Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Uioara 15 (intersecție Uioara/Huedin, sector 4)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.08.2015
Am văzut că se construiește acolo un bloc, cu termen anul ăsta.

Are o formă mai ciudată, nu știu care e ideea.

[ https://i.imgur.com/A8h5mjQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Detalii pe sudrezidential:

Quote

Imobilul a carui constructie a inceput in luna august 2015, are un regim de inaltime S+P+6 Etaje, si este compartimentat astfel: la parter imobilul dispune de spatii comerciale ce vor veni in intampinarea nevoilor locatarilor, iar pe fiecare nivel se regasesc un numar de 7 apartamente dintr-un total de 42 de unitati locative variate, de la garsoniere simple la apartamente de 2 si 3 camere decomandate si atent finisate, iar intreg subsolul este destinat boxelor.


Autorizația de construire din 30 iulie 2015 este pentru S+P+6E (solicitanți Preda Marian și Luminița):
http://www.ps4.ro/documente-utile/autorizatii.raw?task=callelement&item_id=1597&element=a1855281-9c58-4f86-aa54-5c0cf3efc64b&method=download&args[0]=e25173aa1a9b6541b60039ad616ad12e

Unele anunțuri de pe alte site-uri sugerează un P+8E totuși. O vizită pe șantier pare să confirme intenția de a depăși 6E.

Numărul cadastral pare să fie 211662.

Am făcut azi niște poze la șantier:

http://imgur.com/a/zHoBs

Nu am văzut niciun panou cu autorizația de construire. Am văzut doar o persoană la parter.

#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Ce mi-e 6 ce mi-e 8? Aia e caramida sau BCA vopsit? Posted Image

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

Quote

iar intreg subsolul este destinat boxelor.

doar n-or face parcare.

#4
drodowu

drodowu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2015

 rinser, on 08 ianuarie 2016 - 17:40, said:

Ce mi-e 6 ce mi-e 8? Aia e caramida sau BCA vopsit? Posted Image
Este caramida, cred ca porotherm de 20.
Sa vedem unde este parcarea ca zona este si asa foarte aglomerata.

#5
gabi3103

gabi3103

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2008
salut

e cineva care doreste sa isi achizitioneze apartament in acest bloc?

#6
SamSun

SamSun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.04.2014

 gabi3103, on 25 februarie 2016 - 11:45, said:

salut

e cineva care doreste sa isi achizitioneze apartament in acest bloc?

Buna. Da. Eu doresc... Numai ca sunt rezervate toate...in afara de 2,3 pe colt... Va retrageti rezervarea?

#7
gabi3103

gabi3103

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2008

 SamSun, on 25 februarie 2016 - 11:53, said:

Buna. Da. Eu doresc... Numai ca sunt rezervate toate...in afara de 2,3 pe colt... Va retrageti rezervarea?

Nu am nici eu rezervare... am vazut ca au ramas doar cele de pe colt si ma bate gandul sa rezerv unul de acest tip... voiam doar sa stiu doar daca cineva care si-a facut rezervare poate oferi mai multe informatii despre acest bloc...

#8
keppuku

keppuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2007
Mai stie cineva ceva despre complexul Uioara 15, ma gandeam sa rezerv un apartament  si nu am gasit prea multe informatii. Mai sunt disponibile 3 apartamente cu 2 camere si ma ganeam la cel de pe colt.

#9
drodowu

drodowu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2015
Au mai adaugat un etaj.

Edited by drodowu, 20 May 2016 - 12:05.


#10
keppuku

keppuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2007
Am vorbit cu ei si spuneau ca au obtinut autorizatia pentru suplimentare cu un etaj si ca termenul de finalizare va fi august. Ma interesa daca are cineva mai multe informatii, de exemplu cum lucreaza constructorul, daca a mai achizitionat(rezervat) cineva apartamente?

#11
AlexandruR

AlexandruR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2016

 keppuku, on 20 mai 2016 - 14:31, said:

Am vorbit cu ei si spuneau ca au obtinut autorizatia pentru suplimentare cu un etaj si ca termenul de finalizare va fi august. Ma interesa daca are cineva mai multe informatii, de exemplu cum lucreaza constructorul, daca a mai achizitionat(rezervat) cineva apartamente?

Salut keppuku,
In luna Ianuarie am rezervat un apartament cu 2 camere la etajul 6 (la acel moment era ultimul nivel, fiind turnati doar stalpii pentru etajul 7) iar dupa 10 zile am incheiat la notar antecontractul.
Tot ce pot sa-ti spun pana in acest moment este ca sunt foarte multumit de ce s-a facut chiar daca mai este destul de mult pana la finalizarea imobilului. Atat personele cu care am avut legatura cat si calitatea lucrarilor ma face sa recomand acest bloc.
P.S. in contract este mentionata data de 30 septembrie ca ultima data pana la care se obliga sa finalizeze lucrarile. Daca vremea va fi una buna si vor mentine un ritm de lucru bun atunci este posibil sa fie gata si in august.

Edited by AlexandruR, 22 May 2016 - 21:04.


#12
keppuku

keppuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2007
Din ce am vazut din ianuarie pana acum doar au mai lucrat putin la ultimul etaj care nu este inca ridicat complet si au terminat de adaugat termopane. Ma gandesc sa nu fi intrat intr-un impas financiar sau  ceva de genul, pentru ca asa cum spunea filippokk nu au afisat jos un panou cu autorizatia de constructie unde sa vedem ce firma construieste, sa nu ne trezim ca este o firma de bloc - cu zero experienta in domeniu si care la cea mai mica problema se poate inchide.

#13
AlexandruR

AlexandruR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2016

 keppuku, on 25 mai 2016 - 07:05, said:

Din ce am vazut din ianuarie pana acum doar au mai lucrat putin la ultimul etaj care nu este inca ridicat complet si au terminat de adaugat termopane. Ma gandesc sa nu fi intrat intr-un impas financiar sau  ceva de genul, pentru ca asa cum spunea filippokk nu au afisat jos un panou cu autorizatia de constructie unde sa vedem ce firma construieste, sa nu ne trezim ca este o firma de bloc - cu zero experienta in domeniu si care la cea mai mica problema se poate inchide.

Salutare keppuku,
Intr-adevar, la exterior nu au fost lucrari vizibile pana acum 2 saptamani. Vad ca usor usor, ajutati si de vreme, au inceput sa faca progrese.
Totusi la interior au avansat destul de mult, din ianuarie pana acum putand observa compartimentarea etajului 6, instalatii electrice facute, tevile de apa + gaz, finisarea (aproape de finalizare) a unor apartamente de la etajele inferioare dar si finisarea spatiilor comune (gresie si glet la unele etaje).
- Referitor la impasul financiar - nu cred ca se va realiza acest lucru din moment de aproximativ 90 % din apartamente sunt deja vandute chiar daca nu s-au terminat inca lucrarile de constructie
- Referitor la autorizatie - la fel credeam si eu, ca nu exista nici un fel de panou dar daca privesti cu atentie sau mergi din nou pe santier vei observa ca exista un afis in curtea blocului. Priveste cu atentie poza numarul 7 din galeria postata de "filippokk" si in partea stanga, langa rulota vei vedea un afis pe care poti distinge scris "Santier in Lucru". Este intre masina aia alba si rulota (sau ce este ea)
-  "sa nu ne trezim ca este o firma de bloc" defapt nu este o firma ci un grup de persoane fizice care si-au unit fortele si au realizat aceste lucrari. Sa fiu mai concret sunt 4 persoane care au si alte proiecte in derulare in zone precum Timpuri Noi / Mihai Bravu (cele mai mici preturi sareau lejer de 80k din ce am vorbit cu ei). Atunci cand am incheiat foaia de rezervare am mers undeva prin Aparatorii Patriei intr-un alt bloc realizat de ei. In plus din cate imi amintesc cred ca au mai realizat un ansamblu de vreo 20 de vile, asadar nu le lipseste experienta :D

Sper sa fi facut o alegere buna si sa se poata preda blocul cat mai curand posibil.
Inainte de a seman antecontract la notar am cerut sa mi se trimita prin email un draft al acestuia pentru a-l putea studia cu atentie. Asta au si facut iar cu o zi inainte am primit draftul, urmand ca a doua zi doar sa il revizuiesc sa fiu sigur ca este acelasi.

Stima!

#14
keppuku

keppuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2007
Salut Alexandru,

De ce ai ales apartamentul la etajul 6,  presupun ca daca inca mai au apartamente disponibiile si acum in ianuarie aveai mai multe variante.

Legat de lucrari, am trecut pe acolo si era ceva agitatie, cel putin parea ca lucreaza intr-adevar "un grup de persoane fizice care si-au unit fortele", dar sincer m-as fi simtit mai in siguranta daca era vorba de o firma cu un istoric in domeniu.

Edited by keppuku, 27 May 2016 - 15:10.


#15
AlexandruR

AlexandruR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2016
Salut,

Intr-adevar, am avut de ales intre 2 apartamente de la 2 etaje diferite (de la etajul 1 si etajul 6). Nu l-am ales pe cel de la 1 pentru ca la parter vor fi spatii comerciale si s-ar putea sa fie putina agitatie.
In rest erau libere cele de pe colt + cele de 43 de mp.

#16
keppuku

keppuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2007
Salut Alexandru,

Mie nu mi-au inspirat incredere si am ales un apartament in Sebastian, unde lucrarile erau terminate. Sper sa nu ai probleme si sa termine intr-un timp rezonabil, desi din ce am vazut nu au nici o sansa sa termine in august cum au promis.
Parerea mea este ca ar trebui sa mai treci pe la ei sa vezi stadiul lucrarilor sa nu fie vreo semi teapa.

#17
AlexandruR

AlexandruR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2016

 keppuku, on 30 mai 2016 - 22:54, said:

Salut Alexandru,

Mie nu mi-au inspirat incredere si am ales un apartament in Sebastian, unde lucrarile erau terminate. Sper sa nu ai probleme si sa termine intr-un timp rezonabil, desi din ce am vazut nu au nici o sansa sa termine in august cum au promis.
Parerea mea este ca ar trebui sa mai treci pe la ei sa vezi stadiul lucrarilor sa nu fie vreo semi teapa.

Multumesc mult! Si eu sper sa fie totul bine si sa se finalizeze lucrarile cat mai curand. Chiar sambata am trecut din nou si am stat de vorba cu seful de santier si am intrat sa vad ce s-a mai facut.
Sincer cred ca in maxim 3 luni o sa fie totul gata, avand in vedere ca ce a fost mai greu a trecut.

Succes in noua locuinta si sa te bucuri de ea!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate