Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

De ce sunt lemnele de la Dedeman atat de scumpe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 moldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 17:14, said:

Buna filipxxx,
de ce spuneti ca risca puscaria? Acele lemne de 150-200 lei ms se vand la piata. Sunt mai multe masini acolo incarcate cu lemne si toti cumpara de la ei. Daca ar fi ilegal ar fi foarte usor pentru politisti sa ii prinda pentru ca le vand chiar in fata lor. Cand am cumparat eu lemne de foc de le ei, mi-au zis ca ei la randul lor le cumpara din padure.
dumneata faci propagana in favoarea defrisarilor ilegale, dumneata faci propaganda  rusofila/putinofila , dumneata faci propaganda pro-islamica / pro-pseudo Posted Image refugiati

Edited by Teophileos, 09 February 2016 - 17:17.


#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pentru ca poate!

#21
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 moldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 16:55, said:

Buna,
este vorba de 1.1 metri cubi care se vand la pretul de 450 lei.
Dar prin sate sunt care vand un metru ster cu 140 - 200 lei. Sunt lemnele de la Dedeman mai speciale?
La 'praktiker' ai fost, la 'kika' ai fost, la 'brico depot' ai fost, la 'lerroy merlin' ai fost, la ' hornbach' ai fost?

Edited by Teophileos, 09 February 2016 - 17:20.


#22
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 moldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 17:07, said:

De ce spuneti ca fura cei cu bicicletele?
Nu este padurea un bun comun? Cu sute de ani in urma oricine putea taia lemne din padure fara griji
Tu pe ce lume traiesti?ai norma de topicuri si postari cretine?cati ani ai?Posted Image

 Serafim606, on 09 februarie 2016 - 17:12, said:


140 de lei ms de la firma. Lemne marcate si cu bon. Eu vad ca dedeman fura clientul.
Nu fura nimic,dedeman sta pe un spatiu de sute de mii de euro,intr-o cladire de milioane de euro,cu cheltuieli de mii/zeci de mii de euro....

#23
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 Serafim606, on 09 februarie 2016 - 17:15, said:


Bun comun? Vezi ca am si eu un hectar de padure. Iti trimit contul ca sa platim impozit la comun?
dar dai si jumate din subventie Posted Image

 moldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 17:07, said:

Nu este padurea un bun comun? Cu sute de ani in urma oricine putea taia lemne din padure fara griji
Fara grija, pana te prindea boierul si te spanzura in piata publica.

#24
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 mmm3, on 09 februarie 2016 - 17:19, said:

dar dai si jumate din subventie Posted Image

Nu primesc asa ceva si nici nu ma obosesc sa fac acte pentru cat teren am. Am alte venituri. Nu ma pretez la josnicia subventiilor. Las sugativele acolo. E domeniul lor.
Nici nu stiu daca se da.

#25
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007
La mine pleaca din padure lemnele la 250 RON ( atat ia padurarul, stefanesti-dascalu ) si ajung la 400 RON livrate cu caruta/420 livrate si taiate.

Pana acum am ars 12m si 2 tone de carbune ( nu am casa izolata, peste 20 de camere etc )

Edited by juGGaKNot, 09 February 2016 - 17:24.


#26
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

 Teophileos, on 09 februarie 2016 - 17:15, said:

dumneata faci propagana in favoarea defrisarilor ilegale, dumneata faci propaganda  rusofila/putinofila , dumneata faci propaganda pro-islamica / pro-pseudo Posted Image refugiati

Atata timp cat ii raspundeti o sa tot faca. La fel ca ailalta.

#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Alea de la Dedeman, da, sunt mai speciale. Sunt ignifugate. Bagi un lemn in soba si (nu) arde ... sau arde toata iarna. Daca iei 1mc ai atatea bucati cat sa dai la tot satul, si va incalziti toti, toata iarna. Vezi sa nu bagi cate 2 bucati in aceeasi soba, ca face reactie inversa, si bubuie soba. Se dilata ... lemnul, nu soba. La fel, sa nu acoperi burlanul, ca arde mocnit, face presiune mare si iarasi bubuie ... cosul. Si sa nu bagi lemne d-alea impreuna cu carbuni, ca iarasi se combina naspa ... mor soarecii din cocenii de porumb.
LE: mare grija cu cele puse pe foc la inceputul ierni !!!! In primavara trebuiesc stinse, nu se sting singure !!! Mare grija, ca altfel ard si toata vara ...!!!

Edited by shymano, 09 February 2016 - 17:54.


#28
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
alea de la dedeman, sunt crapate, paletizate, imbaxate, uscate ,platit taxe si impozite pe ele pe cand alea de la domnul carutas mustesc de verzi ce sunt nici crapate nu sunt iar de factura nu poate fi vorba.

asa ca mai bine le ei de la dedeman.

#29
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 moldoveanca2001, on 09 februarie 2016 - 16:55, said:

Buna,

este vorba de 1.1 metri cubi care se vand la pretul de 450 lei.
Dar prin sate sunt care vand un metru ster cu 140 - 200 lei. Sunt lemnele de la Dedeman mai speciale?
pentru ca e STER, metru cub de lemn curat ar costa la cei care vand prin sate in jur la 250 -270 de lei

Eu cumpar de la dedeman brichete de rumegus presat, e ai ieftin ca cei cu gaterele sau de la ocoalele silvice.

#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Factura le face sa arda "mai cu foc" ...
LE: iesi mai ieftin daca iti iei o masinuta d-aia de facut brichete de rumegus ... la unele gatere rumegusul este aruncat.

Edited by shymano, 09 February 2016 - 18:20.


#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 joseph_lacroix, on 09 februarie 2016 - 18:12, said:

asa ca mai bine le ei de la dedeman.
dap. tva-ul are putere calorica mare... :)

#32
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

 Fane, on 09 februarie 2016 - 18:17, said:

dap. tva-ul are putere calorica mare... Posted Image

gresit, tva-ul platit iti asigura pensia , salariul, spitalizarea daca e nevoie, servici mai bune. evaziunea fiscala iti asigura mediocritate si un trai in mocirla.

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 joseph_lacroix, on 09 februarie 2016 - 18:22, said:

gresit, tva-ul platit iti asigura pensia , salariul, spitalizarea daca e nevoie,
Ce r.....t spui aici?

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 joseph_lacroix, on 09 februarie 2016 - 18:22, said:

gresit, tva-ul platit iti asigura pensia , salariul, spitalizarea daca e nevoie, servici mai bune. evaziunea fiscala iti asigura mediocritate si un trai in mocirla.
pt pensie se plateste separat contributie la pensie, pt sanatate se plateste separat contributia la asigurarile de sanatate, nu-mi iau salariul din tva ca nu-s bugetar ca sa manaresc banii statului si sa-i drenez in buzunarele mele...

#35
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Dacă Dedeman sunt așa de scumpe înseamnă că au clienți care le cumpără și e normal să facă profit pe urma naivilor.
În sate sunt atât de ieftine din două motive: unul că nu sunt luate tocmai legal din păduri și doi pentru că sunt niște escroci, vin cu niște platforme de 3,5 tone, "pline ochi", însă sub obloane e gol, nici urmă de lemn. Dacă iei de la ei, pune-i să le descarce și măsoară-le. O sa fii surprinsă cum un metru ster, declarat de ei, se reduce la 0,5 metri steri.

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ammazon, on 09 februarie 2016 - 19:24, said:

Dacă Dedeman sunt așa de scumpe înseamnă că au clienți care le cumpără și e normal să facă profit pe urma naivilor.
În sate sunt atât de ieftine din două motive: unul că nu sunt luate tocmai legal din păduri și doi pentru că sunt niște escroci, vin cu niște platforme de 3,5 tone, "pline ochi", însă sub obloane e gol, nici urmă de lemn. Dacă iei de la ei, pune-i să le descarce și măsoară-le. O sa fii surprinsă cum un metru ster, declarat de ei, se reduce la 0,5 metri steri.
La tona dom'le , asa se cumpara lemnele , si e  important sa le cumperi cat mai ieftin ca sa-ti ramana bani in buzunar ca nu te doare de buzunare lui Dragnea . De la un timp s-au inmultit lichelele care traiesc de la bugetul statului fara sa merite .

Edited by pacopaco1967, 09 February 2016 - 20:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate