Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cu ce se ocupa tipul cu cablu de net?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
andrei, ai o problema reala de orientare in spatiu.

sper sa nu faci vreun rmn vreodata, pt ca va fi vai si amar in urma lui.

#20
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Eu zic ca e troll doar..

#21
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

View PostDany_Darke, on 20 ianuarie 2016 - 16:10, said:

andrei, ai o problema reala de orientare in spatiu.

sper sa nu faci vreun rmn vreodata, pt ca va fi vai si amar in urma lui.

Ce ar trebuii sa insemne asta?Ca am probleme psihice?Detaliaza-mi!
Caut si eu niste raspunsuri sincere si uite unde am ajuns!

Edited by andrei_marin77, 20 January 2016 - 16:16.


#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
Ala cu cablul are liceul facut. Atat. Nici nu-i trebuie mai mult.
Evident ca sunt multi "ingineri" care au terminat o facultate, nu prea stiu nimic si se angajeaza ca si "tehnician it" (asa cred ca-i zice).

Probabil firmele ca sa plateasca putin angajeaza chiar studenti. Pentru 5 lei de-o bere iti cableaza studentul tot blocul Posted Image

Edited by Bursul, 20 January 2016 - 16:21.


#23
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
La mine in oras, nu trebuie studii superioare, sa stii sa aburesti omul, sa fii solid ca sa cari rola de cablu si sa nu-ti fie frica de inaltime. Restul e optional.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandrei_marin77, on 20 ianuarie 2016 - 16:05, said:

Ce legatura are netul cu tv-ul?Tv-ul e folosit pentru canale si net-ul pentru accesul de pagini.

Pai acelasi instalator trage si cablul TV si ala de net. Mai nou e cu fibra - se transmit ambele prin ea.
Te cateri pe stalpi in plin camp si tragi de fibra de-ti vine rau.

Chiar azi am vazut baietii de la Digi cum se chinuiau pe frigul asta la un stalp.

View Postandrei_marin77, on 20 ianuarie 2016 - 16:12, said:

Caut si eu niste raspunsuri sincere si uite unde am ajuns!

Cauti cam mult. Si pari ca nu te pricepi la nimic tehnic.
Probabil daca ai incerca la stiinte politice ai ajunge un politician de succes.

#25
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
daca ai rau de inaltime mai bine nu te bagi.....decat daca esti in oras si clientii stau numai la bloc .....
daca tot vrei retelistica baga-te la o facultate de info si invata TCP/IP LAN-uri etc

sau angajeaza-te la vreo firma sa ai grija de serverele alora .....si asta se plateste bine

#26
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

View Posteiffel, on 20 ianuarie 2016 - 16:25, said:

Cauti cam mult. Si pari ca nu te pricepi la nimic tehnic.
Probabil daca ai incerca la stiinte politice ai ajunge un politician de succes.

Voi incerca in anul 2 de facultate sa capat cunostinte practice de mecanica,dar nu asta e problema!De ce ma insultati unii dintre voi pe mine?E vina mea ca am ajuns dupa liceu fara cunostinte practice?Eu sincer sa fiu cred ca e guvernul de vina!Guvernul nu ne ajuta mai cu nimic!De ce sa devin politician cand pot sa devin un inginer mecanic?

Edited by andrei_marin77, 20 January 2016 - 16:32.


#27
igivan

igivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.05.2014

View Postandrei_marin77, on 20 ianuarie 2016 - 16:31, said:

Voi incerca in anul 2 de facultate sa capat cunostinte practice de mecanica,dar nu asta e problema!De ce ma insultati unii dintre voi pe mine?E vina mea ca am ajuns dupa liceu fara cunostinte practice?Eu sincer sa fiu cred ca e guvernul de vina!Guvernul nu ne ajuta mai cu nimic!De ce sa devin politician cand pot sa devin un inginer mecanic?


andrei vrea sa fie tipul de la cablu. fiti ca andrei, care are bunavointa sa traga fire.

#28
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
andrei_marin77
tu ai auzit vreodata de expresia "fiecare pentru el" ?
Ce vina are guvernul ca TU andrei_marin77 nu stii si nu vrei sa inveti. Daca ai impresia ca undeva pe acest pamint se deschide capatina elevului si profesorii, guvernul etc ii toarna in cap cunostintele necesare inseamna ca ai vazut prea multe filme SF.
TU inveti pentru tine . Profesorii ( si guvernul ) sunt doar instrumente de transmitere a cunostintelor.
Totul este sa vrei. Daca invatai bine puteai alege o scoala ( liceu ) mai bine cotat ( cu elevi si mai ales profesori mai buni - in sensul ca stiu mai bine materia, stiu sa predea si sunt exigenti ).
Din pacate se pare ca TU ai ales calea usoara ( sa invete altii pentru tine si apoi daca nu se prinde nimic de tine , dai vina pe toti - parinti, profesori, guvern si forumistii de pe Softpedia care au ceva cu tine ).
Daca nu postezi doar ca sa te afli in treaba, sa stii de la mine ca chiar ai o problema asupra modului cum vezi tu viata.
Cin dpui intrebari stupide este normal sa ai raspunsuri pe masura. Unii chiar se distreaza pe seama ta. Fie si numai citind postarile.

#29
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
Dar invat la liceu si am note bune dar cu ce ma ajuta notele la angajare?Am mai multa experienta doar ca am trecut 4 ani de liceu + facultate?La liceul meu nici unul nu e iluminat cum sunt cei de la teoretic.Noi avem module inutile iar cei de la teoretic nu le au.
Si nu ma mai numi ratat ca nu eu am ajuns in modul acesta.Colegii mei au vise de a termina facultati dar ce se va intampla daca cei de la teoretic ii vor intrece la admitere?Cum crezi ca se vor simti?Crezi ca ei nu au nevoie de un viitor?Sau sunt sperante vagi cum scrie pe tpu?
http://www.tpu.ro/ed...te-accepta-sau/

Edited by andrei_marin77, 20 January 2016 - 16:54.


#30
igivan

igivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.05.2014

View Postandrei_marin77, on 20 ianuarie 2016 - 16:52, said:

Dar invat la liceu si am note bune dar cu ce ma ajuta notele la angajare?Am mai multa experienta doar ca am trecut 4 ani de liceu + facultate?La liceul meu nici unul nu e iluminat cum sunt cei de la teoretic.Noi avem module inutile iar cei de la teoretic nu le au.
Si nu ma mai numi ratat ca nu eu am ajuns in modul acesta.Colegii mei au vise de a termina facultati dar ce se va intampla daca cei de la teoretic ii vor intrece la admitere?Cum crezi ca se vor simti?Crezi ca ei nu au nevoie de un viitor?Sau sunt sperante vagi cum scrie pe tpu?
http://www.tpu.ro/ed...te-accepta-sau/


andrei, fa un exercitiu de imaginatie. inchide ochii si inchipuie-ti ca tu esti cel care cara in carca un kilometru de cablu subetran prin canalizarile orasului. te vezi peste 5-6 ani facand asta?

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am tras foarte multe cabluri la viata mea.
Dar postarea omului mi-a dat o idee revolutionara. Cum sa le imping?Dar nu pe 10- 20 cm..
Da, stiu, ma plictiesc.. Am un cablaj la corodat..Si abia dupa ce se termina pot pleca de la job...

#32
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Tipul de la cablu e angajat necalificat la pfa-ul sau firma care ti-ai facut-o anul trecut pentru ca ai prins finantare de srl-d, si providerul a incheiat cu tine un contract de instalare si mententanta/ solicitari interventie. Desigur sunt si din aia angajati direct de provider dar aia sunt pilosi, primesc caddy si salopeta.

#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bai nene da multi pe softpedia cu minte de copil.. Chiar asa greu sa-ti dai seama ca topicul e la misto,ca rade unul de voi si se da drept copil la liceu.

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014

View Posteiffel, on 20 ianuarie 2016 - 16:25, said:

Probabil daca ai incerca la stiinte politice ai ajunge un politician de succes.

sa fii cu ochii pe topicurile noi deschise, urmeaza zilele astea.

View Postandrei_marin77, on 20 ianuarie 2016 - 16:31, said:

Voi incerca in anul 2 de facultate sa capat cunostinte practice de mecanica,dar nu asta e problema! [..] E vina mea ca am ajuns dupa liceu fara cunostinte practice? Eu sincer sa fiu cred ca e guvernul de vina!Guvernul nu ne ajuta mai cu nimic!De ce sa devin politician cand pot sa devin un inginer mecanic?

ba chiar asta e problema, ca pt a intelege tot ceea ce ti se preda acolo, trebuie deja sa ai o viziune practica asupra lucrurilor.

cum poti proiecta un robinet sau un element de inchidere in general (e doar un exemplu), daca dupa ce faci in anul 2 (ca tot ai pomenit de el) mecanica fluidelor, dar tu nu ai habar ce inseamna un robinet si din ce este compus el, ce sisteme de siguranta exista si ce anume se poate adapta la el sau nu.

"E vina mea ca am ajuns dupa liceu fara cunostinte practice?" - mai baiatule, tu esti clasa a 10-a abia, tu deja vorbesti ca si cum ai terminat de 1 an a 12-a si liceul ala nu te-a invatat nimic. la tine prezentul si viitorul nu sunt bine definte, e un talmes balmes acolo la tine.

acum guvernul e de vina pt ce ti se intampla? extrapoland si din anumite pct de vedere, da, are o vina si el, inca una destul de mare, dar faptul ca nu esti decis pe un anume domeniu, faptul ca nu vrei sa inveti ceva efectiv, faptul ca nu te intereseaza sa citesti si sa te documentezi macar, e numai vina ta. daca stai pe forum doar ca sa intrebi de una si alta ca sa mai treaca timpul pana a 2-a zi cand pleci la scoala, e timp irosit aiurea. altii ar renunta la mai multe pt a avea oleaca de timp liber ca sa se destinda de la munca, iar tu il irosesti prosteste.

zici ca se ia lumea de tine, pai ia pune manuta si invata cate ceva, fa ceva practic, fa o schema electrica, fa un desen de ansamblu (ca tot vrei sa devii inginer mecanic), fa ceva si pune pe forum, iar colegii te vor ajuta acolo unde te impotmolesti, dar vino cu ceva concret, iar colegii de forum te vor aprecia, vor vedea ca macar incerci.

mai jos ti-am pus cateva poze cu "ceva", pune mana si mintea la contributie si vino cu o schita de mana maca, sa vad ca iti dai silinta.

View Postandrei_marin77, on 20 ianuarie 2016 - 16:52, said:

Dar invat la liceu si am note bune dar cu ce ma ajuta notele la angajare?Am mai multa experienta doar ca am trecut 4 ani de liceu + facultate?La liceul meu nici unul nu e iluminat cum sunt cei de la teoretic.Noi avem module inutile iar cei de la teoretic nu le au.

arata si noua intr-o poza carnetul tau de note, ca tot spui ca ai note bune si de teorie esti plin.

nu ai mai multa experienta dupa liceu si facultate, ai mai multe cunostinte ce le poti pune in aplicare in viata de zi cu zi si pt un job unde te poti face remarcat prin agerimea si iscusinta cu care te poti descurca, daca stii si practic ceea ce se intampla acolo.

Attached Files



#35
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Tehnician retele este meseria si se mai face prin cursuri Europene si din cate erau pe vremea mea iti trebuia doar BACul. Daca vrei sa dai lovitura cauta un curs UE chiar si cu bani de "jonctor fibra optica" firmele de cablu au nevoie la greu de astfel de oameni

#36
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
scuze, nu ma pot abtine, dar tpu ala mi se pare un fel de softpedia pentru retardati Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate