Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

RAID is not a backup!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Deseori unul sau altul mentioneaza cind cineva spune ca o sa-si faca RAID ca sa aibe un backup ca RAID-ul nu e backup (evident vorbim chiar de RAID-urile care au redundanta, nu RAID-0). Lucru foarte adevarat, orice virus/ransomware, eroare de filesystem, eroare de utilizator (salvat documentul gresit peste unul f important) e un dezastru propagat instant pe toate copiile (nu mai zicem de alte chestii mai probabil sa afecteze toate discurile odata cind sint intr-o singura carcasa, gen probleme cu sursa, varsatul vreunui lichid in calculator/NAS, etc).

Ce mi se pare extrem de interesant e un video recent de pe youtube, de la un canal f popular (nu e spam, ma rog incercati sa ignorati reclama de la inceput si sfirsit cu rackspace - NU are nici o legatura) in care e descrisa o problema declansata de un card RAID mort si aventuri serioase din cauza lipsei unui backup la zi. Partea importanta e ca nu a cazut nici un disc (ma rog SSD - folosesc n SSD-uri de 1TB) ci doar un card RAID! Si totusi mari probleme, cu firma de recuperare date externa, cu tool-urile lor de recuperat date, etc. RAID-ul in sine poate introduce probleme grave care fara el nu ar fi existat, nu este doar ceva care aduce ceva siguranta in plus ci si RISCURI in plus!

DA, majoritatea solutiilor consumer NU sint RAID hardware (chiar la chestii aparent dedicate gen servere sau NAS-uri mai micute, nu numai la placile de baza) - in ciuda faptului ca si useri foarte experimentati fie sint pacaliti de marketing fie au asteptari gresite (vezi de exemplu http://forum.softped.../#entry16165843 ,  http://forum.softped...4#entry16558504 ). Dar tot sint solutii unde daca ti se duce hardware-ul (si nu ma refer la discuri!) recuperarea necesita de la un admin bun si juma de zi de cercetari cu google pina la solutii specializate de la firme de recuperare date.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gSrnXgAmK8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Corect, nimic nu inlocuieste back up-ul onsite cuplat cu cel distant. Minimum doua, daca vrei sa dormi linistit. In rest se poate intra intr-o discutie nesfarsita daca ai nevoie si de diferential, la cat ore/zile, cum rotesti copiile, etc.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Continuam, pentru referinta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ybXuGcIichs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Sigur, numai ca prietenul nostru din video a uitat o chestie fundamentala: RAID is not backup.

#5
Gorilan

Gorilan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 159
  • Înscris: 29.01.2016
Cum spunea si biogood, regula de aur este sa pastrezi minimum 2 copii in 2 locatii diferite. As zice eu, asta  in afara fisierelor curente, in lucru.

Eu personal, ca utilizator casnic, nu-mi fac probleme foarte mari, precum o firma ultraserioasa dar, totusi, imi iau cateva masuri de siguranta.

Spre exemplu,
1. am obiceiul ca sa pastrez minim pe 2 suporti externi (HDD, DVD) o clona/imagine a sistemului de operare curat, cu toate update-urile facute la data instalarii acestuia;
2. la toate computerele am cate o clona a HDD-ului la starea curenta (deci 2 HDD-uri) cu sistemul de operare, pe care, din timp in timp, le refac (de 2 - 3 ori pe an);
3. conectat la un port USB al routerul din reteaua de domiciliu (deci nu NAS) am un HDD pe care se face backup la fisierele curente in lucru;
4. fisierele foarte importante pentru mine, le pastrez in copii multiple, pe medii externe (HDD, uSD). Nici macar nu le pastrez pe calculator, decat in faza de proiect.

Eram initial tentat de un RAID cu redundanta, care oricum, nu avea solutie decat pe desktop, sau NAS. Dar cum spui f300, daca se "frige" NAS-ul?! Desigur, Solutia ar fi 2 NAS-uri! Ei bine, eu am iesit mai ieftin - repet - pentru uz casnic la 3 calculatoare, cu solutiile descrise mai sus. Si pot sa afirm ca, am utilizat solutiile de backup/copii de siguranta exact in ordine inversa decat le-am enumerat. Adica, cel mai des am apelat la punctul 4., mai rar la solutiile punctului 3, de vreo 2 ori la punctele 2 si 1. Si asta in ~10 ani.

Ce este adevarat, incepusem sa ma gandesc si la pastrarea unor copii de siguranta inclusiv pentru cativa colegi, care la ~6 luni ma roaga sa le reinstalez SO-ul. Si asta doar in avantajul meu.
Iar in incheiere, gandind la o firma, sunt de acord ca 1 RAID aduce si riscuri, dar 3 NAS-uri in RAID redundant, in locatii diferite, nu cred ca ar tripla riscurile. Chestiunea se reduce totusi la ce sume esti dispus sa cheltui pentru a avea siguranta. Si, mai departe citez: "In rest se poate intra intr-o discutie nesfarsita daca ai nevoie si de diferential, la cat ore/zile, cum rotesti copiile, etc.". De fapt, cred ca asta este cea mai interesanta parte! Iar legat de videoclipul din postul #3, este pe undeva amuzant cum un individ care pare extrem de orientat catre IT a reusit sa faca greseala grava dupa greseala grava! Dar poate este mai mult artist decat IT-ist!

NB Acronis 10, a functionat si clonat un sistem cu Windows 10 Pro, iar utilizand Universal Restore al acestuia, prin simpla copiere pe un suport a driverelor de pe noua structura HW, s-a reusit mutarea unui SO de pe un PC cu un anumit HW (placa, baza, procesor, grafica) pe un PC cu alt HW. Nu discut problemele legate de licente.

Edited by Gorilan, 03 April 2016 - 19:06.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Punctele pe care vreau sa le subliniez e ca in ambele cazuri e vorba de canale tehnice ce au la dispozitie literalmente orice exista pe piata, vorbim de SSD-uri de 1TB in RAID, controlere/placi de baza de multe sute de dolari si sisteme multiple (nu e ca ai bagat toti banii in ala). Si cu expertiza mult mai mare decit a utilizatorului normal si chiar decit a IT-ului dintr-o firma oarecare. Cu toate astea nu numai ca si-au luat-o dar si-au luat-o fara ca vreun disc sa aibe cea mai mica problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate