Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Boxa activa Roland MA-20 cu potentiometrul de mic. spart

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
toma_lex

toma_lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.11.2010
Salut,

am cumparat o boxa activa Roland Micro Monitor MA-20, care are potentiometrul de intrare microfon spart, adica potentiometrul nu mai este intreg, probabil in urma unei lovituri. Cred ca acesta este si motivul pt. care boxa fasaie, indiferent daca primeste semnal sau nu. In rest, functioneaza, celelalte 2 intrari sunt in regula.
Intrebarea este daca scap de brum prin eliminarea potentiometrului de pe placa, sau ce altceva este de facut ? De aceasta intrare de microfon nu as avea nevoie, m-as multumi sa scap de brum si sa pot folosi doar intrarile de linie.
Multumesc ! Cu sima,
Tomi

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ideala ar fi inlocuirea potentiometrului cu unul similar.
Este posibil ca prin simpla eliminare, sa ramana trasee "in aer" care sa induca brum / fasait / chiuituri / etc.

In cazul in care nu poti identifica un potentiometru similar, poti folosi o simpla rezistenta pentru a inlocui valoarea electrica a potentiometrului, iar pinul cursorului se poate lipi la pinul "GND".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate