu vechiul XC90, continuat magistral la XC60, S&V60, si prezent si in seriile 30&40 - cu linii masculine, agresive si elegante in același timp. Cel putin dpdv exterior noile modele mi se par involutii ale celor pe care le-au inlocuit, chiar si la interior XC90-ul a fost o capodopera la vremea lui cu plansa de bord care practic curgea spre consola centrala. Tableta plantata vertical la S/V90 si XC90 e iarasi de gust discutabil, volanele mi se par chiar urate, tapiteria din pielea (cine a avut Volvo stie ca) nu se compara cu cea a concurentilor premium (si nu numai) si mult prea scumpe pentru motorizari si dotari. Probabil ca vor ajunge ca de obicei sa scoata editii cu discounturi de 35-40% ca sa mai vanda...

#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016


 Octavian_SK, on 21 februarie 2016 - 18:43, said:

Daca ai 20 de ani n-ai cum sa ai BMW.
Argumenteaza!


#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 baliosss, on 21 februarie 2016 - 20:05, said:

Argumenteaza!
M-am exprimat incomplet...ideea era ca daca nu ti-o cumpara altcineva, parintii, matusi etc, probabilitatea sa ai suma necesara tinde vertiginos spre zero; bineinteles ca exista situatii in care se poate gen vedete de Hollywood, sportivi de performanta etc dar procentul acestora este foarte mic. La 20 ani nu ai nici macar o facultate terminata deci tehnic nu ai cum sa ai banii astia produsi de tine

LE asa cum am precizat era vb de masini noi, daca vorbim de "gioarse" asociate cu pustani cu cas la gura se poate, sigur, romania ii plina de exemple dar ma refeream la tari normale si civilizate

Edited by Octavian_SK, 21 February 2016 - 20:13.


#24
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011

 Octavian_SK, on 21 februarie 2016 - 18:43, said:

Daca ai 20 de ani n-ai cum sa ai BMW.....banuiesc ca vorbim de masini noi nu de jioarse...nu stiu de unde ideea asta cu Volvo ca e la mare cautare ca nu e....din ce vad in jurul meu lumea cu bani prefera japoneze, americane etc...alea germane sunt de departe pe locuri in spate din cauza ca nu-s facute pentru climat...in Europa alea germane sunt preferate si e explicabil, in Asia se uita aia ca la avioane cand aud de Volvo...deci poate sa puna cineva ceva date concrete?, ca de mofturile unor pusti care n-au bani de bicicleta si viseaza SUV-uri "mai frumoase ca Q7" parca ne-am cam saturat
Volvo e o masina foarte apreciata in SUA, banuiesc ca stiai asta deja, de asemenea se vand foarte bine in tarile nordice.Imi imaginez in cate Volvo-uri ai fost...da-mi si mie exemplu de o masina americana care sa se ridice la calitatea unui Volvo!? Ce conteza daca ai tu bani sau ti-o cumpara altcineva? E plina Romania de pusti de 20 de ani cu masini scumpe...

#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006

 DaniJ90, on 21 februarie 2016 - 22:02, said:

Volvo e o masina foarte apreciata in SUA
Volvo e considerata masina de pensionari in USA, si nu de pensionari bogati ci la bunicute cu venituri mici
numai in Europa era o oarecare consideratie pentru Volvo pe vremea cand era firma serioasa dar a disparut dupa ce s-a vandut oricarui cumparator ca o domisoara cu moravuri usoare, a incercat cu Ford, acum se joaca cu chinezii
in restul lumii Volvo nu exista, in Asia, Africa, orientul mijlociu aproape nimeni nu a vazut niciodata un Volvo
masini bune poate face oricine insa reputatia de moravuri usoare nu se mai spala niciodata, persoane din familie cauta un suv si se uitau si la XC60 dar saptamana viitoare cred ca vor incheia actele pt. un Tucson sau Sportage pt. ca Volvo a ajuns sa fie sub Hyundai si Kia la reputatie

Edited by Kroghy, 21 February 2016 - 22:13.


#26
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Pentru Kroghy...
http://www.urbandict...rm=volvo driver

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,968
  • Înscris: 15.06.2007
Volvo este in mare parte vanduta prin suedia, norvegia, finlanda. Acolo este piata de desfacere  principala.

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006

 Bogdansv1, on 21 februarie 2016 - 22:14, said:

la varianta 1 am remarcat "After Mummy dropped Tim off at boarding school, she took the Volvo to the garage"
masina de soccer mom, de mamica bunica, asa e vazuta un USA marca Volvo indiferent de model
dar la varianta 2 ai observat urmatorele?
"Someone who is so bad at driving that they want a car that is perceived overly safe. They drive slowly in the fast lane, they cut into traffic causing other drivers to swerve and brake violently to avoid a collision."

 tfmercedez, on 21 februarie 2016 - 22:16, said:

Volvo este in mare parte vanduta prin suedia, norvegia, finlanda. Acolo este piata de desfacere  principala.
asa cum se vinde Dacia in Romania, Fiat in Italia, Renaul in Franta insa asta nu inseamna ca Dacia, Fiat, Renaul sau Volvo sunt masini de top

Edited by Kroghy, 21 February 2016 - 22:20.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,968
  • Înscris: 15.06.2007


 Kroghy, on 21 februarie 2016 - 22:17, said:


asa cum se vinde Dacia in Romania, Fiat in Italia, Renaul in Franta....

Exact, nu vad nici o problema. Si seat se vinde cel mai mult prin spania.

Sunt marci mai degraba nationale decat internationale.

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006
din pacate Volvo se lupta acum cu Seat si pe vremuri se lupta cu Audi
in viitor o sa se lupte cu Dacia si cu Tata
V90 arata urat si nu se ridica la nivelul A6/E/5er, abia daca se poate bate cu Superb/Talisman/Passat/Mondeo
e foarte greu sa vii din urma cu un trecut indoielnic si sa dai jos regii

Edited by Kroghy, 21 February 2016 - 22:27.


#31
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011

 Kroghy, on 21 februarie 2016 - 22:05, said:

Volvo e considerata masina de pensionari in USA, si nu de pensionari bogati ci la bunicute cu venituri mici
numai in Europa era o oarecare consideratie pentru Volvo pe vremea cand era firma serioasa dar a disparut dupa ce s-a vandut oricarui cumparator ca o domisoara cu moravuri usoare, a incercat cu Ford, acum se joaca cu chinezii
in restul lumii Volvo nu exista, in Asia, Africa, orientul mijlociu aproape nimeni nu a vazut niciodata un Volvo
masini bune poate face oricine insa reputatia de moravuri usoare nu se mai spala niciodata, persoane din familie cauta un suv si se uitau si la XC60 dar saptamana viitoare cred ca vor incheia actele pt. un Tucson sau Sportage pt. ca Volvo a ajuns sa fie sub Hyundai si Kia la reputatie
Atunci poti sa zici ca Mercedes e considerata masina tiganilor in Romania, sau Toyota masina teroristilor, hai sa fim seriosi, tu ti-ai dat examenul cand ne-ai spus cat de mult mergi cu masina pe an...si continui cu aberati in fiecare postare.Volvo angajeaza personal pentru ca nu mai fac fata precomenzilor pentru XC90, nici macar ei nu se asteptau ca masina sa aibe asa succes si e de inteles cand Q7 arata ca o vaca...

 Kroghy, on 21 februarie 2016 - 22:24, said:

din pacate Volvo se lupta acum cu Seat si pe vremuri se lupta cu Audi
in viitor o sa se lupte cu Dacia si cu Tata
Singura masina de la Audi care e peste S90 e A8, in rest nu are rost sa comparam...raspunde-mi la mesaj cand ai ocazia sa conduci un S90.

#32
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Volvo este precum Jaguar, nu au mers pe volum ci pe altceva.
Acum ceva timp am formulat "Legile lui Kroghy"  referitoare la mașini, cred că e timpul să le fac update și să le trec în semnătură.


#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006

 DaniJ90, on 21 februarie 2016 - 22:26, said:

Singura masina de la Audi care e peste S90 e A8
e normal ca A8 sa fie peste S90 de vreme ce e cu o clasa mai sus
Volvo a fost in anii de glorie variantele premium ale gamei Ford, acum e Great Wall din pacate
S40 e compacta pe platforma de Focus, la egal cu Golf, Focus
S60 e medie pe platforma de Mondeo la egal cu Passat, Mondeo
S90 e mare la egal cu A6, 5er
Volvo nu are competitor in clasa de lux cu A8, S, 7er

 Bogdansv1, on 21 februarie 2016 - 22:26, said:

Volvo este precum Jaguar, nu au mers pe volum ci pe altceva.
vrei sa spui Jaguar by TATA MOTORS? vrei sa-ti arat cum arata tata lui Jaguar? Tata Nano? ala care ia foc la fiecare 100 de km?
nu mai bine vorbim despre masini serioase si lasam copiii lui great wall si tata motors sa se faca de ras singuri?

Edited by Kroghy, 21 February 2016 - 22:35.


#34
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Eu recunosc valoarea si fiabilitatea masinilor lui Audi aplicand "legea" Kroghy: la Audi absolut orice piesa trebuie privita ca fiind consumabila iar durata de viata a piesei nu are relevanta!

Corolar 1: în caz de necesitate, se poate extinde la toate mărcile germane.
Corolar 2: Când e vorba de alte mărci, vom pune fiabilitatea în seama tehnologiei învechite
Corolar 3: orice altă marcă trebuie să recunoască supremația VAG și să accepte că și falsificarea testelor de noxe s-a făcut pentru posesori și nu pentru că nu au vrut să investească în dezvoltarea tehnologiei.
Consecința 1: Lexus,Infinity, Maseratti,  Cadillac, Aston Martin, Jaguar, Volvo nu respectă legea și corolar 1 așa că vor fi încadrate în corolar 2
Consecința 2: chiar dacă Audi va fi vândută către chinezi sau indieni pentru acoperirea amenzilor primite, nu se va devaloriza așa cum s-a întâmplat cu Saab, Volvo sau Jaguar.

Edited by Bogdansv1, 21 February 2016 - 22:38.


#35
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
:)))))))

#36
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014
Sunt fan Volvo de cand ma stiu si nu sunt pensionara. Primul a fost un 960 si ultimul S80. Visez cu ochii deschisi la ziua cand si daca imi voi putea permite un XC90 sau un V90.
Nu as schimba Volvo cu nici o alta masina, niciodata, pentru nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate