Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum pot sterge Windows 10 de pe un laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Vieru2011

Vieru2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.04.2011
Salut ! Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie.. Am cumparat de curand un laptop de la Emag, a venit cu Linux . Am instalat Win 10 pe el, totul ok dar are o problema cu display-ul. Am facut cerere de schimbare, a venit unul nou. Dar acum nu vor sa il primeasca pe cel defect pentru ca are Windows 10 pe el. Au spus ca ei nu stiu sa il stearga. Ma poate ajuta cineva? Cum pot sterge complet Windows-ul de pe el ? Sunt inca in showroom :)

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Bootezi de pe acelasi stick/ DVD pe care l-ai utilizat ca sa instalezi Windows si stergi partitiile create de Windows (System Reserved si partitia de instalare - cea care apare cu C: cand se incarca Windows-ul) sau intri la Command Prompt cu Shift + F10 cand iti cere sa selectezi tastatura, apoi stergi toate partitiile cu DiskPart, daca nu mai exista partitiile OEM... Te poti inspira din screenshotul cu Command Prompt postat de mine aici: https://forum.softpe.../#entry17936259

Alternativ pui o distributie Linux pe un stick, stergi toate partitiile, creezi alte partitii de sub Linux si instalezi Linux, preferabil distributia/ versiunea cu care a venit laptopul.

Trebuia sa fi facut backup la partitii inainte de a face modificari.
Eu stiam ca returnarea unui laptop este acceptata numai in conditiile readucerii laptopului la starea din momentul vanzarii, daca a venit preinstalat cu un sistem de operare. Uneori si acordarea garantiei este refuzata daca il trimiti in service cu partitiile OEM sterse.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Vieru2011, on 14 februarie 2017 - 18:22, said:

Dar acum nu vor sa il primeasca pe cel defect pentru ca are Windows 10 pe el.
este doar o scuza ca sa nu-l primesca.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Daca este Lenovo ii faci o partitie primara de 1 GB si instalezi FreeDOS.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Vieru2011, on 14 februarie 2017 - 18:22, said:

Am cumparat de curand un laptop de la Emag, a venit cu Linux .
Am instalat Win 10 pe el, totul ok dar are o problema cu display-ul.
Am facut cerere de schimbare, a venit unul nou. Dar acum nu vor sa il primeasca pe cel defect pentru ca are Windows 10 pe el.
Au spus ca ei nu stiu sa il stearga.
Cum pot sterge complet Windows-ul de pe el ? Sunt inca in showroom Posted Image
Vorbesti serios ? adica aia de la garantii de testeaza componentele PC nu stiu cum sa "stearga" un sistem de operare ?!

Daca ai un stick USB la tine, pune repede o distributie Linux pe stick si baga-l in laptop sa booteze de pe stick-ul USB.
Se instaleaza usor si nu dureaza mai mult de 5-10 minute !

Alege Linux Mint sau Ubuntu ca se instaleaza mai usor  Posted Image

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
ei l-au vandut cu un sistem de operare. nu e treaba lor sa-l faca de nou, adica nu au chef sa piarda timp.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 usrnm, on 14 februarie 2017 - 19:44, said:

ei l-au vandut cu un sistem de operare. nu e treaba lor sa-l faca de nou, adica nu au chef sa piarda timp.
...mai ales sa stearga un Windows 10 care o fi si piratat (adica initiatorul nu are nici licenta la el)

 ChemTeacher, on 14 februarie 2017 - 19:01, said:

Daca este Lenovo ii faci o partitie primara de 1 GB si instalezi FreeDOS.
Nici tu nici super8  nu ati inteles ca trebuie sa instaleze varianta/versiunea de Linux pe care a avut-o ? Adica tu te duci sa cumperi o pereche de pantaloni si apoi te razgandesti ca vrei sa  ii returnezi dar ai scurtat pantalonii Posted Image

Edited by stlk, 14 February 2017 - 20:03.


#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 usrnm, on 14 februarie 2017 - 19:44, said:

ei l-au vandut cu un sistem de operare. nu e treaba lor sa-l faca de nou, adica nu au chef sa piarda timp.
pai mi se pare si normal

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

 stlk, on 14 februarie 2017 - 19:48, said:

Nici tu nici super8  nu ati inteles ca trebuie sa instaleze varianta/versiunea de Linux pe care a avut-o ? Adica tu te duci sa cumperi o pereche de pantaloni si apoi te razgandesti ca vrei sa  ii returnezi dar ai scurtat pantalonii Posted Image
Cand ai cumparat ultima data un laptop Lenovo ? Treci in banca, ai nota 4!
Laptopurile Lenovo vin cu o partitie activa si primara cu FreeDOS !

Edited by ChemTeacher, 14 February 2017 - 22:12.


#10
Vieru2011

Vieru2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.04.2011
Va multumesc tuturor pentru sfaturi !
Ei au spus ca il pot da si freeDos  :)
Nu am apucat sa il fac acolo, m-am dus pe fuga. Ma ocup acum de el..  Ii voi sterge partitiile si pun inapoi Linux. Multumesc inca o data tuturor!

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Trebuia sa le spui ca nu poti instala alt sistem de operare din cauza defectului.

#12
Vieru2011

Vieru2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.04.2011

 xeleron, on 15 februarie 2017 - 04:18, said:

Trebuia sa le spui ca nu poti instala alt sistem de operare din cauza defectului.
Eh, nu mergea asta :) Problema cu display-ul aparea uneori. Din cate am observat doar atunci cand puneam un video. Incepea sa "tremure" . Am reusit sa il schimb si am avut noroc pentru ca am prins ultimul produs.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate