Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Incasare cec din SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwizardofoz, on 17 februarie 2016 - 09:07, said:

Nu mai exista pager de vreo 15 ani... eu din 2000 daca am vazut 3, deja erau pe cale de disparitie in afara de spitale.
In alte sectoare s-ar putea sa inceapa sa se renunte la spitale e chiar bine impamantenit sistemul :)

#38
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
80% din bancile la care m am interesat habar n aveau despre ce vorbesc si au zis direct ca nu se poate/n au auzit de asa ceva. In ce tara traim ? Cecul sa fie emis si primit, DIN SUA, intr-o saptamana, iar eu sa astept 2 luni si jumatate ca sa il incasez ? Mi se pare o imbecilitate fara margini.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Mnoah n-are rost sa te enervezi ase, mai bine trimite-mi-l mie sa scapi de-o grija.

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostH3llR1s3r, on 18 februarie 2016 - 16:56, said:

80% din bancile la care m am interesat habar n aveau despre ce vorbesc si au zis direct ca nu se poate/n au auzit de asa ceva. In ce tara traim ? Cecul sa fie emis si primit, DIN SUA, intr-o saptamana, iar eu sa astept 2 luni si jumatate ca sa il incasez ? Mi se pare o imbecilitate fara margini.

Pana acum nu ai realizat in ce tara traiesti ?

#41
Chiefvw

Chiefvw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.10.2012
Salut, acum în 2023 se mai poate incasa un check emis în US de JPMorgan? Am încercat la BT și ING și niciuna nu face asa ceva.

#42
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Slabe șanse
De exemplu, First Bank, care este deținută de firma americană de investiții J.C. Flowers & Co. Prin intermediul First Bank poți încasa însă doar cecuri emise de trezoreria SUA, în orice sucursală, prin deschiderea unui cont în dolari.

#43
Chiefvw

Chiefvw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.10.2012
Am văzut asta, dar mi se pare anormal sa nu existe nicio solutie

View Postwertyck, on 07 ianuarie 2023 - 14:42, said:

Slabe șanse
De exemplu, First Bank, care este deținută de firma americană de investiții J.C. Flowers & Co. Prin intermediul First Bank poți încasa însă doar cecuri emise de trezoreria SUA, în orice sucursală, prin deschiderea unui cont în dolari.

Edited by Chiefvw, 07 January 2023 - 15:22.


#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Soluție sigur există, doar că nu e așa ușoară, ca mersul direct la băncile din România.

Verifică dacă nu există o soluție de a trimite plicul cu acel CEC la o anumită adresă a băncii din America, si cu datele contului tău IBAN în USD, unde să ți se facă plata.

Ceva similar exista pentru lirele expirate, trimise în plic pe adresa băncii centrale din Anglia.

Nu știu, pentru că nu m-a interesat subiectul, dar soluții sigur poți găsi. Google it, și trimite mesaje la banca emitentă a cecului pentru a afla soluția.

Edited by wertyck, 07 January 2023 - 17:53.


#45
Chiefvw

Chiefvw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.10.2012
Am dat google, nu e nimic cu încasare în România chiar și după 45 de zile. Sunt niște soluții cu payoneer și alte dar nu sa încaseze cecuri.
La asta cu cec trimis înapoi și cerut transfer în IBAN nu m-am gândit. Nu îmi pare sa fie ceva sigur. Ce ma face sa cred ca odată ce întorc cecul nu îl încasează altu?

View Postwertyck, on 07 ianuarie 2023 - 17:52, said:

Soluție sigur există, doar că nu e așa ușoară, ca mersul direct la băncile din România.

Verifică dacă nu există o soluție de a trimite plicul cu acel CEC la o anumită adresă a băncii din America, si cu datele contului tău IBAN în USD, unde să ți se facă plata.

Ceva similar exista pentru lirele expirate, trimise în plic pe adresa băncii centrale din Anglia.

Nu știu, pentru că nu m-a interesat subiectul, dar soluții sigur poți găsi. Google it, și trimite mesaje la banca emitentă a cecului pentru a afla soluția.


#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Contactează emitentul cecului și sigur îți oferă o soluție chiar dacă ești în România.

Eu ți am recomandat Google pentru a afla adresa de contact, unde să trimiți emailul cu întrebarea ta.

#47
Chiefvw

Chiefvw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.10.2012
Speram sa fie cineva din sistemul bancar pe aici și sa îmi spună, du-te la cec, Eximbank, etc.. Ca acolo se poate

#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ai văzut că funcționarii băncilor au lacune și la serviciile pe care le oferă banca, și uneori noi de aici știm chestii sau artificii de care nici nu auzit angajații acelei bănci.
Deci cu atât mai puține șanse să știe ceva care nu e legat de banca respectiva,...decontarea unor cecuri emise de o bancă din SUA....

Edited by wertyck, 14 January 2023 - 14:45.


#49
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Recent am primit si eu un cec din America, emis de "HomeTrust Bank" (www.hometrustbanking.com).
Banca mea, ING, mi-a zis ca nu se accepta la plata sau incasare CEC-uri pentru persoane fizice, acest serviciu fiind disponibil doar pentru persoanele juridice.
Am sunat la Banca Transilvania, la telefon mi-au zis ca se poate, dar cand am fost la ei mi-au zis ca acest serviciu este rezervat doar clientiilor cu vechime.
Am contactat First Bank si mi-au raspuns ca doar CEC-urile eliberate de Trezoreria Statelor Unite ale Americii se pot deconta la ei.
Am incercat la BCR dar mi-au zis ca ei nu mai lucreaza cu cecuri.
Am scris si la Alpha Bank si Libra Bank, dar ma astept sa fiu refuzat.
Le-am scris celor de la "HomeTrust Bank", in America, si mi-au raspuns ca nu au o Banca partenera cu care lucreaza in Romania, dar sa incerc sa incasez cec-ul la banca mea.
Mi se pare o situatie ridicola...

#50
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 03.12.2021
Probabil vor sa limiteze suportul pt aceste cazuri rare sau posibile tzepe


#51
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

View Postcestmoi, on 01 decembrie 2023 - 11:11, said:

Recent am primit si eu un cec din America, emis de "HomeTrust Bank" (www.hometrustbanking.com).
Banca mea, ING, mi-a zis ca nu se accepta la plata sau incasare CEC-uri pentru persoane fizice, acest serviciu fiind disponibil doar pentru persoanele juridice.
Am sunat la Banca Transilvania, la telefon mi-au zis ca se poate, dar cand am fost la ei mi-au zis ca acest serviciu este rezervat doar clientiilor cu vechime.
Am contactat First Bank si mi-au raspuns ca doar CEC-urile eliberate de Trezoreria Statelor Unite ale Americii se pot deconta la ei.
Am incercat la BCR dar mi-au zis ca ei nu mai lucreaza cu cecuri.
Am scris si la Alpha Bank si Libra Bank, dar ma astept sa fiu refuzat.
Le-am scris celor de la "HomeTrust Bank", in America, si mi-au raspuns ca nu au o Banca partenera cu care lucreaza in Romania, dar sa incerc sa incasez cec-ul la banca mea.
Mi se pare o situatie ridicola...

Cauta pe cineva care are cont in America si-l poate incasa si-ti da contravaloarea lui. Cred ca s-ar putea incasa si dupa poza cecului(in Canada se poate)

#52
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015

View Postvladut01, on 28 decembrie 2023 - 17:17, said:

Cauta pe cineva care are cont in America si-l poate incasa si-ti da contravaloarea lui. Cred ca s-ar putea incasa si dupa poza cecului(in Canada se poate)
Multumesc, am gasit pe cineva din America care a incasat cec-ul pentru mine si mi-a trimis banii prin Western Union Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate