Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Picioare reci si transpirate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

De multi ani ma chinui cu beleaua asta, cu picioarele reci si transpirate. E un pic legat de faptul ca stau mai mult pe scaun decat ma misc in timpul zilei, deci un pic legat de lipsa de activitate fizica, as zice eu legat de circulatia sangelui.

Acum incerc dimineata sa fac cateva exercitii 10 min, si functioneaza ma incalzesc, dar apoi la servici in 1-2 ore se duce caldura, si se instaleaza transpiratia si apoi picioarele se racesc.
Apoi beleaua e ca transpiratia asta intra in talpa interioara a pantofului si apoi daca port aceeasi pantofi a doua zi, cam se simte diferenta ca mi se racesc picioarele mai repede.

Am incercat cu tot felul de spray-uri anti-transpiratie, pudra de talc... dar nici un succes.
Am incercat si ghete de la Geox (in teorie cu gaurele in talpa sa respire mai bine piciorul) dar nu au schimbat nimic, chiar am avut impresia ca uneori in ploaie mai luau apa...

Ma gandeam acum sa incerc niste sosete incalzite, sau talpici din aceea de se pun in pantofi incalziti, dar parca suna ciudat sa stai cu fire prin pantofi sosete...

Stiu ca ar trebui sa ma misc mai mult, dar asta e job-ul. Si nu stau chiar pe scaun 4 ore, dar ma mai misc asa prin cladire cam la 20 de minute, dar nu e suficient.

Beleaua e de fapt transpiratia mai mult decat faptul ca nu sunt calde picioarele, pentru ca transpiratia dupa ce se pierde caldura le tine reci.

De exemplu dupa ce merg sa inot (se intampla mai rar) nu am nici o problema, pentru ca mi-am pus sangele in miscare...

Aveti vre-o idee cum as putea sa abordez problema.

Multumesc frumos

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
la doctori ai fost?

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cumpara un radiator si un lighean.

#4
adutza13

adutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
Sosete din lana merinos?

http://www.sportviru...na-merinos.html

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O sa -ti spun secretul nostru  , militaresc,  insa nu stiu cum il poti aplica la munca , acasa doar . Ciorap doar de bumbac , spalat pe picioare  doar cu apa rece . Fara calda . Apa rece pe plantele piciorului  e secretul infanteristului din orice armata . Se inchid porii pielii asa . Eventual aplica pudra de talc pe piele daca persista necazul .

Edited by gingisKHAN2015, 07 January 2016 - 13:43.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,094
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadutza13, on 07 ianuarie 2016 - 13:40, said:

Sosete din lana merinos?

http://www.sportviru...na-merinos.html

Si vara ce face cu sosetele alea,sauna?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
fara gluma : incearca sa-ti pui in incaltari (in interior, pe talpa) cate un absorbant (stii tu, din acela folosit de doamne in zilele "delicate").
masoara-ti lungimea talpii sau interiorul incaltarilor, apoi te duci la magazin/supermarket si studiezi cu atentie pachetele de absorbante, pentru a gasi varianta potrivita pentru lungimea talpii tale. absorbantele sunt de dimensiuni diferite, absorb mai mult sau mai putin lichid, dupa cum e nevoie.
absorbantele cu 5-6 picaturi pe pachet sunt cele care absorb mai multa umezeala.
incearca cu absorbantele always, pe care sa scrie "feels/soft like cotton" deoarece au stratul superior dintr-un material ce imita bumbacul (sa zicem), in comparatie cu alte tipuri de absorbante, care au acel strat dintr-un material sintetic/plasticos, cu micro-pori ce absorb umezeala, insa te fac sa transpiri mai mult.
alt sfat ar fi sa folosesti doua perechi de incaltari pe care le alternezi, astfel incat sa aiba timp sa se usuce in interior intre doua purtari. sau, daca nu ai aceasta posibilitate, seara pune asa ceva in incaltarile purtate in ziua respectiva
http://www.vitacom.r...s-ak103-km.html

pentru o circulatie periferica mai buna (a sangelui) si impotriva mainilor/picioarelor reci stiu ca se recomanda suplimente alimentare pe baza de ginko biloba. ar trebui insa sa intrebi un medic, nu sa le iei "dupa ureche".
cand stai la birou, nu tine talpile direct pe pardoseala, pune-le pe un top de hartie copiator (sa zicem) sau altceva de genul (cutie de carton, o bucata de mocheta sau covoras de intrare, etc.) sa nu ti se raceasca prea rapid picioarele transpirate.

Edited by corinadaniela, 07 January 2016 - 14:00.


#8
adutza13

adutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
@adisz

Nu sunt ca șoșonii împletiți de bunica. Exista și subțiri de vara, pentru sportivi &co. Look it up

Edited by adutza13, 07 January 2016 - 13:53.


#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Iubita colega corina , subsemnatul poarta bocanci  din 1989 si pana in ziua de azi 7 ianuarie 2016  . Vara , iarna  ,pe nisipul fierbinte , pe gheata si zapada .si in tara si in teatrele de operatii din tari cu   50 de grade la sol . Nu am introdus absorbante in ei inca ,dar nici piciorul nu transpira . Apa rece din ora in ora acasa pana se inroseste planta recomand initiatorului  . In rest , basme . Ciorapul si incaltarea e totul . Si spalat la greu cu sapun . In cel mai rau caz praf de  talc .

Edited by gingisKHAN2015, 07 January 2016 - 13:58.


#10
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
In primul rand schimba sosetele, bumbacul are capacitatea de a retine umezeala si automat vei simti rece la picioare. incaltarile la fel, cauta ceva lejer care sa permita piciorului sa respire, sa elimine umezeala generata de transpiratie. Apoi restul tine de circulatie si de miscare. Acasa, macar o bicicleta medicinala.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009

View PostgingisKHAN2015, on 07 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Iubita colega corina , subsemnatul poarta bocanci  din 1989 si pana in ziua de azi 7 ianuarie 2016  . Vara , iarna  ,pe nisipul fierbinte , pe gheata si zapada .si in tara si in teatrele de operatii din tari cu   50 de grade la sol . Nu am introdus absorbante in ei inca ,dar nici piciorul nu transpira . Apa rece din ora in ora acasa pana se inroseste planta recomand initiatorului  . In rest , basme . Ciorapul si incaltarea e totul . Si spalat la greu cu sapun . In cel mai rau caz praf de  talc .

nu contest sau pun la indoiala ce spui, din pacate sunt semeni de-ai nostri care au o transpiratie excesiva la nivelul talpilor, indiferent de ciorap sau incaltaminte (poate doar in papuci/sandale sa nu transpire asa rau). pot fi o serie de probleme de sanatate la originea acestui fenomen...
stiu, pentru ca tatal meu a avut astfel de probleme. cat era "in campul muncii" (tot armata, culmea, dar la o unitate militara, cu munca partial de birou, partial pe sectia de productie) ne "gaza" cu mirosul picioarelor, atunci cand venea acasa si se descalta. ciorapi de bumbac, incaltamintea de armata (pantofi) din piele cu interior de piele...degeaba...transpira si tare urat ii miroseau picioarele...

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am inteles . Bineinteles ca  in vederea rezultatului bun initiatorul va selecta si  va decide cum si care are efectul dorit . Posted Image

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009

View PostgingisKHAN2015, on 07 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Iubita colega corina , subsemnatul poarta bocanci  din 1989 si pana in ziua de azi 7 ianuarie 2016  . Vara , iarna  ,pe nisipul fierbinte , pe gheata si zapada .si in tara si in teatrele de operatii din tari cu   50 de grade la sol . Nu am introdus absorbante in ei inca ,dar nici piciorul nu transpira . Apa rece din ora in ora acasa pana se inroseste planta recomand initiatorului  . In rest , basme . Ciorapul si incaltarea e totul . Si spalat la greu cu sapun . In cel mai rau caz praf de  talc .

off-topic : sotul meu a purtat pana la dezintegrare o pereche de "bocanci" de panza, "de armata", ii facuse rost tatal meu de asa ceva, spunea ca fac parte din uniforma militarilor din teatrele de operatiuni din tarile din golf. foarte bune acele incaltari. si acum le pomeneste...

Edited by corinadaniela, 07 January 2016 - 14:19.


#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din aceia galbui la culoare ? Ca nisipul ?

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
nu, mai degraba un fel de kaki decolorat/prafuit
ca acestia, dar parca ai lui nu erau atat de inalti ? or fi fost gen ghete, nu bocanci ? sau poate nu-mi mai amintesc eu bine, cine stie...oricum, erau asemanatori cu acestia...

[ http://www.letal.ro/1755-thickbox_default/bocanci-canvas-oliv-cu-9-gauri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Genul asta  sunt in teatre in tari cu temperaturi mari la sol  :Attached File  Bocanc Afganistan.jpg   11.98K   38 downloads

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
desi poza e foarte mica, observ ca unul dintre militari are incaltarile de alta culoare (cel care da mana cu personajul cu camasa alba). incaltarile sotului meu aveau cam aceeasi culoare/nuanta.
chestiunea cu bocancii de panza se intampla prin anii 90, imediat dupa revolutie, cam asa. poate in acele vremuri nu fusesera introduse in tinuta armatei romane bocancii si uniformele de culoarea nisipului ? cred ca tu stii cel mai bine dintre toti :-).

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cei din foto sunt echipati cu actualii bocanci  pentru  lupta in  zona respectiva , Irak , Afganistan .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate