Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Politehnica Park Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostMembruAnonim, on 14 ianuarie 2016 - 15:33, said:

ce zic normele in vigoare? ai voie sa ingropi teava de gaz?!
A zis cineva de ingropat?
Dar sa iti treaca teava de gaze prin living la un apartament nou construit nu e deloc in regula. La cele vechi poti intelege, ca nu au fost concepute pentru secolul asta.
La noile apartamente nu e nici un motiv pentru care orice teava sa treaca prin camere. Pot fi gandite si concepute astfel incat toate utilitatile sa intre direct unde e nevoie si sa fie contorizate cu contoare la exteriorul apartamentului.
Acum intelegi despre ce vorbeam?

#20
stormage

stormage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.02.2008

View Postmmm3, on 14 ianuarie 2016 - 16:10, said:

A zis cineva de ingropat?
Dar sa iti treaca teava de gaze prin living la un apartament nou construit nu e deloc in regula. La cele vechi poti intelege, ca nu au fost concepute pentru secolul asta.
La noile apartamente nu e nici un motiv pentru care orice teava sa treaca prin camere. Pot fi gandite si concepute astfel incat toate utilitatile sa intre direct unde e nevoie si sa fie contorizate cu contoare la exteriorul apartamentului.
Acum intelegi despre ce vorbeam?

Nu prea are cum sa iti treaca teava prin living deoarece la majoritatea modelelor de apartamente bucataria este la intrare.

Oricum chestiile astea nu sunt specifice pentru acest ansamblu rezidential. Astea se pot discuta in alta parte.
Pe mine personal ma intereseaza parerea altora cu privire la dezvoltatori (daca sunt de incredere), la modul de construire (daca se pricepe cineva), autorizatii, riscuri de a rezerva, etc.

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMembruAnonim, on 14 ianuarie 2016 - 15:35, said:

5% daca esti la prima achizitie sau 20% daca ai cumparat altceva anterior cu Tva 5%.
E ciudat ca tva-ul depinde de cumparator, nu de vanzator...

Marea trupa de dezvoltatori persoane fizice cum procedeaza, percep si ei tva?

#22
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Da, sunt persoane fizice platitoare de tva. Parca asa se numeste. Ar fi si mai ciudat sa depinda de vanzator... Cine ar fi vanzatorii eligibili pentru tva 5%? Cum s-ar face diferentierea?

#23
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Exact cum se face si la cumparator, de ce crezi ca e mai greu?
Cum se poate face la cumparator se poate face si la vanzator, ba chiar mai bine la vanzator deoarece de cele mai multe ori sunt PJ.

#24
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ce se poate face mai bine la vanzator? TVA 5% este un beneficiu pentru clientul final, adica noi, pentru o singura tranzatie. Ce treaba ar avea vanzatorul in toata afacerea asta?

El doar trebuie sa achite mai departe tva catre stat de 5 sau 20 %, in functie de cat a incasat. Sau gresesc eu pe undeva si nu acesta este firul logic al evenimentelor?

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
El cumpara materiale cu 20% si incaseaza 5%.

#26
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postnonameshadow, on 15 ianuarie 2016 - 09:22, said:

El doar trebuie sa achite mai departe tva catre stat de 5 sau 20 %, in functie de cat a incasat. Sau gresesc eu pe undeva si nu acesta este firul logic al evenimentelor?
Depinde de situatie.
Faci diferenta dintre TVA colectata si TVA deductibila
Si asa descoperi cat ai de platit/incasat

Intradevar prostia cu TVA-ul diferentiat e o masura sociala, deaceea se aplica in functie de cumparator.

Edited by mmm3, 15 January 2016 - 09:56.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostQuantum, on 15 ianuarie 2016 - 09:48, said:

El cumpara materiale cu 20% si incaseaza 5%.
e o problema de substanta aici. statul ramburseaza cu dificultate TVA, mai ales daca firma e mica. si oricum, inainte de ramburseaza, te rupe cu un control.

#28
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
De multe ori cei TVAul incasat e egal cu cel platit. Asta pentru ca adaosul e mare.
Sa nu mai spun ca o buna parte din apartamente nu sunt vandute celor ce se incadreaza la TVAul social.

#29
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postnonameshadow, on 15 ianuarie 2016 - 09:22, said:

TVA 5% este un beneficiu pentru clientul final, adica noi, pentru o singura tranzatie.

Pot sa iau eu un apartament cu 5% TVA daca mai am si alte proprietati (mosteniri, cota parte / cumparate de mine) ?

Pot sa iau eu un apartament cu 5% TVA, apoi nevasta-mea inca unu tot cu 5%, apoi catelul tot cu 5% etc ?

#30
fdinu81

fdinu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2009
Pentru ca mi-a placut locatia, am luat decizia sa cumpar acolo. Vreau o garsoniera. La prezentarea proiectului nu m-a ingrijorat decit apropierea celor doua rinduri de blocuri, ei spun ca vor fi 10 metri. Cum legea zice ca e voie sa construiesti la o distanta de cel putin 1/2 din inaltimea cladirii, si ei respecta distanta, nu prea mai am ce zice. Oricum la parter nu cred ca o sa bata vre-o data soarele in fereastra. Si inca un punct slab, parcarile auto. Cine are bani rezolva, cine nu...sa nu-si ia masina. Chestia e ca mie imi place locatia.

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Iti place ca ai carciumile alea la botu' calului! :D

#32
fdinu81

fdinu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2009
Daca folosesc statia de metrou Politehnica, nici macar nu le voi mirosi. Are acces prin politehnica. Si in afara de asta, circiumile alea or sa faca livrari si la domiciliu? Ca asta chiar nu mi-ar displace.

#33
rapl

rapl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2016
Stiti cumva daca balconul se poate inchide la cerere de catre constructor?

#34
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Probabil ca nu, ca dupa aia va arata a o tiganie, ca la blocurile vechi unde fiecare taran si-a inchis balconul cum a vrut, stricand aspectul blocului.

#35
fdinu81

fdinu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2009
,,Stiti cumva daca balconul se poate inchide la cerere de catre constructor?,,
   Constructorul stie! Eu unul presupun doar ca nu-l intereseaza, firma care monteaza termopane poate sa fie independenta. Si nu poate sa faca decit ce scrie in proiect. E important aici ce zice legea, si cred ca art 11 lg.50/91: care zice ca
,,Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora,,
  Interpretez eu ...cum acolo sunt logii, inchise cu un model asemanator ferestrelor, nu se modifica arhitectura.
  Nu cred ca pot face asta cei care cumpara la parter, pentru ca acolo nu sunt prevazute balcoane.
Iar chestia cu arhitectura schimbata o interpreteaza cel mai bine functionarii de prin primarii. Pentru ca modul cum deschizi usa lor la intrare e atent studiat.

#36
mrmrm

mrmrm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2016
Buna ziua,

Eu am vrut sa cumpar in acest complex, lasand la o parte tevile care trec pe unde trec, si apropierea fata de celalalt bloc, si TVA-ul platit.
Aceste aspecte sunt stabilite si este o alegere daca le accepti sau nu.
Am solicitat oferta disponibilitatilor celor de la Coldwell si am primit raspunsuri in timp util. Chiar au fost implicati dpdv al furnizarii de informatii cerute de mine.

Am stabilit ce vreau sa cumpar si la ce pret, dar totul s-a blocat in momentul in care trebuia sa platesc un avans de 30% pentru un apartament la etajul 4/7 din care este construit doar parterul fara ca ei sa imi puna la dispozitie actele de proprietate ale terenului, pe motiv ca dezvoltatorul nu are obligatia de a furniza aceste documente la semnarea antecontractului.

Cei de la Coldwell mi-au comunicat ca semnarea acestuia se poate face doar la un notar agreat de ei, notar ca nu a vrut sa imi puna la dispozitie aceste documente.

Eu chiar imi doresc sa cumpar in acest complex, dar notarul cu care am discutat initial mi-a comunicat ca nu pot semna la nici un notariat fara actele de proprietate, iar cei de la Coldwell imi spun ca pot semna la notarul agreat de dumnealor, dar fara a le vedea, pana la semnarea contractului final de vanzare-cumparare, in momentul livrarii ansamblului.

Este o practica obisnuita sa cumperi un apartament existent doar in planuri, fara a vedea actele de proprietate ale terenului?
A cumparat cineva pana acum in acest complex?
A cumparat cineva vreodata in orice alt complex, fara a vedea actele de provenienta ale terenului pe care se construieste/s-a construit si fara a isi alege singur notarul?

View Postnonameshadow, on 15 ianuarie 2016 - 09:22, said:

Ce se poate face mai bine la vanzator? TVA 5% este un beneficiu pentru clientul final, adica noi, pentru o singura tranzatie. Ce treaba ar avea vanzatorul in toata afacerea asta?

El doar trebuie sa achite mai departe tva catre stat de 5 sau 20 %, in functie de cat a incasat. Sau gresesc eu pe undeva si nu acesta este firul logic al evenimentelor?

View Postlyanna, on 15 ianuarie 2016 - 12:08, said:


Pot sa iau eu un apartament cu 5% TVA daca mai am si alte proprietati (mosteniri, cota parte / cumparate de mine) ?

Pot sa iau eu un apartament cu 5% TVA, apoi nevasta-mea inca unu tot cu 5%, apoi catelul tot cu 5% etc ?

Se pot achizitiona proprietati imobiliare cu TVA 5% daca sunt indeplinite 3 conditii:
1. Sa fie prima proprietate achizitionata cu 5% de catre cumparator (se da o declaratie notariala pe propria raspundere);
2. Suprafata utila sa fie mai mica de 120 mp;
3. Pretul sa fie maxim 450.000 RON.

Catelul nu poate cumpara, din considerente de proprie raspundere :P, dar se poate achizitiona pe numele unui copil minor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate