Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Primesc telefoane de la brokeri! Ce sa fac sa scap de ei?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Mi-ar place sa ma sune si pe mine.
Am uneori chef sa fac misto de lume si nu am de cine. (uneori mai fac trolling pe facebook :)) ).
I-as lua cu chestii de genu: Da, vreau sa ma imbogatesc, invata-ma, maiestre. :))

#20
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Cu putina carne se rezolva totul.

#21
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 anoniymus, on 25 ianuarie 2016 - 13:04, said:

totusi in Romania nu este lumea la fel de bogata sau de idioata ca aia din AMERICA.
Intr-adevar, americanii de rand sunt mai idioti decat romanii de rand. Dar daca nu ar exista romani idioti carora sa le placa sa vorbeasca la telefon cu javrele alea care suna, n-ar mai exista firmele astea de rahat in Romania. Eu nu raspund decat la numerele pe care le am in agenda, la restul de dau "reject". Cine chiar are treaba cu mine si vede ca-i dau "reject" intr-una, imi trimite SMS, imi explica cine este si de unde are numarul, dupa care accept sa discut cu el.

#22
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Eu la inceput imi bateam joc de ei si ma distram  ...paream interesat ... am rugat un coleg sa vina langa mine si sa vorbeasca mai tare :" sefu ! fac plinul la elicopter?"
Apoi imi dadeam intalnire cu ei prin diverse zone ale bucurestiului... cand imi ziceau de invesitie minima de incercare 1000 euro radeam si le spuneam ca eu nu fac decat pe sume serioase ... sute de mii de euro si daca pontul e bun pun si milionul ! Si sa stiti ca puneau botul !
Acum le inchid pur si simplu si ii adaug in agenda la blacklist !

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004
Dar de unde cumpara ei bazele de date cu numerele noastre de telefon ? :huh:

#24
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 angyeee, on 25 ianuarie 2016 - 12:19, said:

De un an de zile primesc telefoane de la zeci de tineri angajati in call center la diferite firme de tranzactionare actiuni la bursa
Telefonul incepe ceva de genul :
Buna ziua sunt .... de la Bla bla bla (nicodata nu intelegi firma) iar pe fundal este o galagie infernala. Am sunat sa va imbogatesc,
Azi de dimineata a fost apogeul, m-au sunat dis de dimineata, cu aceeasi abordare agresiva.
Cand i-am intrebat de unde au numarul de telefon au dat din colt in colt, ca de la carti devizita, de la recomandari, de pe site-uri, dar defapt noi am cumparat bazele de date.....
Numarul dupa care m-au sunat este 0722385794, Bineinteles fata de la telefon avea cel mult 8 clase, folosind cuvinte de genul " v-ati pierdut memoria, nu va spun de la ce firma sunt ca nu vreau eu si asa mai departe....
Patiti si voi la fel? Cum afcem sa ne stergem numerele de telefon din baza lor de date?
Cum putem sa le facem o reclamatie?
Reclamatie la politie pentru hartuire si mai ales pentru utilizarea improprie a datelor personale se poate face? Posted Image

Edited by poadol, 25 January 2016 - 17:22.


#25
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 dark, on 25 ianuarie 2016 - 17:11, said:

Dar de unde cumpara ei bazele de date cu numerele noastre de telefon ? Posted Image

de la unele companii sau firme (binevoitoare) pe unde ne lasam nr de telefon atunci cand se cumpara ceva sau mai stiu eu ce....

Edited by yo_suporter, 25 January 2016 - 18:29.


#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am metoda Becali aia data cand il sacaiau aia de la Antena 3. Cand sunt femei le fac cele mai perverse propuneri de care sunt in stare. Chiar sunt curios daca vreuna va zice da

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu le raspund scurt si amabil: Nu ma intereseaza, multumesc! Si inchid. Nu ma mai suna.....

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu sunt curios de unde fac astia rost de numere?
De la firmele de telefonie mobila?

#29
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 I2O, on 26 ianuarie 2016 - 00:54, said:

Eu sunt curios de unde fac astia rost de numere?
De la firmele de telefonie mobila?

posibil si de la alea...dar nu numai...de la orice firme care poseda o baze de date a clientilor lor....

Edited by yo_suporter, 26 January 2016 - 03:04.


#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am patit-o si eu si colegii mei de la munca anul trecut dupa vizita medicala obligatorie, ne-au cerut un nr. de telefon pentru contact, la cateva zile au inceput sa ne sune brokerul lui peste. Daca mi-a duc aminte de numele firmei de kkt experta in medicina muncii o sa-l postez aici.

#31
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
si pe mine m-au sunat acum, tot la fel pentru "investitii", imi stiau numele, i-am intrebat de unde au numarul si numele meu si au spus ca din "baza de date a firmei".
I-am spus sa ma scoata de acolo ca nu vreau sa mai fiu spamat la telefon.
De pe nr asta am fost sunat:
0312295157

#32
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 bogdan_popescu, on 28 ianuarie 2016 - 14:22, said:

si pe mine m-au sunat acum, tot la fel pentru "investitii", imi stiau numele, i-am intrebat de unde au numarul si numele meu si au spus ca din "baza de date a firmei".
I-am spus sa ma scoata de acolo ca nu vreau sa mai fiu spamat la telefon.
De pe nr asta am fost sunat:
0312295157

si pe mine cand m-au sunat imi stiau numele... :)

#33
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Mie mi-au luat numarul din baza de date de la ANAF, acolo apare firma mea si numarul meu de telefon.
Stiu exact ca sunt administratorul firmei.
Iar aceasta firma este suspendata de 4 ani, deci n-o folosesc ca sa fi fost loat numarul din alta parte.
Am alte firme pe care le folosesc si pe alea nu m-au sunat.

#34
Vlad_Macarie

Vlad_Macarie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 01.01.2016

 angyeee, on 25 ianuarie 2016 - 12:19, said:

De un an de zile primesc telefoane de la zeci de tineri angajati in call center la diferite firme de tranzactionare actiuni la bursa

Fa ca mine.

Lasa-i sa zica poezia si la sfarsit spune-le..'dom'le, as vrea sa incerc, dar la inceput cu 100 lei, sa vedem cum merge"..
o sa-ti zica "a, nu se poate, trebuie minim 1000 de euro"..tu zici..."cum, asa mult? daca as avea atatia bani as face un concediu afara..maresc oferta la 150 lei, dar e finala"

Daca are minte, nu insista.

#35
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 Vlad_Macarie, on 28 ianuarie 2016 - 22:48, said:

la inceput cu 100 lei, sa vedem cum merge"....maresc oferta la 150 lei, dar e finala
Esti darnic... eu as incepe cu 10 lei, plusat pana la 15...

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 angyeee, on 25 ianuarie 2016 - 12:19, said:

De un an de zile primesc telefoane
Esti fericit, eu primesc de vreo 15 ani (am schimbat nr. telefon, tot au dat de mine). A inceput cu apeluri din Grecia, Hong-Kong si SUA, si s-a desavarsit cu Romania.
(oferte primite  vineri la 17:00 cu actiuni Apple care vor creste fabulos in 3-5 zile au fost in topul meu in ultimele 2 luni)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate