Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ce este credinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016
Credinta este (si sper sa fiu corectat daca gresesc) incercarea gandirii de a-si demonstra ca anumite stari de lucruri dezirabile pentru ea sunt asa cum ea si le doreste, desi n-are nici o dovada in acest sens. Si atunci, prin mecanismul de repetare interna, gandirea ajunge sa creada ca fiind reale acele stari dorite, desi, repet, n-are nici o dovada in acest sens.
Aceasta unealta a credintei este una extrem de eficienta, ea fiind utilizata si intr-o serie de tehnici de manipulare psihologica a creierului, cum ar fi NLP ul, unde, intr-o stare de transa hipnotica indusa sau autoindusa, pacientului i se repeta unele lucruri dezirabile a fi atinse de el. Aceasta unealta psihologica este uneori extrem de eficienta, in urma unor asemenea practici individul devenind mult mai abil in atingerea telurilor propuse, creierul fiind pre-programat intr-un fel in acest sens.
Un alt exemplu este din medicina si anume efectul placebo, unde unor pacienti cu boli grave, incurabile de ex. cancer, li s-au administrat pastile de lactoza necontinand nici o substanta activa, dar care au fost colorate extrem de viu si despre care pacientii au fost informati ca sunt medicamente de ultima generatie, extrem de eficiente. Se pare ca si aceasta tehnica placebo a avut efecte extrem de benefice asupra starii de sanatate a pacientilor, ajungandu-se pana la reveniri complete, chiar daca nu in 100% din cazuri. Ulterior, daca printr-o conjunctura, pacientilor li s-a dezvaluit faptul ca au fost supusi unui efect placebo, boala a revenit imediat la starea de dinainte.

#2
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Dreapta credinta e cea ortodoxa.

#3
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Iar topicuri din astea? ba, defapt ce vreti voi sa deomnstrati? sa le aratati celor ce au credinta ca se inseala? jalnic, atei de doi lei.
Credinta ca si definitie mi se pare o absurditate, doar un ateu ar putea inventa asa ceva, un copil frustrat care nu are ce-si doreste si da vina pe Creator, asa ca tine si ca altii de pe aici, ea se simte nu se explica, nu inteleg cu ce va deranjeaza pe voi faptul ca sunt oameni care au credinta(mai mult sau mai putin) decat sa cred ca voi in windows 10 si in counter-strike, mai bine cred in Divinitate, vreo problema Einstein?
Toti faceti pe desteptii, daca va iau la bani marunti habar nu aveti sa legati doua cuvinte, dar pe forum toti suntem destepti si facem blasfemii.

#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Unicornul Roz Invizibil este dreapta credinta .

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 11:23, said:

Se pare ca si aceasta tehnica placebo a avut efecte extrem de benefice asupra starii de sanatate a pacientilor, ajungandu-se pana la reveniri complete, chiar daca nu in 100% din cazuri. Ulterior, daca printr-o conjunctura, pacientilor li s-a dezvaluit faptul ca au fost supusi unui efect placebo, boala a revenit imediat la starea de dinainte.
Efectele terapeutice ale minciunii sunt recunoscute oficial, in mod clar nu e bine sa bagi un om in depresie spunandu-i ca diagnosticul este fatal , ci sa inventezi tot felul de minciunele care sa-i tina speranta activa , depresia in mod clar nu il va ajuta in lupta cu boala .

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Testosteron - la cum ai pus problema, ai cam gresit topicul. Trebuia sa postezi pe aria stiinta, acolo mai aveai sanse sa se duca topicul in directia buna.

#6
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 11:23, said:

Credinta este (si sper sa fiu corectat daca gresesc) incercarea gandirii de a-si demonstra ca anumite stari de lucruri dezirabile pentru ea sunt asa cum ea si le doreste, desi n-are nici o dovada in acest sens. Si atunci, prin mecanismul de repetare interna, gandirea ajunge sa creada ca fiind reale acele stari dorite, desi, repet, n-are nici o dovada in acest sens.
Aceasta unealta a credintei este una extrem de eficienta, ea fiind utilizata si intr-o serie de tehnici de manipulare psihologica a creierului, cum ar fi NLP ul, unde, intr-o stare de transa hipnotica indusa sau autoindusa, pacientului i se repeta unele lucruri dezirabile a fi atinse de el. Aceasta unealta psihologica este uneori extrem de eficienta, in urma unor asemenea practici individul devenind mult mai abil in atingerea telurilor propuse, creierul fiind pre-programat intr-un fel in acest sens.
Un alt exemplu este din medicina si anume efectul placebo, unde unor pacienti cu boli grave, incurabile de ex. cancer, li s-au administrat pastile de lactoza necontinand nici o substanta activa, dar care au fost colorate extrem de viu si despre care pacientii au fost informati ca sunt medicamente de ultima generatie, extrem de eficiente. Se pare ca si aceasta tehnica placebo a avut efecte extrem de benefice asupra starii de sanatate a pacientilor, ajungandu-se pana la reveniri complete, chiar daca nu in 100% din cazuri. Ulterior, daca printr-o conjunctura, pacientilor li s-a dezvaluit faptul ca au fost supusi unui efect placebo, boala a revenit imediat la starea de dinainte.

In logica ta evolutionista, credinta nu e "incercarea gandirii" ci exact forma obisnuita a exemplarelor reusite ale naturii umane. Ateismul, pe aceeasi logica, e o proprietate a rebuturilor, celor slabi destinati dizolvarii.
Adevar? Ma doare la basca de "adevar" in varianta evolutionista. Nu exista asa ceva.

Edited by Legine, 04 February 2016 - 13:24.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-AppleS-_, on 04 februarie 2016 - 12:28, said:

Unicornul Roz Invizibil este dreapta credinta .


Efectele terapeutice ale minciunii sunt recunoscute oficial, in mod clar nu e bine sa bagi un om in depresie spunandu-i ca diagnosticul este fatal , ci sa inventezi tot felul de minciunele care sa-i tina speranta activa , depresia in mod clar nu il va ajuta in lupta cu boala .
Ai vazut ca nu e greu sa ai si tu propriul dumnezeu care te protejeaza ?  Deaia ii spune credinta si functioneaza in cazul placebo .


Nu minciuna e cea care vindeca ci credinta ca i se administreaza ceva bun si dezvolta in spiritul lui energii pozitive nebanuite care repara sau elimina celulele defecte . In momentul cand i se spune ca a fost inselat si ca medicamentele erau simple bombonele tot credinta e cea care a declansat energie negativa si a afectat zona de celule care erau afectate initial . Starea spirituala care produce o anume boala se poate depista foarte usor , spre exemplu frica foarte adesea produce tulburari in urechea stanga , ura declanseaza imbolnaviri a celulelor . Pentru a intelege mai bine aceste procese poti urmari "predicile" lui Bruce Lipton . Asta nu e teist si poti urmari fara frica , nu te va converti la nici o religie .

#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 11:23, said:

Credinta este (si sper sa fiu corectat daca gresesc) incercarea gandirii de a-si demonstra ca anumite stari de lucruri dezirabile pentru ea sunt asa cum ea si le doreste, desi n-are nici o dovada in acest sens. Si atunci, prin mecanismul de repetare interna, gandirea ajunge sa creada ca fiind reale acele stari dorite, desi, repet, n-are nici o dovada in acest sens.
Greșești, bineînțeles.

#9
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Credinta este tinerea sub control a maselor populatiei. Daca am sti ca cele 10 pedepse nu au fost zise de nimeni, deci implicit nu exista, oare ce s-ar intampla?
Credinta are rolul ei bine stabilit acolo, de a tine piept anarhiei. Desi majoritatea ateilor sunt mult mai calmi / docti decat crestinii / credinciosii.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
"Va indemn la calm, liniste si intelegere in tara"Parca asa zicea unu prin 89.Ce plagiatoare e biserica.Posted Image

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 11:56, said:

Dreapta credinta e cea ortodoxa.
Din cele scrise de mine la inceputul topicului rezulta ca orice credinta e o iluzie. Dar daca tu sustii contrariul era bine sa vii si cu ceva argumente.

View PostKevlar111, on 04 februarie 2016 - 12:04, said:

Iar topicuri din astea? ba, defapt ce vreti voi sa deomnstrati? sa le aratati celor ce au credinta ca se inseala? jalnic, atei de doi lei.
Credinta ca si definitie mi se pare o absurditate, doar un ateu ar putea inventa asa ceva, un copil frustrat care nu are ce-si doreste si da vina pe Creator, asa ca tine si ca altii de pe aici, ea se simte nu se explica, nu inteleg cu ce va deranjeaza pe voi faptul ca sunt oameni care au credinta(mai mult sau mai putin) decat sa cred ca voi in windows 10 si in counter-strike, mai bine cred in Divinitate, vreo problema Einstein?
Toti faceti pe desteptii, daca va iau la bani marunti habar nu aveti sa legati doua cuvinte, dar pe forum toti suntem destepti si facem blasfemii.
Eu unul nu ma consider ateu si nu vreau sa demonstrez nimic. Dar ma preocupa adevarul. Am facut o afirmatie, iar tu ai fi putut sa mi-o contrazici prin argumente, dar ai preferat sa devii agresiv. Daca credita ta iti spune sa te comporti asa, atunci sincer prefer sa fiu ateu. Mai bine ai fi citit ceea ce am scris si ai fi incercat sa-mi demonstrezi contrariul ca sa pot deveni si eu credincios.

View Postmario_bril, on 04 februarie 2016 - 14:10, said:

Greșești, bineînțeles.
La fel, este foarte simplu sa scrii "Gresesti" si practic sa arunci cu piatra dupa mine. Mult mai greu era sa-ti pui putin mintea la contributie si sa-mi arati in cateva puncte unde anume gresesc, ca sa ma pot corecta. Asa era corect. Parerea mea.

View PostLegine, on 04 februarie 2016 - 13:23, said:

In logica ta evolutionista, credinta nu e "incercarea gandirii" ci exact forma obisnuita a exemplarelor reusite ale naturii umane. Ateismul, pe aceeasi logica, e o proprietate a rebuturilor, celor slabi destinati dizolvarii.
Adevar? Ma doare la basca de "adevar" in varianta evolutionista. Nu exista asa ceva.
Adevarul e adevar. Nu e evolutionist, sau ortodox , sau catolic sau mai stiu eu ce. Adevarul se aplica tuturor si intregului Univers.

#12
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 16:13, said:


Adevarul e adevar. Nu e evolutionist, sau ortodox , sau catolic sau mai stiu eu ce. Adevarul se aplica tuturor si intregului Univers.

Si care e adevarul acela?

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 04 februarie 2016 - 14:10, said:

Greșești, bineînțeles.

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 16:13, said:


La fel, este foarte simplu sa scrii "Gresesti" si practic sa arunci cu piatra dupa mine. Mult mai greu era sa-ti pui putin mintea la contributie si sa-mi arati in cateva puncte unde anume gresesc, ca sa ma pot corecta. Asa era corect. Parerea mea.

Daca vei cauta modul cum "raspunde" individul asta o sa ai o surpriza . Nu cred ca poate gandi mai mai mult decat ce scrie . Fii pe pace , trebuie si el sa invete . de la pupat moaste i se trage .Posted Image

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016

View PostLegine, on 04 februarie 2016 - 16:15, said:

Si care e adevarul acela?
Eu nu-l cunosc. Dar impreuna poate s-ar putea face cativa pasi in directia gasirii lui. Afirmatia pe care am facut-o eu despre credinta poate fi adevarata, poate fi falsa (am si scris asta de altfel). Dar mai multe minti luminate pot sa-si puna aceasta intrebare, astfel ca pana la urma sa vedem cu totii daca afirmatia este adevarata sau falsa. Pentru aflarea adevarului mai multe minti trebuie sa coopereze. In plus ele trebuie sa renunte la conditionari, adica la atitudini de genul "Eu stiu si voi nu stiti". Pentru a afla adevarul trebuie sa  ai o minte deschisa, libera si dispusa sa coopereze.Si atunci poate s-ar ajunge la mai multe adevaruri, poate chiar la un adevar suprem. Daca nu, vom continua sa avem fiecare dintre noi adevarurile noastre personale sau adevaruri de grup. Fiecare cu adevarul lui. Dar eu pun sub semnul intrebarii acel adevar separat al fiecaruia sau al fiecarui grup. Acum desigur cand mai multi oameni se grupeaza in jurul unui adevar aceasta da forta acelui adevar, dar asta nu inseamna mare lucru pentru ca multimea sustinatorilor nu este egala cu calitatea adevarului.

#15
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Testosteron, uite un raspuns "oficial":
Evrei 11:1 "Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. "

Lamurit, iti raspunde la intrebarea pentru care ai deschis topicul?

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016

View Postkruger, on 04 februarie 2016 - 16:32, said:

Testosteron, uite un raspuns "oficial":
Evrei 11:1 "Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. "

Lamurit, iti raspunde la intrebarea pentru care ai deschis topicul?
Pai asta zice cam exact ce am zis si eu la inceputul topicului. Ma bucur ca sunt in deplin acord cu Sfanta Scriptura.

#17
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostTestosteron, on 04 februarie 2016 - 16:13, said:

Din cele scrise de mine la inceputul topicului rezulta ca orice credinta e o iluzie. Dar daca tu sustii contrariul era bine sa vii si cu ceva argumente.
"Orthos" vine din greceste, care inseamna "drept", iar "doxa" inseamna credinta. Deci ortodoxia este dreapta credinta.... Daca este dreapta, cum sa fie iluzie?

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPatrulescu, on 04 februarie 2016 - 16:43, said:

"Orthos" vine din greceste, care inseamna "drept", iar "doxa" inseamna credinta. Deci ortodoxia este dreapta credinta.... Daca este dreapta, cum sa fie iluzie?
Asta pentru tine este un argument solid? Adica o chestie de limbaj? Daca pe mine ma cheama sa zicem Capatrat inseamna ca intr-adevar am capul patrat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate