Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

De ce popoarele Americane/Australiene/Africane n-au avut civilaziții avansate?

- - - - -
  • Please log in to reply
572 replies to this topic

#109
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Atunci cum pot fi din pământ ?
Poate doar prima movilă.

Iar nivelul de prelucrare a pietrei a fost foarte rafinat.
Eu cred că idolatrizarea conducătorului a dus la decădere.

#110
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostMorosanul, on 14 martie 2018 - 17:34, said:

Atunci cum pot fi din pământ ?
Poate doar prima movilă.

Nu se punea doar piatra, se punea si pamant.

#111
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011

View Postgrrrrr, on 13 martie 2018 - 09:37, said:

Piramidele precolumbiene nu-s integral din piatra, sunt din pamant si pietris batucit imbracat in piatra.
Nici pe departe gradul de dificultate al celor egiptene.
Sa nu vorbim ca is facute in etape, li se mai adauga un strat la fiecare 53 de ani sau asa.

Eu ma refeream la alea egiptene. De cele precolumbiene nu cunosc prea multe

Edited by octavvv, 04 August 2018 - 02:47.


#112
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postoctavvv, on 12 martie 2018 - 21:29, said:


Piramidele impresioneaza si prin finetea executiei, mai informeaza-te. Sunt niste capodopere arhitecturale din orice punct de vedere

As zice ca sunt mai curand capodopere ingineresti. Ca arhitectura am indoieli mari - sunt constructii utilitare si cam atat. In fapt, se vede din evolutia lor cum constructorii incearca sa rezolve in primul rand dificultati de ordin matematic.

#113
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postgyan338, on 26 ianuarie 2016 - 06:08, said:

Eu am citit ca factorul principal ar fi fost numarul mult mai mic de animale domesticite fata de Europa, tot asta fiind si explicatia pentru modul unidirectional de transmitere al bolilor.
Singurul animal din america ce poate fi domesticit este lama, cobaiul este si el animal semidomestic da nu vad nicio civilizatie sa se ridice pe cultura porcusorului de guinea Posted Image  mai recent a fost domesticit si curcanul.

Singurul animal din africa subsahariana ce a fost domesticit este bibilica, camila este din asia mica, in africa ea a fost adusa de om.

Australia nu are nicio specie nativa ce poate fi domesticita, singurul animal adus de om acolo (perioada primei colonizari) ar fi dingo.


Toate civilizatiile ce s-au dezvoltat au avut ceva in comun: cainele. fara caine si fara mamifere care sa munceasca, omul nu poate depasi nivelul culegator-vanator.  Iar relatia om-caine a inceput undeva in eurasia. Nu toti lupii sunt la fel, subspecia care s-a pretat pentru domesticire este comuna in zona temperata eurasiatica si cam atat.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aDmzzREXI_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bullterrorist, 04 August 2018 - 07:14.


#114
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Cam orice specie de anial poate fi domesticită, nu se prea înțelege la ce te referei.

Diferența poate fi numai dacă au fost domesticite sau nu.
În plus nici speciile domestice din Europa nu sînt locale ci vin din Asia sau Africa.

Oricum, diferența în civilizație a făcut-o tehnologia nu agricultura sau creșterea animalelor.

#115
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Aici ca să înțelegem fenomenul m-am gândit că întrebarea era mai potrivit pusă invers:

De ce numai popoarele Eur-asiatice au dezvoltat civilizații peste un anumit nivel ? Posted Image

#116
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
E vorba de mulțimea de focare de civilizație din Asia-Africa-Europa. În primul rând Mesopotamia, mama civilizației și toate civilizațiile ce se trag de acolo, practic tot ce a fost în Europa și Asia, apoi China.

#117
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018
Degeaba a aparut civilizatia  in Mesopotamia, India sau in Egipt daca civilizatiile in sine n-au putut depasi faza epocii de bronz.
Egiptul antic a fost ceva avansat prin 2500 BC , si prin 1200 BC...
Dar de pe la 500-400 BC nu mai era avansat cand Atena construia temple ceva mai stilate si complexe fata de piramide (care sunt doar niste mormane de blocuri de piatra  puse cap la cap) si avea cea mai tare flota maritima.
Iar in secolul 1, cand romanii construiau arene, drumuri,  cladiri din ciment cu ferestre din sticla si tigle pe acoperis, proiectau lifturi,  aveau armate bine organizate si arme avansate,  Egiptul parea deja primitiv.


La fel si in cazul comparatiei dintre  Asia  si  Europa.  
O vreme China a fost extraordinara fiindca inventase busola, hartia, praful de pusca, arbaleta etc., dar de la 1500-1800, cand europenii fabricau arme mai avansate si treceau printr-o faza de urbanizare si industrializare extinsa, China, izolata fiind, era la nivel de evul mediu.  La fel si Japonia, poate ca fiind cool samuraii cu katane pe la 1500, dar de la 1800 deja era cam depasita de mitraliere si vase cu abur de fabricatie americana.

Sunt civilizatii care se opresc din progres fiindca se considera confortabile pana la un moment dat, dar europeanul a vrut mai mult.

Poate intr-un final o sa ne oprim si noi din progres ca de ceva vreme stam confortabili numai cu nasul in telefon si in ecran.

Edited by SpinWaze, 14 August 2018 - 23:48.


#118
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

View PostSpinWaze, on 14 august 2018 - 23:47, said:

Degeaba a aparut civilizatia  in Mesopotamia, India sau in Egipt daca civilizatiile in sine n-au putut depasi faza epocii de bronz.

Semiluna fertilă a fost sub ocupație de prin secolul VI îHr până prin secolul XX. Începând cu persanii, macedonenii, romanii și terminând cu turcii. Cum să mai fie cele mai avansate civilizații dacă au ajuns supuse unor metropole străine și îndepărtate, fiind reduse la nivelul unor periferii izolate, fără elite.

Mesopotamia este baza solidă a civilizației moderne. Ștafeta celei mai avansate și inovative civilizații a mers așa: Mesopotamia /cucerirea persană/ > grecii antici /cucerirea romană/ > (califatele arabe) /cucerirea turcă/ > Europa Occidentală apoi Europa Occidentală + SUA.

#119
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018
Vad ca nu se ia deloc in considerare posibilitatea ca dpdv genetic europenii sa fie superiori. Nu poate fi intamplator faptul ca aici s-a dezvoltat cea mai avansata civilizatie din istoria omenirii. Stiu ca suna urat si ca nu e corect politic dar poate fi un argument serios si pana acum nu am gasit argumente valabile care sa contravina afirmatiei mele.

Edited by mobiletron, 15 August 2018 - 16:52.


#120
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmobiletron, on 15 august 2018 - 16:51, said:

Vad ca nu se ia deloc in considerare posibilitatea ca dpdv genetic europenii sa fie superiori. Nu poate fi intamplator faptul ca aici s-a dezvoltat cea mai avansata civilizatie din istoria omenirii. Stiu ca suna urat si ca nu e corect politic dar poate fi un argument serios si pana acum nu am gasit argumente valabile care sa contravina afirmatiei mele.

Eu zic ca are legatura cu sarmalele in foi de vita. Nu poate fi intamplator faptul ca nicio civilizatie avansata nu a consumat sarmale in foi de vita ca aliment fundamental in dieta majoritatii cetatenilor. Stiu ca suna urat si ca nu e corect gastronomic dar poate fi un argument serios si pana acum nu am gasit argumente valabile care sa contravina afirmatiei mele.

#121
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View PostAlexandru H., on 15 august 2018 - 23:47, said:


Eu zic ca are legatura cu sarmalele in foi de vita. Nu poate fi intamplator faptul ca nicio civilizatie avansata nu a consumat sarmale in foi de vita ca aliment fundamental in dieta majoritatii cetatenilor. Stiu ca suna urat si ca nu e corect gastronomic dar poate fi un argument serios si pana acum nu am gasit argumente valabile care sa contravina afirmatiei mele.

Iti plac sarmalele? Asta e argumenul tau vis-a-vis de faptul ca rasa alba a ajuns la cel mai mare nivel de civilizatie si dezvoltare din istoria omenirii? Celelalt rase au avut si ele varful lor dar niciuna nu a reusit sa treaca de nivelul evului mediu timpuriu.

#122
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postgyan338, on 26 ianuarie 2016 - 06:08, said:

Eu am citit ca factorul principal ar fi fost numarul mult mai mic de animale domesticite fata de Europa, tot asta fiind si explicatia pentru modul unidirectional de transmitere al bolilor.
Asta e! Tu şi bulterorist aţi dat răspunsul bun. Animale folositoare au fost doar in Asia şi in Europa. Oaia, capra, vaca, calul, porcul, cămila, măgarul.  In Africa, America şi Australia nu au existat in trecut asemenea animale, iar cele locale sint prea puţin folositoare.
In Africa un animal ce mi se pare bun de tracţiune ar fi zebra, care e şi mai mare decit un măgar. Nu ştiu de ce nu a fost domesticit. Ar mai fi şi antilopa gnu. E de talie mare.
In India au fost domesticiţi şi elefanţii in timp ce in Africa nu au fost, deci o cauză ar mai fi şi nepriceperea populaţiei la domesticire de animale. A fost o cauză desigur şi clima. In Africa  subsahariană sint două anotimpuri; ploios şi secetos. In anotimpul secetos oamenii nu puteau face suficiente rezerve de apă şi de hrană pt animale.

View Postmobiletron, on 15 august 2018 - 16:51, said:

Vad ca nu se ia deloc in considerare posibilitatea ca dpdv genetic europenii sa fie superiori. Nu poate fi intamplator faptul ca aici s-a dezvoltat cea mai avansata civilizatie din istoria omenirii. Stiu ca suna urat si ca nu e corect politic dar poate fi un argument serios si pana acum nu am gasit argumente valabile care sa contravina afirmatiei mele.
Europenii nu sint superiori africanilor sau asiaticilor dpdv genetic. Dacă tu zici că ei sint superiori, arată in ce constă superioritatea genetică.
Mie nu imi sună urît.
Nu sint corect politic. Nu văd insă o superioritate genetică la europeni.

View Postmobiletron, on 16 august 2018 - 06:52, said:


Iti plac sarmalele? Asta e argumenul tau vis-a-vis de faptul ca rasa alba a ajuns la cel mai mare nivel de civilizatie si dezvoltare din istoria omenirii? Celelalt rase au avut si ele varful lor dar niciuna nu a reusit sa treaca de nivelul evului mediu timpuriu.
Te-a luat la mişto Alexandru H. pt că scrii prostii mari. Ai scris acum că alte rase nu au trecut de evul mediu timpuriu! Adică afirmi practic că Romania, Bulgaria, Albania, Ungaria sint  mult peste Japonia, China, Malaezia, Tailanda, Taiwan pt că ăia sint in evul mediu timpuriu! Cum poţi să scrii că Japonia ar fi in evul mediu? Tokio are peste 32 milioane de locuitori!! Acolo se produc mai multe bunuri decit in toate oraşele din Romania, Bulgaria şi Ungaria launloc!!

#123
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postionelmironescu, on 16 august 2018 - 08:12, said:

In Africa un animal ce mi se pare bun de tracţiune ar fi zebra, care e şi mai mare decit un măgar. Nu ştiu de ce nu a fost domesticit.

Pai mai intai trebuie domesticiti negrii, si dupa aia animalele.

View Postionelmironescu, on 16 august 2018 - 08:12, said:

Europenii nu sint superiori africanilor sau asiaticilor dpdv genetic. Dacă tu zici că ei sint superiori, arată in ce constă superioritatea genetică.
Mie nu imi sună urît.
Nu sint corect politic. Nu văd insă o superioritate genetică la europeni.

Mironescule, europenii au trait in conditii mai grele in comparatie cu africanii. Conditiile grele au facut ca europeanul sa fie silit sa se adapteze acestor conditii si astfel a devenit mai inteligent, este un lucru dovedit stiintific. Daca te uiti pe harta ai sa vezi ca nordicii sunt cei mai dezvoltati si cu cat cobori mai jos spre Africa cu atat scade si nivelul IQ-ului. IQ-ul nu este o chestie pe care o dobandesti la scoala ci te nasti cu ea iar scoala te ajuta sa te dezvolti. Uita-te in SUA unde s-au facut studii pe tema asta si a rezultat ca negrii sunt cei mai prosti din curtea scolii iar asta la nivel universitar.

View Postionelmironescu, on 16 august 2018 - 08:12, said:

Te-a luat la mişto Alexandru H. pt că scrii prostii mari. Ai scris acum că alte rase nu au trecut de evul mediu timpuriu! Adică afirmi practic că Romania, Bulgaria, Albania, Ungaria sint  mult peste Japonia, China, Malaezia, Tailanda, Taiwan pt că ăia sint in evul mediu timpuriu! Cum poţi să scrii că Japonia ar fi in evul mediu? Tokio are peste 32 milioane de locuitori!! Acolo se produc mai multe bunuri decit in toate oraşele din Romania, Bulgaria şi Ungaria launloc!!

Japonia, China, Malaezia, Tailanda, samd au copiat de la europeni, fara influenta si know how-ul europenilor acesti asiatici nu ar fi depasit evul mediu. Sunt destepti, nu se compara cu negrii sau arabii dar trebuie sa recunoastem ca fara europeni nu ar fi ajuns la acest nivel.

PS: Inca ceva, e ok sa fii alb, nu este o rusine.

Edited by mobiletron, 16 August 2018 - 08:55.


#124
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmobiletron, on 16 august 2018 - 06:52, said:


Iti plac sarmalele? Asta e argumenul tau vis-a-vis de faptul ca rasa alba a ajuns la cel mai mare nivel de civilizatie si dezvoltare din istoria omenirii? Celelalt rase au avut si ele varful lor dar niciuna nu a reusit sa treaca de nivelul evului mediu timpuriu.

Te-am luat in balon pentru ca incerci sa explici niste fenomene extraordinar de complexe precum un copil de 2 ani: white best, black worst. Egiptenii, sumerienii, indienii, chinezii au construit civilizatii avansate in timp ce in Europa predomina inca tribalismul - pai daca as merge pe rationamentul tau, as putea zice ca albii au furat meserie de la altii si s-au ridicat si ei dupa aia.

#125
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View PostAlexandru H., on 16 august 2018 - 09:01, said:


Te-am luat in balon pentru ca incerci sa explici niste fenomene extraordinar de complexe precum un copil de 2 ani: white best, black worst. Egiptenii, sumerienii, indienii, chinezii au construit civilizatii avansate in timp ce in Europa predomina inca tribalismul - pai daca as merge pe rationamentul tau, as putea zice ca albii au furat meserie de la altii si s-au ridicat si ei dupa aia.

Nu trai cu impresia ca m-ai luat in balon pt ca te-ai descalificat singur. Niciuna din civilizatiile mentionate de tine nu a ajuns la nivelul de dezvoltare la care au ajuns albii desi au dominat mii de ani candva.

#126
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
De ce africanii nu au avit civilizatii avansate? Pai cand stai la umbra, ca afara sunt 30 de grade, si iti pica banana in gura din respectivul pom, tampit sa fii sa te apuci sa muncesti. Basca, daca mai esti si singurul individ de sub pom.

Dar daca esti in Europa, si stii ca se apropie iarna, si faci foamea la greu daca nu bagi ca mig-ul, trebuie sa incerci sa gasesti cai mai bune de supravietuire. Mai ales daca mai sunt o gramada carora nu li s-a facut recolta, si stiu ca singura lor sansa de supravietuire e fix recolta ta.

Concurenta a dus la dezvoltarea civilizatiilor, cred eu.

Cat despre popoarele americane, nu stiu ce sa spun. Cel putin aia din America Centrala si de Sud erau destul de avansate. Ca au avut alta directie e alta poveste.Insa sincer, nici cu desteptii nostri de europeni nu mi-e rusine. Ma refer la nivelul de dezvoltare respectiv, atunci cand au (re)descoperit Americile.

Edited by kyrre, 16 August 2018 - 21:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate