Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Ce credeti despre filmele facute dupa carti?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Ideea de a face filme dupa carti mi se pare interesanta, dupa parerea mea... dar ce te faci atunci cand citesti o carte buna, e carte ta favorita iar apoi vezi filmul facut dupa ea si iti musti mainile si juri ca nu te mai uiti la TV in viata ta?:drac:
Ce parere aveti?
Ce filme v-au dezamagit din acest punct de vedere? Sau care v-au placut?
Ce credeti? Ar trebui ca regizorii sa aiba mana libera in a "maltrata" :ciocan:  cartea?

#2
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
De cele mai multe ori cartea este mai buna decat filmul.
Unele carti sunt ff greu de transpus pe ecran. Ex: Lord of the ring - Johnson a scos o versiune care sa fie inghitita repede de public, insa la putin timp a aparut si o versiune cu aproximativ 40 min de film in plus unde a bagat doar detalii cu care se mai aproprie de carte. Insa nici asa nu ajunge la complexitatea cartii.
Personal sunt multumit de cum arata cele 2 filme chiar iesite pana acum insa se pierd multe aspecte.

#3
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
normal ca se pierd. e uriasa cartea si plina de detalii care nu s-ar potrivi in film.  ca asa ar adormi oamenii pe scaune.
sunt anumite cerinte pe care un scenariu de film trebuie sa le indeplineasca.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Cu cat cartea este mai complexa, cu atat este mai greu de crea un scenariu vizual dupa ea.
Intensitatea trairilor psihologice/gandurile personajelor/aspecte de culise nu au cum sa fie transpuse in film.

Cartea cea mai distrusa de filme mi e pare a fi Dune a lui Frank Herbert.

#5
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Fiind medii atit de diferite, cerintele vor fi si ele diferite. In plus, e o mare diferenta intre filmele seriale (de televiziune) si cele facute pentru cinema, atit din punct de vedere al resurselor, cit si, in cele din urma, ca format. Exista carti care n-au nici o sansa de a fi filmate (cum pui "Pendulul lui Foucault" pe film?) si atunci apare necesitatea unor "licente artistice".

De exemplu, cartile lui Tom Clancy: "Hunt for 'Red October'", "Patriot Games" si "Clear and Present Danger" au fost filme bunicele - luate ca filme, chiar daca s-au departat serios de sursa literara. Dar "Sum of all Fears" - bleah!

Pe de alta parte, exista si ocazii fericite in care o carte mai mult sau mai putin banala e transformata intr-un film bun: ca exemplu, ginditi-va la James Bond. Fleming nu e un scriitor nemaipomenit, iar proza lui e seaca - daca n-ar exista aura care-l inconjoara pe 007, nimeni n-ar citi cartile astea, mai ales in ziua de azi.

#6
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
De acord... Dune mi se pare o capodopera a genului... adica omul ala a creat o lume... iar filmul (sau mai bine zis filmele) au o fost o dezamagire pentru mine...
Pendulul lui Foucault : sper sa nu aud ca a fost facut un film dupa el, ca altfel ma duc sa ma impusc. Cred ca e una dintre cele mai bune carti ever.
Cine a vazut "Mists of Avalon"? Vreau sa spun ca niciodata nu am vazut o legenda mai masacrata decat asta... a  fost o batjocura pentru cei care stiau cat de cat legenda.

#7
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Marion Zimmer Bradley - "mists of avalon"
faptul ca nu se seamana cu ceea ce stiai despre legendele cu regele arthur, merlin and stuff nu e decat urmarea multitudinii de "licente"... exista si alte filme/mini-serii: Excalibur, Merlin, desenele animate gen "Sword from the stone",  samd. Nu este deci nici o masacrarea a unei legende, e doar adaptarea unei nuvele scrie pe subiectul asta, respectiv legenda privita prin ochii lui Morgaine.

#8
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
De acord cu punctul de vedere expus de Bogdan Oprisan.
Dune este un exemplu bun de carte ff buna, dar de filme care nu se ridica pana la calcaiul nivelului cartii. Si e pacat, pentru ca nu mi se pare asa de greu de creat universul si atmosfera specifica cartii.
Ideea cartii permite scoaterea unui film de lung metraj cu mai multe parti.

#9
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Corect... adica daca ma apuc sa fac un film dupa o carte, si stiu ca acea carte e o capodopera, atunci ma chinui sa fac si eu un film pe masura...din pacate nu se pune problema asa la Hollywood; ei sunt la vanatoare de titluri... impresionante. Si e mare pacat.
"Mist..." e un filmulet dragut... dar ce licenta e aia in care se pune un incest asa, aiurea??? Adica licenta ar trebui sa aiba si un pic de bun simt... oricum nu mai vreau sa dezvolt subiectul asta, ca mi-a ajuns cand am vazut filmul...
As vrea sa vad un film dupa Fundatia lui Asimov... a aparut? ca l-am ratat. Si daca a vazut cineva "Numele trandafirului" ecranizat, sa-mi spuna o parere, pt. ca l-am ratat.

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
dupa Fundatie nu. Daca ai pierdut "Numele trandafirului" atunci intr-adevar trebe sa regreti. Sean Connery face un rol bun, chiar venind de backgroundul Bond, iar Christian Slater e destul de fresh. Per ansamblu un film bun, care urmareste destul de mult cartea. E destul de vechi (1986 or something) deci ar trebui sa-l gasesti peste tot.

#11
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Din pacate, "Numele Trandafirului", regizat de Jean-Jacques Annaud, e intr-o oarecare disputa privind drepturile de distributie. Nu e foarte clar cine le are... de aceea nici nu exista pe DVD (decit intr-o editie facuta in Brazilia)... Dar intr-adevar, e un film bun, chiar daca fata supravietuieste :)

Cu oarecare vreme in urma, am citit o povestire SF, in care un scriitor se razbuna pe cinema pentru ca a distrus literatura ca forma de cultura, si scrie carti cu un mare numar de personaje (razboaie, masacre etc.), gindindu-se ca orice studio care vaincerca sa angajeze atitia figuranti va da faliment.

Din pacate, nuvela n-a luat in consideratie posibilitatea de a crea personaje CGI :)

Ideea de baza ramine, insa... si filmele facute dupa anumite carti nu pot fi decit un esec.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu prea e bine sa comapri CARTEA cu FILMUL. Chiar daca povestea in linii mari e oarecum (mai mult sau mai putzin) aceashi CARTEA te face sa'tz inkipui tu intamplarile, fetzele, etc.

FILMUL itzi serveshte direct totul, gata facut. Implicarea ta ca shi receiver de medie se reduce doar la a urmarii, fatza de a imagina dupa firul unei poveshti ca in cazul cartzii.

sa excluzi cartea fatza de film sau invers mi'i se pare stupid. pot fi insa oarecum complementare.

"regizorii sa aiba mana libera in a "maltrata" " ???? regizorii ???? ce'au regizorii ???? scenaristul face adaptarea, regizorul doar ishi adauga o "tusha" personala la interpretarea actorilor, efecte etc.

un alt aspect teribil de important la transpunerea unei cartzi in film este ... da, BUGETUL. Cum pentru Frank Herbert diferentza dintre cateva capitolr / idei in plus sau in minus reprezinta catziva dollars pentru hartie shi cerneala .... ori curent in laptop .... o anumita scena poate cadea la scenariu din cauza fondurilor. Iar cazul Dune ... e foarte ilustrativ. Sa transpui in realitate imaginatzia lui Herbert shi sa respectzi intr'o portzie IZBITOARE cartea ar costa bilioane. Se ajunge deci la compromisuri.... taiam aia, mai reducem aialalta... rezultatatele... degustibus.

ce ne facem insa cu cartzile scrise dupa film :)

#13
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Da-mi cateva exemple pentru ca mie nu prea imi vin in minte acum
Eu nu am televizor sau radio, internetul imi tine loc de asa ceva.

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Hehe... exista si carti (bune) facute dupa filme. Cel bai bun exemplu care-mi vine in minte e magistrala "Good Omens", a lui Terry Pratchett si Neil Gaiman, care e facuta dupa filmul, ce-i drept, mai vechiut, "The Omen", cu Gregory Peck. Misto carte.

#15
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
cred ca filmul iti arata exact firul actiunii..iti arata exact ceea ce se intampla cu adevarat..dar totodata filmul te poate deruta..deoarece sunt puse mai multe impresii in acel scenariu si atunci ce faci?stai si te uiti la ce au interpretat unii scenaristi?
si inca ceva o carte o citesti in cateva ore bune..ppoate zile..pe cand un film dureaza 2-3 ore in medie si atunci ce faci?iti dai seama ca ai citi umplutura sau filmul e fals..nu are anumite secvente..sau stai cu cartea in fata filmului...

#16
RoyalLily

RoyalLily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.06.2004

Quote

Originally posted by Iris_
Corect... adica daca ma apuc sa fac un film dupa o carte, si stiu ca acea carte e o capodopera, atunci ma chinui sa fac si eu un film pe masura...din pacate nu se pune problema asa la Hollywood; ei sunt la vanatoare de titluri... impresionante. Si e mare pacat.
"Mist..." e un filmulet dragut... dar ce licenta e aia in care se pune un incest asa, aiurea??? Adica licenta ar trebui sa aiba si un pic de bun simt... oricum nu mai vreau sa dezvolt subiectul asta, ca mi-a ajuns cand am vazut filmul...
As vrea sa vad un film dupa Fundatia lui Asimov... a aparut? ca l-am ratat. Si daca a vazut cineva "Numele trandafirului" ecranizat, sa-mi spuna o parere, pt. ca l-am ratat.



Am vazut de doua ori filmul "In numele Trandafirului", e un film super ca si prestatzia lui Sean Connery.
E un film despre o serie de crime petrecute intr-o abatzie si totodata, un film care relateaza  putzin din actele abominabile ale inchizitziei.
Parerea mea personala este ca acest film tebuie vazut si analizat personal, cuvintele uneori nu sunt de ajuns.... :(

#17
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by RoyalLily
Am vazut de doua ori filmul "In numele Trandafirului", e un film super ca si prestatzia lui Sean Connery.
E un film despre o serie de crime petrecute intr-o abatzie si totodata, un film care relateaza  putzin din actele abominabile ale inchizitziei.
Parerea mea personala este ca acest film tebuie vazut si analizat personal, cuvintele uneori nu sunt de ajuns.... :(


RoyalLily: intre timp, am vazut si eu filmul si mi-a placut foarte mult, dar nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la cartea originala scrisa de Umberto Eco; e mult mai faina; imi pare rau ca nu s-au putut pune in film toate intrigile pe care le-a imaginat autorul. Dar oricum, e bine si asa.

#18
RoyalLily

RoyalLily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.06.2004

Quote

Originally posted by Iris_
Ideea de a face filme dupa carti mi se pare interesanta, dupa parerea mea... dar ce te faci atunci cand citesti o carte buna, e carte ta favorita iar apoi vezi filmul facut dupa ea si iti musti mainile si juri ca nu te mai uiti la TV in viata ta?:drac:
Ce parere aveti?
Ce filme v-au dezamagit din acest punct de vedere? Sau care v-au placut?
Ce credeti? Ar trebui ca regizorii sa aiba mana libera in a "maltrata" :ciocan:  cartea?


Filmul e versiunea mai scurta si mai "interpretata" a unei cartzi, trebuie sa iei asta in calcul.
Cartea iti da posibilitatea sa lasi frau liber imaginatziei, sa vizualizezi cu ochii mintzii tot ceea ce autorul relateaza, te pui in pielea personajelor, iti creezi singur peisajele, chipurile, la fel cum autorul le-a creeat pentru tine, cititorul.
De cate ori nu ai citit o carte, i-ai dat un chip personajului principal, "te-ai plimbat" prin locurile descrise de autor, iar cand ai vazut ecranizarea ai fost dezamagit...?!
Scenaristul i-a doar scenele principale le "infrumuseteaza", mai "brodeaza ceva pe margine...., apoi vine rolul regizorului care pune in scena totul dupa imaginatzia lui, nu a mea si nu a ta.
Un film care a avut o ecranizare buna, insa totusi nu pe masura cartzii a fost "Pasarea spin", dar nu imi imaginez in schimb o ecranizare perfecta a cartzii "Alchimistul" a lui Paulo Coelho, subtilitatzile din acea carte sunt greu de redat pe ecran, desi este o carte fara pretentzii deosebite si totusi una buna zic eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate