Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sicana in trafic transformata in arestare !

- - - - -
  • Please log in to reply
476 replies to this topic

#451
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostiancuMIC, on 15 februarie 2016 - 10:30, said:



Daca sectorul ala de drum este prevazut cu mai mult de o banda de mers pe sens, legea bunului simt spune sa circuli pe banda de langa acostament si sa-i lasi pe altii sa-si vada de  drum, nu sa te transformi in "justitiarul" soselelor.

Te rog nu mai pune bun simt si romani in aceeasi fraza

#452
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009
Absurda discutia asta in contradictoriu cu datul de pe banda a doua cand prima este libera ca sa treaca altcineva cu orice viteza vrea. Practic ambele parti incalca legea, si ala care merge pe a doua cand prima e libera, si cel care depaseste viteza legala. Ori respecti legile cu totul (folosit prima banda + viteza legala), ori mergi in legea ta, dar nu poti impune altora sa se ia dupa regulile tale. Discutiile astea ca nu te priveste cu ce viteza merg eu, respective nu te priveste pe ce banda merg eu, sunt total inutile pentru ca, conform legii, nici una dintre parti nu are dreptate.

#453
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postconstant7, on 15 februarie 2016 - 10:40, said:



Ce sa inteleg, man? Tu se pare ca nu vrei sa intelegi nimic din ce se posteaza pe aici. Deci tu dupa atatea comentarii postate, unele ale unor soferi cu experienta, singura concluzie pe care ai tras-o este ca majoritatea dintre noi care vedem o intentie clara de a-l "faulta" pe cel cu Loganul de catre soferul Touaregului suntem in eroare, iar tu ai descoperit "adevarul" si vrei sa ni-l impui cu forta. Nici macar n-ai citit cu atentie ultimul meu mesaj, in care subliniam aspectul nu al impunerii unei pareri absolute a majoritatii, ci macar a o lua in considerare.

PS Nu mai posta asemenea filmulete care nu au tangenta cu topicul si cu nivelul de inteligenta al celor ce posteaza aici, ca te faci de ras. Posted Image

Ma plictisesti si n_am chef sa_ti raspund. Cat despre filmulete n u ai inteles  nimic. Da nici now ma asteptam sincer. O saw te rog sa MA ignori daca nu te superi, pur si simplu n_am chef sa mai pierd timpul cu tine


#454
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostiancuMIC, on 15 februarie 2016 - 10:30, said:


Daca sectorul ala de drum este prevazut cu mai mult de o banda de mers pe sens, legea bunului simt spune sa circuli pe banda de langa acostament si sa-i lasi pe altii sa-si vada de  drum, nu sa te transformi in "justitiarul" soselelor.
Pff. Ia zi-mi tu unde ai vazut sector cu 2 benzi pe sens cu limita de 50 km/h. Daca sunt 2 benzi, normal ca ii fac loc. Dar daca e UNA, poate sa se puna si in cap. Ca eu nu o sa intru in sant ca sa depadseasca el ca se grabeste.

Dar daca sunt 2 si eu sunt in depasire, asteapta sa depasesc eu in siguranta. Nu o sa provoc un accident ca sa ii fac lui loc.

#455
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostOctavian_SK, on 15 februarie 2016 - 10:59, said:

Ma plictisesti si n_am chef sa_ti raspund. Cat despre filmulete n u ai inteles  nimic. Da nici now ma asteptam sincer. O saw te rog sa MA ignori daca nu te superi, pur si simplu n_am chef sa mai pierd timpul cu tine

Pai nu te lua de mine, daca vrei sa te ignor. Ia-te si de altii, ca si altii au aceeasi parere. ;)

#456
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postbaliosss, on 15 februarie 2016 - 10:59, said:

Pff. Ia zi-mi tu unde ai vazut sector cu 2 benzi pe sens cu limita de 50 km/h. Daca sunt 2 benzi, normal ca ii fac loc. Dar daca e UNA, poate sa se puna si in cap. Ca eu nu o sa intru in sant ca sa depadseasca el ca se grabeste.
La iesire din Urziceni; intre benzinarie si sensul giratoriu; asta asa la prima strigare.


View Postgunman78, on 15 februarie 2016 - 10:58, said:

Absurda discutia asta in contradictoriu cu datul de pe banda a doua cand prima este libera ca sa treaca altcineva cu orice viteza vrea. Practic ambele parti incalca legea, si ala care merge pe a doua cand prima e libera, si cel care depaseste viteza legala. Ori respecti legile cu totul (folosit prima banda + viteza legala), ori mergi in legea ta, dar nu poti impune altora sa se ia dupa regulile tale. Discutiile astea ca nu te priveste cu ce viteza merg eu, respective nu te priveste pe ce banda merg eu, sunt total inutile pentru ca, conform legii, nici una dintre parti nu are dreptate.
Daca e sa ne luam dupa  ce spune OUG 195;

Quote

Art. 42. – Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.


#457
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009
Se abereaza la greu pe topicul asta, fara sa se mai tina seama de conditiile incidentului initial sau macar de ceea ce scrie in Regulament! Acolo scrie ca banda superiora sa fie eliberata CAND ACEST LUCRU ESTE POSIBIL! Nu cand are chef flashuitorul vitezoman care crede ca masina a avut printre optionale si strada pe care circula el!
Cum in incidentul initial Loganul a eliberat banda atunci cand conditiile de trafic i-au permis, discutiile despre cum merg unii incet si nu elibereaza banda, sunt pe langa subiect!
Cel mai bine a sintetizat shymano in aceasta  postare!

Edited by DannyMC, 15 February 2016 - 17:27.


#458
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 27.04.2010

View PostiancuMIC, on 15 februarie 2016 - 10:30, said:

Daca sectorul ala de drum este prevazut cu mai mult de o banda de mers pe sens, legea bunului simt spune sa circuli pe banda de langa acostament si sa-i lasi pe altii sa-si vada de  drum, nu sa te transformi in "justitiarul" soselelor.
Spune-le si ce este acostamentul, multi habar n-au ... de exemplu, banda aia mai ingusta din dreapta, pe traseul Bucuresti-Urziceni. Aia se numeste acostament ... pe traseul asta, majoritatea drumului are o singura banda pe sens, plus acostament. Si unii au impresia ca esti obligat sa mergi pe acostament, ca sa le faci lor loc oricand si oriunde. Ca sa fie 2 benzi pe sens, ar trebui ca prima banda sa fie marcata si in dreapta. Cum dimensiunile ei nu corespund dimensiunilor standard ale unei benzi, atunci ea se numeste acostament. Care merge pe traseul asta stie exact cum sta treaba, sau ar trebui sa stie ... aici, ca sa fii incadrat cum trebuie pe "prima banda", cu rotile din dreapta mergi la limita asfaltului ... ori acest mod de deplasare nu detine parametrii corecti in vigoare.

Edited by shymano, 15 February 2016 - 17:27.


#459
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postshymano, on 15 februarie 2016 - 17:26, said:

Spune-le si ce este acostamentul, multi habar n-au ... de exemplu, banda aia mai ingusta din dreapta, pe traseul Bucuresti-Urziceni. Aia se numeste acostament ... pe traseul asta, majoritatea drumului are o singura banda pe sens, plus acostament. Si unii au impresia ca esti obligat sa mergi pe acostament, ca sa le faci lor loc oricand si oriunde. Ca sa fie 2 benzi pe sens, ar trebui ca prima banda sa fie marcata si in dreapta. Cum dimensiunile ei nu corespund dimensiunilor standard ale unei benzi, atunci ea se numeste acostament. Care merge pe traseul asta stie exact cum sta treaba, sau ar trebui sa stie ... aici, ca sa fii incadrat cum trebuie pe "prima banda", cu rotile din dreapta mergi la limita asfaltului ... ori acest mod de deplasare nu detine parametrii corecti in vigoare.

Da, e unul din cele mai periculoase drumuri  si cu un numar foarte mare de accidente grave...

#460
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
si majoritatea nu stiu ca poti primi ameda daca circuli pe acostament.

stau si ma intreb,oare e de bun simt sa-mi ceri sa am eu bun simt ca tu sa n-ai bun simt?!?

#461
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007

View PostiancuMIC, on 15 februarie 2016 - 17:04, said:


Daca e sa ne luam dupa  ce spune OUG 195;

vrei sa spui "daca selectam punctual ce ne convine si facem abstractie de restul OUG"

si o intrebare: daca tu vii cu 150kmh si te infingi in fundul meu pe banda 2, o sa reclami ca nu ti-am eliberat banda ?!

#462
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,318
  • Înscris: 12.07.2010

View PostOctavian_SK, on 15 februarie 2016 - 04:29, said:

si cam ce vede majoritatea aia covarsitoare? asta da argument....majoritatea covarsitoare vede ce i se arata ...era o vorba cu ....multi da....adevarul nu consta in ce vedea majoritatea ci in fapte si dovezi....da nu ma astept sa intelege daca pui problema in felul asta


Pai taman faptele si dovezile l-au dus pe bizon la bulau. Si nu mai incerca sa transformi discutia intr-o disputa intre conducatorii de masini scumpe si cei de masini ieftine, ca nu e cazul si te umpli si mai tare cu cacao. Marca masinii nu are nici cea mai mica legatura cu faptul ca un psihopat care nu si-a putut controla impulsurile a provocat cu buna stiinta un accident care doar din noroc nu s-a transformat intr-o tragedie.

#463
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postshymano, on 15 februarie 2016 - 17:26, said:

Spune-le si ce este acostamentul, multi habar n-au ... de exemplu, banda aia mai ingusta din dreapta, pe traseul Bucuresti-Urziceni. Aia se numeste acostament ... pe traseul asta, majoritatea drumului are o singura banda pe sens, plus acostament. Si unii au impresia ca esti obligat sa mergi pe acostament, ca sa le faci lor loc oricand si oriunde. Ca sa fie 2 benzi pe sens, ar trebui ca prima banda sa fie marcata si in dreapta. Cum dimensiunile ei nu corespund dimensiunilor standard ale unei benzi, atunci ea se numeste acostament. Care merge pe traseul asta stie exact cum sta treaba, sau ar trebui sa stie ... aici, ca sa fii incadrat cum trebuie pe "prima banda", cu rotile din dreapta mergi la limita asfaltului ... ori acest mod de deplasare nu detine parametrii corecti in vigoare.
Ai perfecta dreptate, n-a fost un exemplu bun; cunosc foarte bine drumul Spataru-Urziceni-Bucuresti.
Scuzele mele.

View Postoverseas, on 15 februarie 2016 - 17:58, said:


vrei sa spui "daca selectam punctual ce ne convine si facem abstractie de restul OUG"

si o intrebare: daca tu vii cu 150kmh si te infingi in fundul meu pe banda 2, o sa reclami ca nu ti-am eliberat banda ?!
Niciodata ala lovit in spate, nu poate fi considerat vinovat; doar daca mergea cu spatele.
Am plecat de la ideea ca mergi cu 50 la ora pe banda 2, aceasta fiind limita  de viteza legela. Eu unul, m-as da frumusel pe banda 1, ca nu-mi cad galoanele.

#464
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
oare o fi de bun simt sa respecti si tu legile rutiere sau e de bun simt sa ceri sa le respecte numai ceilalti?

#465
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Şmecherul cu Touareg,  a fost trimis în judecată pentru tentativă de omor calificat.
Dacă va fi găsit vinovat, controlorul de trafic aerian Şerban Iulian Sănducu riscă pedeapsa cu închisoarea pe viaţă.

http://adevarul.ro/n...68a6/index.html

Poate asa zisii soferi, care au impresia ca sunt stapanii drumurilor, vor avea un exemplu bun si vor renunta la aroganta si prostia care ii carcaterizeaza.


#466
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Am mai urmarit inca o data filmarea.
Sper ca kktul ala sa faca puscarie macar 5-10 ani. Intentia este clara.

#467
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am fost putin intristat ca au fost unii utilizatori SP care i-au luat apararea.

#468
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Trolli si cititori in globul de sticla avem peste tot. N-o sa ia pe viata, probabil cu suspendaree, insa la dracu, e in inceput pentru magarelile astea din trafic "jmecheresti".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate