Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Incasare cec din SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 18:07, said:


Eu sincer ma gandeam ca poate la Citi Bank, fiind americana, este altfel procesul. Asta ma asteptam sa vad pe aici. Apreciez incercarea de sarcasm, de clasa a 2-a, dar chiar nu isi are rostul.

Eu stiu ca Citi Bank (RO) nu mai face operatiuni pentru persoane fizice de ceva ani.

#20
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
E vorba ca Amazon este la cutite cu Ebay (proprietarul PayPal-ului), altfel ar fi fost super usor de transferat banii intr-un cont românesc atasat la PayPal. De aceea Amazonul trimite numai cecuri.

#21
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010

View Postpasilla, on 13 februarie 2016 - 18:44, said:

Eu stiu ca Citi Bank (RO) nu mai face operatiuni pentru persoane fizice de ceva ani.
mersi de info. 45 de zile sa fie !

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
N-am primit niciodata bani de la amazon dar nu cred ca nu stiu baietii ce-i ala wire transfer.

Approximately 60 days after the end of each month, we will either send you a check, send you an Amazon.com Gift Certificate (subject to our standard terms and conditions), or deposit your fees directly into your bank account.

#23
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostMizu, on 13 februarie 2016 - 18:53, said:

or deposit your fees directly into your bank account.
România nu este acceptata.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMizu, on 13 februarie 2016 - 18:53, said:

N-am primit niciodata bani de la amazon dar nu cred ca nu stiu baietii ce-i ala wire transfer.

E vorba de biznis
Nu renteaza wire transfer, si ei trebuie sa mearga pe piata principala nu pe o piata care reprezinta probabil mai putin 1% din afacere

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
In SUA cecurile sunt foarte folosite, in EU nu. In Sua pagerele sunt foarte folosite, sefii nu-ti paltesc telefon personal, suni tu daca e ceva... in EU e cam invers, in Romania au murit demult, mai ramane cate un emitator care da pachete in gol sa nu zici ca nu mai e deloc... Posted Image E un patern aici...

http://forum.softped.../#entry18747754

Edited by andreic, 13 February 2016 - 19:56.


#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cecul este un instrument de plata foarte folosit in US, si foarte ieftin de decontat.
2. In UE cecul este o ciudatenie/arhaism.
3. Mergi la banca (Raiffeisen avea comision 25 USD, candva) si lasi cecul + completezi o declaratie.
Cecul pleaca fizic, prin curier catre banca emitenta, unde e confirmat, iar daca emitentul are bani in cont, iti vor fi virati tie in cont.
Asta dureaza cca 30 de zile, de obicei.

#27
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
La BNR nu se pot incasa cecuri ? Mi a spus cineva ca acum mult timp a incasat aici un cec pe loc.

#28
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 17:42, said:

Buna ziua,

Am primit un cec din SUA si doresc sa stiu care este cea mai buna metoda de a-l incasa. Am auzit de la cunoscuti variante la banci cu 45 de zile lucratoare timp de asteptare pana se aproba si comision de 10$, insa acel timp mi se pare o ineptie absoluta in anul 2016. Acea varianta este oferta de BRD, insa am inteles ca este asa la toate bancile din Romania. Imi poate spune cineva care a avut experienta cu asa cea cam ce alte variante mai am ?

Multumesc


Eu stiam de comosioane mult mai mari de 10$, vreo 60$ parca. Normal ca este o ineptie, bancilor insa nu le pasa...

View PostKokoshmare, on 13 februarie 2016 - 18:07, said:

Intamplare relevanta

Problema sta in faptul ca sistemul bancar din Romania si din Est in general a fost refondat in anii 90-2000 si automat au lucrat cu cele mai noi instrumente. De astea oamenii care lucreaza acolo nu stiu exact ce sa faca cand este vorba de cecuri de care vorbeste initiatorul sau cecuri de calatorie cum mi s-a intamplat mie.


Fii serios, bancile din Romania lucreaza cu cecuri zilnic, si lucrau si in comunims, numai ca nu de la persoane fizice.

View Post_Smiley_, on 13 februarie 2016 - 18:14, said:

in 2016 un "cec din SUA" suna mai degraba a teapa. cum a ajuns acel cec  la tine si pentru ce?


In 2016 cecul este instrument de plata major in SUA.

[ http://www.frbsf.org/cash/files/DCPC_Figure3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostTsunnnami, on 13 februarie 2016 - 18:23, said:



Iti trebuie perioada aia de 45 de zile sa fie sigura banca de faptul ca cecul are acoperire

Daca nu are un termen trecut pe el e valabil pana mori

Asta desi ei scaneaza cecul si toata trazactia se face on line si ia secunde. Poate, hai, ore.

Edited by wizardofoz, 17 February 2016 - 01:22.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 17 februarie 2016 - 01:25, said:

Asta desi ei scaneaza cecul si toata trazactia se face on line si ia secunde. Poate, hai, ore.

Nu bro, ii trimite hartia prin posta
Iar el ia hartia si mere la pitzipoanka Zuzy sa i-l incaseze, ceea ce ea n-a mai facut. In plus se sperie de si s-ul ala taiat vertical: $

#30
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostH3llR1s3r, on 13 februarie 2016 - 17:42, said:

Buna ziua,

Am primit un cec din SUA si doresc sa stiu care este cea mai buna metoda de a-l incasa. Am auzit de la cunoscuti variante la banci cu 45 de zile lucratoare timp de asteptare pana se aproba si comision de 10$, insa acel timp mi se pare o ineptie absoluta in anul 2016. Acea varianta este oferta de BRD, insa am inteles ca este asa la toate bancile din Romania. Imi poate spune cineva care a avut experienta cu asa cea cam ce alte variante mai am ?

Multumesc
Acum mulți primeam din State un cec la două săptămâni. Multă alergătură. Emintentul cecurilor avea cont la Citibank, drept care m-am gândit eu cu mintea mea că ar fi o idee bună să întreb la o filială din România să-mi încasez cecurile. Mi-au spus, da, se poate, se încasează comision X (o sumă enormă, care depășea oricum valoarea cecurilor), daaaaar.... trebuie să aveți cont în USD la noi. Bun așa, hai să deschidem cont. Apoi funcționarul a rostit următoarea frază: suma minimă pentru deschiderea contului este de 10.000 de dolari USD. Exact așa, zece mii.
Îmi închipui că lucrurile s-au mai schimbat între timp.

Cert este că le încasam la BCR, unde aveam cont, însă doar la o anumită filială, pentru că celelalte ori spuneau că nu se poate, ori emiteau niște comisioane de te lua amețeala.

Morala: întreabă nu doar la mai multe bănci, ci și la mai multe filiale ale aceleiași bănci. Îmi aduc aminte că ieșeam mai ieftin dacă depuneam mai multe cecuri odată.

Sfatul referitor la cardul de credit primit mai sus nu se aplică în România, deși e perfect valid în US (funcționează diferit).

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Hai sa-ti zic o chestie
Eram in Romania si vroiam sa cumpar ceva din state.
"Ai card de credit din US?"
"Nu, am din Canada, din Germania , din Franta, din Romania!"
"Imi pare rau nu vindem cu card de credit decat daca e din US!"

"Tranferi banii si, cand ajung iti trimitem piesa!"

De 2 ori mi s-a intamplat.
Am facut o plangere la Visa si la Mastercard si.. cam atat

#32
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu văd legătura. Dar nu-mi explica, te rog, că o să te întinzi off topic și mai mult.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ultima oara cand am dat de cecuri era vreo $45 comisionul. Desigur asta face ca cecurile de valoare mica sa devina inutile, de asta trebuie sa te interesezi dinainte de costuri.
Eu spre exemplu aveam la un site si optiunea de a primi vouchere amazon.de, si am ales asta ca sa nu ma complic cu cecuri.

#34
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postandreic, on 13 februarie 2016 - 19:55, said:

In SUA cecurile sunt foarte folosite, in EU nu. In Sua pagerele sunt foarte folosite, sefii nu-ti paltesc telefon personal, suni tu daca e ceva... in EU e cam invers, in Romania au murit demult, mai ramane cate un emitator care da pachete in gol sa nu zici ca nu mai e deloc... Posted Image E un patern aici...

http://forum.softped.../#entry18747754

Nu mai exista pager de vreo 15 ani... eu din 2000 daca am vazut 3, deja erau pe cale de disparitie in afara de spitale.

View PostMizu, on 13 februarie 2016 - 18:53, said:

N-am primit niciodata bani de la amazon dar nu cred ca nu stiu baietii ce-i ala wire transfer.


Wire e scump si ala .. tot vreo 60$.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 17 februarie 2016 - 09:07, said:

Wire e scump si ala .. tot vreo 60$.

$50 Bank of America - ING Romania

#36
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
O sa incerc la ING, Unicredit, Garanti si Intessa . Trebuie sa mi dea una o alternativa mai rezonabila :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate