Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

ProdusTv neseriozitate si nesimtire maxima

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ganditi-va de 10 ori inainte sa comandati de la ei. Nu sunt seriosi. Am comandat 4 produse de la ei: un ceas de perete cu dysplay si termometrui, o boxa multimedia Su-21, un adaptor priza 10W cu USB si un incarcator multifunctional RNAi 802 cu USB. La deschiderea coletului surpriza:
Boxa multimedia nu avea telecomanda si cablu de incarcare;
Ceasul de perete era spart;
Adaptorul si incarcatorul multifunctional lipseau. In schimb mi-au dat o ciudatenie de adaptor care nu are nimic USB. In schimb pe factura erau trecute toate produsele.
Deci doua produse lipsa unul incomplet si unul spart. PRODUS TV REFUZA SA IMI INLOCUIASCA SAU SA IMI DEA PRODUSELE LIPSA. Aceasta este firma ProdusTv.
Am luat legatura telefonic cu ei. Am vorbit cu o doamna Camelia Popescu. I-am explicat situatia. Rezolvarea ei: sa scriu un mail la [email protected]. Deci un mail pe gmail care poate fi facut de oricine (si banuesc ca in instanta nu poate fi atacat - pot sa nu il recunoasca). Am scris mail atat pe acesta adresa de gmail, cat si pe adresa lor oficiala: [email protected].
Aceste lucruri le-am comandat eu:
Attached File  Untitled.jpg   83.94K   250 downloads
Asa arata ceasul spart:
Attached File  DSCF0002.JPG   233.92K   258 downloads
Ciudatenia gasita in colet:
Attached File  DSCF0005.JPG   285.61K   219 downloads
De pe adresa oficiala nu mi-a raspuns nimeni. De pe cea de Gmail primesc un raspuns la repezeala:
copy/paste

Buna ziua,

O sa va trimite un alt incarcator, va rugam sa ne mentionati adresa de livrare pentru posta romana
.

Le-am raspuns:

Poate nu ati vazut DAR SUNT MAI MULTE PROBLEME:
Ceasul are un colt spart (foto);
Boxele multimedia au venit fara cablu de incarcare si fara telecomanda;\
Nu mi-ati livrat incarcatorul multifunctional RNA i802;
Nu mi-ati livrat incarcatorul USB 10W. In locul acestuia ati livrat un adaptor aiurea de care eu nu am nevoie (am pus foto cu ce mi-ati livrat).

Deci nu numai incarcatorul. Va rog tratati serios problema!

In final imi spun sa le ambalez produsele, si sa le trimit prin posta romana la ei PE CHELTUIALA MEA si sa le dau un cont de banca ca imi pun ei banii... Iar copy/paste:
In acest caz va rugam sa ambalati toate produsele corespunzator ( cutia sa fie ambalata in folie de plastic sau hartie), expediati coletul prin posta romana ( colet simplu fara valoare sau ramburs) la adresa str calmatui nr 11, sect 2, Bucuresti si ne puneti la dispozitie contul bancar pentru returnarea banilor.

Acestea sunt firmele care activeaza in comertul on line. Tepari ce vor sa traga tepe. Au mai multe siteuri:
http://www.produstv.ro/
http://www.pretulverde.ro/
http://www.lumea-copilului.ro/
http://www.bucataria-bio.ro/
http://www.sculestern.ro/

Toate sunt e fapt aceeasi firma SC SHOP EXCLUSIVE ONLINE SRL. AVETI MARE GRIJA DACA COMANDATI DE LA EI. Eu unul maine sunt la OPC.

LE. Au pagina de facebook. Acolo le-am scris niste comentarii cu ceea ce s-a intamplat. Pe pagina de FB sculestern.ro vad ca mi-au sters comenturilee si mi-au luat dreptul de a mai posta. Deci asa rezolva teparii problema. Nu-i nimic de aici nu pot sterge.
Asadar ganditi-va bine inainte de a cumpara de la ei.

Edited by roland_s, 26 January 2016 - 21:17.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nimic anormal pana aici.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Adica? Ti se pare normal sa primesc produse lipsa? Ti se pare normal sa primesc produse sparte? Ti se pare normal ca au raspuns dupa o adresa de gmail si nu dupa adresa lor oficiala? Si ti se pare normal ca firma sa ma puna pe drumuri pana la posta si sa imi recuperez (poate) banii peste n luni? Eu nu am incredere in ei. Eu nu am vrut banii, le-am cerut sa imi inlocuiasca produsele (sa imi dea altele noi si complete). Au refuzat. Si asta e normal?
LE mi-au sters toate postarile de pe sculestern.ro, o pagina de-a lor de FB. Si asta e normal?
Sa nu mai spun ca nici unul de la firma nu si-au cerut scuze? Asta o fi normal?

Edited by roland_s, 26 January 2016 - 21:16.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Normal ca e normal . La ce te asteptai in RO ?
Daca primeai un iPhone 6  te mai plangeai aici ?  io am fugit de toate ofertele din bucuresti si am comandat din Oradea , pana si acolo au ajuns teparii . No , de acum inainte e anormal sa fie totul corect .Posted Image

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cand cumpar de pe site-uri necunoscute iau de regula un produs ieftin, sa vad cat is de seriosi.
Daca il ambaleaza aiurea, in cutie de pantofi, sigur uit de ei.

Totusi e bine ca ne-ai avertizat in legatura cu "comerciantii" astia.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Deschid siteul.
Ma duc pe http://www.produstv....eni-si-conditii , ca sa stiu si eu cu cine am de-a face.
Citesc:

Quote

Administratorul site-ului ProdusTV.ro este SC SHOP EXCLUSIVE ONLINE SRL are este inregistrata la Registrul Comertului cu nr. J40/5495/2015
Inchid siteul.

1(un) minut pierdut. Astia nici macar nu stiu sa scrie. De ce as cumpara de la ei?

Edited by dexterash, 26 January 2016 - 21:36.


#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Au un site cu o groaza de produse. Nu pareau tepari la prima vedere. Dar metoda at e buna. De acum inainte o sa comand si eu un produs ieftin prima data.

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Așa se (mai) întâmplă când comanzi de la teleșiomping

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postericmario, on 26 ianuarie 2016 - 21:31, said:

Cand cumpar de pe site-uri necunoscute iau de regula un produs ieftin, sa vad cat is de seriosi.
Daca il ambaleaza aiurea, in cutie de pantofi, sigur uit de ei.

Totusi e bine ca ne-ai avertizat in legatura cu "comerciantii" astia.
Sincer, pentru asta am facut topicul. Macar sa nu mai tepuiasca si pe altii. Ce mi se pare bizar e refuzul lor de a inlocui produsele. Eu asta le-am cerut. Ei insista sa le trimit produsele inapoi CA SA IMI DEA BANII. Si nu produsele. Un mare semn de intrebare: de ce oare? Nu cumva dupa ce le voi trimite produsele imi voi lua adio si de la bani?

View PostKyKyKyKy, on 26 ianuarie 2016 - 21:40, said:

Așa se (mai) întâmplă când comanzi de la teleșiomping
Pentru mine e prima si ULTIMA OARA.

#10
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
In romania nu te ajuta nici OPC nici legea stai calm am patit-o si eu si mie greu sa recunosc .....cumpar dupa net dar doar de afara. Punct. aoclo au legi si daca ii reclami le inchid pravalia in 24 de ore legislatia europeana sau americana e foarte stricta. daca platetsi cu cardul la fel.se considera inclusiv ca ti-au folosit far adrept bani si au alte belele cu banciile si fiscul.aici oha. nu accepta nic un fel vreun colet fara sa verifici in el.indiferent ce tentatnte sunt relcmaele pe net la magazine romanesti esti dezavantajat din start. Foloseste ebay si pay/pal. esti asigurat. La fel china plina de tepari si citeste cu grija sa nu bifezi conditiile de vanzare cumparare decat daca le citetsi  BINE. daca cumva ai bifat si aoclo spune clar ca nu iti returneaza bani ci iti puncte sua vauchere ..nu accepta. In romania nic un magazin nu indeplineste conditiile de pay/pal. sau daca le indeplineste si au parte deun refuz o plangere fac pe dracu in patru si despagubesc instant. Daca ai platit afara un produs si nu ti-a fost livrat in 30 de zile fiscul le poate inchide magazinul pe loc.exista directiva europeana in acest sens. daca se cosntata ca produsul nu a fost livrat din magazinul online si clientul este pagubit ..adio.  la noi o freaca....ai s avezi amjoritatea nu iti trimit pachet cu verificare. daca au lipsa nu recunosc ....fiindca nu au standarde asate  e clar.SPaga unge sistemul. inlcusiv OPC./anaf.
SI afar poti intimpa sa ai problemele cu coletele mai ales  de sarbatori, dar magazinul sau cine vinde isi cere scuze, face refound...si toata lumea  e multumita.La noi incearca sa te duca cu presul..sa repare  sau inlocuiasca de-si stiu din capul locului ca produsul este neconform cu garantia sau calitativ  vorbind......si intr-un final zice ca lai ciobit sau te face direct raspunzator. e jale.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca se va rezolva ceva cu OPC-ul, eu unul voi incerca. Insa vreau sa fac publica chestia asta, sa o cunoasca cat mai multa lume. Acesti tepari traiesc din banii nostrii. Noi le cumparam produsele (pardon tepele). Daca noi nu mai cumparam, ei nu mai au cum sa vanda si implicit cum sa dea tepe. Si poate asa o sa dispara singurii teparii de pe net. De aceea am facut topicul acesta. Eu personal nu o sa mai cumpar in veci de la ei. Si daca cati mai multi vom face la fel ... atunci vor disparea si ei.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@reti, te rog din inima, mai posteaza o data Posted Image

ontopic: Eu mi-am luat-o in mufa de la mediagalaxy(altex), pe 4 dec 2015.
Deci se poate si la case mai mari.
Macar tie ti-au trimis ceva.

Edited by ericmario, 26 January 2016 - 22:13.


#13
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Attached File  Fără titlu.png   31.46K   74 downloads
Pe mine nu ma lasa McAfee sa accesez site-ul. Probabil stie el ceva Posted Image

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Asta chiar a fost cea mai tare. Daca pana si McAfee-ul si-a dat seama ....Posted Image

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postroland_s, on 26 ianuarie 2016 - 21:02, said:

Ganditi-va de 10 ori inainte sa comandati de la ei. Nu sunt seriosi. Am comandat 4 produse de la ei: un ceas de perete cu dysplay si termom...
Inainte de a cumpara ceva de undeva te uiti pe Softpedia, daca te uitai aici
sau la alte postari (am vazut ca mai sunt si altele) ai fi stiut cum sta treaba.
Cat despre "Ciudatenia gasita in colet:" afla tot de la ei ce este si  vezi care este diferenta (inclusiv la pret). Intra aici
(daca ai noroc sa functioneze site-ul Posted Image )
Si eu eram sa-mi trag teapa cu o firma din asta care parea in regula, noroc ca a intarziat livrarea coletului si am avut timp sa refuz coletul ca altfel cine stie ce primeam acasa.
Apropo roland_s ai facut cam mult SPAM pe facebook lor si nu rezolvi nimic cu el, ba dimpotriva !


Edited by stlk, 26 January 2016 - 23:55.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 26 ianuarie 2016 - 21:40, said:

Așa se (mai) întâmplă când comanzi de la teleșiomping
...vezi ca e cu "ţ" nu cu "ş" (ca e adresata clientului)

#17
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postdexterash, on 26 ianuarie 2016 - 21:35, said:

Astia nici macar nu stiu sa scrie. De ce as cumpara de la ei?

Si ti se pare ca initiatorul sau reti sau altii care folosesc "dupa" pe post de "de pe" stiu limba romana?

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Inseamna ca fie este timpul sa se apuce serios de limba romana ca sa nu mai ia tepe de la diversi, fie ... o merita? :)

Oricum, sunt niste indicatori simpli care iti arata cat de mult "tine" vanzatorul la imaginea lui. Mie mi-e este destul de clar ca la fel se va purta si cu marfa, si cu clientii, si cu ce inseamna comenzi etc. Azi uita o litera, maine incurca un cod de produs, poimaine un pret, raspoimaine o comanda s.a.m.d.

Oricum, daca nu belesti ochii, belesti buzunarul. Iar a beli ochii nu inseamna a fugi dupa cel mai mic pret, pen' ca poate insemna cu totul altceva. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate