Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Media player pentru H.265

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#181
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Depinde de fiecare ce doleante/perceptie vizuala are
Sincer nu am dat si nici nu o sa dau pretul cerut pe un Dune , mai ales cand e ''echipat'' cu acelas tip de SoC care exista si la alte firme/mp-uri
E adevarat ca suportul software conteaza foarte mult , insa in cazul Dune ( lor ) e cam ''exagerat'' dupa mine ( parere personala )
In plus daca nu detii si un tv 4K/60/10bit , chiar nu vad rostul sa dai ''o caruta de bani'' , cand exista alternative mai fiabile la raportul pret/performanta

#182
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Cum ar fi?

 wather, pe 17 mai 2018 - 19:39, a scris:

Depinde de fiecare ce doleante/perceptie vizuala are
Sincer nu am dat si nici nu o sa dau pretul cerut pe un Dune , mai ales cand e ''echipat'' cu acelas tip de SoC care exista si la alte firme/mp-uri
E adevarat ca suportul software conteaza foarte mult , insa in cazul Dune ( lor ) e cam ''exagerat'' dupa mine ( parere personala )
In plus daca nu detii si un tv 4K/60/10bit , chiar nu vad rostul sa dai ''o caruta de bani'' , cand exista alternative mai fiabile la raportul pret/performanta


#183
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Cum ar fi , ce ?

- Perceptia vizuala - stii bine ca daca amandoi ne vom uita la o imagine/videoclip nu vom fi 99,99% de acord in toate privintele

- Cat despre SoC - aici exista modele de la Dune de generatie mai nou cu RTL1295 si care sigur vor costa dublu fata de un Zidoo/Minix sau o alta firma mai consacrata care foloseste acelas SoC ( nu cele non-name/ca ciupercile dupa ploaie )

Suportul software le diferentiaza , insa nici ca sa platesti dublu sau mai mult fata de un device cu un suport software sa ''zicem'' mai slabut ca cel de la Dune

Despre modelele cu chipseturi dedicate si aici ar fi de discutat multe , fiindca degeaba iti cumperi un Dune ultra performant/ultimul model , daca nu ai si un tv 4K/60/10bit

Discutam doar despre raportul pret/performanta de la Dune , nu si de la alte firme/modele

Edited by wather, 17 May 2018 - 21:28.


#184
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Am înțeles. Minix si Zidoo ca alternative la Dune. Multumesc.

 wather, pe 17 mai 2018 - 21:26, a scris:

Cum ar fi , ce ?

- Perceptia vizuala - stii bine ca daca amandoi ne vom uita la o imagine/videoclip nu vom fi 99,99% de acord in toate privintele

- Cat despre SoC - aici exista modele de la Dune de generatie mai nou cu RTL1295 si care sigur vor costa dublu fata de un Zidoo/Minix sau o alta firma mai consacrata care foloseste acelas SoC ( nu cele non-name/ca ciupercile dupa ploaie )

Suportul software le diferentiaza , insa nici ca sa platesti dublu sau mai mult fata de un device cu un suport software sa ''zicem'' mai slabut ca cel de la Dune

Despre modelele cu chipseturi dedicate si aici ar fi de discutat multe , fiindca degeaba iti cumperi un Dune ultra performant/ultimul model , daca nu ai si un tv 4K/60/10bit

Discutam doar despre raportul pret/performanta de la Dune , nu si de la alte firme/modele


#185
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Mai sunt si alte alternative in afara de cele doua
Conteaza foarte mult ce doleante ai si ce tv detii si in functie de acestea poti cauta/alege alternativele
Insa nu uita , androidul este mai ''limitat'' in domeniul multimedia fata de win , din varii motive ( neplata unor licente , implementare android pe device-ul in cauza , suportul software s.a )

#186
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 gigicoltz, pe 18 mai 2018 - 07:16, a scris:

Am înțeles. Minix si Zidoo ca alternative la Dune. Multumesc.

Alternativă la Dune sunt Popcorn sau Mede8er.
Zidoo și Minix sunt alternative la Himedia, eventual.

#187
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
Minix si Zidoo alternative la himedia.
Ceva mai aberant nu am mai citit.
Himedia nu a avut optimizare pe partea video niciodată.
Dacă e posibil să compari vreodată suportul oferit de minix si zidoo cu cel al himedia.


#188
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Am un aparat Himedia, vede toate formatele, și destul de bine, are carcasă de aluminiu. Am dat 750 lei pe el. Există aparate Zidoo mai ieftine. Nici Minix nu este foarte scump.

#189
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
A rezolvat himedia problema asta:
http://www.futeko.co...php?topic=747.0
E de pe vremea Q5.
E retorică întrebarea.
Dintre toate aparatele situate la 130-200€ pe himedia kodi este praf.

Edited by Honkytonk, 18 May 2018 - 13:17.


#190
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Eu am cumpărat anul trecut Egreat R6S-II și kodi era praf. Întunecat ca iadul.

#191
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu stiu de ce va mai legati de kodi , fiindca obsrv ca ba e ilegal , ba legal
Ma exista si alte softuri/prg care se descurca destul de bine ca si kodi
Conteaza foarte mult si cum a fost emplementat/customizat kodi pe device-ul in speta
E un player soft universal , insa daca vrei mai mult de la el , trebuie sa il ''adaptezi'' device-ului in speta si de aici apar ''n'' versiuni de kodi customizat ( mai bun sau ma prost )

Cat despre HDMI CEC sa fiu eu sanatos de cate ori nu m-am trezit cu tv-ul stins sau aprins , cand de fapt comandat alt device si nu cel care se aprindea la comutarea sursei video
E o mare facatura si acest HDMI CEC , vorba acea - Fiecare casa cu obiceiurile ei - asa si cu fabricanti de device-uri , fiecare cu particularizarea acestei functii
Cel mai bine este sa anulati aceasta functie , fiind de cele mai multe ori cauzatoare de vari prb , din cauza acestor particularizari ale diferitilor fabricanti

Edited by wather, 18 May 2018 - 14:39.


#192
rapy

rapy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 26.05.2007
Salutare !
Am de vreo 6 ani un tv Sharp 40 inch ''smart ''  cu display bun dar partea desteapta este de toata jena ,
asa ca folosesc un tv box KII pro pentru partea smart.
Dar a venit timpul schimbarii . . .

Am cautat de Black Fraier-day un smart tv 4k HDR 55 - 65'' care sa se incadreze in buget [ 2800 ron ] dar fara succes
[ la unele partea smart era varza , altele cu display-ul slabut  si cele care mi-ar fi placut nu au avut reduceri adevarate] ,
asa ca m-am hotarat sa folosesc aceeasi combinatie tv+tv box  . . .

Caut sfaturi  pt achizionarea un tv box [preferabil cu android ]  ,
care sa stie 4k si HDR [nu neaparat si Dolby Vision ]
si un tv 4k HDR cu dispay bun .

O sa il folosesc pentru filme 4k , Netflix 4k , IPTV si Prime video [ in ordinea importantei].


Ce imi recomandati ?

#193
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Xiaomi MIBox S e cel mai bun raport calitate/pret. Foarte usor de instalat si de folosit. Eu l-am gasit acum o luna la 200RON la o oferta.
Varianta mai scumpa ar fi Nvidia Shield TV mini.

#194
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ti-as recomanda shield tv-ul , avand in vedere ca ai scris despre Netfllix 4K si foarte putine chinezisme au licenta platita pt Netflix si nu numai pt el per general
Cat dai atata face - avem noi o vorba si de regula firmele de prestigiu isi respecta clientii , dar si costa din cauza suportului software/licentelor....
Am shield tv pro din 2015 cu hddde 500b si functioneaza in prezent , dar in 2015 am dat 1400 pe el
Vrei ieftin , atunci si pretentiile tale nu trebuie sa fie mari

#195
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

 rapy, pe 21 noiembrie 2020 - 21:46, a scris:

Caut sfaturi  pt achizionarea un tv box [preferabil cu android ]  ,
care sa stie 4k si HDR [nu neaparat si Dolby Vision ]
si un tv 4k HDR cu dispay bun .

Degeaba iti cumperi cel mai scump media player, tot televizorul este important.
Buget de minim 3500+ lei, obligatoriu TV cu local dimming (Sony XF90, XH90, sau Samsung Q80T) si luminozitate mare (panou pe 10 biti), altfel ai HDR pe hartie.
Dupa aceea poti cumpara Mi Box S (are toate licentele platite) sau Shield TV mini.

#196
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Review-uri la ultimul model de mini pc de la Intel - NUC11PHKi7C :

- Windows 10 - https://www.cnx-soft...on-nuc11phki7c/

- Linux - https://www.cnx-soft...on-nuc11phki7c/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate