Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

casa tip duplex dumbravita timis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1329 replies to this topic

#37
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 vali1900, on 28 februarie 2016 - 19:07, said:

Azi plictisindu ma m-am dus la teren si mi am transpus planul pe teren ca sa vad la fata locului cum ar arata suprafata construita.

  Sa nu fii inselat de ceea ce vezi acum, pare mic la trasare, dar dupa ce ridici zidurile o sa ti se para imens. Eu am avut impresia ca nu am spatiu destul, cand am vazut fundatia casei noastre gata. Acum stau si ma gandesc de ce am facut casuta atat de mare.

Edited by lenny13, 28 February 2016 - 23:04.


#38
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Ziua buna puteti sa imi recomandati, va rog, un model de generator care sa duca niste scule pe santier( flex, betoniera, etc) Ceva cat de cat acceptabil calitate pret.Multumesc

#39
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Azi am ridicat CU (5 zile lucratoare la urgenta) si tot azi obtinut avize apa-canal,gaz( apa-canal pot avea intr-o luna maxim).Urmeaza maine sa trec pe la Mediu si ENEL sa depun de avize.Tot azi am vizitat un prim constructor pe santier si am discutat cateva aspecte legate de o posibila colaborare pentru luna Aprilie.

Attached Files



#40
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Sa fie intr-un ceas bun!

#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
pune aici niste poze cu ce executa posibilul constructor

#42
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Cateva poze, ieri am fost efectiv pe santierul lor.Patronul avand cartierul general instalat acolo fiind o lucrare destul de mare -un ansamblu rezidential maricel in spate la Sellgros- am urmarit activitatea de santier si am prins chiar o turnare de stalpi facuta profi cu toate cele necesare,Se misca f bine baietii iar fierarii betonisti se vede ca au experienta nu sunt doar niste dorei.In fine este doar o vizita la un prim constructor care mi-a placut.Despre preturi nu am avut ce sa discut deoarece nu am nimic pe rezistenta iesit inca iar constructorul mi-a spus ca nu poate sa imi ofere o cotatie exacta  in acest caz.Poate lucra cu materialele mele desi mi a argumentat beneficiile care le as avea daca folosim materiale obt prin firma lui.Oricum cand a auzit ca vreau sa folosim Brikston GVP mi-a spus ca ok mergem cu materialele dvs.Tipul e in constructii cu firma din 2005 si are lucrari bunicele in TM si AR chiar se pricepe la constructii, il mai intrebam una alta despre diferte operatiuni in stadiile de constructie (stiam raspunsurile de pe normative si de pe forum -multumiri maxime tuturor-) si raspunsurile au fost cele mai bune.
  Azi am luat legatura cu cei de la General Beton Dumbravita ptr un pret la beton B250 oferta 245 lei mc allinclusive (pompa nelimitat,TVA inclus, teste calitate) tip ciment Holcim CEM II/A-LL 42,5 R.Problema este ca nu accepta sa introduca in sarje, in mixl uscat,amestecul de impermeabilizare si vor sa il introduca direct in cifa...Posted ImageMi a placut faptul ca au fost foarte prompti in raspunsuri si nu s-au bajbait.
  Alt contact la IDM Giarmata din genul rusinika , o domnita la telefon care habar nu avea care e treaba cu betoanele oferta B 250 -  250 lei mc, la intrebarea de pompa a stat pe ganduri un pik si apoi a spus ca pentru 30 min, apoi a dat o in barci cu TVA ca nu e sigura daca oferta e 250 lei cu TVA inclus sau fara iar ptr ciment de egalizare mi a dat o oferta de 240 lei mc fara pompa...Sincer habar nu avea de nimic, nici macar tipul cimentului care se foloseste in statie, de impermeabilizant m-a intrebat de 3 ori ce este acela si ce face el, de preturi nu mai zic ceata totala.Si cand ma gandesc ca ei vand si Fe fasonat, sorturi de pietris etc ma apuca groaza ...
   Urmeaza sa primesc niste preturi la Fe de la Melinda Steel , pe e mail , in cursul zilei de azi, preturi la cald nefasonate pe oferta....
Keep in touch

  

Attached Files



#43
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
astea-s poze de facebook. cauta sa mergi sa faci tu poze la o casa la rosu.
asa toate arata bine cand sunt cu decorativa si finisate, dar ce e inauntru nu se mai vede...
asa de bine au facut fierarii incat au bagat flexul :)
nu coalbora cu IDM sau LUCAS beton
fier eu am avut cea mai bina oferta acum fix un an de la valrom

#44
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Intrebare
ce inseamna urmatoarele ca eu nu am priceput nimica ----Avand in vedere efectul de reducator de priza pe care Hyseal Concentrate il are asupra betonului, in cadrul operatiunilor de finisare se va lua in considerare o majorare de aproximativ doua ore a timpului de priza----Adica face priza mai greu si in cazul acesta ce trebuie facut ??? trebuie sa  protejez betonul de ploaie de la 7 h la 9 h??
Multumesc

 bobitzaaa, on 03 martie 2016 - 13:50, said:

astea-s poze de facebook. cauta sa mergi sa faci tu poze la o casa la rosu.
asa toate arata bine cand sunt cu decorativa si finisate, dar ce e inauntru nu se mai vede...
asa de bine au facut fierarii incat au bagat flexul Posted Image
nu coalbora cu IDM sau LUCAS beton
fier eu am avut cea mai bina oferta acum fix un an de la valrom

Multumesc de ponturile cu betonul.Cat despre poze la structuri o sa merg iar la santierul lui si voi face poze.

#45
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
In urma unei intalniri cu arhitectul acesta mi-a prezentat o varianta futuristica ptr casa, varianta pe care nu am agreat-o datorita costului ridicat si neancrederii acordate constructorilor de pe piata privind punerea corecta in opera.Deci l-am rugat sa faca ceva randari in weekend-ul asta ptr un acoperis in 4 sau 2 ape si sa reduca dimensiunile geamurilor(erau cortina de sus pana jos).Rezultatul la prima vedere trimis acum cateva ore se vede mai jos, mentionez ca ma voi intalni cu el in cursul saptamanii ptr a vizualiza in detaliu modelul propus.
   Deci din modelul futuristic am scos acoperisul propus ( nu aveam acces in pod din hol, consuma prea multe materiale-placaj de lemn tratat etc), am eliminat balcoanele laterale,am eliminat terasele laterale si pergola) = am ramas cu acoperis in 4 ape(mai bine decat in 2 ape unde trebuia sa fac ziduri din caramida si centuri, plus acoperire zona fronton cu placaj ceramic).
  Ca fapt divers pe piata constructiilor din TM daca vb cu un constructor middle  ca faci duplex ,pana sa spui ca il faci sa stai tu in el si 1/2 poate sa il vinzi, se propune instant citez---sa dai buleala-- la materiale si finisaje ca sa iei profit --gras-- ...

Attached Files



#46
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Daca ai de gand sa vinzi jumatate, nu o finsa la interior. Nu pune usi, gresie, parchet, obiecte sanitare. Lasa viitorul cumparator sa isi puna propria amprenta pe casa, ca poate aveti gusturi diferite si chiar bugete diferite.

#47
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Cateva schite azi, mai trebuie lucrat la baile de la etaj.Dupa ce am studiat problema m-am decis sa urmez zidul de compartimentare de la parter si la etaj asa incat imi va rezulta o baie de 2,93 mp sus DAR cel putin nu voi intampina probleme cu teava de canalizare (in cazul in care urmam varianta aleasa).Ce spuneti de varianta propusa si varianta modificata de mine?
   Alte probleme care se vor remedia - un geam de la o baie nu apare pe plansa, parter partea stanga dispare acel zid de compartimentare ptr masina de spalat in spatele scarii.

  Am ales o varianta de acoperis in patru ape fara sgeac cu placa (planseu) beton marit termoizolat cu extrudat de 5 respectiv 3 si intrados cu EPS 5 peste care vine montat lemn.Jgheabul de colectare pluviala va fi facut din tabla groasa lipita pe XPS si ancorata de capriori cu burlane de evacuare care vor trece prin goluri lasate in placa.Ce spuneti de sistemul asta?Este ok?
   Scuze de poze dar nu stiu sa  prelucrez  in Adobe.

Attached Files



#48
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Azi am primit finalul pe arhitectura nivel DTAC urmand ca rezistenta sa apara intr o saptamana.

Attached Files



#49
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Planurie nu arata rau doar ca nu vad nici un spatiu de depozitare...macar sa fie podul suficient de inalt ca altfel.... Mai am o necunoscuta: ce e baia de la biroul de la etaj...dar daca acolo va fi dormitor atunci e ok sa aibe baia lui...
Dupa compartimentare si dispunerea stalpilor structura de rezistenta va fi pe cadre din beton armat, ma astept sa vad si fundatii izolate tip bloc si cuzinet legate intre ele cu grinzi de echilibrare...dar sa vedem proiectul intr-o saptamana.

PS: Pentru capturi de ecran poti folosi butonul de printscreen de pe tastatura si apoi paste (CTRL+V) in Paint, poti folosi un program free pentru printscreen sau poti folosi unealta Snipping Tool din meniul Start.. Ultima mi se pare cea mai la indemana pentru ca selectezi tu bucata de ecran care vrei sa ii faci poza... In nici un caz poze cu mobilul la ecranul calculatorului...

#50
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Azi am reusit sa fac studiul geoPosted Image la prima mana -apa la adancimea de 2,6 m- , fara discontinuitati pe suprafata de construit.Rezultatele finale intr o saptamanaPosted Image  asta a fost dura eu planuiam sa dau deja planurile de arhitectura la inginerul de rezistenta dar fara studiu geo nu se poate.Eu am gresit cand m-am luat dupa arhitect care a zis sa astept cu studiul geo ......my badPosted Image .Mai nou este obligatoriu la Dumbravita sa ai PTh  cu verificator ptr instalatii sanitare termice si electrice bine ca de la inceput m-am hotarat sa fac proiectul complet.Atasez oferta ptr instalatii in eur ceva pareri.

 vali1900, on 14 martie 2016 - 01:00, said:

Azi am primit finalul pe arhitectura nivel DTAC urmand ca rezistenta sa apara intr o saptamana.

Am atasat mai multe poze ( multumiri ptr sfaturile lui brawnie )

Attached Files



#51
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Cum va suna oferta asta pentru executie electrice  ? pentru 243 mp utili 2 apartamente

In cele ce urmeaza aveti preturile noastre:
- pentru partea de proiectare pretul este 100 euro+TVA/ apartament.(DTAC)
- pentru partea de executie pretul este de 1700 euro+TVA/ apartament.
Pentru partea de executie pretul poate varia in functie de complexitatea instalatiei si de varianta de executie.

Inca nu stiu daca pretul de 1700+tva per apartament include si materialele dar inclin sa cred ca nu...Posted Image

Tot azi m-am intalnit cu proiectantul ptr instalatii si am stabilit ca tevaraia ptr termic sa treaca prin tavanul fals, ce spuneti despre varianta asta?Este ok?

Edited by vali1900, 15 March 2016 - 22:52.


#52
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 vali1900, on 14 martie 2016 - 20:43, said:



la sanitare termice preturile sunt in euro?????????

#53
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 vali1900, on 15 martie 2016 - 22:45, said:

Cum va suna oferta asta pentru executie electrice  ? pentru 243 mp utili 2 apartamente

In cele ce urmeaza aveti preturile noastre:
- pentru partea de proiectare pretul este 100 euro+TVA/ apartament.(DTAC)
- pentru partea de executie pretul este de 1700 euro+TVA/ apartament.
Pentru partea de executie pretul poate varia in functie de complexitatea instalatiei si de varianta de executie.

Inca nu stiu daca pretul de 1700+tva per apartament include si materialele dar inclin sa cred ca nu...Posted Image

Tot azi m-am intalnit cu proiectantul ptr instalatii si am stabilit ca tevaraia ptr termic sa treaca prin tavanul fals, ce spuneti despre varianta asta?Este ok?
Pai hai sa vedem proiectul,ca la pretul cerut ptr 1 apartament trebuie sa fie ceva foarte sofisticat,si mi-ar place sa vad asa ceva.
Am vazut tevi trecute prin tavanul fals dar erau cu o izolatie speciala pe ele pt a nu face condens..Cat de sigura sau buna e o solutie de genul asta nu stiu ...

#54
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 vali1900, on 15 martie 2016 - 22:45, said:

Cum va suna oferta asta pentru executie electrice  ? pentru 243 mp utili 2 apartamente

In cele ce urmeaza aveti preturile noastre:
- pentru partea de proiectare pretul este 100 euro+TVA/ apartament.(DTAC)
- pentru partea de executie pretul este de 1700 euro+TVA/ apartament.
Pentru partea de executie pretul poate varia in functie de complexitatea instalatiei si de varianta de executie.

Inca nu stiu daca pretul de 1700+tva per apartament include si materialele dar inclin sa cred ca nu...Posted Image

Tot azi m-am intalnit cu proiectantul ptr instalatii si am stabilit ca tevaraia ptr termic sa treaca prin tavanul fals, ce spuneti despre varianta asta?Este ok?

e fara materiale sigur
in general e cam 0.4 euro+tva/mp dtac electrice
si inca vreo atata pth

daca e mica suprafata poate creste tariful, daca e mare poate scadea

nu prea imi da 243
vad cote 17 si ceva cu 9 si ceva si etaj si parter deci cam 330 impreuna

la cei 243mp pe care i-ai zis cineva face sanitare-termice cu vreo 400-450 euro (pret final) cu tot cu verificare

Edited by mihnearau, 16 March 2016 - 11:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate