Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ford Fiesta VI Titanium

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#181
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
@nei-k: inca putin si ma duc la service dar mi le schimb eu cu mana mea Posted Image iar la final ii plătesc .. pentru deranj Posted Image .

Nu m-am gandit ca e asa mare inginerie sa găsești niste piese comune pentru o masina comuna. Aparent este.

Intre timp, am cerut un punct de vedere si de la producatorul amortizoarelor privind situatia si mi-au raspuns foarte prompt astazi ca daca nu sunt afisate ca fiind compatibile cu o masina, nu sunt, chiar daca se pot monta pe masina respectiva - practic mi-au confirmat ce gandeam si eu.

To be continued Posted Image .

Edited by closchkutza, 11 November 2021 - 11:25.


#182
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Am discutat cu service-ul astazi, cum ma asteptam (din pacate) s-au eschivat in toate felurile posibile de responsabilitate, dand intai vina pe mine, ca "sunt eu prea tipicar", apoi ca "atat timp cat s-au putut monta pe masina si softul lor le da ca si compatibile = > nu vad nici o problema" si in final ca "vor discuta cu cei de la care au softul pe care il folosesc si daca isi asuma ei costurile, ei le schimba, ei nu au gresit cu nimic".

La partea cu zgomotele la rece, evident, nu admit ca ar putea fi cauzate de amortizoarele care nu sunt compatibile si ar trebui sa le duc masina pentru teste (inclusiv sa ramana peste noapte la ei), chestie pe care nu am de gand s-o fac, implicand o logistica de care pur si simplu nu am chef si mai mult, nu renteaza (si cred ca ei stiu asta).

Asadar am dat comanda de amortizoare noi, codul corect, mâine imi ajung si sambata, cand oricum aveam planificat schimbul rotilor, le voi schimba si pe astea.

Cele de pe masina vor ajunge pe Olx, la un pret modic, poate ma scapa vreun posesor de Mazda2 de ele.

Edited by closchkutza, 11 November 2021 - 18:40.


#183
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Vineri am ridicat amortizoarele corecte de la e-piesa (care mai nou se misca foarte frumos, dar comanda joi dupa-masa si ridicat din magazin vineri in prima parte a zilei), sambata le-am montat rapid, ~1.5hr cu tot cu chinuit pentru a desface surubul prinderii inferioare care era strans pana la Dumnezeu si inapoi de a trebuit sa folosesc o prelungire de 1 metru pentru a-l putea misca (in loc de 115Nm, cat trebuie, cheia dinamometrica e pentru gusteri, nu pentru profesionisti).
Facut test-drive dupa schimb, alta viata! Acum ambele punti reactioneaza identic la ceea ce intalnesc pe drum, a disparut complet topaiala, au disparut si zgomotele de la rece, se simte cum cred eu ca ar trebui sa se simta.
Testate la mana cele pe care le-am dat jos de pe masina erau cam de 2 ori mai dure decat cele pe care le-am montat, lucru care dadea topaiala mai sus amintita.
Acum trebuie sa le fac poze si sa le pun pe OLX, poate ma scapa de ele vreun posesor de Mazda2.

Dupa teste am schimbat si rotile Fordacului, acum e 100% pregatit de iarna Posted Image .

Edited by closchkutza, 15 November 2021 - 10:48.


#184
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Erau dure dar ele se lasa in timp, cateva sute de km, iar de zgomot scapai cu niste vaselina/wd40 p tija amortizorului. Service neserios.

#185
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu sunt de acord cu parte din cele de mai sus. Amortizoarele aveau cateva sute de km rulate pe masina, nu le-am schimbat a doua zi. Sursa zgomotelor nu stiu care era insa tija nu vad de ce ar necesita lubrifiere. Altfel, atat timp cat producatorul lor a confirmat ca nu sunt bune pentru aplicatia de fata, nu am motive sa nu-i cred :) . Repet, diferenta a fost fara echivoc si a aparut imediat odata montate amortizoarele corecte.
Fiesta are arcuri destul de moi pe spate, nu are nevoie de amortizoare tari si nu se impaca bine cu ele tari.

Cu partea legat de service sunt complet de acord.

Edited by closchkutza, 16 November 2021 - 23:23.


#186
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Attached File  E12470A5-99C1-4923-92F7-B3A8AF1F508C.jpeg   189.66K   35 downloadsAttached File  C28E1F4B-C663-49A3-BA0F-B5C43C56C556.jpeg   303.88K   35 downloads


Odo: 65.600 km - totul fain-frumos!
Imi place uleiul pe care l-am pus la ultima revizie, imi pare rau ca nu l-am incercat mai devreme.

Edited by closchkutza, 02 January 2022 - 19:58.


#187
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Odo: 66.700 km.

Astazi dimineata, dupa ce mi-am baut cafeaua, pentru a ma relaxa m-am apucat sa fac curat atat in Fordac cat si in frac-su mai mare.

Cateva poze cu rezultatul..mai jos:

Attached File  AE411320-E0A2-445B-8064-B87C2B4460DE.jpeg   280.85K   69 downloadsAttached File  BDFA1887-2486-4269-841F-637B50ACE872.jpeg   328.83K   72 downloads
Attached File  00F3C51C-6E0D-4597-9F0F-641162934376.jpeg   354.97K   70 downloadsAttached File  F632248C-A12F-4A60-86F9-9BDB771C0BE4.jpeg   324.34K   60 downloads
Attached File  F6A97AD3-94D7-49A3-98BA-40222E5F2EFE.jpeg   185.69K   58 downloads

Nu e rau pentru 11 ani jumate :) .




#188
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesant tare interiorul din Fiesta si ce diferenta poate face o pata de culoare .

Edited by MembruAnonim, 05 March 2022 - 19:23.


#189
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Yup! Toti cei care il vad se mira de el, zic ca n-au mai vazut :) . Fata de interiorul clasic, gri-sobolan, asta ridica mult atmosfera interioara. Asta si faptul ca are lumini de intampinare si ceva iluminare ambientala rosie :) .

#190
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Arata oricum foarte bine pentru o masina de 11 ani.

Mie in general imi place Ford ca ma apuca putin nostalgia din studentie.
O poza cu fostul meu Ford care a costat destul de mult (poza, nu masina) Posted Image

Edited by MembruAnonim, 06 March 2022 - 01:45.


#191
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
In weekend am lasat rotile de aliaj ale masinii la refacut la SRZ Powdercoating Customs.
In prealabil am dat jos anvelopele (care au ajuns la reciclat) si au fost indreptate la rece. Miercuri, in principiu, urmeaza sa le iau de la revopsit :D .

#192
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Luat jantele de la SRZ weekend-ul trecut, au iesit marfa de de tot (o sa vina si pozele).
Acum astept sa vina comanda de anvelope (Yokohama Advan Fleva) ca sa incalt jantele refacute si comanda cu capacelele centrale de la jante (OEM, reprezentanta) ca sa trec masina la rotile de vara.

Edited by closchkutza, 22 March 2022 - 13:43.


#193
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Pret? Sunt mai ieftini ca top wheels?

#194
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Fost astazi pe la reprezentanta sa iau cateva maruntisuri (capacelele centrale de la jantele de aliaj si cateva clipsuri) si m-am holbat si la o Fiesta noua care era in showroom (ST Line de 125cp de vreo 20.000 Eur pret de lista).
Pe afara este simpaticuta (era si intr-o culoare faina, un fel de Burgundy) insa nu stiu de ce interiorul nu-l pot considera deloc un upgrade fata de Fiesta de-o avem.

Bordul e..meh.. (zero eforturi de a integra tableta aia in vreun fel Posted Image )

Attached File  BDFA1887-2486-4269-841F-637B50ACE872.jpeg   328.83K   43 downloadsAttached File  IMG_4969.jpg   275.98K   54 downloads

Dar portierele..bai, te apuca depresia cand deschizi usa si te intampina asa ceva:

Attached File  IMG_4967.jpg   259.58K   51 downloadsAttached File  IMG_4968.jpg   279.66K   40 downloads

fata de asa ceva:

Attached File  00F3C51C-6E0D-4597-9F0F-641162934376.jpeg   354.97K   47 downloads

Apoi, cand te urci in masina si inchizi usa lucrurile nu devin mai bune, parca e o ambianta intunecoasa si tristuta cumva..nu-ti bucura nimic ochiul..doar 50 shades of grey plastic Posted Image .

Si mai era o chestie care nu mi-a placut: scaunele sunt dubios de moi, inclusiv sustinerile laterale, dau cumva senzatia de burete de baie, de lipsa profunzime si de ceva care in cativa ani o sa fie tasat si vai mama lui.
Nici tapiseria nu arata cine stie ce grozav, avea cumva aspect de replica chinezeaza de tricou de fotbal (aspectul ala vadit sintetic, nitel lucios si subtire).

Edited by closchkutza, 08 April 2022 - 11:11.


#195
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Ford mi se pare ca e o diferenta mare intre design exterior si interior (la fel si la Megane RS de exemplu).
Mazda a pus ceva mai mult efort pentru design-ul interior chiar si la Mazda2.


#196
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMembruAnonim, on 08 aprilie 2022 - 23:34, said:

Mazda a pus ceva mai mult efort pentru design-ul interior chiar si la Mazda2.


Interiorul Mazda2 pare din complet alt film fata de cel al Fiesta MK8. La echiparea de Mazda2 pe care o vizam noi, pentru ca tapiseria este mixta (piele / alcantara) pe portiere vine cu altcantara, atat in fata cat si in spate. Posted Image  

View Postpielea, on 22 martie 2022 - 17:25, said:

Pret? Sunt mai ieftini ca top wheels?

~600 lei setul, doar vopsirea electrostatica. Nu stiu cat de ieftini / scumpi sunt Top Wheels, nu m-a interesat sa fac comparatii, m-am dus unde mai fusesem si facusera treaba buna.

In weekend am reusit sa incalt jantele proaspat refacute si sa le dau doua straturi de protectie ceramica (Carbon Collective Platinum Wheels).
Le mai las cateva zile sa se "aseze" complet protectia si apoi le montez pe masina (probabil in we care vine).

Momentan arata asa:
  • La umbra
Attached File  IMG_4995.jpg   505.56K   21 downloadsAttached File  IMG_4996.jpg   386.01K   21 downloads
  • In semi-soare:
Attached File  IMG_4997.jpg   615.93K   21 downloads
  • Direct in soare :
Attached File  IMG_4999.jpg   362.54K   22 downloads
  • Profilul Yokohamelor:
Attached File  IMG_4994.jpg   345.13K   18 downloads

Am optat ca lacul sa aiba "perla" in el pentru ceva mai multa profunzime atunci cand bate soarele in ele. Posted Image

Per total, toata distractia s-a dus spre 2500 lei (cost anvelope + "descaltat" jante + indreptat jante + vopsit electrostatic + montat anvelope noi + valve + echilibrare). Protectia ceramica o aveam deja, nu o iau in calcul Posted Image . Ca fapt divers, rotile au necesitat mult mai putin "plumb" la echilibrare fata de cum erau cu Dunlop-urile ce au fost pe ele, 10-15 grame si in general doar pe o singura parte a jantei.

Altfel, ODO 68.000 km, in ~2000km facem o mica revizie (ulei + filtre) pentru ca se implinesc ~8000km de la revizia precendenta.

Edited by closchkutza, 18 April 2022 - 13:50.


#197
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Deci foarte faine! Nu te-a batut gandu de o pulbere neagra ? Sau gun metal ?

Mi-a placut tot timpul cum ai tinut/intretinut masinile de la Matiz incoace

Cu plumbu cerut ma gandesc ca unde mergi sunt meseriasi, la mine am patit sa nu fie asezat corespunzator pe janta (ca nici janta nu e perfect echilibrata din fabrica) si dupa rotire a cerut plumb de 2 ori mai putin

#198
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostOctavian___, on 19 aprilie 2022 - 07:09, said:

Deci foarte faine! Nu te-a batut gandu de o pulbere neagra ? Sau gun metal ?

Merci fain!
Referitor la intrebarea ta, Nope Posted Image . Dupa ce am avut Civic-ul cu jantele negre lucios mi s-a cam luat de jante negre. Plus ca si tendintele de design incep sa se indeparteze incet-incet de jantele negre. Pe langa faptul ca sunt un cosmar de intretinut, alta problema (cel putin a mea, dar cred ca nu sunt singurul) cu jantele negre este ca nu prea se mai vede janta Posted Image . In plus, masina are jante de 15", relativ micute, daca le mai fac si negre, dispar de tot Posted Image.

Masina este argintie cu o carca de elemente cromate pe ea, am mers pe ideea ca cel mai bine o sa dea jantele in culoarea lor stock (argintiu) cu putin extra-sparkle (aici intra in ecuatie "perla").
Daca faceam jantele inchise la culoare, deveneau singurelele elemente de culoare mai inchisa de pe masina si simt eu ca atrageau intr-un mod aiurea atentia asupra lor.

Telefonul nu prea poate sa reproduca fidel felul in care lucesc in soare, dupa ce le pun pe masina o sa trag niste poze cu camera.

View PostOctavian___, on 19 aprilie 2022 - 07:09, said:

Mi-a placut tot timpul cum ai tinut/intretinut masinile de la Matiz incoace

Hai multam fain! Posted Image


View PostOctavian___, on 19 aprilie 2022 - 07:09, said:

Cu plumbu cerut ma gandesc ca unde mergi sunt meseriasi, la mine am patit sa nu fie asezat corespunzator pe janta (ca nici janta nu e perfect echilibrata din fabrica) si dupa rotire a cerut plumb de 2 ori mai putin

Da, service-ul de roti este meserias, ma duc de ceva vreme la ei cand am de facut cate ceva de competenta lor (Autosoft Baneasa). Tot la ei am facut recent si geometria, a iesit ata (dupa ce de la service am plecat cu volanul usor stramb cand masina mergea drept).

Din ce am vazut, aparatul pe care il folosesc opreste roata fix unde trebuie sa puna plumb si are un marcaj cu laser care le indica fix locul de pe jante unde trebuie sa fie jumatatea benzii de "plumb". Pot lipi "plumbul" aiurea doar isi propun sa fie ciobani Posted Image .

Edited by closchkutza, 19 April 2022 - 09:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate