Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Conditii CFR

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015
Buna ziua.

Am de mers cu trenul si ruta cea mai convenabila este noaptea. Motiv pentru care imi voi lua bilet pentru vagon de dormit in regim single. Vreau sa va intreb care sunt conditiile in tren? Este curatenie in pat si in vagon? Te poti incuia in vagon ca sa nu ti se fure lucrurile? :D

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Foarte bune si foarte curat..

#3
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
CFR are cele mai bune servicii, alege-i oricand in dauna operatorilor privati sau aerieni......... NOT!

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
La fiecare plecare de-a ta din cuseta vine femeia de servici sa-ti schimbe lenjeriile cu unele curate. Cand pleci sa iei o gura de aer sa nu uiti unde ai patul ca au mereu lenjerii colorate si daca nu tii minte pozitia patului e posibil sa nu-l mai recunosti.
Nu te poti incuia, insa ai seif langa pat unde doar tu ai cheia.
Daca pleci iarna, pe pat ai si o patura incalzita electric.

Edited by AndyM, 28 January 2016 - 12:37.


#5
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Recomand baia, este situata la capatul peronului din fiecare gara.

Era sa scriu vagonului. Pe aia nu o recomand.

#6
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Este curatenie. Lenjerie de pat primesti dupa ce urci in vagon si este lenjerie noua de unica folosinta. Usile vagonului se incuie de catre conductor (fiecare vagon are conductorul lui) si nu se deschid decat in statiile unde trebuie sa urce sau sa coboare cineva. Prin acele vagoane nu se circula (adica nu se trece dintr-un vagon intr-altul prin ele). Poti merge linistit ca nu-ti fura nimeni nimic.

#7
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
La vagonul de dormit patul te asteapta deja facut! Eu nu suport vagonul de dormit pentru ca spatiul este prea mic pentru mine (gras). Claustrofobie indusa de CFR... :))
Intotdeauna imi iau loc la cuseta de 4 si e mult mai ieftin si mai ok ca spatiu. De multe ori am calatorit singur la cuseta de 4! :)

#8
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Aha, la Busteni era inchisa toaleta de la capatul peronului ultima data cand am fost...
Am evitat pe cea din tren.

 Mihai1971, on 28 ianuarie 2016 - 12:55, said:

Recomand baia, este situata la capatul peronului din fiecare gara.

Era sa scriu vagonului. Pe aia nu o recomand.


#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 testor73, on 28 ianuarie 2016 - 12:55, said:

Este curatenie. Lenjerie de pat primesti dupa ce urci in vagon si este lenjerie noua de unica folosinta. Usile vagonului se incuie de catre conductor (fiecare vagon are conductorul lui) si nu se deschid decat in statiile unde trebuie sa urce sau sa coboare cineva. Prin acele vagoane nu se circula (adica nu se trece dintr-un vagon intr-altul prin ele). Poti merge linistit ca nu-ti fura nimeni nimic.
+ poti incuia usa de la compartimentul in care stai.

#10
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 Nenea Zap, on 28 ianuarie 2016 - 13:41, said:

+ poti incuia usa de la compartimentul in care stai.

Asta vroia sa stiu. Mi se pare absurd sa nu se poata... :D

#11
titiolga

titiolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2009

 Mihai1971, on 28 ianuarie 2016 - 12:27, said:

CFR are cele mai bune servicii, alege-i oricand in dauna operatorilor privati sau aerieni......... NOT!
Poate peste 20 de ani !!!

#12
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca trenul trece prin ungaria, poti sa ai surprize

#13
titiolga

titiolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2009

 AndyM, on 28 ianuarie 2016 - 12:37, said:

La fiecare plecare de-a ta din cuseta vine femeia de servici sa-ti schimbe lenjeriile cu unele curate. Cand pleci sa iei o gura de aer sa nu uiti unde ai patul ca au mereu lenjerii colorate si daca nu tii minte pozitia patului e posibil sa nu-l mai recunosti.
Nu te poti incuia, insa ai seif langa pat unde doar tu ai cheia.
Daca pleci iarna, pe pat ai si o patura incalzita electric.
" Femeia de serviciu" atunci cand urci te intreaba de bilet pe care-l retine pana la coborare, si cu asta basta. Patul este facut si se schimba la terminarea cursei trenului.Usa se poate incuia doar pe dinauntru.De afara se incuie doar daca ai cheie speciala(patrata) Cat despre seif, patura electrica, astea doar in vis !!!

#14
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Eu nu am auzit de vagon de dormit in regim single. Am mers la cuseta (sau vagon de dormit) la clasa I, dar erau doua paturi suprapuse si fie ca iti place, fie ca nu, la un moment dat, tot urca cineva cu tine in cuseta. De aceea recomand a se merge impreuna cu cineva cunoscut. La clasa I ai chiuveta cu dulap si oglinda, un pack format din periuta de dinti, pasta de dinti, servetele umede si servetele pt pantofi. Mai sunt cateva umerase, priza 220V, lumini de citit pt fiecare pat pt a nu deranja vecinul si cam atat. Usa se incuie pe interior. Tot aici poti sa unesti cuseta ta cu cea alatuara, in cazul in care sunteti 4 persoane, prin glisarea peretelui / usei despartitoare, astfel ca si spatiul parca e ceva mai mare.

AAAAA sa nu uit !!!! Mai este si o scara pt cel care vrea sa stea la etaj. Parca e mai ok acolo, e mai spatios, fata de patul de jos.

La alte custe, de 3 sau mai multe persoane, nu am fost, asa ca nu stiu ce si cum.

Edited by nwo, 28 January 2016 - 14:46.


#15
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 nwo, on 28 ianuarie 2016 - 14:44, said:

Eu nu am auzit de vagon de dormit in regim single. Am mers la cuseta (sau vagon de dormit) la clasa I, dar erau doua paturi suprapuse si fie ca iti place, fie ca nu, la un moment dat, tot urca cineva cu tine in cuseta. De aceea recomand a se merge impreuna cu cineva cunoscut. La clasa I ai chiuveta cu dulap si oglinda, un pack format din periuta de dinti, pasta de dinti, servetele umede si servetele pt pantofi. Mai sunt cateva umerase, priza 220V, lumini de citit pt fiecare pat pt a nu deranja vecinul si cam atat. Usa se incuie pe interior. Tot aici poti sa unesti cuseta ta cu cea alatuara, in cazul in care sunteti 4 persoane, prin glisarea peretelui / usei despartitoare, astfel ca si spatiul parca e ceva mai mare.

AAAAA sa nu uit !!!! Mai este si o scara pt cel care vrea sa stea la etaj. Parca e mai ok acolo, e mai spatios, fata de patul de jos.

La alte custe, de 3 sau mai multe persoane, nu am fost, asa ca nu stiu ce si cum.

pe site la ei zice de ceva single.

#16
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Eu am mers de multe ori singur la vag. de dormit clasa I. Nu-mi luam bilet de la agentie ci direct de la insotitorul de vagon. Daca trenul este aglomerat e riscant.
Tot insotitorul ma intreba daca vreau sa calatoresc singur si ii lasam si eu 15-20 de lei la un bilet de 240 lei.

#17
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Stie cineva daca iau un bilet la vagon de dormit , pot cobora din el pentru un minut sa iau un pachet de la cineva dintr-o statie de pe traseu? Ca am inteles ca se inchide dupa o anumita ora?

Ultima data cand fost am putut trece dintr-un vagon in altul fara probleme.

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
La vagonul de dormit conditiile sunt cat de cat bune. Nu prea ai de ce te plange. Usa se poate incuia, v-o spun sigur (am fost destul de des cu vagonul de dormit). Insotitorii de vagon sunt mult mai amabili decat cei de la cuseta. Ca sa mergi singur in vagon, iti recomand un mic truc: la casa de bilete te duci si ceri loc jos. Majoritatea celor care merg cu vagon de dormit cer loc jos. Asa ca ai cele mai mari sanse sa fi singur in compartiment. Paturile sunt mult mai comode decat cusetele. Sunt mai late si mai moi (pe mine la cuseta mereu ma doare spatele pentru ca sunt infernal de tari banchetele alea). Care e singurul dezavantaj: pretul. Este destul de mare.

Edited by roland_s, 16 September 2016 - 22:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate