Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

De ce americanii saraci nu emigreaza in UE/ Canada/ Australia etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 14 ianuarie 2016 - 15:25, said:

Ti-am mai zis, probabil bagi in tine fineturi si produse de lux (asta e un lucru bun, apreciez Posted Image ) dar chestia ca, exceptand sanatatea si scolile, viata e mai scumpa in Europa de Vest, e un lucru stiut de toata lumea.

Fara indoiala, nici n-am sustinut vreodata altceva, insa calitatea vietii pentru patura mai saraca e infinit mai mare decat in State.
Acum am zis, decat in patura medie inferioara in State, prefer in Romania.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2016 - 15:30, said:

calitatea vietii pentru patura mai saraca e infinit mai mare decat in State.
Complet de acord :)
Si de aici intrebarea din titlul acestui thread.
Pana acum, raspunsurile gen nu au bani sa-si faca pasaport sau nu stiu nimic despre Europa nu m-au convins...
A naibii, is mai informati, mai mobili si mai dornici sa profite de oportunitati tiganii din Romania sau refugiatii din Siria?!? Posted Image

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 14 ianuarie 2016 - 15:36, said:

Complet de acord Posted Image
Si de aici intrebarea din titlul acestui thread.
Pana acum, raspunsurile gen nu au bani sa-si faca pasaport sau nu stiu nimic despre Europa nu m-au convins...
A naibii, is mai informati, mai mobili si mai dornici sa profite de oportunitati tiganii din Romania sau refugiatii din Siria?!? Posted Image

E hai ca nu e complicat.

Datorii
Faptul ca nu stiu limba
Faptul ca America e buricul pamantului
Faptul ca e scump sa se gandeasca ca pleaca.
Nu mi-ai raspuns la intrebarea, "daca n-au drept de munca in Europa, cum sa emigreze, cum sa se angajeze?", mi-ai zis ceva de bani, cat e nevoie sa isi cumpere rezidenta in FInlanda orice amarat din Etiopia si SUA??
Faptul ca vor fi departe de familie si prieteni
Sperietura de necunoscut

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2016 - 15:42, said:

mi-ai zis ceva de bani, cat e nevoie sa isi cumpere rezidenta in FInlanda orice amarat din Etiopia si SUA??
Am mentionat pe topicul la care am facut referire

Quote

12.000/an pt o persoana singura, 20.400/an pt un cuplu fara copii, 26.400 pt un cuplu cu un copil etc
Ala din Etiopia vine ca refugiat, nu trebuie sa aiba bani.
Cei care nu vin ca refugiati, cu contract de munca sau prin casatorie, trebuie sa aiba suma respectiva, asa cum am avut-o eu si cel putin inca o persoana de aici de pe forum.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2016 - 15:42, said:

1.Datorii
2.Faptul ca nu stiu limba
3.Faptul ca America e buricul pamantului
4.Faptul ca e scump sa se gandeasca ca pleaca.
5.Faptul ca vor fi departe de familie si prieteni
6.Sperietura de necunoscut
1.Chiar toti? Asa usor se dau imprumuturile in SUA? Ca tot tu ziceai ca ii refuza daca vor imprumut de studii, de exemplu.
2.UK, Irlanda, Canada, Australia, NZ etc
3.Posibil
4-5-6. Treaba valabila si pt emigrantii est-europeni, arabi, asiatici etc

#24
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015
Io zic ca e un amestec de motive:
Primul e ca efectiv majoritatea americanilor, ca si a altora de altfel, raman la parerile mostenite din stramosi/mediul in care se invart, ce se poate afla pe net e irelevant.
Vezi si aici la noi pe forum, cati analizeaza obiectiv realitatea dpdv politic si cati raman la ideologia lor oricat de evident falsa ar fi ea?

Majoritatea americanilor cred ca la ei e cel mai bine, punct.
Tot ei cred ca la ei ai cele mai mari sanse sa te ridici daca muncesti serios.
Ei cred in continuare toate ideile pozitive stereotipate despre tara lor, chiar daca de cateva decenii e mult mai relativa treaba.
Tot ei is foarte putin curiosi de lumea exterioara, am inteles ca 90% n-au iesit din SUA sau asa ceva.

Altfel, daca nu stai intr-un oras mare, sau daca ai mostenit o casa si n-ai cheltuiala asta, viata e mai ieftina acolo, semnificativ.
Gasesti mai usor de lucru chiar daca dpdv calitate e discutabil.
etc.

Edited by tarmasundar, 14 January 2016 - 16:47.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Problema generala in US sunt taxele, care la prima vedere par mici, ele de fapt sunt extrem de mari (20-30k/an, daca ai masina si copil).

Nu putini sunt cei care scapa de datorii in US si pleaca, in Europa, in australia, in japonia, unde apuca iar apoi renunta la cetatenia americana.
Aveam in JP un vecin american, casatorit cu o japoneza, care invata din greu la 25 de ani japoneza ca la fix cand are dreptul sa aplice pentru naturalizare. Dar nu e usor sa obtii o viza de munca. E cam la fel de greu sa obtina ei un job in europa precum m-as duce eu acolo cu pasaportul maghiar sa obtin un job prin viza de turist.

Americanii nu au un sistem de asistenta sociala precum statele europene (mai ales Finlanda). Dar si asa, nu prea pot veni aici sa stea pe sistemul social ca nu le permite viza (au 90 de zile si nu au cum aplica pentru rezidenta din motive precum zona de risc, etc). Fara aia, nu faci nimic.

Indiferent daca ai sau nu ai bani, taxe si polite de asigurare platesti. Calculat, sub 50k, o duci mai prost decat in ro cu 8-10k/an (adica putin peste 2500 de lei). Pentru ca in europa te descurci fara masina, scoala e gratuita in mare parte, asigurarile sunt de ordinul sutelor, nu miilor, intretinerea unei masini e mai ieftina, taxele mai mici, etc.
Pentru ca din aia 50ķ scazi cel putin 20k anual, fara un copil. Si scazi si taxele.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttarmasundar, on 14 ianuarie 2016 - 16:45, said:

...
In mod sigur o parte din motive sunt cele amintite.

Oricum mi se pare usor surprinzatoare mentalitatea respectiva, daca ne gandim ca:
1.americanii sunt descendenti de emigranti
2.mobilitatea americanilor in interiorul SUA e foarte mare, mult mai mare decat a europenilor in cadrul propriilor tari

View Postlex404, on 14 ianuarie 2016 - 16:49, said:

Problema generala in US sunt taxele, care la prima vedere par mici, ele de fapt sunt extrem de mari (20-30k/an, daca ai masina si copil).
Pt cei cu venituri mici, si taxele sunt mici, sunt progresive, nu flat, ca in Ro

View Postlex404, on 14 ianuarie 2016 - 16:49, said:

Nu putini sunt cei care scapa de datorii in US si pleaca, in Europa, in australia, in japonia, unde apuca iar apoi renunta la cetatenia americana.
Aia-s dintre bogati (Tina Turner, Yehudi Menuhin etc) nu dintre cei saraci.

View Postlex404, on 14 ianuarie 2016 - 16:49, said:

Americanii nu au un sistem de asistenta sociala precum statele europene (mai ales Finlanda). Dar si asa, nu prea pot veni aici sa stea pe sistemul social ca nu le permite viza (au 90 de zile si nu au cum aplica pentru rezidenta din motive precum zona de risc, etc). Fara aia, nu faci nimic.
In unele tari poti obtine rezidenta dovedind ca ai niste bani (iti vinzi acareturile din tara de origine) in altele chiar si mai usor....

View Postlex404, on 14 ianuarie 2016 - 16:49, said:

Pentru ca in europa...intretinerea unei masini e mai ieftina, taxele mai mici, etc.
Cred ca te cam inseli...

#27
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View PostKarhu, on 14 ianuarie 2016 - 17:08, said:

In mod sigur o parte din motive sunt cele amintite.

Oricum mi se pare usor surprinzatoare mentalitatea respectiva, daca ne gandim ca:
1.americanii sunt descendenti de emigranti
2.mobilitatea americanilor in interiorul SUA e foarte mare, mult mai mare decat a europenilor in cadrul propriilor tari

Este, dar...
1Nu-s atat imigranti cat COLONISTI, e nitel diferit.
Majoritatea albilor - de ei vorbim in principal - se trag din alea cateva sute de mii venite intre 1610-1800. Acei oameni erau, majoritatea, de clasa medie si medie-superioara, oameni asezati, chibzuiti...
2Da, se muta des dar se muta in cadrul aceleiasi paradigme, adica in alta parte a aceluiasi domeniu creat de stramosii lor. Exteriorul nu le inspira incredere, plus ca sentimentul de imensitate le da senzatia ca ''mai e loc, se mai poate, te misti mai liber"...
Suspectez ca acel segment de populatie care a lasat cei mai multi urmasi - pana prin anii 50 that is - e unul mai ales rural si "vechi American", gentleman farmer din ala... nu prea mobil.

#28
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Concluzia:
1. Da-o dracu de America, la noi e mai bine. (sau Karhu, unde dai si unde crapa) :lol:

Aia sunt saraci pentru ca le lipseste ceva.... putem banui ce precum si faptul ca sunt constienti de asta.
Eu n-am auzit de un imigrant bou in tara lui sa ajunga cine stie ce mare scula pe alte meleaguri. La unii se potriveste mai bine mediul si se descurca. pentru altii schimbarea nu inseamna decat efort in plus pentru rezultat mai mic.

Realitatea pare sa fie diferita in fiecare caz dar eu zic ca sunt lucruri comune, atat pentru americani cat si comune cu orice imigrant:
- teama de necunoscut, mai concret constientizarea faptului ca pot intampina aceleasi probleme cu slujba si societatea ca si la ei
- lipsa aprope totala de cunostinte despre lume, alta decat cea din jurul lor. Unii habar nu au ce e aia Europa, nu-s in stare sa spuna unde e Canada si probabil n-au calatorit mai mult de cateva sute de km distanta de locul de bastina. Scoala care au facut-o (cel putin pana in ultimii 2 ani de high-school- daca au ajuns acolo) este slaba, geografia, istoria sunt bagate la "Social Studies" impreuna cu multe alte lucruri "neinteresante" si cei mai multi habar nu au pe ce lume traiesc. Ignoranta ii face sa zica ca oricum la ei e mai bine.
- migratia in interiorul tarii este mare: este loc destul, densitatea de populatie mica, mai ales in centrul tarii unde larga majoritate a oamenilor locuiesc in zone rurale. Oricand este "ceva" de lucru pe acolo, o oportunitate cate poate fi folosita. Trebuie sa vrea sa faca ceva in plus fata de minimul care-l primesc de la stat. Deci mai degraba isi muta cortul intr-un stat mai rasarit decat sa se duca cine stie pe unde.

Partea cu banii de care discutati este relativa. Media de care vorbiti e formata din valori foarte indepartate. Sunt f. multi cu venituri nici pe sfert din cat e media aceea. De ce nu fac ceva mai mult, de ce nu pleaca? Poate pentru ca nu pot. Prefera sa stea asa, mai ciupesc ceva, mai pica vreun ajutor de la societatile caritabile. E probleme de mentalitate. Venitul declarat e zero dar realitatea alta. Daca pleaca in alta tara trebuie sa astepte mult si bine pana sa primesca ajutor (nu pot fi refugiati) sau sa gaseasca ceva marunt de facut pentru ca probabil ca nu pot face decat ceva marunt.

Exista apoi bariere importante care trebuie depasite daca vor sa emigreze. Fiecare tara are niste restrictii in legislatie, mai ales daca aplicantul nu are o meserie/profesiune ca lumea. Poate ca daca avea, nici nu se gandea sa plece.

De aici apare si frustrarea cetatenilor vestici cand vad ca tone de refugiati sunt primiti cu covorul rosu (nu exagerez cu nimic) comparativ cu problemele pe care le intampina imigrantii obisnuiti, chiar higly skilled sau cu multi bani.

#29
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015
E, nu poti sa zici ca-s ei mai prosti, mai neinstruiti sau mai habarnisti ca europenii - ca i-am vazut pe ambii, vezi si francezi care habar n-au de ce e inafara Frantei, nici de istoria Frantei, sau romani care pleaca-n Norvegia si abia acolo descopera cat de marxisti pot fi aia - dar au cate ceva din toate cele zise mai sus, suficient cat sa nu plece, quoi.

Edited by tarmasundar, 14 January 2016 - 18:40.


#30
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostKarhu, on 13 ianuarie 2016 - 15:03, said:

S-a mai evidentiat pe alte topicuri ca in SUA, viata e dura cu cei saraci, deoarece sistemele de sanatate, de invatamant, de pensii etc sunt gandite pentru scoaterea de profit, nu pentru a face protectie sociala. De aici si intrebarea din titlul acestui thread.
Am mutat aici o parte din mesajele la care faceam referire...


De fapt nu-i asa. Viata nu e cea mai dura nu pentru cei foarte saraci pentru ei existind programe (care de asemenea sint trisate la greu si aici). Viata e dura cind treci de salariul minim dar nu cu mult dar suficient sa nu ai beneficii de la stat dar fara sa fi ajuns la beneficiile date de companii.

#31
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2016 - 15:30, said:


Fara indoiala, nici n-am sustinut vreodata altceva, insa calitatea vietii pentru patura mai saraca e infinit mai mare decat in State.
Acum am zis, decat in patura medie inferioara in State, prefer in Romania.


Totusi patura medie inferioara o duce infect si in Romania, doar ca de bine de rau nu mori pe strazile din cartier sau sat.

View PostKarhu, on 14 ianuarie 2016 - 15:36, said:

A naibii, is mai informati, mai mobili si mai dornici sa profite de oportunitati tiganii din Romania sau refugiatii din Siria?!? Posted Image


N-as subaprecia tiganii nostri, cel putin in niste aspecte.
Din Siria e simplu, fugi de moarte. In masa. Lucrurile sint usor de facut in grup.

#32
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
In primul rand, n-au drept de lucru asa de aiurea. Trebuie sa se califice cumva. In acest video sunt doi cetateni americani respinsi la intrare in uk, al doilea fiind un cunoscut papusar care lucrat la hollywood si a castigat si patru premii emmy... n-avea viza necesara, restul n-a contat.

In al doilea, aia cu invatatul limbilor straine... germana? neah... mult, mult prea grea... iar ei oricum nu sunt obisnuiti sa invete limbi straine... balbaie ceva spaniola, dar mai mult de atat rar...

Situatia lor e oarecum similara cu a europenilor ce vor sa lucreze in sua: te califici la ceva, bine, nu, nu... eventual poate astepti sa prinzi ceva necalificat prin cotele pt. agricultura sezoniera, dar aia gasesc si in sua... asa ca daca nu se descurca in sua, nu prea au cum sa se descurce nici in UE...

Edited by MrReason, 15 January 2016 - 09:35.


#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwizardofoz, on 15 ianuarie 2016 - 06:03, said:

Viata e dura cind treci de salariul minim dar nu cu mult dar suficient sa nu ai beneficii de la stat dar fara sa fi ajuns la beneficiile date de companii.
De aia vorbeam, cei care se chinuie pe 8-10-12 dolari/ora.

View PostMrReason, on 15 ianuarie 2016 - 09:33, said:

daca nu se descurca in sua, nu prea au cum sa se descurce nici in UE...
Exact, insa aici ar sta pe ajutoare sociale grase, cu asigurare medicala gratuita, cu scoli gratuite, cu tot felul de subventii la chirie etc etc.
Cum stau de fapt si multi localnici.

Referitor la limbi straine: exista UK, exista Irlanda...

#34
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostKarhu, on 15 ianuarie 2016 - 10:05, said:

Exact, insa aici ar sta pe ajutoare sociale grase, cu asigurare medicala gratuita, cu scoli gratuite, cu tot felul de subventii la chirie etc etc.
Cum stau de fapt si multi localnici.

Referitor la limbi straine: exista UK, exista Irlanda...
Si cine-i primeste?

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMrReason, on 15 ianuarie 2016 - 10:30, said:

Si cine-i primeste?
N-as putea sa intru in detalii, ca nu am studiat problema decat in cazul Finlandei.
Evidet, invitatie speciala si covor rosu la aeroport nu o sa vada din partea niciunei tari...

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

View PostKarhu, on 14 ianuarie 2016 - 15:25, said:

Ti-am mai zis, probabil bagi in tine fineturi si produse de lux (asta e un lucru bun, apreciez Posted Image ) dar chestia ca, exceptand sanatatea si scolile, viata e mai scumpa in Europa de Vest, e un lucru stiut de toata lumea.
Eu am cunoștințe în America și am ținut legătura, pănă la urmă am aflat că singurele chestii mai ieftine acolo sunt hainele. În rest, absolut totul e mai scump acolo ca în Europa, asta comparat, de ex. cu Austria. Trist este că în Europa mai greu imigrează un anerican, decât un african camuflat în sirian, s-au dus și la noi în pix valorile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate