Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 

Sfat achizitionare laptop proiectare si randare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#19
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 01.11.2011
page not found.
Vad ca laptopul recomandat de georgik12 este de gaming, nu stiu cat de asemanatoare sunt configuratiile pentru gaming vs configuratiile pentru multimedia, randari etc.

O intrebare mai am de pus, in randare sunt foarte importante si nucleele procesorului, am dreptate? din ce mi-ati recomandat vad ca au doar cate doua, in schimb doar cel de gaming are 4

Editat de 1hhgabriel, 19 februarie 2016 - 11:19.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Am modificat link-urile. Daca te hotarasti la procesor cu cat ai mai multe nuclee cu atat e mai bine. Trebuie sa tii seama de cele fizice si nu de cele logice.
XEON-ul are 6 nuclee fizice. Oricum trebuie si o placa video decenta.
PS: link-u ala e dili, sterge si tu ce e dupa .html

Editat de bumpocbum, 19 februarie 2016 - 11:34.


#21
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Si daca scria pe laptop "pentru editare", devenea ceea ce trebuie?
Sincer acum, ce relevanta are ca e laptop "de gaming", cand iti ofera maximum de perforanta in bugetul tau? Te invarti in jurul cozii degeaba, ca oricum e impropriu zis workstation la 4.000 lei buget. Gasesti laptop multimedia si atat, ca cu tot cu eticheta de gaming, nici ce ti-am dat eu nu trece de categoria multimedia.

Pe scurt, eviti ULV-urile dual-core recomandate de mesteri si mergi pe un i7 Quad sanatos.
Si mai pe scurt, evitia AMD-urile si mergi pe-o GTX cu cat mai multe CUDA Cores, ca Max-ul le papa pe maine, iar CAD-ul n-o sa strambe din nas daca are mai multe.
Pe scurt, mergi pe ce ti-am dat si aia e.

@bumpocbum
Ce zici? Pastram si noi discutia pentru niste laptopuri PE CARE SI LE PERMITE?
Si vezi ca faci comparatii deplasate, te las pe tine sa-ti dai seama unde.

Editat de georgik12, 19 februarie 2016 - 12:16.


#22
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.636
  • Înscris: 07.07.2008
Sincer initilizator nu prea ai sanse la randari culaptop-urile de pana in 4000.
Restul poti face in CAD lejer dar randarile in 3D Studio Max o sa iti ia o gramada de timp, procesoarele de Laptop desi au in denumire I7 , I5 etc sunt la perfomante mai mediocre in comparatie cu cele de desktop.
Georgik12 ti-a recomandat cea mai buna optiune in banii acestia, poti sa mergi si mai jos daca renunti la randari daca nu ia-l pe acesta si aia este!
Te poti uita si la variante care sa includa disply IPS, si ulterior sa fii pregatit sa il treci pe SSD si sa mai adaugi DDR.
Evita procesoarele ULV care pe hartie arata foarte bine si sunt perfecte pentru task-uri care nu tin procesorul in blana un timp indelungat - acele procesoare ajung repede sa gafaie cu randarile.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajgeorgik12, pe 19 februarie 2016 - 12:14, a scris:

@bumpocbum
Ce zici? Pastram si noi discutia pentru niste laptopuri PE CARE SI LE PERMITE?
Si vezi ca faci comparatii deplasate, te las pe tine sa-ti dai seama unde.

E ok, daca era persoana fizica nu aveam ce sa comentez. Asta era bugetul si la bugetul asta nu are ce sa ia pentru a folosi in mod decent un 3dsmax.
La urma urmei poate sa ceara firmei un buget mai mare pentru a face o treaba buna si repede. Deci specificatiile sunt la postul #3. Iar faptul ca poti sa cumperi un calc de 110 mil si sa nu faca ce doresti e chiar real. Vad ca recomanzi CUDA multe...ce placa indeplineste acest criteriu la un pret bun ?
Apropo folosesc un desktop I7 quad core. Abia se misca decent in 2D.
Ref la Laptop-ul de la postul #14.
Nu stiu cat de bine merge cu o placa video cu DDR3....
PS: @initiator vezi si comentariile de sub laptopul recomandat  ref. la temperatura.... la mine s-a ars placa video dar si ceva in placa de baza....la fostul laptop.
In fine, faci cum doresti.

Editat de bumpocbum, 19 februarie 2016 - 16:03.


#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
CUDA Cores-ul vine la pachet cu modelele mai scumpe, in functie de buget alegi una sau alta.
MAX-ul prefera asta, CAD-ul vrea precizie. Pick one.

Daca i7-le tau se misca nasol in 2D, atunci ori soft-ul nu-l ai optimizat, ori lucrezi prea intens pentru el.
Nu a fost vorba ca QM-ul ala e sfant, ci doar ca-i cel mai bun in bugetul sau. Sa nu crezi ca seriile Extreme ce te costa un rinichi sunt cu mult mai bune.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu gandesc cam asa. Avand in vedere pretul unei licente de 3dsmax o investitie de 100 mil intr-un laptop nu este mare.
Va merge mai bine dar asa cum ziceai si tu nu exagerat. Eu m-am lovit intotdeauna de resursele hardware fie ca e vorba de 2D sau de 3D.
Si daca un I7 merge la limita decentei pentru un desen in autocad, 2D sa zicem cu 500-700 mii elemente, la 3D unde pot fi milioane de poligoane deja trebuie sa ai putere mare de calcul si un hardware optimizat pentru enginurile de randare.. Daca randezi un proiect pentru o rezolutie VGA e ok, dar am ajuns in era 4k..sau mai sus. Timpul inseamna bani. Daca accepti un laptop cu performante modeste si te chinui ulterior cu el e decizia utilizatorului.
E doar parerea mea, daca am exagerat imi cer scuze, dar eu asa vad lucrurile.

Editat de bumpocbum, 19 februarie 2016 - 16:43.


#26
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Stai linistit, te inteleg. Ideea era ca trebuie sa te raportezi si la cerinte, cel putin in cazul de fata.
Daca bugetul se poate suplimenta, da, cu siguranta un workstation dedicat e mai indicat, altfel sunt facute, altfel au suport.

Dar din ce inteleg, laptopul e folosit ca "mediator", intre lucru si acasa.
Nu cred ca va face greul pe el, ci poate doar folosit la prezentari sau editare rapida, light. Posibil sa ma insel, dar cam asa a lasat de inteles.

Oricum, in 4.000 lei un i7 HQ cu 16GB RAM si GTX 950M e cam cea mai buna varianta.
Mai sus, inseamna si un buget mai mare.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Ai dreptate, dar tot din experienta stiu bine ca lucrul de la munca se muta si acasa....plus urgente, plus ca uneori se mai strica calculatoarele de la munca...

#28
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Nu cred ca merita dati 100mil pentru un laptop de genu', de 10 000 lei iti faci un sistem desktop de rupe norii, si mai stabil, si mai performant in banii astia fata de un laptop. Motivul pentru care eu iau laptopul e sa lucrez cate putin la firma si cand ma intalnesc cu clientii sa le arat ce am lucrat pana in momentul respectiv.
Nu te gandi ca e o firma mare, deci nu cred ca pot sari de 4000 lei, nu stiu nici daca pot ajunge pana acolo, daca bugetul va mai suferi modificari asta nu stiu sigur, important e sa inteleg ce e mai important, deci i7 quad, 16gb ram, asta este primordial din ce-am inteles.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu ai de ales. Restul sare din bugetul tau.

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Cam pe acolo.
Eu tot insist cu GL-ul ala, pana nu sare din oferta, ca e perfect la ce iti trebuie.

#31
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 01.11.2011
am vorbit la firma in decursul zilei de azi iar bugetul este indisponibil momentan... e bine sa ma orientez la componentele principale si cand o sa am bugetul sa iau ceva macar asemanator..

#32
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.636
  • Înscris: 07.07.2008
Din pacate 3D Max-ul este un calculator care papa resursele la greu, mult mai fomat decat Maya la acest capitol.
Un timp te-ai putea descurca si cu un dual core sanatos daca 4000 de lei reprezinta prea mult pentru firma la care muncesti...
http://www.mediagala...0m-2gb-free-dos
DDR minim 8 GB si in rest placa video cat mai noua si mai performanta, sa nu uiti ca la laptop-uri placile video sunt departe de cele de Desktop.
Acum mai este si intrebarea la ce nivel de detalii vrei sa folosesti scula asta.

Editat de marius_fenchea, 19 februarie 2016 - 22:53.


#33
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 01.11.2011
pai la un nivel destul de inalt, ceea ce incerc eu sa fac e sa fac o camera sa arate ca-n realitate, sa se confunde cu o poza reala...

#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Motiv in plus sa tragi de pret si sa iei ce trebuie. :)

#35
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Sa vedem ce pot sa fac...

#36
tekadvice

tekadvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 15.12.2015
Daca poti sa iti mai intinzi bugetul un pic cauta un Clevo N150 GT

Ai un procesor identic cu i7-6700HQ si o placa video foarte potenta. nvidia GeForce 965m 2016 refresh este foarte capabila.

http://www.notebookc...w.158192.0.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate