Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Diploma electronica si telecomunicatii

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
Ce m-as putea angaja daca am aceasta diploma cu 12 clase terminate?
Facultatea ar fi de folos numai cu eu trebuie sa imprumut bani de la matusa mea pentru ca eu nu pot sa-mi platesc studiile doar cu pamant mostenit.
Stiu ca pe diploma scrie tehnician electronist dar nu scrie ce inseamna,(credeam ca inseamna ajutor de inginer) sau lucrez ca vanzator la Carrefour,McDonalds si alte magazine?

Ce m-as putea angaja daca am terminat cele 12 clase?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
De ce nu tragi tu un ochi prin site-urile cu locurile de munca ?

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
acea diploma iti da dreptul sa profesezi in domeniu, aratand celorlalti ca ai frecventat niste cursuri si ai habar de ceea ce se intampla.

ca pe tine te duce bibilica si poti sa stii la nivel de inginer, e partea a 2-a, iar un eventual angajator te poate plati in consecinta, insa nu vei fi niciodata inginer, iar "ajutor de inginer" nu exista. nu e ca si cum ai fi la bucatarie cu ajutor de bucatar, aia e alta mancare de peste.

#4
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Looser. Mica-ti fundul la facultate.

#5
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
Stiu notiunile electricii cu curent continuu si putin curent alternativ dar ca inginer electronist ce trebuie sa fac?
Sa repar aparate sau sa construiesc aparate?

View Postlacrimidedor, on 10 ianuarie 2016 - 14:19, said:

Looser. Mica-ti fundul la facultate.
As putea merge dar asta ar insemna sa torturez o ruda cheltuindu-i bani pe mancarea ei (banii ei sunt in euro si nu in lei)si ar mai fi solutia cu pamanturile mostenite dar cine cumpara pamanturi in vremurile acestea?

#6
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Sa iei bacul intai.....

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
ca inginer trebuie sa ai in vedere ca vine un client la tine si nu are habar de una si alta, iar el doar cere, fiind pe langa subiect, el nu stie daca tot ce vrea el e realizabil. asa ca tu cu pregatirea ta de inginer, ii pui frana si incepi sa spui ca de fapt situatia sta altfel, ca ii poti proiecta x in felul y, ca are nevoie de a si b ca sa iasa treaba, ca pui d in locul x si ca la final il va costa suma z cu aproximatie.

tre sa fii in stare sa percepi clientul, sa ii concepi un proiect, sa ii realizezi un proiect, sa fi in stare sa-l testezi, sa fi in stare sa-l pui in practica clientului, sa nu te caute politia pe acasa dupa ce ai dat acordul de functionare instalatiei respective.

#8
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
lacrimidedor nu mi-ai raspuns la intrebari
Tortura aici cu sensul de a lua cea ce nu mi se cuvine mie pentru ca ea nu este sprijin bancar si nu stiu ce sa fac sa primesc bani sau sa nu ii primesc

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postandrei_marin77, on 10 ianuarie 2016 - 14:21, said:

Stiu notiunile electricii cu curent continuu si putin curent alternativ dar ca inginer electronist ce trebuie sa fac?
Sa repar aparate sau sa construiesc aparate?
La facultate vei afla ! Cica cele mai multe locuri sunt la buget deci nu platesti studii , doar chirie .
La sfarsit pun pariu cu tine ca nu vei sti nici sa repari si nici sa construiesti aparate , in schimb vei stii multa teorie , formule , eventual vei iesi un pic sonat de la prea mult invatat noaptea tarziu inainte de examene , in schimb vei avea capacitate de adaptare dar nu si experienta .

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandrei_marin77, on 10 ianuarie 2016 - 14:24, said:

Sa repar aparate sau sa construiesc aparate?
Ambele.

View Postandrei_marin77, on 10 ianuarie 2016 - 14:24, said:

As putea merge dar asta ar insemna sa torturez o ruda cheltuindu-i bani pe mancarea ei (banii ei sunt in euro si nu in lei)si ar mai fi solutia cu pamanturile mostenite dar cine cumpara pamanturi in vremurile acestea?
Obtine o bursa. Si nu cred ca nu gasesti un om de afaceri care sa-ti plateasca un camin daca tu-i demonstezi ca te tii de studiu !

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pe diploma mea de absolvent de liceu Electronica scria doar electronist. Ca sa ajung tehnician trebuia sa fac scoala postlieala sau macar 3 ani de facultate.
Si daca nu absolveam facultatea imi pierdeam postul. Logic, fara hartia aia as fi ocupat un post supra calificat.
Sa revin. Unde sa te angajezi dta. Depinde. Daca chiar sti electronica, in bransa. Pt ca daca chiar ai reparat ceva, un radio, un tv., ale dumitale, ale matusilor, ai pus o antena, o ata de scala, poti face la un interviu..Corect, pleci de jos, tragi cabluri, pui mufe..
Adevarul e ca si azi, eu, mai pun mana pe cabluri. Cate am facut si cate mufe am pus si voi mai face, dioar Dzeu stie..multe. Adica foarte multe
Altfel, daca ai doar o hartie,  e mai complicat. Poate macar ai o pila..
Daca nici asta McDonald, o firma de paza, vanzator la un raion de electrice..
Later edit.
Sa rad la intrebarea ce face un inginer electronist?  Proiecteaza. Sau conduce depanarea unor chestii chestii grele.
Acuma e adevarat ca cine a invatat in faculate, a fost pe la clubul de microcontroloare sau pe la radioclub, unde a pus mana, are mai multe sanse decat cel care doar a frecat tambalul.
Pe de alta parte, daca la un interviu nu sti, adica visezi teoria si te intreba unul fa un montaj cu 3 rezistenta, dupa cum abereaza unul pe aici, si nu il desenzi in 3 minute..
La o adica ce sa te intrebe un incepator..
Iar radioclubul te va ajuta pt o cariera in radiocomunicatii.
Pt ca daca la interviu si le spui, am experienta practica in banda de 430MHz,.adica de la 90km de Bucuresti am emis si receptionat cu 20W in antena de 2 m lungime, pusa pe masina, deci la 3,5m de sol,  cand ti se va spune, trebuie sa acoperim zona asta, dar in 900, deja o sa sti despre ce se vorbeste..
Fac pariu ca o sa mi se spuna aberezi. Azi ingineri doar eXcel-eaza..
Depinde...

Edited by Prien, 10 January 2016 - 14:48.


#12
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
Am un baiat din clasa care este ca Prien(sa ma scuzati ca v-am adaugat in conversatie) dar nu le stie pe toate(e  enervant uneori cand nu stie sa proiecteze scheme dupa placul meu eu stiind engleza si  teorie iar el cu practica)
De ex in a 9 a a incercat sa faca bobina Tesla

View PostPrien, on 10 ianuarie 2016 - 14:32, said:

Pe diploma mea de absolvent de liceu Electronica scria doar electronist. Ca sa ajung tehnician trebuia sa fac scoala postlieala..Sau macar 3 ani de faculate. Si daca nu absolveam facultatea imi pierdeam postul. logica, fara hartia aia as fi ocupat un post supra calificat.
Sa revin. Unde sa te angajezi dta. Depinde. Daca chiar sti electronica, in bransa. Pt ca daca chiar ai reparat ceva, un radio, un tv., ale dumitale, ale matusilor, ai pus o antena, o ata de scala, poti face la un interviu..Corect, pleci de jos, tragi cabluri, pui mufe..
Adevarul e ca si azi, eu, mai pun mana pe cabluri. Cate am facut si cate mufe am pus si voi mai face, dioar Dzeu stie..multe. Adica foarte multe
Altfel, daca ai doar o hartie,  e mai complicat. Poate macar ai o pila..
Daca nici asta McDonald, o firma de paza,
si cu bani de facultate nu ma sfatuiti?

#13
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
In urma cu  3 ani? E multa electronica ?

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
andrei, da-mi voie sa-ti spun ca nu este mare inginerie sa faca bobina tesla

uite aici si aici niste poze cu schema de baza a ansamblului.

ce trebuie sa fie atent, este sa aiba grija cu descarcarea electrica. partea buna pt el, este ca a avut curiozitatea si "curajul"

View Postandrei_marin77, on 10 ianuarie 2016 - 14:35, said:

e  enervant uneori cand nu stie sa proiecteze scheme dupa placul meu eu stiind engleza si  teorie iar el cu practica

dar de ce anume trebuie sa fie dupa placul tau? da, uneori teoria cu practica nu se imbina, dar e posibil ca el sa stie mai multe decat tine si sa faca un ansamblu sau schema electrica functionala, iar tu sa fi usor pe langa cu teoria.

adica acel baiat are mai multe sanse decat tine sa fie cu adevarat un inginer, pt ca are din start viziunea practica, stie ce si unde trebuie pus pt a functiona schema electrica. in principiu, un inginer inainte de a pune in practica ceva, are deja in minte marea majoritate a schemei. pe hartie vine doar cu retusuri si adaugiri. ori eventual variabile care tin de cerintele ulterioare ale clientului, ori schimbari de materiale si tot asa.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dany_Darke
Corect. Stima mea

#16
alpha7-28

alpha7-28

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 11.02.2010

View Postandrei_marin77, on 10 ianuarie 2016 - 14:16, said:

Ce m-as putea angaja daca am aceasta diploma cu 12 clase terminate?
Facultatea ar fi de folos numai cu eu trebuie sa imprumut bani de la matusa mea pentru ca eu nu pot sa-mi platesc studiile doar cu pamant mostenit.
Stiu ca pe diploma scrie tehnician electronist dar nu scrie ce inseamna,(credeam ca inseamna ajutor de inginer) sau lucrez ca vanzator la Carrefour,McDonalds si alte magazine?

Ce m-as putea angaja daca am terminat cele 12 clase?

Degeaba ai o diploma dacă nu ai cunoștințe electronice, de pe urma cărora un patron sa scoată bani, din care să-ți dea o parte ca salariu.
La un interviu o sa te întrebe ce știi sa faci în acest domeniu? Daca nu ai cunoștințe probabil o sa începi de jos.
Electronica se împarte in mai multe: industriala, electrocasnica, auto etc.
Ce anume crezi ca ti se potrivește?

#17
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

View PostDany_Darke, on 10 ianuarie 2016 - 14:47, said:

andrei, da-mi voie sa-ti spun ca nu este mare inginerie sa faca bobina tesla

uite aici si aici niste poze cu schema de baza a ansamblului.

ce trebuie sa fie atent, este sa aiba grija cu descarcarea electrica. partea buna pt el, este ca a avut curiozitatea si "curajul"



dar de ce anume trebuie sa fie dupa placul tau? da, uneori teoria cu practica nu se imbina, dar e posibil ca el sa stie mai multe decat tine si sa faca un ansamblu sau schema electrica functionala, iar tu sa fi usor pe langa cu teoria.

adica acel baiat are mai multe sanse decat tine sa fie cu adevarat un inginer, pt ca are din start viziunea practica, stie ce si unde trebuie pus pt a functiona schema electrica. in principiu, un inginer inainte de a pune in practica ceva, are deja in minte marea majoritate a schemei. pe hartie vine doar cu retusuri si adaugiri. ori eventual variabile care tin de cerintele ulterioare ale clientului, ori schimbari de materiale si tot asa.
Nu stie nimic in teorie si tot ce face el e sa se milogeasca de profesori si de mine(cu sensul de ai invata pe profesori ca stie dar el este un copy-paste la lucrarile de laborator) avand note mici la mate si nu exceleaza la fizica la electricitate(nu stie sa efectueze ecuatiile lui kirchoff iar eu le stiu pentru ca am note bunicele la mate)
Sa nu zic de celelalte lacune care le are la mecanica termodinamica si optica care se cere 1  capitol din cele 3
baiatul acela pe care-l cunosc eu nu are bani de facultate iar eu ii pot castiga imprumutandu-ma de la matusa mea  care este bucatareasa si unchiul meu majordom intr-un hotel de 4 stele din insula Creta
Copy-paste pentru ca scoate de pe forumuri idei care nu-i apartin lui si ar trebui sa fie jenat ca nu are propiile lui idei(la bobina Tesla eram membri la un proiect)

View Postlacrimidedor, on 10 ianuarie 2016 - 14:36, said:

In urma cu  3 ani? E multa electronica ?
nu chiar sunt doar 2 ani de practica incepand din a 11 a si terminandu-se cu clasa a 12 a
Clasele a 9 a si a 10 a sunt multa teorie si putina practica(2 ore de practica El Analog) iar la practica stam degeaba si invatam cum sa masuram tranzistori,diode,rezistente,codensatoare s.a.m.d

Edited by andrei_marin77, 10 January 2016 - 17:14.


#18
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

View PostPrien, on 10 ianuarie 2016 - 14:32, said:



Altfel, daca ai doar o hartie,  e mai complicat. Poate macar ai o pila..
Daca nici asta McDonald, o firma de paza, vanzator la un raion de electrice..
Later edit.

Tocmai asta e nu am pile dar incerc sa castig bani pentru facultate(daca se poate) cu toate ca am doar 2 solutii pamantul sau imprumutul de la matusa care castiga 2000 de euro fiind valoarea maxima valoarea initiala nu o cunosc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate