Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Pareri despre magazine online Demax sau Ideall.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
Salut, nu vreau sa fac reclama la aceste magazine ci doar vreau niste pareri de la cei care au cumparat de la ei .

Ma intereseaza sa iau o masina de spalat la care au un pret bun si vreau sa stiu daca nu cumva imi iau "teapa" cum se zice .

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Ceea ce e prea frumos sa fie adevarat, asa e!

Verifica daca au date de contact, verifica daca au datele de identificare ale firmei pe site. Te-ai hotarat la un brand, verifica pe siteul producatorului daca firma comerciantului se afla pe lista distribuitorului.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de la ideall am luat si cred ca nu sunt singurul!
a fost OK!

#4
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012

 usrnm, on 12 ianuarie 2016 - 19:11, said:

Ceea ce e prea frumos sa fie adevarat, asa e!

Verifica daca au date de contact, verifica daca au datele de identificare ale firmei pe site. Te-ai hotarat la un brand, verifica pe siteul producatorului daca firma comerciantului se afla pe lista distribuitorului.

asta am facut, totul pare ok, dar fiind vorba totusi de o suma mai marisoara, m-am gandit ca nu e rau sa vad daca sunt nemultumiti .

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Singura teapa pe care ti-o poti lua cand vine vorba de magazine anonime e garantia. Poti sa astepti mult si bine pana te vezi cu jucaria reparata.

#6
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012

 Serafim606, on 12 ianuarie 2016 - 19:32, said:

Singura teapa pe care ti-o poti lua cand vine vorba de magazine anonime e garantia. Poti sa astepti mult si bine pana te vezi cu jucaria reparata.

Garantia ei zic ca o asigura producatorul prin service-urile specializate .

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Atunci te-ai scos.

#8
valito62

valito62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 20.01.2007
De la Ideall.ro am cumparat o masina de spalat.
Am comandat-o dimineata si seara mi-au livrat-o. Am platit cash la livrare.

#9
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Sunt o sumedenie de magazine online. Peste tot sunt clienti absolut multumiti dar si cazuri cand au fost nemultumiri, Inclusiv eu am avut nemultumiri in vreo doua cazuri, ambele s-au rezolvat. Personal, data fiind uneori diferenta enorma de pret intre unele magazine de genu' si magazinele consacrate cu "vitrina", le-am preferat pe primele in ultimul timp, pentru ce achizitii s-a intamplat sa fac. "Teapa" se poate intampla sa iei de oriunde, mai mult in sensul ca iti poate ajunge un produs care sa nu fie asa cum te asteptai, eventual cu niscaiva probleme, resigilat etc... Partea buna la achizitiile online este ca poti sa le dai retur, legislatia ajutand astfel consumatorul. "Teapa" deci poate sa se traduca doar prin faptul ca tu, consumator, poti ajunge in situatia de a-ti face stress si nervi cu diferite chestiuni, inclusiv cu plata curierului care nu ti-o mai poti recupera. Mai rau este doar sa nu observi de la bun inceput eventualele defecte sau stari neconforme si sa treaca acea perioada in care tu poti sa faci returnarea. Cel mai bine este sa faci inspectia produsului comandat online in prezenta curierului, indiferent daca magazinul online de la care ai comandat iti ofera deschiderea coletului la primire (inainte de plata ramburs) sau nu... daca nu ti-o ofera, tu oricum poti face plata, apoi in prezenta curierului desfaci coletul si "pui microscopul" pe el. Daca gasesti vreo neconformitate, curierul trebuie sa constate acest lucru pe un formular ceva sau oricum va da si el un soi de declaratie care te va ajuta pe tine in returnarea fara nicio problema.
Nu exista nicio diferenta intre garantii. Garantiile sunt acordate de producatori/importatori, nu de magazine.

PS: "Tepe" de acelasi gen poti sa iei si de la magazinele cu vitrina. Acolo insa e mai greu cu returnarea produselor, de obicei, orice ai ridicat si probat in magazin merge doar la garantii, deci tot sa te alegi cu nervi si stress... Insa nu te mai alegi cu bani cheltuiti pe curieri. In cazul diferentelor enorme de pret insa, asumarea platii la vreo doua retururi ti-o posi asuma... ca doar n-o fi cineva atat de ghinionist...

PS2: in cazul meu (foto), experienta cu demax a fost ireprosabila, printre altele, chiar au fost mai rapizi decat ma asteptam.

Attached Files


Edited by Ana0181, 12 January 2016 - 20:19.


#10
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Eu am cumparat de pe ambele. Nu stiu cum e cu garantia ca pana acum nu am avut probleme cu produsele respective. Doar sa ai grija sa nu platesti inainte de a te asigura ca produsul respectiv este in stoc(nu au actualizate informatiile despre stoc). Eu am platit mai mult ramburs. O singura data am dat comanda si am platit online fara sa verific pe ideall si produsul nu era in stoc dar in cateva ore m-au sunat si mi-au returnat banii(de fapt mi i-au deblocat, ca erau blocati in cont).

#11
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
de la ideall mi-am luat o combina frigorifica de 4200 lei .foarte multumit .s-a facut comanda ,s-a respectat termenul,pret the best la vremea aia si transportul cu curier ok ,am mai decartat 40 de lei la baietii de la curier ca n-avea decat vreo 90 kg.

#12
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Cam jale cu review-urile la ideall, la Demax sunt cam ok

https://www.price.ro/ideall.ro-reviews
https://www.price.ro/demax.ro-reviews

Acum, verifica si de cand sunt scrise, ca de ex. am citit si eu review-uri la firme facute cu ani in urma, si de atunci s-a schimbat personalul, infrastructura, etc, si acum firmele respective sunt ok, chiar daca atunci aveau destul de multe review-uri negative.

Edited by dasvik, 13 January 2016 - 16:18.


#13
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
S-a incheiat aventura mea cu magazinele online . Din pacate ei vand ceea ce nici macar nu poseda . Practic sunt niste bisnitari care au acces la niste depozite unde pe baza volumelor primesc discount . Deranjant este ca iti spun ca produsul este pe stoc ca sa trimiti banul si apoi te poarte pe drumuri cateva zile pana gasesc ei acel produs la un pret care sa le convina si lor si sa faca profit cat mai mare .

 valito62, on 12 ianuarie 2016 - 19:49, said:

De la Ideall.ro am cumparat o masina de spalat.
Am comandat-o dimineata si seara mi-au livrat-o. Am platit cash la livrare.

Nu cred, mie din start mi-au zis ca dureaza 2 zile pana pleaca produsul la curier si nici nu era vorba de vreme rea sau altceva .

Edited by marioo76, 19 January 2016 - 13:57.


#14
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006
Am zis sa le dau o sansa si am lansat si eu o comanda la ideall.ro. Produsul aparea in stoc si se spunea ca va fi livrabil in 1-5 zile. Astazi mi-au anulat comanda pe motiv ca produsul nu este nici macar in stocul furnizorului.

Degeaba au preturi mai bune decat concurenta daca nu au ce vinde...

#15
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 alexoiuy, on 19 ianuarie 2016 - 14:21, said:

Am zis sa le dau o sansa si am lansat si eu o comanda la ideall.ro. Produsul aparea in stoc si se spunea ca va fi livrabil in 1-5 zile. Astazi mi-au anulat comanda pe motiv ca produsul nu este nici macar in stocul furnizorului.

Degeaba au preturi mai bune decat concurenta daca nu au ce vinde...

Nu stiu daca citisei sau nu review-urile lor de pe price.ro, dar am pus eu link-urile cu 2 postari mai sus. Si se pare ca tu le adeveresti.

Sunt de acord, in principiu, ca orice magazin merita o sansa, si ca daca li s-a intamplat altora nu inseamna neaparat ca o sa ti se intample si tie. Dar cand vezi atatea review-uri negative... cred ca 70%-80% din ele sunt negative. Si nu sunt d-alea scrise de copii frustrati ca "am comandat telefon si nu mi-a ajuns a doua zi / eu voiam roz si ei mi-au trimis roz-bonbon / imprimanta nu are cablu de conectare la calculator inclus, etc." Sunt obiective si justificate, in mare parte spunand ceea ce spui si tu: ca dai comanda la ei si astepti... si astepti... si tot astepti pana te plictisesti ori tu ori ei, si ala care se plictiseste primul o anuleaza.

#16
petregeorgian

petregeorgian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2008
Dezgropam topicuri moarte, dar..
Intamplare proaspata cu ideall.ro
Am comandat o masina de spalat joi, mi s-a spus ca ajunge vineri sau luni si am stabilit ca poate ajunge si sambata. Luni seara, adica azi, am sunat sa verific statusul comenzii.
Raspuns: Ah, pai de la noi nu a plecat nici o comanda.
Am anulat comanda si am comandat de la emag. :/

#17
gabrielg67

gabrielg67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2007
Si am impresia ca majoritatea dintre cei care-i lauda pe diferite site-uri sunt doar niste "simpli useri" platiti sa faca treaba asta!
Prea multi sunt cei care au luat teapa in relatia cu acest magazin on-line. Nu e normal!

Edited by gabrielg67, 20 November 2016 - 00:58.


#18
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011
Nu cumparati de la Ideall.ro    .
Sunt niste tepari nenorociti. Am comandat toamana trecuta o combina frigorifica care mi-a fost livrata stricata. Am observat acest lucru doar a 2 -a zi cand a fost pusa in functiune. Mi-au refuzat returul in cele 30 de zile cu toate ca erau obligati. Au tot trimis echipe de service de la Depanero. A fost reparat de 5 ori pana acum, functionand bine pentru perioade intre 2 saptamani si 6 luni. Am facut si reclamatie la ANPC, dar sunt mana in mana cu magazinele si nu isi fac treaba. Le-am propus celor de la Ideall chiar sa imi faca upgrade la alt produs mai scump si am fost refuzat.
Nu cumparati de la Ideall.ro    !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate