Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ce este credinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 16:48, said:

Asta pentru tine este un argument solid? Adica o chestie de limbaj? Daca pe mine ma cheama sa zicem Capatrat inseamna ca intr-adevar am capul patrat?

Nu stiu, dar pe vremuri numele se dadeau in functie de ce meserie avea cineva, sau in functie de cum aratau, etc. Nume ca Fieraru, Brutaru, etc. li se dadeau celor care chiar erau fierari sau brutari. Daca te-ar chema "Capatrat", inseamna ca ai avut un stramos care ori a avut capul patrat, ori cel mai probabil era greu de minte, pentru ca "cap patrat" e o expresie cu sens figurat.

#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 16:53, said:

Nu stiu, dar pe vremuri numele se dadeau in functie de ce meserie avea cineva, sau in functie de cum aratau, etc. Nume ca Fieraru, Brutaru, etc. li se dadeau celor care chiar erau fierari sau brutari. Daca te-ar chema "Capatrat", inseamna ca ai avut un stramos care ori a avut capul patrat, ori cel mai probabil era greu de minte, pentru ca "cap patrat" e o expresie cu sens figurat.
Argumentele tale sunt subtiri de tot. Ar trebui sa mergi la ceva cursuri de logica sau pe la concursuri de debate pentru ca sa inveti sa-ti sustii logic niste argumente astfel incat sa poti sa-ti convingi interlocutorul..

#21
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 17:18, said:

Argumentele tale sunt subtiri de tot. Ar trebui sa mergi la ceva cursuri de logica sau pe la concursuri de debate pentru ca sa inveti sa-ti sustii logic niste argumente astfel incat sa poti sa-ti convingi interlocutorul..

Nu cu logica se conving oamenii, uita-te si tu oleaca in jur....

#22
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 16:43, said:

"Orthos" vine din greceste, care inseamna "drept", iar "doxa" inseamna credinta. Deci ortodoxia este dreapta credinta.... Daca este dreapta, cum sa fie iluzie?
Vai de noi, cu d'astia ca voi. Deci pentru ca numele ei inseamna "dreapta credinta", inseamna ca ea chiar e credinta cea dreapta? Argumentare demna de ortodoxie, nu stiu de ce ma mir...

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 16:41, said:

Pai asta zice cam exact ce am zis si eu la inceputul topicului. Ma bucur ca sunt in deplin acord cu Sfanta Scriptura.
Deci consideri ca ti s-a raspuns la intrebarea pentru care ai deschis topicul ? :)

#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postkruger, on 04 februarie 2016 - 17:57, said:


Deci consideri ca ti s-a raspuns la intrebarea pentru care ai deschis topicul ? Posted Image
No comment.

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 17:25, said:

Nu cu logica se conving oamenii, uita-te si tu oleaca in jur....
Asta asa-i. Oamenii se conving in special cu pumnu-n gura.

#24
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 18:12, said:

No comment.
Ok atunci va las sa "discutati" subiectul, dar vezi  ca primul tau post nu spune acelasi lucru ca versetul dat de mine. In plus, acel verset da doar definitia, daca ramai doar la el n-o sa intelegi mai mult decat acum (adica mai nimic).

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postkruger, on 04 februarie 2016 - 18:28, said:

Ok atunci va las sa "discutati" subiectul, dar vezi  ca primul tau post nu spune acelasi lucru ca versetul dat de mine. In plus, acel verset da doar definitia, daca ramai doar la el n-o sa intelegi mai mult decat acum (adica mai nimic).
Daca se poate discuta discutam, daca nu, poti sa inchizi topicul. Nu ma deranjeaza.
Versetul nu zice chiar acelasi lucru ca si mine, dar nici pe departe nu este. Tocmai de aceea m-am gandit ca poate clarifica cineva treaba asta. Nici nu ma gandesc sa raman doar la acel verset. Pentru mine treaba inca nu e clara, desi sunt anumite evidente de bun simt in acest sens.

Edited by Testosteron, 04 February 2016 - 18:40.


#26
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postkruger, on 04 februarie 2016 - 17:57, said:

Vai de noi, cu d'astia ca voi. Deci pentru ca numele ei inseamna "dreapta credinta", inseamna ca ea chiar e credinta cea dreapta? Argumentare demna de ortodoxie, nu stiu de ce ma mir...

Asta mi-a zis-o chiar un preot, pentru informatia ta - tin si acum minte, cand eram prin generala, ne-a povestit la ora de religie de celelalte religii si culte, ne-a zis de catolici, de protestanti si de ratacirea in care se afla...
Apoi a zis ceva de genul ca sunt cam un miliard de catolici pe glob, iar ortodocsi vreo 200 de milioane, si asta mi s-a parut cam ciudat, credeam ca noi suntem majoritari, si l-am intrebat cum de este posibil asa ceva, daca noi avem credinta adevarata si a lor este gresita, de ce sunt ei mai multi, daca ei de fapt catolicii sunt cei care au dreptate si a lor este credinta dreapta, iar noi ortodocsii suntem cei rataciti? Toti din clasa au ras si s-au uitat la mine de parca eram nebun...
Preotul a zambit, uitandu-se cu mila la mine , si mi-a explicat apoi rar ca unuia greu la minte ca ortodoxia este dreapta credinta pentru ca "orthos" inseamna drept si "doxa" credinta, si a scris cuvintele astea pe tabla, indemnandu-ne sa le notam si noi in caiet, ca sa nu uitam niciodata ca a noastra este dreapta credinta.
Si uite ca de atunci si acum mai tin minte aceasta intamplare.

Edited by Patrulescu, 04 February 2016 - 19:15.


#27
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 18:50, said:

Asta mi-a zis-o chiar un preot, pentru informatia ta - tin si acum minte, cand eram prin generala, ne-a povestit la ora de religie de celelalte religii si culte, ne-a zis de catolici, de protestanti si de ratacirea in care se afla...
Argumentul asta ar trebui sa aiba vreo greutate? Am auzit si eu o injuratura zisa "chiar de un preot" ...mare lucru.

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 18:50, said:

Apoi a zis ceva de genul ca sunt cam un miliard de catolici pe glob, iar ortodocsi vreo 200 de milioane, si asta mi s-a parut cam ciudat, credeam ca noi suntem majoritari, si l-am intrebat cum de este posibil asa ceva, daca noi avem credinta adevarata si a lor este gresita, de ce sunt ei mai multi, daca ei de fapt catolicii sunt cei care au dreptate si a lor este credinta dreapta, iar noi ortodocsii suntem cei rataciti?
Stimabile, atat voi cat si catolicii aveti "o credinta" (ca de fapt sunt mai multe) falsa. Din singurul punct de vedere care conteaza, voi si catolicii sunteti in aceeasi oala.
Poti sa imi spui si mie de ce credinta ta este adevarata? Ca explicatia "pentru ca asta inseamna numele" e de-a dreptul stupida, nu te supara.

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 18:50, said:

Preotul a zambit, uitandu-se cu mila la mine , si mi-a explicat apoi rar ca unuia greu la minte ca ortodoxia este dreapta credinta pentru ca "orthos" inseamna drept si "doxa" credinta, si a scris cuvintele astea pe tabla, indemnandu-ne sa le notam si noi in caiet, ca sa nu uitam niciodata ca a noastra este dreapta credinta.
Dupa aceeasi "logica", e imposibil ca posesorul acestui buletin sa joace prost, pentru ca il cheama "Joaca Bine". Iti dai seama acum ce absurditate sustii?
[ https://i.imgur.com/lnjyLFH.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Preotul ala nu era mai documentat decat tine, dar a reusit sa te prosteasca. Pai titlul papei de la Roma inseamna "loctiitorul fiului lui Dumnezeu" (sau ceva de genu). Pe baza numelui ala, crezi ca papa e reprezentantu' lu Dumnezeu pe pamant?

Serios acum, invatati sa ganditi cu capetele alea ma oameni buni, ca ma sperie candul ca sunteti in aceeasi tara cu mine si aveti drept de vot.

Edited by kruger, 04 February 2016 - 21:17.


#28
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
"CREDÍNȚĂ, credințe, s. f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine. ◊."

#29
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

Quote

Stimabile, atat voi cat si catolicii aveti "o credinta" (ca de fapt sunt mai multe) falsa. Din singurul punct de vedere care conteaza, voi si catolicii sunteti in aceeasi oala.
N-are cum...

Quote

Poti sa imi spui si mie de ce credinta ta este adevarata?
Iisus a zis: "Eu sunt Adevarul, Calea si Viata". Deci daca Iisus e adevarul, religia crestina este adevarul. Iar cea dreapta este cea ortodoxa dupa cum am mai explicat.

Quote

Dupa aceeasi "logica", e imposibil ca posesorul acestui buletin sa joace prost, pentru ca il cheama "Joaca Bine". Iti dai seama acum ce absurditate sustii?
Alea-s nume puse la caterinca de tigani sa isi bata joc de romani. Tiganii au numele lor secrete, pe care le stiu doar ei cand vorbesc in tiganeste unul cu altul, astea din buletin sunt puse la misto, ca sa isi arate dispretul fata de legi, autoritati si acte...

Quote

Pai titlul papei de la Roma inseamna "loctiitorul fiului lui Dumnezeu" (sau ceva de genu). Pe baza numelui ala, crezi ca papa e reprezentantu' lu Dumnezeu pe pamant?
"Papa" vine din greceste si inseamna "parinte".

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 11:56, said:

Dreapta credinta e cea ortodoxa.
Ba scientologia e credința cea dreaptă

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 21:57, said:


Iisus a zis: "Eu sunt Adevarul, Calea si Viata". Deci daca Iisus e adevarul, religia crestina este adevarul. Iar cea dreapta este cea ortodoxa dupa cum am mai explicat.

N-are cum  . . . daca isus este Calea , Adevarul si Viata  religia ortodoxa n-are cum sa fie religia cea dreapta . Nu isus a infintat ortodoxia , ci au venit unii si au spus "fratilor noi ave, orto-doxa , asa ca suntem religia dreapta " . Acum gandeste-te si tu cam cat pret pune pe vorbele unuia care si-a zis ca e orto-dox   si ca e religia adevarata ? Pai asa si catolicii pot sa spuna "noi suntem religia adevarata "  . Dar cine-i crede ?  
Chestia nasoala e ca trebuie sa verificam daca cineva e crestin iar asta o putem verifica doar prin biblie si prin vorbele lui isus . Lea spus " sa frangeti painea in amintirea mortii mele , sa beti din pahar care inseamna sangele meu care s-a varsat pentru iertarea pacatelor voastre , sa faceti astea pana la intoarcerea Mea " , deci cine face lucrurile astea zi de zi  inseamna ca e cu adevarat crestin , ceilalti sunt doar mincinosi . Aud mereu sintagma "crestin nepracticant " , ma intreb ce o insemna asta ? E cam cum ai spune "putin gravida" sau "putin mort " . Voi credeti ca exista asa ceva ? Nicidecum , caci ori esti mort ori viu , ori e gravida ori nu , la fel si cu crestinul , ori e si il urmeaza pe Hristos in orice clipa a vietii lui , ori nu . Deci ideea cu crestin nepracticant e o bazaconie imensa .
Nu conteaza in ce religie esti , in ce familie te nasti , conteaza daca vrei cu adevarat sa urmezi din toata inima invataturile lui Hristos si trairea lui .Posted Image

#32
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 11:23, said:

1 - Credinta este (si sper sa fiu corectat daca gresesc) incercarea gandirii de a-si demonstra ca anumite stari de lucruri dezirabile pentru ea sunt asa cum ea si le doreste, desi n-are nici o dovada in acest sens. Si atunci, prin mecanismul de repetare interna, gandirea ajunge sa creada ca fiind reale acele stari dorite, desi, repet, n-are nici o dovada in acest sens.

2 - Aceasta unealta a credintei este una extrem de eficienta, ea fiind utilizata si intr-o serie de tehnici de manipulare psihologica a creierului, cum ar fi NLP ul, unde, intr-o stare de transa hipnotica indusa sau autoindusa, pacientului i se repeta unele lucruri dezirabile a fi atinse de el. Aceasta unealta psihologica este uneori extrem de eficienta, in urma unor asemenea practici individul devenind mult mai abil in atingerea telurilor propuse, creierul fiind pre-programat intr-un fel in acest sens.
Un alt exemplu este din medicina si anume efectul placebo, unde unor pacienti cu boli grave, incurabile de ex. cancer, li s-au administrat pastile de lactoza necontinand nici o substanta activa, dar care au fost colorate extrem de viu si despre care pacientii au fost informati ca sunt medicamente de ultima generatie, extrem de eficiente. Se pare ca si aceasta tehnica placebo a avut efecte extrem de benefice asupra starii de sanatate a pacientilor, ajungandu-se pana la reveniri complete, chiar daca nu in 100% din cazuri. Ulterior, daca printr-o conjunctura, pacientilor li s-a dezvaluit faptul ca au fost supusi unui efect placebo, boala a revenit imediat la starea de dinainte.
1 - CREDÍNȚĂ, credințe, s. f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine. .. Sursa: DEX '09 (2009).

In opinia mea, credinta reprezinta faptul de a crede mai mult sau mai putin in ceva (de la caldicel la ferm incredintat); poti crede in ceva intr-o forma atitudinala (psihica) sau comportamentala mai puternica sau mai putin puterina; chiar pana la o incredere, convingerea ferma, adica o credinta insusita ca bazata pe adevaruri indubitabile, pe axiome.
De ce consideri tu concret ca cineva e la un moment dat ferm convins de ceva ca adevar indubitabil si mai tarziu isi da sema ca abera, "se afla pe ogoarele patriei"? Ce anume ia determinat fermitatea opiniei? Care e mecanismul prin care ajunge cineva incredintat, ferm convins?

2 - Intradevar credinta in sens de incredintare, de convingere ferma, e o unealta forte eficienta dar, de cele mai multe ori poate fi o arma ce lucreaza impotriva proprei armonii si poate mai ales impotriva armoniei celui in cauza cu ceilalti, cu realitatea de care are parte (desi cel, cei in cauza nu isi dau seama de atasamentul lor, de deviatia ce o lucreaza).

Faptul ca ai dat like la potul 26, trimite la gandul ca ai si tu conditionarea ta ideatica?

Edited by altnume, 06 February 2016 - 06:39.


#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 06 februarie 2016 - 06:31, said:

1.De ce consideri tu concret ca cineva e la un moment dat ferm convins de ceva ca adevar indubitabil si mai tarziu isi da sema ca abera, "se afla pe ogoarele patriei"? Ce anume ia determinat fermitatea opiniei? Care e mecanismul prin care ajunge cineva incredintat, ferm convins?

2 - Intradevar credinta in sens de incredintare, de convingere ferma, e o unealta forte eficienta dar, de cele mai multe ori poate fi o arma ce lucreaza impotriva proprei armonii si poate mai ales impotriva armoniei celui in cauza cu ceilalti, cu realitatea de care are parte (desi cel, cei in cauza nu isi dau seama de atasamentul lor, de deviatia ce o lucreaza).

Faptul ca ai dat like la potul 26, trimite la gandul ca ai si tu conditionarea ta ideatica?
1. Am spus asta chiar in deschiderea topicului si anume faptul ca credinta este incercarea gandirii de a-si demonstra siesi ca anumite stari de lucruri dezirabile pentru ea sunt asa cum ea si le doreste, desi n-are nici o dovada in acest sens. Si atunci, prin mecanismul de repetare interna, gandirea ajunge sa creada ca fiind reale acele stari dorite, desi, repet, n-are nici o dovada in acest sens. Acest lucru se datoreaza faptului ca creierul uman are nevoie de certitudini. Daca este mentinut in stare de nesiguranta un timp indelungat devine ineficient, stressat si chiar degenereaza in tot soiul de boli psihice. Si atunci gandirea a inventat tot felul de refugii mai mult sau mai putin corecte care sa-i dea creierului siguranta. Acum ca aceasta siguranta este de cele mai multe ori o falsa siguranta asta e o cu totul alta poveste. Cand isi va da seama de asta, creierul va avea un soc cu siguranta, dar va fi mult prea tarziu si atunci probabil ca nici nu va mai avea prea mare importanta. Important este ca pentru moment creierul si-a gasit linistea si si-a procurat rezervele necesare de dopamina  si ca poate lucra nestngherit. Asta este modul de functionare al gandirii.
2.Confirm cele spuse de tine.
3..Postul 26 este ceva de milioane. N-ai cum sa nu dai like la asa ceva. In ceea ce priveste conditionarile mele, este clar ca atata vreme cat avem un corp fizic si un sistem de gandire, fiecare avem conditionarile noastre. Important este ca centrul, creatorul conditionarilor sa fie pulverizat. Atunci tot sistemul de conditionari care continua sa se agate de corp si respectiv de gandire va continua intr-o forma neenergizata , care nu pune absolut nici o problema.

Edited by Testosteron, 06 February 2016 - 09:08.


#34
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
3 - Nu zic, e de milioane, dar i-as da like numai pentru ca declanseaza o dispozitie multumitoare, o stare de buna dispozitie!!?!
Asta cu conditionarea se referea strict la posibila rezonanta cu orientarea religioasa a colegului, dar o las pentru celalat topic.

1 - Ai spus si ai intarit acuma, totusi e numai o generalizare, nu spune mare lucru si in consecinta iti propun un exemplu concret pe care sa il analizam.
Cel mai cunoscut exemplu e Mos Craciun.
a - Te rog sa imi explici si mie concret, cum de ajunge un copil ferm convins de existenta lui Mos Craciun, mai exact, care e pas cu pas mecanismul ce il face incredintat si conditionat de aceasta existenta?
b - Te rog de asemeni sa imi explici la fel de concret, ce i se intampla de se elibereaza de credinta, de conditionare, care e, in ce consta concret mecanismul eliberator?

Edited by altnume, 06 February 2016 - 09:47.


#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 06 februarie 2016 - 09:45, said:

3 - Nu zic, e de milioane, dar i-as da like numai pentru ca declanseaza o dispozitie multumitoare, o stare de buna dispozitie!!?!
Asta cu conditionarea se referea strict la posibila rezonanta cu orientarea religioasa a colegului, dar o las pentru celalat topic.

1 - Ai spus si ai intarit acuma, totusi e numai o generalizare, nu spune mare lucru si in consecinta iti propun un exemplu concret pe care sa il analizam.
Cel mai cunoscut exemplu e Mos Craciun.
a - Te rog sa imi explici si mie concret, cum de ajunge un copil ferm convins de existenta lui Mos Craciun, mai exact, care e pas cu pas mecanismul ce il face incredintat si conditionat de aceasta existenta?
b - Te rog de asemeni sa imi explici la fel de concret, ce i se intampla de se elibereaza de credinta, de conditionare, care e, in ce consta concret mecanismul eliberator?
Un copil crede in Mos Craciun pentru ca in primul rand el crede cam orice ii spune un adult, care pentru el reprezinta o autoritate. Gandirea are tendinta de a se supune autoritatii. Experienta lor de viata este extrem de limitata incat este foarte simplu sa-i faci sa creada in existenta lui Mos Craciun, ei neavand nici un fel de dovezi care sa sustina contrariul. In plus Mos Craciun este o stare dorita de ei pentru ca este colorat, are barba, o infatisare prieteneasca, aduce cadouri, deci se realizeaza o stare dorita de creierul lor.Creierul lor este inundat de dopamine la vederea lui Mos Craciun creandu-se o stare relaxata, placuta. Toate acestea duc la acceptarea credintei in Mos Craciun.
Pe masura ce copilul acumuleaza experiente de viata, el descopera ca Mos Craciun este o inventie pentru ca creierul lui este pus in fata unor evidente care demonstreaza inexistenta lui Mos Craciun. Practic copilul vede cu proprii lui ochi ca nu exista Mos Craciun si vederea faptului in mod concret are o putere infinit mai mare decat cea a iluziei, in felul acesta iluzia este invinsa. Este acelasi lucru care s-a intamplat in primul post descris de mine in cazul pacientilor tratati cu Placebo si care prin anumite conjuncturi au aflat ca tratamentul prin care au fost vindecati a fost unul Placebo, caz in care boala a recidivat.

Edited by Testosteron, 06 February 2016 - 10:41.


#36
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Nu se poate compara Mos Craciun cu Dumnezeu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate