Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Backup program instalat

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Va salut, problema sta in felul urmator:
Am un nuvi la care s-a dus mufa de incarcare, si am reusit pana la urma sa il alimentez.
Am instalat programul lui de update, drivere, etc....
Intrebarea este, as putea face backup la programul Garmin din fisiere programe, pentru a putea folosi programul si dupa o reinstalare de windows?
Pt a putea crea harti cand apar update-uri, aparatul avand update pe viata, folosit harta pe card.
Nu ma intereseaza backup la sistem, ci expres pt acest program.
Orice idee este binevenita.
Multumesc

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Pai pastrezi kitul de instalare si gata, nu doar ce este in %PROGRAMFILES%, ca s-ar putea sa nu functioneze asa.

#3
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Problema este ca la instalarea programului, trebuie conectat aparatul pt a fi inregistrat in program, pt a folosi licenta de update.
Mufa de alimentare este dusa, si prin fortare am reusit sa se alimenteze cu adaptorul auto.
Pana voi ajunge in Ro sa vad daca gasesc vreun baiat sa ii schimbe mufa.
Aici in Austria, nimeni nu vrea sa se bage, garantia este expirata.
Daca nu, asta e, voi folosi telefonul sau alt gps nou.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista arie dedicata. Topic mutat: Windows > Tips & Tricks ----> GPS > Software.

#5
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Aria dedicata pt backup programe este la gps?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postwb626ek, on 07 ianuarie 2016 - 19:57, said:

Intrebarea este, as putea face backup la programul Garmin din fisiere programe, pentru a putea folosi programul si dupa o reinstalare de windows?
Ce iti trebuie back-up la programul Garmin din PC? Poti conecta aparatul tau la orice PC sa ii faci update la harti.
Update-ul se face direct pe aparat (card).

#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Problema este ca dacă mai scot încărcătorul auto din gps, iar nu o sa mai facă contact, e dusa mufa de încărcare.
În momentul de fata, am făcut update la ultima versiune apărută în pc, apoi cu basecamp am instalat harta pe card.
Asta e problema la mine, e dusa mufa, nu știu dacă am sa găsesc pe cineva sa o înlocuiască.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Incarcatorul doar incarca bateria. Cablul USB face legatura cu PC-ul in aceeasi mufa. Daca pui un cablu USB in mufa si la un USB in masina intra in PC connect si nu iti afiseaza decat "PC".
Pt a folosi un cablu USB la incarcare trebuie 2 pini suntati in mufa.

Eu tot nu am inteles problema ta. Ai mufa incarcare/conectare PC stricata. Cum iti merge in masina?
Si de ce vrei back-up la programul din PC? Nu au nicio legatura.

#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Da..., mufa din gps e dusa, prin forțare am reușit pana la urma sa facă contact cu încărcătorul.
Cum ai zis și tu, cu cablu usb nu se încarcă în mașină.
De aceea, cu programul din pc, am instalat pe card conectat prin adaptor microSD.
De aceea as avea nevoie de backup la programul gata instalat, cu gps-ul gata recunoscut.
Când este vreun update la harta, o pot instala direct în pc, apoi cu alt program din garmin o instalez pe card.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pt incarcare iti trebuie incarcator original sau modificata mufa de alimentare. Nu e mare lucru.

Eu doar selectez din MapSource ce harta vreau si o pun pe card (pe care-l intorduc in Garmin). Atat.
Acum mai am de asteptat pana se descarca City Navigator Europe NTU 2016.30 si doar selectez RO si o pun pe card.

(inca vreo 2 ore ca e mare si-s pe ADSL)

#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Uite ca aici în Austria, la nici un service de reparat telefoane sau pc, nu vor sa schimbe mufa, la Media Markt de unde l-am luat a zis ca ma costa 60 de euro la service-ul lor, dar nu garantează ca merge schimbata, garanția este dusa.


O sa vad când ajung în România, am pus streetpilot pe telefon, și harta făcută din Basecamp NTU 2016.30
Sper sa meargă și avertizările de radar și semafor ca și pe gps.
Te-am salutat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate