Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

LIDL - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
5396 replies to this topic

#5239
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesaj_V_, pe 24 martie 2024 - 12:46, a scris:

1. doar la LIDL-urile din Coreea de Nord cred că există o limită maximă admisă, de un singur produs/client;
In lumea civilizata exista limite la oferte speciale sau cand e criza, de ex in Germania sunt cateodata limite la ulei dupa magazin. in 2022-2023 1-2 sticle ulei maxim.

Vizualizare mesajmariusixy, pe 24 martie 2024 - 12:50, a scris:

In urma cu o saptamana erau mandarinele la 10 lei si nu se ingramadeau prea multi sa le cumpere
Acum le-au redus la 6 lei si jumate din ele sunt mucegaite in plasa.
Exact asta e ideea "reducerii", e acelasi pret dar daca ai 40% mucegaite, practic platesti doar 60% din ele... deci platesti 60% din pret Posted image Daca se strica 60% si mai raman bune doar 40%... atunci va fi megaoferta cu 60% reducere si platesti 40% din pret... evident ca in final platesti pentru aceeasi cantitate de marfa buna acelasi pret ca la inceput, marketingul smart.

Edited by andreic, 24 March 2024 - 13:31.


#5240
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postandreic, on 24 martie 2024 - 13:28, said:

in Germania sunt cateodata limite la ulei dupa magazin. in 2022-2023 1-2 sticle ulei maxim.
Era criză de ulei în Germania, în acei ani, sau din alte motive a fost impusă acea limită?...

#5241
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

 SharonCollins, pe 24 martie 2024 - 11:07, a scris:

Ei , lasa ca nu are mai nimeni familie de trebuie cumparat tot de la raft! Nu suntem acum 100 de ani, cand aveau oamenii 13 copii. Pentru firme exista Metro, Selgros. Tu nu vezi problema , ca iti iei ce vrei, lucrezi acolo,  nu te lovesti de situatia  asta . Asa ca nu e chiar ok sa pui smiley , e clar o problema, tu esti subiectiv. Si in pandemie au fost discutii, unii “ smecheri” luat tot spirtul de la raft, pana au introdus regula cu un numar fix de sticle. Deci, se poate, doar sa se vrea.
Și eu ca angajat resimt lucrurile astea.
Am alte filiale lângă mine și nici eu nu mai găsesc ceea ce caut. Chiar și la mine, unde trebuie să fac piața după program.

#5242
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajandreic, pe 24 martie 2024 - 13:28, a scris:

... evident ca in final platesti pentru aceeasi cantitate de marfa buna acelasi pret ca la inceput, marketingul smart.
Așa este.
Banane la preț redus, nu se uită mai nimeni că bananele sînt și la jumătate din calibrul obișnuit.
Nah, să nu faci afaceri de succes în Ro?!  😋

#5243
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
am cumparat in doua zile diferite adica pe 24 martie si 27 martie, scanat aplicatia si nu mi-au mai dat niciun talon din acela razuibil. Le-au scos? Nu ca primeam ceva wow insa am observat chestia asta in aplicatie.

Oricum nu se mai merita ca sa scanezi de fiecare data aplicatia ca sa iti faca ei profilul, nu dau nicio oferta cum trebuie.

#5244
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
e roata în perioada asta

#5245
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 mangla, on 28 martie 2024 - 09:29, said:

am cumparat in doua zile diferite adica pe 24 martie si 27 martie, scanat aplicatia si nu mi-au mai dat niciun talon din acela razuibil. Le-au scos? Nu ca primeam ceva wow insa am observat chestia asta in aplicatie.

Oricum nu se mai merita ca sa scanezi de fiecare data aplicatia ca sa iti faca ei profilul, nu dau nicio oferta cum trebuie.
De exemplu la borna de 900 lei ai bonus 15 lei. La 500 lei cred ca a fost odata un pachet de faina gratuit ori croissant care aveau pret de 2 lei.
In privinta taloanelor razuibile daca ai noroc primesti 10-15% reducere sau mai mult pt un anumit produs. Nimic interesant.
Un nr de produse din oferta lidl au pret mai mare si la astea se practica acele reduceri.

#5246
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
La 1500 ron primesti 15 ron
Au mărit f mult sumele


#5247
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

View Postmangla, on 28 martie 2024 - 09:29, said:

am cumparat in doua zile diferite adica pe 24 martie si 27 martie, scanat aplicatia si nu mi-au mai dat niciun talon din acela razuibil. Le-au scos? Nu ca primeam ceva wow insa am observat chestia asta in aplicatie.

Oricum nu se mai merita ca sa scanezi de fiecare data aplicatia ca sa iti faca ei profilul, nu dau nicio oferta cum trebuie.
eu nici nu mai scanez

#5248
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Astazi am castigat la roata un bidon de suc cu arona de soc si lamaie marca Siti.
Nu sunt genul pretentios la sucuri dar sucul asta il refuza si boschetarii.🤣🤣🤣


#5249
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Pai contine mult-disputata fenilalanina

In data de 14 iulie 2023 o agentie a Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) a declarat ca aspartamul, un indulcitor artificial utilizat pe scara larga in bauturile dietetice si alimentele cu continut scazut de zahar, ar trebui catalogat drept „posibil cancerigen pentru oameni”. Cu toate acestea, un al doilea comitet OMS de experti pentru aditivii alimentari a concluzionat ca "dovezile unei asocieri intre consumul de aspartam si cancer la om nu sunt convingatoare si nu exista niciun motiv suficient pentru a schimba doza zilnica acceptata stabilita anterior", continuand sa recomande aspartamul ca fiind sigur pentru consum in doza de 40 mg/kg greutate corporala.

In the United States, any product that has aspartame must carry a warning about the phenylalanine. This warning helps people with PKU avoid those products.

#5250
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View Postmariusixy, on 31 martie 2024 - 11:41, said:

Astazi am castigat la roata un bidon de suc cu arona de soc si lamaie marca Siti.
Nu sunt genul pretentios la sucuri dar sucul asta il refuza si boschetarii.������
Pentru că acea categorie caută, în general, alte tipuri de băuturi.

View PostSterone, on 31 martie 2024 - 11:49, said:

Pai contine mult-disputata fenilalanina

Ne ferim de fenilalanina, dar de nitritul de sodiu când? ��

#5251
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.04.2009

View PostKyKyKyKy, on 31 martie 2024 - 16:53, said:

Ne ferim de fenilalanina, dar de nitritul de sodiu când? ��
Invatam sa coexistam cu nitritul de sodiu (E250)...

Concentraţia maximă admisă la folosirea nitritului de sodiu (E250) in industria alimentara (doar în amestec cu sarea de bucatarie) este de 0.06% (si se vorbeste de o injumatatire) ~ 60 g / 100 kg de alimente...doza letală este de 0,8 grame / kg de corp la persoane mature ~ 60 g / 75 kg masa corporala...
https://adevarul.ro/...iu-1899979.html

Edited by av_myjob, 31 March 2024 - 21:18.


#5252
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Doza face otrava (în latină dosis sola facit venenum, „numai doza face otrava”) este un aforism menit să exprime un principiu de bază al toxicologiei, atribuit lui Paracelsus. Principiul este acela că o substanță își poate produce efectul nociv asociat cu proprietățile sale toxice numai dacă ajunge la un sistem biologic vulnerabil din organism într-o concentrație suficient de mare (la o anumită doză).[1]

Sursa:wiki

He has been called the greatest ruler of the Kingdom of Pontus. He cultivated an immunity to poisons by regularly ingesting sub-lethal doses; this practice, now called mithridatism, is named after him. After his death, he became known as Mithridates the Great.

Edited by Sterone, 31 March 2024 - 22:06.


#5253
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Cît timp dezbăteați voi chimia, am ajuns pe la ei  😁
Banane la reducere, cu calibrul corect, puuuuu, nu am mai luat de la ei de mult banane, ani buni.

Roșii nu mănînc în afara sezonului, doaar dacă nu cumva, uneori, rar, găsesc ceva acceptabil non Turchi", de exemplu M. Rossa.
Am găsit ceva asemănător la ei, fățoase, mai au de stat 2 zile la copt, vedem dacă au gust.

Pizza, nu am mai luat soiul ăsta, prefer cu blat subțire, asta a fost cu blat pufos, de ce nu, mai încercăm și altceva, mai ales că am obiceiul să îmbunătățesc cu diverse legume & etc.

A ieșit bunicică.

L.E. A, am primit un kefir.

Attached Files



#5254
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Facă n ai luat tarta la reducere 8 lei 850 grame, n-ai făcut nimic. E grea ca plumbul și ieftina foc.

#5255
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. Mai am poze  🤭

Vizualizare mesajSterone, pe 31 martie 2024 - 22:34, a scris:

... plumbul...
Nu știu ce este aia!
Dar a făcut soțioara, la domițil", cred că mult mai bună, vișine alcoolizate, nucă prăjită, aia mică este însiropată de mine, aia mare fără sirop.

Făina pt. prăji" este tot de la L, cea pentru cozonac.

Attached Files


Edited by crisstonne, 31 March 2024 - 22:53.


#5256
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Atentie: la Lidl contravaloarea tichetului obtinut de la aparatul de reciclat NU intra in Lidl Plus.
De exemplu daca ai bon de 57 de lei si dai un tichet de 6 lei, valoarea bonului va fi de 51 de lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate