Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Windows 10 se va instala"fortat" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#127
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Din  experienta mea cu Win 10 vs. Win 7 Sp1 pe 64 de biti amebele - HP ProBook 4530S - driverele la placa video ATI Radeon gasite destul de greutz, primit ajutor pe Softpedia de la forumisti.
Apoi start-up destul de lent, as spune mult prea lent cu cronometrul in mana WIn 10 ia la start 48 de secunde cu HDD defragmentat 1-5% acelasi laptop cu Win 7 start-up in 24 de secunde fara alte optimizari si cu HDD fragmentat mai mult de 10%
Deci concluzie WIN 10 optimizat probabil pentru SSD - Laptop-ul fiind de lucru nu o sa vada SSD prea curand.
In mod normal si upgrade-ul este in zona gri conform Microsoft....
Acum nu stiu daca o sa se lanseze singur Win 10 - mai am un laptop vechi la parinti, cu Intel Core Solo - l-am vazut cum ruleaza cu Win 10 si este jalnic de lent fata de Win 7 Home. Parintii mei inca nu au apasat butonul de update cu Get Win 10 si sper sa nici nu il apese....

#128
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am instalat 10 pe o laptoapa Acer cu i3 + 4gb+Nvidia 820+HDD. Drive de pe cd. Merge de zbârnâie. Botează sub 20 sec. Adevărul e că nu am măsurat timpul, dar e destul de rapid. Față de 8.1 mi se pare mai rapid. Iar 8.1 e pe un pc cu 16gb și ssd. 7 meu merge ca o rasnita în comparație, e drept e singurul pe 32bit

#129
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Windows 8.1 are cel mai rapid timp de boot.
Vad ca este relevant pentru unii.
La Windows 10 se lucreaza, inca nu merita sa fie instalat ca OS principal.
O data cu Windows 10 M$ schimba modul in care este alocata memoria RAM, iar pentru gamingul viitor se pare ca pe windows 10 vor trebuie minim 12 Gb RAM in sistem, recomandat 16Gb.
Nu ca azi pe 8.1, 6Gb, recomandat 8Gb RAM.

#130
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010
Diferentele in timpii de boot intre W8.1 si 10 nu sunt mari sau sunt in marja de eroare, se comporta diferit in functie de configuratii, programe instalate, setari de system etc.
La orice Windows s-a mai lucrat dupa lansare asta nu este un argument. Concret ai de ales intre un Windows pensionat de Microsoft si un Windows pe care se concentreaza la maxim in acest moment.

Chestia cu ramul nu este adevarata in sensul ca nu Windowsul este responsabil pt. creseterea cerintelor jocurilor ci jocurile in sine. Ce a facut Microsoft la Windows 10 nu a crescut consumul de Ram ba chiar pot sa zic ca pe computere cu 2-4gb Windows 10 se descurca mai bine cu Ram-ul.

Edited by OriOn20, 15 February 2016 - 10:34.


#131
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostVieru2011, on 14 februarie 2017 - 18:22, said:

Salut ! Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie.. Am cumparat de curand un laptop de la Emag, a venit cu Linux . Am instalat Win 10 pe el, totul ok dar are o problema cu display-ul. Am facut cerere de schimbare, a venit unul nou. Dar acum nu vor sa il primeasca pe cel defect pentru ca are Windows 10 pe el. Au spus ca ei nu stiu sa il stearga. Ma poate ajuta cineva? Cum pot sterge complet Windows-ul de pe el ? Sunt inca in showroom Posted Image

Topicul acesta este pe alta tema. De aceasta data te ajut eu cu topic nou: https://forum.softpe...e-pe-un-laptop/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate