Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cum pot intra vecinii intr-un apartament al carui proprietar nu e acasa cand e o avarie la apa si canalizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Noile blocuri din ansamblurile rezidentiale construite recent nu au la subsol spatii tehnice pentru instalatia de apa si canalizare.
Adica in fata blocului exista un camin cu o gura de canalizare ce se poate deschide si in interior un robinet care opreste apa curenta din tot blocul in caz de avarie sau reparatii.
In interiorul blocului fiecare apartament are un robinet de unde se poate opri apa in caz de reparatii sau avarie.
Problema este ca in noile blocuri vecinii nu prea se cunosc sau ca unii dupa ce au cumparat au plecat la munca in strainatate si platesc on line toate darile datorate apartamentului.
In caz de avarie dupa ce unul din vecini vede ca dintr-un apartament curge apa pe scari sau pe pereti da alarma si cine stie de unde se opreste apa din fata blocului o face.
Daca apartamentul cu pricina apartine cuiva care e plecat in concediu sau mai rau la munca in strainatate cum facem sa-i deschidem usa sa-i oprim apa si dupa aia sa dam drumul la apa in bloc caci ceilalti nu pot sa stea fara apa pana vine proprietarul.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
cei de la asociatie, impreuna cu politia au dreptul de a intra in casa.

este un caz de forta majora ce afecteaza bunul comun, insa fara politie si daca nu ma insel, chiar si acordul proprietarului, nu poti intra in casa.

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Asta ar fi culmea oameni buni !

NU poti intra in casa omului si punct. Uite de ce trebuie sa ne luam toti pistoale...
Nici prin cap nu ar trebui sa-ti vina ideea sa intri in apartamentul omului fara sa-i spui si mai mult fara sa fie el de acord.

Ce oameni, ce mentalitate....

In caz de avarie suni omul ! Il suni ! Il cauti ! Daca nu dai de el, te prefaci ca nu exista acel apartament, dar in NICI UN CAZ nu intri cu forta in el (asta daca nu esti un roman autentic cumva...).

Nici nu credeam ca va puteti gandi la asa ceva ... dar nu ma mai mira nimic in tara asta.

Edited by Rhesus, 23 January 2016 - 17:24.


#4
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Si cu ultimele tipuri de usi blindate si incuietori sofisticate cum se rezolva?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
insa daca ai fi stat la un bloc nou, ai fi gasit faptul ca ori exista robinetii in fata usii, ori pe fiecare tronson, la subsol, tocmai pt astfel de incidente.

te asigur ca fiecare bloc are acces la subsolul tehnic, nu este sigilat.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003

 bulan60, on 23 ianuarie 2016 - 17:20, said:

Si cu ultimele tipuri de usi blindate si incuietori sofisticate cum se rezolva?
Cu flex.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 bulan60, on 23 ianuarie 2016 - 17:20, said:

Si cu ultimele tipuri de usi blindate si incuietori sofisticate cum se rezolva?

chemi pe cei ce instaleaza aste usi si incuietori si in 15 minute ai sesam deschida'te

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Suni si anunti ca miroase a gaze de la ala.

 argentum, on 23 ianuarie 2016 - 17:34, said:

chemi pe cei ce instaleaza aste usi si incuietori si in 15 minute ai sesam deschida'te
Gresit !
Te trimite un minut -doua dupa colt ca sa nu vezi ce face el acolo si gata.
Patit un coleg. 1-2 minute a durat tot. La broasca cu pretentii.

 Dany_Darke, on 23 ianuarie 2016 - 17:21, said:

insa daca ai fi stat la un bloc nou, ai fi gasit faptul ca ori exista robinetii in fata usii,

Exact .

Edited by mihai!, 23 January 2016 - 17:42.


#9
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Dany_Darke, on 23 ianuarie 2016 - 17:21, said:

insa daca ai fi stat la un bloc nou, ai fi gasit faptul ca ori exista robinetii in fata usii, ori pe fiecare tronson, la subsol, tocmai pt astfel de incidente.

te asigur ca fiecare bloc are acces la subsolul tehnic, nu este sigilat.
Tocmai m-am mutat in bloc nou si in fata usii nu e niciun robinet pentru ca robinetul e pe coloana de apa care e paralela cu teva de canalizare ce trece prin baie.
Subsol nu exista adica in fundatie sunt turnate in beton instalatia de apa curenta de canalizare de curent si ce dracului mai este pe acolo.
Deci cum facem?
Vecinii au spus ca totusi nu ar trebui sa ne facem probleme caci blocul si instalatia sunt noi.
Bine bine blocul e nou dar daca masina de spalat se strica si inunda apartamentul cum oprim apa?

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
bulan60: nu stiam ca mai curge apa in Ferentari .... pa bune ;)

#11
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Rhesus, on 23 ianuarie 2016 - 17:20, said:

In caz de avarie suni omul ! Il suni ! Il cauti ! Daca nu dai de el, te prefaci ca nu exista acel apartament, dar in NICI UN CAZ nu intri cu forta in el (asta daca nu esti un roman autentic cumva...).
Alo din 21 de apartamente cat are blocul cu o singura scara trei locatari lucreaza in Italia si n-au mai venit pe acasa decand au preluat apartamentul de la dezvoltator.
Alti doi merg in delegatii si vin acasa o data pe luna cateva zile.
Deci cum facem?
Nu sunt Gica contra dar caut o solutie pentru o viitoare avarie.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

 Rhesus, on 23 ianuarie 2016 - 17:20, said:

... dar nu ma mai mira nimic in tara asta.

tara asta numita Terra.
Asa e peste tot in lume

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
eu nu am vazut inca instalatie facuta in timp ce se toarna betonul de planseu si efectiv fundatia. te asigur ca exista o cale de acces, nu este sigilat total.

e un ansamblu rezidential unde stai? e un bloc nou aparut printre comuniste? in ce oras sustii ca se intampla asta?

imi vine greu sa cred ca ai doar un robinet in caminul de afara si restul sunt puse individual in casa.

#14
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Mihai_3, on 23 ianuarie 2016 - 17:38, said:

bulan60: nu stiam ca mai curge apa in Ferentari .... pa bune Posted Image
Tu cine esti?

 Dany_Darke, on 23 ianuarie 2016 - 17:42, said:

e un ansamblu rezidential unde stai?
In Popesti-Leordeni ca sa nu zic Bucuresti si te asigur ca asa sunt construite toate blocurile noi fara spatii tehnice la subsol.

#15
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 Rhesus, on 23 ianuarie 2016 - 17:20, said:

Ce oameni, ce mentalitate....

Fii sigur ca daca imi curge apa in cap de la vecinul de sus, care`i plecat in strainatate si nu poate fi contactat, o sa`i fot 2 picioare la usa aia si mai departe dosar penal, nu`mi pasa. N`o sa astept sa`mi creasca flora pe tavan.
Consider ca`i de datoria vecinului, daca pleaca departe, sa lase cheie de rezerva unei cunostinte si numarul acesteia locatarilor din bloc. Ca de nu, 2 picioare la usa, e clar.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu se poate intra in casa omului.
Se numeste violare de domiciliu.
Opresti apa de la robinetul principal si aia e.

#17
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 rid, on 23 ianuarie 2016 - 17:51, said:

Fii sigur ca daca imi curge apa in cap de la vecinul de sus
Suntem cate patru apartamente pe palier si eu spre norocul meu ii cunosc personal pe vecinii mei ce locuiesc deasupra mea eu fiind la parter si toti lucreaza in Bucuresti deci vin zilnic acasa.
Problema este ce facem ca nu putem sta fara apa tot blocul pana vine acasa cel la care s-a produs avaria.
Si daca toti sunt niste fricosi pe scara blocului cine ii sparge usa?
Si dupa cum i-o inchizi pana vine propriatarul?

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
daca zici ca asa sunt construite ... incerc sa-mi dau seama cum au reusit tehnic sa faca asta, dar in fine.

pai nu-ti ramane decat sa vb cu vecinii sa afli daca exista vreun nr de contact la cineva din localitate, daca nu, spart usa si asta e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate