Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Turcia - Georgia ( +info din zona caucaz )

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postlex404, on 08 februarie 2016 - 20:05, said:

Imi poti face o lista cu ce ai vazut/ facut prin Tbilisi si imprejurimi? Posted Image
Cum te-ai descurcat cu macaroane pe pereti (aka alfabetul noodle style)?
Ce e de văzut în Tbilisi? Hmmm... Păi în primul rând e un oraș superb, chiar dacă nu e atât de popular printre turiștii români, care preferă city-break-uri prin vestul Europei. Mie mi-a plăcut mai mult decât Parisul, Roma sau Barcelona. Alături de Londra și Istanbul e orașul meu preferat din Europa.

Să revin la ce ar fi de făcut:
- ia-o la pas prin centrul vechi din Tbilisi (Mare atenție că nu e tot pietonal, așa cum e la noi! Șoferii georgieni sunt destul de neatenți, așa că fii cu ochii în patru!);
- urcă la citadela Narikala cu telefericul;
- treci prin zona musulmană, cu o moschee interesantă și băi de sulf (dacă te pasionează);
- mergi și la palatul prezidențial uriaș al lui Sakashvili (mie mi s-a părut cam kitsch);
- urcă pe Podul Păcii peste râul Kura (localnicii îi spun Podul Always cu aripioare :D );
- mergi cu metroul, seamănă cu cel din Moscova. :P

Să nu cumva să ratezi mâncarea georgiană, au o bucătărie fantastică. Nu pleca de acolo fără să mănânci Khachapuri și Khinkali! :) Și nu rata nici vinul georgian, ei se laudă că ei au inventat vinul. Nu mă pricep așa tare, dar mi-a plăcut, iar cei cu care am fost au spus că e mai bun vinul georgian decât cel franțuzesc, spre exemplu. Au fost simpatici polițiștii lor de frontieră că ne-au dat câte o sticluță de vin chiar de la aeroport, după ce ne-au verificat pașapoartele. Unde mai vezi asemenea ospitalitate? :P

Cu macaroanele de pe pereți nu te descurci deloc :D , e bine să știi puțină rusă și engleză. :) Româna nu ajută deloc, dar o să îi uimești pe unii când le vei spune că ești din România, nu prea au avut mulți oaspeți români (și încă mă întreb de ce, probabil din cauză că nu sunt zboruri low-cost)...

#56
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Mersi :D
Engleză stiu, rusa foarte puțin.
Este zbor din Budapesta spre Kutaisi la wizz, eu cu ei o sa ma întorc. Dar nu e tocmai ieftin, eu am prins preț bun însă am văzut ca pe alte date deja e cam scumpicel.


Da, ma bătea gândul sa stau o ora doua pe la băile sulfuroase :D imi lipsesc cele din JP :lol:
Si cu mâncarea, am văzut într-un documentar ca sunt cam pierduți prin traduceri gen "smoked mexican" :lol:


#57
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am mers cu Turkish din București via Istanbul, a fost ceva promoție și am dat puțin peste 200 de euro pe bilete, dar ținând cont că am acoperit Tbilisi și Erevan a fost foarte bine. Transportul Tbilisi-Erevan-Tbilisi a fost foarte ieftin, undeva la 25 de euro dus-întors sau ceva de genul.

Cazarea a fost de asemenea ieftină  (Airbnb), oamenii primitori, sunt sigură că îți va plăcea în Caucaz. :)

PS: Aștept să aducă Wizz destinația Kutaisi și cu plecare din București și mai fac o vizită. :)

#58
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am un intinerariu mai dubios. Budapesta-Istanbul-Goreme-Istanbul-Tbilisi-Qazbegi-(Yerevan)-Kutaisi-Budapesta.
In total, doua zboruri wizz si trei Pegasus au fost ~160€, deci am ieșit mega ieftin cu transportul.
Mie imi e ușor sa ajung la Budapesta :P


#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015
Wow, esti boier
Cand e plecarea?

#60
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
24 Aprilie, sau poate cu vreo 2 zile mai repede sa mai bântui prin Budapesta. :)

#61
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Ii dezastru pegasus.
Mi-au anulat zborul Istanbul Kayseri, fix ăla pe care il alesesem la schimbare si nici nu m-au anunțat, am văzut eu (că-s paranoic si tot verific).

Le-am dat mail, dar cred ca o sa sun.

In alta ordine de idei, as avea oare 2 ore timp sa ies si sa refac check in in sabiha gokcen? As vrea sa ac split la biletul Kayseri-Istanbul-Tbilisi ca nu mi-aș lasă bagajul in mâna lor la escala, ca dacă ramân fără am supt-o. Asta dacă nu am intârziere...

#62
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Ești la limită.

Dar ai chiar așa mare nevoie de bagaj de cala? Eu am fost doar cu bagaj de mână cu Turkish când am mers în Caucaz (tot la Tbilisi și tot via Istanbul), tu chiar ai nevoie de troller?

#63
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu vreau troller, doamne feri. Dar no, am platit deja bagajul de cala la Wizz ca ma gandeam sa iau un rucsac de 75L.

Aparent, eu m-am descurcat cu un rucsac "bagaj mic wizz” o saptamana in germania Posted Image

Poate iau un rucac mai maricel cat sa ma lase cu el in cabina la FlyPigs si sa-l pun la cala la wizz.

eu nu merg cu trolleru' Posted Image

In alta ordine de idei, in afara de mesajul automat din spoiler nu am primit niciun raspuns de la pegasus vis-á-vis de anularea zborului. Si e nasol, ca va trebui sa plec din Istanbul la 8 fking dimineata. Sau la 8 seara, daca imi decaleaza ei si restul zborurilor (Kayseri-Tbilisi) cu o zi dupa...

Spoiler


update despre Pegasus.


Am sunat la callcenter in Romania, aparent aici e o firma colaboratoare. Mi-a dat fata un numar din Turcia, zic, okay.
Am activat skype moca si am sunat in turcia. Raspunde un tip foarte amabil (m-am mirat, la cate am citit despre ei), mirat ca ma duc "in the middle of Turkey", i-am zis ca Cappadocia, aaa, holiday, yes, of course! O zis ca se mai intampla sa se anuleze zboruri si ar fi urat ca asta sa imi ruineze vacanta. M-a intrebat cand doresc rebooking, i-am zis ca dimineata in aceiasi zi (8:20), m-a intrebat de 3 ori daca sunt de acord cu "termenii" pe care eu ii impusesem (ora 6 e prea devreme, vreau la 8...desi la 8 erau mai scumpe, etc), foarte amabil, mi-a urat vacanta placuta si mi-a retrimis mailul de confirmare. 4min51s, si nici n-am stat in hold.

Pentru asta, nota 8. Minus 2 puncte ca nu m-au anuntat de anulare, noroc ca-s eu paranoic si verificam saptamanal in aplicatie. Acum apare iar, tot o sa verific sa nu ma trezesc cu surprize Posted Image





Modificari noi :lol: (pentru ca nu se putea altfel, is curios ce mai modific pe ultima suta de metri):

Am modificat zborul spre Istanbul, plec cu 3 zile mai repede.

Edited by lex404, 09 April 2016 - 15:57.


#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
In 30 minute am plecat, incep cu statul la bordura pentru drumul spre BP :lol: Ma gandeam ca plec pe la 12, dar aparent se face 3...

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015
Go Lex Go

#66
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Așa m-am grăbit ca mai am o ora pana la Budapesta :lol:


Am trecut granița pe jos :lol:

#67
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu arau acum sa pun prea multe poze :)
Autostopul e foarte ușor in Georgia :)
Azi am ajuns in Kazbegi :)
Dimineața plec spre Batumi :) ultimile zile :( ma mânca rău de tot :lol:


De miercuri am rămas fără MasterCard. Dar ma descurc :D aparent chiar foarte bine, deci e adevărat, se poate :lol:

Attached Files



#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015
Cum adica ai ramas fara MC???

#69
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Long story.
Dar sincer sa fiu, ma bucur :lol:
Am avut lire turcesti cash cat sa platesc shuttle din Goreme la Kayseri. In georgia am venit cu 0 si m-am distrat mai tare decat daca as fi venit cu bani, ca sigur nu gaseam potecile in Kazbegi si ma ccam pe mine facand stopul noaptea (iar) singur  :lol:
Plus cunostinte noi.

Deci teoria mea se adevereste :lol: pe la sfarsitul verii va dau o veste.

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015
Bravo Lex

#71
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postlex404, on 01 mai 2016 - 00:16, said:

Plus cunostinte noi.
Posted Image pe la sfarsitul verii va dau o veste.
Adica se însoara. Posted Image
Sau se marita (daca se muta în Georgia).

Edited by florinbad, 04 May 2016 - 08:06.


#72
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Stai ca o sa va povestesc, dar e muuuult de scris.
In Georgia a fost foarte fain, dar nu m-as muta acolo. Unul din impedimente e limba, care e imposibila (pe langa alfabetul noodle style).
Si nu ma insor, inca :D (desi am o oferta prin Iran :lol: )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate