Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce cursuri de calificare se cauta si sunt bune?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salut.
Vreau sa va intreb ceva si de cursurile de calificare profesionala..
Ce cursuri sunt bune,se cauta mult si ai sanse reale de angajare daca le absolvi?
Am auzit de Eurocor care iti trimit cursurile prin corespondenta(si au multe cursuri,calificari) si cica iti ofera o diploma de calificare recunoscuta de Ministerul Educatiei si Muncii..dar pretul e cam piperat..cu 15-16 mil. cat te ajunge un curs la Eurocor faci o postliceala sau mai pui putin si faci o facultate la taxa(la ID sau la IFR)..
Deci,ce cursuri de calificare se cauta?
O sa ziceti ca depinde de ce imi place mie si zic doar materiile de uman..nu am vreo meserie care imi place ,meserie nu profesie sau vocatie.
Adica nu prea ma pricep la mecanica,electrica,matematica,chimie ,la stiintele de real in general.
Posted Image
Sau macar ce curs de calificare te ajuta in viata daca il faci?
Imi puteti da cateva detalii?

Multumesc anticipat.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 16 January 2016 - 18:08.


#2
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
As miza pe un curs de sudor. Astea erau scumpe, pe nivele...

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 AlynutzTigerAtlantic, on 16 ianuarie 2016 - 18:07, said:

sau mai pui putin si faci o facultate la taxa(la ID sau la IFR)..

Fii serios..

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
spiridușul blocului, sofer taxi, operator call-center, manichiurista, coafeza (hair stilyst), masaj, videochat, vulcanizator, mecanic auto,  DJ, clopotar, gropar, chestii de viitor!

Quote

Fii serios..
lasa omul sa viseze... Posted Image

Edited by Nero-d, 16 January 2016 - 18:31.


#5
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016
Orice curs din afara tarii (unele dintre ele se mai fac si in Romania, depinde de perioade)
- CSWIP
- NDT
- Nace/Frosio, pe vopsitorie sau izolatie
- OSHA, NEBOSH, ssm
- IRATA
Toate pleaca de la 1000 euro, ducandu-se spre 3000

#6
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
.

Edited by Toxic00, 16 January 2016 - 18:55.


#7
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Sudor, instalator, astea cred ca or sa iti fie mai utile ca o facultate la FR sau ID.

#8
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Daca nu le ai cu meseriile mai bine NDT ...[cel de inspectie cu ultrasunete domeniile sunt variate].....daca esti si iti place ...sudura da...daca ai avut mana sau ti-a aratat bunicu in garaj si ai ceva cunostiinte de mig-mag.TIG poti da doar examen care e mult mai ietfin ...curusuriile di tara sunt o gluma sa care mananca timp si bani cursantiilor.Deci daca ai cunsotiinte inmagazinate mana  si nu ai hartie in tara iti recomand zbor low cost in Uk progamare examen in UK si ai luat examenul.Iti iei clificare in Uk nu hartie romaneasca cu nota in subsol de ministerul educatiei.
OSHA ..trebuie sa ai cunostiinte solide in limba engleza...NEBOSH e cel de pregatire in OSHA adica un fel de profesor inspector in siguranta munci ..iara ai nevoie de cunostiinte solide si vechime.DEci uitale..poate la noi megre dar acolo. NU. Nu este o meserie vocationala cum este sudura.
IRATA este despre munca la inaltime , ma indoiesc ca esti adeptul lucrului in coarda, asta vine in ani de experienta.Un singur om facea si mai face in continuare.cursurrile de alpinism industrial la noi....recunoscute de altfel si afara ,dar iti repet e vorba de ce stii sa faci efectiv, nimeni nu te va angaja si iti va spune urcate aoclo si vopseste/strange surubuurrile si aia ee...te testeaza , deci dacaai de gand sa iei o diploma/hratie pe net doar sau la FF lasate pagubas  ca nu merge asa societatea occidentala. Faculattea iti mananca 3-4ani si iti da iara o hartie...fara cunostiinte acumulate.

Edited by reti, 17 January 2016 - 08:07.


#9
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 Ann0nyym0us, on 16 ianuarie 2016 - 18:27, said:


Fii serios..


Diploma de la IFR sau ID e la fel si are aceeasi valoare cu cea de la zi..asa scrie in regulamentul sau modul de desfasurare a invatamantului universitar cu frecventa redusa si  ID(la distanta)

:)

De ce au unii o parere proasta despre facultatile la ID sau la IFR ?
Practic oamenii au anumite motive serioase,personale sa se duca si sa invete aici(profesionale,sociale ,medicale(cum e la mine cu depresia si anxietatea sociala..) deci nu exista si pentru mine o sansa???sau pentru cei care fac o facultate la FR sau la ID??

E aceeasi diploma practic si daca esti ambitios poti sa inveti la fel ca unul de la zi,ti se dau cursurile acasa si inveti singur.:)

Nu vad care-i treaba nasoala cu FR si ID..

#10
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Ce zici de chelner?

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 AlynutzTigerAtlantic, on 18 ianuarie 2016 - 03:58, said:


Nu la diploma ma refeream. Ci la faptul ca 3-4 ani de scolarizare costa mult mai mult decat un curs de calificare.

#12
Bobytzul

Bobytzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2007

 AlynutzTigerAtlantic, on 16 ianuarie 2016 - 18:07, said:

Salut.
Vreau sa va intreb ceva si de cursurile de calificare profesionala..
Ce cursuri sunt bune,se cauta mult si ai sanse reale de angajare daca le absolvi?
Am auzit de Eurocor care iti trimit cursurile prin corespondenta(si au multe cursuri,calificari) si cica iti ofera o diploma de calificare recunoscuta de Ministerul Educatiei si Muncii..dar pretul e cam piperat..cu 15-16 mil. cat te ajunge un curs la Eurocor faci o postliceala sau mai pui putin si faci o facultate la taxa(la ID sau la IFR)..
Deci,ce cursuri de calificare se cauta?
O sa ziceti ca depinde de ce imi place mie si zic doar materiile de uman..nu am vreo meserie care imi place ,meserie nu profesie sau vocatie.
Adica nu prea ma pricep la mecanica,electrica,matematica,chimie ,la stiintele de real in general.
Posted Image
Sau macar ce curs de calificare te ajuta in viata daca il faci?
Imi puteti da cateva detalii?

Multumesc anticipat.
Salut
Cauta cu google:" Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România " este un articol vechi de 4 ani ,ai destule comentarii
Merita si un curs de instalator ,dar piata este full de instalatori rom stal ofera cursuri gratuit dar,,,,,,
Alta optiune :Curs Electrician ai zeci de firme , calificat,ro,  cursuridecalificare.ro,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Alta posibilitate Frigotehnist ,gasesti o nisa buna pe piata fortei de munca ,este bine sa faci simultan Frigotehnist+Electrician ,incearca sa  nimeresti la clasa ing Olteanu Mircea , poti cere informatii pe forumul lor http://forum.cursuri...itate.ro/Â Â
Alte optiuni la Frigotehnisti  cursurifrigotehnisti.ro

Daca te aburesc cu practica ca o faci la locul de munca ,sau ii da cu firma ca pleci cu baietii la interventii cu masina , eu zic sa te lasi pagubas deoarece masina este dubita si are 2 locuri unde intra doi meseriasi iar tu vei sta in bena calare pe scule Posted Image

Alte opt daca ai liceu poti face postliceala si iesi tehnician

Edited by Bobytzul, 14 February 2016 - 23:39.


#13
lclolcl

lclolcl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2009

 reti, on 17 ianuarie 2016 - 07:55, said:

Daca nu le ai cu meseriile mai bine NDT ...[cel de inspectie cu ultrasunete domeniile sunt variate].....daca esti si iti place ...sudura da...daca ai avut mana sau ti-a aratat bunicu in garaj si ai ceva cunostiinte de mig-mag.TIG poti da doar examen care e mult mai ietfin ...curusuriile di tara sunt o gluma sa care mananca timp si bani cursantiilor.Deci daca ai cunsotiinte inmagazinate mana  si nu ai hartie in tara iti recomand zbor low cost in Uk progamare examen in UK si ai luat examenul.Iti iei clificare in Uk nu hartie romaneasca cu nota in subsol de ministerul educatiei.
OSHA ..trebuie sa ai cunostiinte solide in limba engleza...NEBOSH e cel de pregatire in OSHA adica un fel de profesor inspector in siguranta munci ..iara ai nevoie de cunostiinte solide si vechime.DEci uitale..poate la noi megre dar acolo. NU. Nu este o meserie vocationala cum este sudura.
IRATA este despre munca la inaltime , ma indoiesc ca esti adeptul lucrului in coarda, asta vine in ani de experienta.Un singur om facea si mai face in continuare.cursurrile de alpinism industrial la noi....recunoscute de altfel si afara ,dar iti repet e vorba de ce stii sa faci efectiv, nimeni nu te va angaja si iti va spune urcate aoclo si vopseste/strange surubuurrile si aia ee...te testeaza , deci dacaai de gand sa iei o diploma/hratie pe net doar sau la FF lasate pagubas  ca nu merge asa societatea occidentala. Faculattea iti mananca 3-4ani si iti da iara o hartie...fara cunostiinte acumulate.

Exista un centru acreditat NEBOSH si in Romania. CLASS Training se numeste. Deci nu trebuie sa iei avionul pana in UK. Posted Image

Edited by lclolcl, 02 March 2017 - 09:25.


#14
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
ceva noutati, updateuri la cursuri fizice pe meserii?
Pe Mecanica, auto, si  productie mobila , am cautat in Iasi dar nu gasesc

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi ucenic, gratis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate