Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri despre magazine online Demax sau Ideall.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 noooxy, on 19 iunie 2017 - 09:38, said:

Mi-au refuzat returul in cele 30 de zile cu toate ca erau obligati.
Nu au această obligativitate dacă produsul e defect.

#20
Bumbisor

Bumbisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2014

 retele, on 19 iunie 2017 - 16:06, said:

Nu au această obligativitate dacă produsul e defect.

Sunt patit si eu de 2 ori in 2 luni, dar nu privind un produs defect. Nu stiu ce strategie de marketing au, dar nu cred ca functioneaza (sper) la toti clientii. Cum decurg lucrurile:
1. Se face o reclama mare, mare, pe prima pagina cu ofertele senzationale de care ai parte (gen "vara reducerilor hastag pe bune, de pana la 48%" - nu zau, o fi Black Friday in august????!!!!. Voi demonstra mai jos ce pe bune e)
2. Pui botul - hai sa imi iau un televizor Android, ca pe 3 site-uri de comparare produse iti da un pret pe ideall foarte bun ( daca pe alte site-uri pretul e mult peste 3000 de ron, ei bine pe ideall.ro in ai cu 2400) - oau, sunt super smecher, am facut o afacere buna...si il platesti, ca il faci cadou cuiva; si te mai gandesti ca daca e platit, nu au cum sa iti anuleze comanda (wrong)
3. Esti sunat dupa 2 zile (pt ca a fost weekend) si esti anuntat ca produsul nu mai e pe stoc (sad face, adica ai ramas cu buza umflata)

Faci un research pe net, si vezi ca mai sunt si altii in pozitia ta . Te uiti pe site: produsul nu e in stoc, dar promotia troneaza mare. Te uiti la disponibilitate: apare "contacteaza-ne". La alte produse nereduse: "livrare in 1-5 zile lucratoare".

Pai mai ideall.ro, ne batem joc de clienti? Ne iei banii, dar nu arati ca produsul nu e disponibil. Noroc ca banii mi-au fost virati inapoi in ziua in care mi s-a spus ca nu mai este pe stoc (desi am stat in weekend fara ei, si totusi nu sunt 10 lei). Repet: nu este normal sa iei banii clientului pentru un produs pe care nu il ai pe stoc.

Alta data mi-ai mai zis de o masina de spalat ca nu este pe stoc. Si am luat o alta masina tot de la tine, ca mi-ai zis ca aia este. Acum iarasi. Si sa nu mai zic ca acel curier care a facut livrarea a chemat mai multi clienti intr-un punct sa isi ridice comanda singuri. Eu stiam ca livrarile online se fac door to door, nu unde are chef curierul.

Edited by Bumbisor, 21 August 2017 - 20:45.


#21
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am cumparat de pe ideall.ro o combina Beko care la altex si la alte magazine era cu 300 lei mai scumpa. Mi-au livrat-o pana in apartament.

#22
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Cu ideall nu am avut o experiențã prea plãcutã, le reproșez faptul cã nu corespunde ce scrie pe site cu situația realã. Am vrut sã cumpãr o combinã frigorificã, care era în stoc, dar a doua zi primesc mesaj cã nu este disponibilã și comanda s-a anulat. Posted Image

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De pe ideal am luat o masina de tocat Bosch MFW68660, era cu 100lei mai ieftina decat la altex si emag. A meritat, nu am avut probleme. Acuma vad ca nu mai au bosch deloc in oferta.

#24
eidosxp

eidosxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.01.2010
Tepari in toata regula, nu recomand acest magazin
Am comandat si platit un TV la ei si ... surpriza, mi-au anulat comanda fara drept de apel

"Buna ziua,
Comanda dumneavoastra contine produse care nu mai sunt disponibile.
Ne cerem scuze, comanda nu poate fi livrata si va fi anulata automat.
Daca aveti nevoie de ajutor in a gasi alternative la produsele
comandate, nu ezitati sa ne contactati la telefoanele de mai jos sau
prin email.
Echipa Ideall.ro
Pta Valter Maracineanu 1-3, sect 1, Bucuresti
Telefoane: 021 205.39.90
Email: [email protected]"


Culmea ca produsul inca apare disponibil si inca se poate comanda ...

Inselaciune pe fata

Sunt tare curios cat le ia sa-mi dea banii inapoi

Voi face sesizare OPC si tot ce e nevoie

Feriti-va de acest magazin

#25
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Prostii. Si eu am comandat un frigider, masina spalat , si aragaz. Aragazul nu era in stoc, dar m-au sunat si mi=au spus acest lucru, si am comandat alt aragaz, chiar daca banii fusesera virati si pt aragaz. Binenteles mi-au fost returnati in scurt timp. Probabil au ceva probleme cu gestiunea stocurilor , dar nu e ceva grav. Important e ca au de departe cele mai bune preturi, dar si livrari din toata tara. Mereu am cumparat produse de la ei cu sute de lei mai ieftin decat de la cei ce se lauda ca-ti dau de doua ori diferenta si care pe deasupra iti lasa si produsul in fata blocului. Ideall mi-a livrat produsele tot timpul la etajul 8.
PS: le-am zis celor de la livrare de acel carut pt marfa special pt scari, si culmea nu stiau ca exista asa ceva, ca l-ar fi cumparat chiar ei ca angajati.

#26
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Vineri am comandat al doilea produs de la ideall - o masina de spalat vase.
Am dat comanda la ora 14, seara la ora 18 aveam masina de spalat in casa, totul in regula.
Diferenta dintre pretul lor si de pretul de la eMag (cu reducere) a fost de 100 RON. Am mai pus 50 de RON si am platit instalatorul.
Tot cam asa au decurs lucrurile si cand am cumparat cuptor electric (diferenta de vreo 200 RON), acum vreo jumatate de an.
Garantiile sunt de la producator, la ambele. Producatori seriosi, cu reprezentanta in Romania.
Eu ii recomand.
PS: am ales plata la livrare, nu online cu cardul.

Edited by vRusu, 11 March 2019 - 08:18.


#27
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Azi am avut o comanda anulata pe ideall.ro la un frigider care aparea "in stoc furnizor". Bine ca n-am platit nimic.

Nu recomand ideall.ro, mai bine ii sunati inainte sa dati comanda sau nu le platiti nimic

#28
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Am comandat pe site un aragaz la ora 12, la ora 14 m-au sunat si la ora 17 l-au livrat. Ce poti sa mai spui ?
Plata bineinteles la livrare, doar nu platesti inainte...

#29
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
Și eu am comandat un aragaz la ora 20 seara, l-am plătit si s-a livrat............... De fapt nu s-a livrat nimic nici după o săptămână. Am anulat comanda, m-am dus în Dedeman și am cumpărat pe loc același aragaz, dar întradevăr cu vreo 50 lei mai mult.

#30
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Am cumparat o combina frigorifica la un pret mai bun decat la eMag, evident. Comandata dimineata, la ora 19 era in casa.
Pont: au Black Friday pe 15 la ora 00:00 (adica joi la ora 24) - voucher 50 lei pentru comenzi > 1.000 lei daca te abonezi la mail.

#31
Bolo77

Bolo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2014
Ideall.ro,cei mai mincinosi! Feriti-va!

#32
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011
Am comandat și plătit online în 22 ianuarie. Nu îmi amintesc să fi văzut ceva despre stoc, ori timp de livrare, motiv pentru care în 23 (era o zi de joi) am sunat. Mi s-a spus că vor livra marți. La jumătate de oră am primit mail cu termen de livrare 5-10 zile lucrătoare.
Marți nu am primit nimic și evident am sunat iar. Mi-a răspuns o domnișoară care mi-a explicat că „eu nu am observat că produsul respectiv e în stoc furnizor????”. Mai durează, că s-a intercalat și ziua de 24 ianuarie care e liberă, etc. etc.
Sîmbătă 1 februarie am sunat iar....de data asta domnul care a răspuns mi-a explicat că el nu are acces la stocuri și nici nu are pe cine să întrebe deoarece sămbăta au doar relații cu clienții (nota mea: păi și eu ce p..a mea, întrebam de rețete de cozonaci??!!).
Azi, acum, am sunat iar. În nici 30 de minute am reușit să-i prind la telefon, altă domnișoară. Mi-a zis că ia legătura cu cei de la achiziții și revine ea cu un telefon.

Sper să-mi primesc pînă la urmă produsul, banii i-am dat de mult.


JUR

În viața mea nu mai comand de la ideall.ro

Edited by Dacoart, 03 February 2020 - 11:54.


#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Eu am cumparat acum un an doua aere conditionate cu plata la livrare si nu au fost probleme. Garantia este de la producator dar nu am avut nevoie.

#34
mihsoft

mihsoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2008
Niste tepari, comanzi, platesti, nici macar nu te suna si anuleaza comanda (vechea metoda de a atrage clienti afisand preturi mai mici decat concurenta, in speranta ca de banii platiti sa cumperi altceva de la ei). Merita facuta reclamatie pentru inselaciune

#35
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Eu am luat de la ideall de bkack friday o masina de spalat, a ajuns sambata. La emag era tot acelasi pret, dar cred ca dura vreo 2 saptamani pana se livra.

#36
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Am comandat o plita electrica de la ideal. Era mai ieftina ca la emag cu 20%. Totul a fost ok . Oricum conteaza cum rezolva o firma problemele cand apar nu cand totul merge perfect

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate