Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Media player pentru H.265

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#163
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Scot pe SPDIF in HK 3490 + B&W DM602 si pe HDMI pe un Philips de 99 cm fullHD de acum doi ani. Nu am inca echipament (TV) pt. 4k. Poate se mai ieftinesc OLED-urile Posted Image Am eu o problema cu contrastul, Philipsul din fericire nu e IPS ca astea noi. Si la telefoane daca nu e AMOLED nu iau.
Cand ne uitam la filme ,de obicei e o ora tarzie si volumul nu trebuie sa fie foarte puternic. Deocamdata e OK TV-ul ca sunet pt. filme.
Am mult material video cu concerte rock/jazz/clasic/prog. in HD de obicei . La alea dau drumul la amplificator.
Edit: Mai am un monitor Samsung full HD de 24" 2333T cu panel MVA(din alea ce s-au facut la noi) care e foarte OK. E calibrat corespunzator.

Edited by edigee, 13 February 2017 - 14:39.


#164
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View Postedigee, on 13 februarie 2017 - 11:59, said:

PotPlayer e facut de dezvoltatorii originali ai cunoscutului KMPlayer. L-am folosit si eu la un moment dat dar am renuntat deoarece mi s-a parut destul de stufos. [/i].
Chiar a fost bun KMPlayerul, dar acum este plin de bloatware. Într-adevăr Potplayerul are aceeasi dezvoltatori.

#165
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postedigee, on 13 februarie 2017 - 14:33, said:


Edit: Mai am un monitor Samsung full HD de 24" 2333T cu panel MVA(din alea ce s-au facut la noi) care e foarte OK. E calibrat corespunzator.
Rectific ,e panel c-PVA

#166
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005

View PostFC72, on 10 februarie 2017 - 09:59, said:

Am revenit.
Rezultate  sunt surprinzatoare am testat cu Video: HEVC 3840x2160 59.94fps - HEVC (H.265), Main/10 Profile, Level 5.2
MPC-HC 64 cu madVR procesari la greu, placa video 1070 solicitata intre 70 si 80% si procesor CPU KABY-LAKE  in jur de 30%.
MPC-BE 64 fara filtre si postprocesari (doar ce are default) placa video intre 20 si 30% iar CPU  in jur de 10%.
Playerul default din Win 10: placa video 10- 20%  iar CPU 5 %.
Toate ruleaza smooth doar imaginea arata diferit in functie de procesare.Solicitarile astea mari vin doar la HEVC 265, 60 fps, daca este 4k mp4 24 fps sau alte formate solicitarile sunt mult mai mici.
Interesant este ca in 1080p cu orice procesari doar prima varianta MPC-HC+madVR poate atinge solicitare in jur de 20% la placa video si maxim 10% la processor, playerul nativ din Win10 tine placa video in idle la 6% si CPU 3-4%.
Poti pune niste ss-uri cu aceste diferente?Eu am testat madvr vs evr cu filme bluray 1080p si nu am vazut diferente colosale,poate la 3 din 10 ss-uri pe fond deschis pe mici portiuni.

#167
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Nu inteleg, nu ai vazut diferente la solicitare sau nu ai vazut diferente la imagine?Diferentele provin din modul de redare si sunt masive la 4k HEVC 60fps, in unele cazuri imaginea nici nu este cursiva agata.

#168
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Nu am vazut diferentele la imagine pe 1080p.
Nu am sistem pt upscale la 4k.


#169
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Pai diferentele sunt foarte mari si sunt datorate procesarilor madVR calitatea imaginii putand depasii cu usurinta orice player hardware dedicat high-end.
Eu mi-am vandut toate playerele blu-ray dupa ce am comparat imaginea cu cea obtinuta din PC in acest mod.
Procesarile madVR pe luma, upscaling chroma, adaptive sharp, debanding, denoise, etc.se pot personaliza la diverse nivele si pot produce o imagine incredibila dar atentie ca sunt observabile daca folosesti un proiector de calitate, pe un tv de 1,5m 60" fie si de top aceste diferente sunt doar marginale nu dramatice.Asta este motivul pentru care multa lume afirma ca nu exista diferente la redat discuri Blu-ray, ca este aceeasi imagine indiferent de playerul utilizat.
In princpiu ma refer la iesirea 1080p 24p indiferent de materialul sursa.

#170
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Eu m-am referit la diferenta pe pc cu mpc hc intre Evr si madvr cu ceva setari pe medium.
Nu e de ajuns un tv Samsung ju7500 de 55" pt a putea o bserva diferentele?

#171
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se observa si pe televizoare entry level. Pe un Samsung LT32E310EW/EN(TV/Monitor) se observa din plin diferenta intre EVR CP si MadVR. Cu setari medii chiar pt. ca placa e doar GTX 960.


#172
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Uite o afirmatie care este fara echivoc despre capacitatile upscalingului MPC-HC+madVR:
"Actually, no stand-alone BD player comes close to madVR upscaling quality, AFAIK. At least I can say that madVR's upscaling is dramatically better than the Sony Reality Creation in my 4K LCD TV. "
Aici pe subiectul despre ce este necesar pentru o redare HTPC pentru 4k: http://www.avsforum....htpc-madvr.html

#173
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
A se citi si postul asta pentru a nu lasa loc de interpretari: http://www.avsforum....ml#post53847625
There's no substitute for higher native resolution. For any decent Blu-Ray, there's no way a DVD upscale can possibly compete, regardless of how good the upscaling algorithm is. This is true today, and will still be true 20 years from now, with all the latest upscaling algos available then.
FWIW, there's a difference between edge quality and fine detail. madVR's best upscaling algo can often manage to get quite near to Blu-Ray for edge quality. But texture detail gets totally lost when an image is downscaled. There's no way to reconstruct texture detail because it's simply missing in the lower resolution video. There are some people trying to create neural networks to "guess" texture detail, but the results vary from decent to freakish nightmare hallucinations. Probably those neural networks will get better some day, but there's no replacement for true resolution, and there will never be, IMHO.

Iar asta o spune Madshi, creatorul MadVR.

#174
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Pai este absolut normal un DVD nu va arata comparabil cu BD indiferent de procesari, insa datele se schimba daca vorbim de comparatia intre BD si 4K si unde diferentele nu sunt deloc dramatice din punct de vedere al rezolutiei.
Formatul UHD poate puncta la faptul ca are HDR si spatiu extins de culoare pentru a se detasa in comparatia cu BD.

#175
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Vreau sa constriuesc un HTPC cat mai ieftin pt hevc x265 10 bits.Nu sunt lamurit daca cel mai ieftin procesor de la Intel, Kaby Lake G3930 (180 lei) are decodare pt acest format?

#176
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Da, are, pana la 4k/60p.
Pentru Netflix e o discutie speciala (nu toate placile de baza au hdcp 2.2).

#177
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
new Intel Pentium Mini PC - MINIX NEO N42C-4

Release Date: End of December 2017

Specification


General Brand: MINIX
CPU: Apollo Lake N4200
Core: Quad Core
GPU: Intel HD Graphics 505
Max. Extended Capacity: 128G
Media Supported Decoder Format: H.263,H.264,H.265,HD MPEG4
Video format: 4K,DAT,H.263,H.264,ISO,MKV,MPEG,MPEG-1,MPEG-4,MPEG2,WMV
Audio format: AAC,APE,FLAC,MP3,OGG,RM,WMA
Photo Format: GIF,JPEG,JPG,PNG
Support 5.1 Surround Sound Output: No
Product Details 5G WiFi: Yes
Bluetooth: Bluetooth 4.1 + EDR
Power Supply: Charge Adapter
Interface: DC Power Port,HDMI,Kensington Lock,Mini DP,RJ45,SPDIF,USB3.0
Antenna: No
Camera: Without
Language: English,Germany,Italian,Japanese,Simplified Chinese
HDMI Version: 1.4
    Mini DP (DisplayPort) up to 4K @ 60 Hz
    USB Type C up to 4K @ 60 Hz
    4GB of DDR3L RAM
Other Functions: 3D Games,3D Video,DLNA,Miracast,NTSC,PAL
HDMI Function: CEC,HDCP,HEC
Power Consumption.: 12W
RJ45 Port Speed: 1000M
Firmware Information System Bit: 64Bit
WiFi Chip: Intel3168
Power Requirement Power Type: External Power Adapter Mode
Dimension and Weight Product weight: 0.4120 kg
Package weight: 1.1130 kg
Product size (L x W x H): 13.90 x 13.90 x 3.00 cm / 5.47 x 5.47 x 1.18 inches
Package size (L x W x H): 25.00 x 18.00 x 10.00 cm / 9.84 x 7.09 x 3.94 inches
Package Contents Package Contents: 1 x Mini PC, 1 x EU Charger, 1 x US Charger, 1 x UK Charger, 1 x English User Manual










[ https://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2017/12/MINIX-NEO-N42C-4-Large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.cnx-soft...tions-Large.jpg


https://www.cnx-soft...g-and-teardown/


Primele detalii si unboxing

Edited by Honkytonk, 25 December 2017 - 21:50.


#178
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Frumos Minix-ul doar ca iin cateva luni Intel va lansa noile NUC cu Gemini Lake ;...

#179
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Știe cineva e vreo diferență dpdv hardware între Dune HD Solo 4K și Dune HD Solo Lite ? Observ că varianta non-lite are slot de HDD și Wi-FI, dar în rest sunt egale dpdv al capabilităților ?
Are cineva unul din aceste două modele ? Ceva probleme ?

Edited by Hawkie, 26 December 2017 - 00:51.


#180
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,526
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMD, on 25 decembrie 2017 - 22:54, said:

Frumos Minix-ul doar ca iin cateva luni Intel va lansa noile NUC cu Gemini Lake ;...
Minix e sub Dune ca și aspect grafic al filmelor redate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate