Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce sunt lemnele de la Dedeman atat de scumpe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
ai deschis un topic ... fierbinte. În fiecare săptămână când trec prin Cheile Bicazului nu pot să nu observ cum dispare pădurea ... puţin câte puţin.
Ontopic, la Dedeman nu este chiar ieftin. De exemplu când se va deschide sezonul de "lemne", la Romanel Roznov de exemplu se va vinde lemn de foc cu 160 - 240 ron tona, verde iniţial dar în 3 luni de zile de stat la soare dacă ai răbdare se va usca cât de cât şi vei ieşi în câştig. Asta dacă vei mai găsi... Dar este strâmb, cioturos, îţi trebuie maşină mare să închiriezi şi vei sparge la el în draci.
Pădurarul îmi aduce legal cu bon din porţia pe anul respectiv cu 280 ron fagul, 200 ron mesteacănul. Lemn la 4 m, îl tai eu cu drujba, îl iau verde - e drept - dar îl tai mai uşor iar lemn uscat am mereu de pe anul trecut.
Toamna când oamenii gospodari şi-au luat lemne iar cei ce au cântat toată vara îşi dau seama că au pierdut trenul, lemnul se dublează. Plus că nu mai găseşti decât cu mari intervenţii. Atunci să vezi cum dai 400 ron pe o dacia papuc cu lemnişoare fix cât să ai de vreo 2-3 săptămâni. Ce le mai prostesc pe băbuţele care abia mai au ce lua din pensie ... iar unora chiar li se pare o ocazie.

Nu am mai precizat că este vorba de ms, mc, ştim cu toţii. Doar la fabrică iau cu tona, urcă maşina pe cântar la intrare şi la ieşire.

#38
dedemanus

dedemanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.04.2007

View Postmoldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 16:55, said:

Buna,

este vorba de 1.1 metri cubi care se vand la pretul de 450 lei.
Dar prin sate sunt care vand un metru ster cu 140 - 200 lei. Sunt lemnele de la Dedeman mai speciale?


Lucrez in cadrul firmei pomenite , se plateste atat pe paletul de lemn de foc deoarece ai toate taxele incluse , ca si benzina sau motorina.

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdedemanus, on 09 februarie 2016 - 20:53, said:




Lucrez in cadrul firmei pomenite , se plateste atat pe paletul de lemn de foc deoarece ai toate taxele incluse , ca si benzina sau motorina.

Daca lucrezi acolo, poate ai si explicatie cum se calculeaza metrul cub de lemn. Eu sunt curios, ca nu am priceput.

#40
dedemanus

dedemanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.04.2007
Ma interesez si raspund

#41
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmoldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 17:07, said:

1. De ce spuneti ca fura cei cu bicicletele?
2. Nu este padurea un bun comun?
3. Cu sute de ani in urma oricine putea taia lemne din padure fara griji.
Sora mea neagra, tu esti de pe Marte?
(chiar asa... sa ma faci sa rad cu gura pana la urechi intr-o miercuri dimineata!)

#42
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Eu am cumparat din Constanta doua tone de lemne . De pe varianta . 320 lei / tona .
Pentru comparatie am cumparat si de la Selgros un palet cu 1,2 mc . 486 / paletul .
Am ramas surprins cand am vazut ca erau cam aceeasi cantitate .
Prefer sa ma fure Dedeman si altii cu acte in regula decat un smecher de pe varianta .

#43
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

nu stiam ca un metru ster este egal cu 0.6 metri cubi.
Diferenta de pret este mai mica atunci, dar ramane suficient de semnificativa incat sa fiti considerati fraieri daca cumparati lemne de la Dedeman.

Dar despre cei care transporta lemne cu bicicleta din paduri ce parere aveti? Credeti ca o fac din saracie, disperare? Costurile lor mi se par mai mari chiar daca nu platesc lemnele. Pt a taia acele crengi au nevoie de timp si energie, timp = bani, energia = mancare = bani, in fiecare zi, bicicleta este si ea suprasolicitata si trebuie reparata mai des.

#44
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Pretul lemnelor la Dedeman sau alt magazin , este legal , oficial . Mare , mic , piata dicteaza .
Lemnele cumparate de la " masina " , sint in exclusivitate furate , cu acte false , prin firme fantoma ....
Ce rost mai au discutiile ???

#45
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna d-le maximg,

combustibilul necesar unui camion care transporta 8 metri steri nu poate depasi 100 de lei.
Daca ar fi adevarat ceea ce spuneti, pretul a 8 metri steri de lemn ar fi de 150 - 200 lei, si nu 1200 - 1400 lei. Sau credeti ca toti acesti transportatori independenti s-au inteles la un adaos de 1000% ?

#46
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Si pretul lemnelor furate , este ajustat tot in functie de piata ....

#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
vandutul de lemne de foc nu cred ca-i afacerea principala a dedeman. atata le-a iesit dupa ce au pus toate ingredientele in pret, le-au pus acolo, daca se vand bine, daca nu -> nu mai aduc si cele de pe stoc le fac retur la furnizor dupa ce-i taxeaza si taxa de raft. dedeman n-o sa falimenteze ca nu s-au vandut lemnele de foc ca sa-si bata capul sa aiba pret competitiv.

Edited by Fane, 10 February 2016 - 22:56.


#48
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005

View Postmaximg, on 10 februarie 2016 - 18:25, said:

Pretul lemnelor la Dedeman sau alt magazin , este legal , oficial . Mare , mic , piata dicteaza .
Lemnele cumparate de la " masina " , sint in exclusivitate furate , cu acte false , prin firme fantoma ....
Ce rost mai au discutiile ???

Cred ca postul acesta incheie discutiile de pe acest topic. Il inchid pentru a evita eventuale flame-uri ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate